Wystawa "Historia polskiego rocka" w Pauzie

0
Marcin Grabowiecki
21 Październik 2009
Artykuł na: 4-5 minut
Fundacja Pauza wraz z autorami serii "Historia polskiego rocka" zaprasza na wystawę fotografii "Historia polskiego rocka... na fotograficznej kliszy". Swoje prace pokaże Marek Karewicz oraz Michał Wasążnik. Wernisaż w najbliższy czwartek, 22 października o godz. 19:00 w krakowskiej Galerii Pauza. Wystawa towarzyszy pokazom serialu, który pokazuje zmiany w postrzeganiu muzyki rockowej wśród Polaków, a także wkład w rozwój kultury i popkultury.
fot. Marek Karewicz

22 października odbędzie się wernisaż wystawy "Historia polskiego rocka... na fotograficznej kliszy" - Marek Karewicz "Dziwny jest ten rock", Michał Wasążnik "Generacja 80". Wystawa prezentowana będzie do 5 grudnia 2009, a towarzyszy pokazom serialu opowiadającego o historii polskiego rocka.

Na pierwszej z wystaw będzie można ujrzeć zdjęcia polskich rockmanów z lat 60. i 70. Marek Karewicz jest jednym z najwybitniejszych fotografików zajmujących się muzyką. Jest fanem jazzu i większość jego zdjęć (a zrobił ich około dwóch milionów!) dotyczą właśnie jazzu. Jednak rock też znalazł dość ważne miejsce w jego twórczości, ponieważ stał się on głównym dokumentalistą tamtych czasów, a jego zdjęcia trafiały na setki okładek płytowych. Spotkanie z Markiem Karewiczem odbędzie się przy okazji wernisażu, czyli w dniu 22 października, o godz. 21:00.

"Generacja 80" będzie miała związek z trzecim odcinkiem cyklu. Jej bohaterem jest Michał Wasążnik, fotografik od lat mieszkający w Oslo. W początkach lat 80. Wasążnik był uczestnikiem, obserwatorem, a przede wszystkim dokumentalistą rodzącego się w Warszawie ruchu punk. Na jego zdjęciach można rozpoznać gwiazdy i legendy polskiego rocka: Kazika Staszewskiego, Muńka Staszczyka, Tomka Lipińskiego, Roberta Brylewskiego, zespół Dezerter. Fotograf jeździł z zespołami na koncerty, a przez moment był nawet menedżerem grupy TZN Xenna. Spotkanie z Michałem Wasążnikiem odbędzie się 5 listopada o godz. 21:00.

W Galerii Pauza podczas wystawy będzie można posłuchać fragmentów wywiadów przeprowadzonych do "Historii polskiego rocka" m.in. z Tadeuszem Nalepą, Markiem Gaszyńskim, Markiem Karewiczem, Józefem Skrzekiem, Tomkiem Lipińskim, Kazikiem Staszewskim, Muńkiem Staszczykiem, Robertem Brylewskim.

Wśród zaproszonych gości będzie Jarek Szubrycht, szef działu muzycznego "Przekroju", redaktor naczelny nowego muzycznego pisma "Ucho", a kiedyś muzyk heavymetalowy.

fot. Marek Karewicz

Marek Karewicz. Jego archiwum liczy prawie 2 miliony negatywów! Ma na swoim koncie projekty 4 tysięcy okładek! Najsłynniejszy polski fotografik jazzowy. W latach 60. i 70. fotografował też polski rock. Niemal nie było wykonawcy, który nie trafiłby przed obiektyw Marka Karewicza.

Michał Wasążnik. Zaczynał w połowie lat 70. fotografując koncerty Tadeusza Kantora i Jazz Jamboree. Na początku lat 80. stał się uczestnikiem, obserwatorem i dokumentalistą początkującego w tym czasie w Polsce ruchu punk.

Historia polskiego rocka... na fotograficznej kliszy:

Marek KarewiczDziwny jest ten rock

Michał WasążnikGeneracja 80
Wernisaż: 22.10, godz. 19:00
Termin: 22.10-05.12

Spotkanie z Markiem Karewiczem
Termin: 22.10, godz. 21:00

Spotkanie z Michałem Wasążnikiem
Termin: 5.11, godz. 21:00

Galeria Pauza
ul. Floriańska 18/5, II piętro
Kraków

Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Podwójny cashback na Sony A7 II i obiektyw FE 85 mm f/1.8 - prezent na zakończenie zimowych promocji
Podwójny cashback na Sony A7 II i obiektyw FE 85 mm f/1.8 - prezent na zakończenie zimowych promocji
Najbliższe dni będą doskonałą okazją do skompletowania pełnoklatkowego zestawu do fotografii portretowej. Na zakończenie zimowej akcji cashback dealerzy Sony oferują...
22
0
Czy ekstremalne przeżycia mogą uzdrawiać? Przekonaj się na wystawie Anny Gondek-Grodkiewicz
Czy ekstremalne przeżycia mogą uzdrawiać? Przekonaj się na wystawie Anny Gondek-Grodkiewicz
Zdjęcia Anny Gondek-Grodkiewicz są piękne i pokazują nam rzeczy nieznane, choć geograficznie bliskie. A jednak to nie...
87
0
Adobe CC z kalibratorami X-Rite za darmo tylko do końca stycznia
Adobe CC z kalibratorami X-Rite za darmo tylko do końca stycznia
Dobiega końca promocja, w ramach której przy zakupie określonych produktów X-Rite możecie otrzymać roczną subskrypcje Planu Fotograficznego Adobe Creative Cloud....
3
4
Powiązane artykuły