Artykuł powstał we współpracy z firmą Nikon
W dobie YouTube’a, TikToka i instagramowych Reelsów filmować chce prawie każdy. Wszyscy naturalnie zaczynamy od smartfona, jednak szybko przestaje nam on wystarczać. Nasze kroki kierujemy więc w stronę aparatów lub kamer… i tu zaczynają się schody. Najzwyczajniej w świecie aparatów niewiele modeli przystosowanych do filmowania mieści się w budżecie osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z wideo. Do tego oferta jest ogromna, a producenci kuszą ciekawą specyfikacją, która w praktyce często rozczarowuje.
Na szczęście są wyjątki. Jaki aparat do filmowania powinniście więc wybrać? Co powinien mieć model do nagrywania vlogów? Jeśli zadajesz sobie te pytania, to dobrze trafi łeś. W poniższym artykule przyglądamy się funkcjom i możliwościom, jakie w 2023 roku powinien oferować niedrogi aparat dla ambitnego vlogera. A dobrym wzorem będzie z pewnością najnowszy Nikon Z 30, który zaprojektowano właśnie z myślą o współczesnych twórcach, którzy mają głowę pełną pomysłów i chcą się nimi podzielić.
Rozmiar ma znaczenie!
Nie ma wątpliwości, że mały aparat jest bardziej poręczny i łatwiejszy do przenoszenia, ale w przypadku filmowania pojawiają się również mniej oczywiste argumenty. Wcześniej czy później sięgniecie po akcesoria, takie jak stabilizujący gimbal czy dedykowany statyw. Tworzenie dłuższych ujęć i vlogów „z ręki” jest więc znacznie prostsze, gdy Wasz aparat waży 400 g, a wymiarami nie różni się znacząco od zaawansowanego kompaktu, tak jak Nikon Z 30 (28 x 73,5 x 59,5 mm).
4K? Diabeł tkwi w szczegółach Format 4K oferuje już niemal każdy aparat, ale często niska wydajność sprawia, że wykorzystywany jest tylko centralny fragment sensora (crop), a to zawęża pole widzenia obiektywów. W przypadku Nikona Z 30 aparat wykorzystuje całą powierzchnię matrycy DX 20 Mp, zapisując płynny obraz w 4K przy 30 kl./s. Umożliwia też zapis 120 kl./s w Full HD, by móc spowolnić nagranie nawet 4-krotnie (slow motion).
Ostrość tam, gdzie Ty
Wyjątkowo ważne w przypadku tak dużych matryc jest również ustawianie ostrości. Głębia bywa już tak mała jak w kinowych produkcjach, ważne więc, by AF podążał za obiektem płynnie i skutecznie. Bardzo przydatną funkcją jest wykrywanie twarzy i oka, dobrze, by AF oparty był też na detekcji fazy, a nie tylko kontrastu. W modelu Z 30 otrzymujemy kombinację obu tych technologii oraz wydajny tryb śledzącego AF.
Naturalne uzupełnienie podstawowego zoomu 16–50 mm. Gdy masz oba, dysponujesz potężnym zakresem 16–250 mm! Świetny do podróżniczych zbliżeń, portretu, akcji czy ujęć przyrodniczych. Lekki i stabilizowany (VR) oraz bardzo wygodny, z programowalnym pierścieniem. przysłoną.
Zwróć też uwagę na to…
…czy ekran w pełni się obraca, by możliwa była wygodna kontrola kadru i ustawień ekspozycji; czy posiada złącze USB-C, dzięki któremu będzie można streamować na żywo oraz naładować akumulator z powerbanka; czy ma stabilizację sensora lub cyfrową, by uniknąć efektu drżących rąk. Istotne jest też zasilanie, bo tryb wideo potrafi drenować akumulator naprawdę szybko (w Z 30 bez problemu zapiszemy nawet 35 min w 4K i 125 min w Full HD). Wreszcie kwestia komunikacji – gwarantujemy Ci, że pokochasz funkcję SnapBridge w aparatach Nikon. Raz skonfigurowana pamięta nasz smartfon i dzięki łączności Bluetooth na bieżąco przesyła multimedia do pamięci telefonu bez ciągłego parowania, które często bywa frustrujące.
Cechy aparatu do vlogowania na przykładzie Nikona Z 30
1. Kompaktowy i wygodny
Nikon Z 30 to bardzo mały, ale dzięki głębokiemu uchwytowi, również bardzo wygodny aparat. Pewnie trzymamy go nawet z dłuższym obiektywem typu DX 50–250 mm.
2. Mikrofon stereo
Z 30 ma wbudowany mikrofon stereofoniczny, ale dostępny jest też w zestawie z zewnętrznym modelem Rode Videomicro, który pozwoli zapisywać bardziej kierunkowo i bez szumów otoczenia.
3. Wyświetlacz z piruetem
Odchylany na przegubie 3-calowy ekran LCD pozwala kontrolować sytuację. Wyraźna czerwona ramka wokół wyświetlacza potwierdza, że jest włączony tryb wideo. Również czerwona kontrolka z przodu (tzw. tally) potwierdza, że nagrywasz.
4. Wyemituj siebie
Złącze USB-C pozwala na szybkie ładowanie akumulatora również z powerbanka, ale przede wszystkim na streaming na żywo przy 60 kl./s (Full HD).
5. Bezprzewodowa obsługa
Do zdalnego sterowania możesz używać aplikacji lub pilota ML-L7. Pilot można też przymocować do statywu SmallRig, aby wygodnie sterować trzymanym aparatem.
Artykuł powstał we współpracy z firmą Nikon