Artystki przeciw dyskryminacji kobiet

Autor: Marta Sinior

16 Październik 2008
Artykuł na: 2-3 minuty
Fundacja PSF Centrum Kobiet zaprasza do warszawskiej "Galerii Niecodziennej" na odsłonę projektu poświęconego dyskryminacji kobiet. Do udziału w wystawie "Kobieta = zakaz wszelkiej dyskryminacji" zostały zaproszone cztery artystki: Viola Kuś, Anna Nizio, Kasia Majak i Basia Sokołowska. Wernisaż wystawy odbędzie się w najbliższy piątek, 17 października 2008 roku o godzinie 19.

Fundacj PSF Centrum Kobiet obecnie realizuje projekt "Różne. Wolne. Równe. Kampania antydyskryminacyjna", którego celem jest zwrócenie społeczeństwa na różne aspekty dyskryminacji kobiet. Organizatorzy, aby nadać większy rozgłos kampani postanowili zorganizować wystawę fotografii, do której zaprosili znane fotografki: Violę Kuś, Katarzynę Majak, Annę Nizio i Basię Sokołowską. Decyzję wyboru tematu, obiektu fotografii, formy prezentacji, pozostawiono autorką. Każda z nich w swoich projektach pokazuje osobistą wizję dyskryminacji kobiet.

fot. Basia Sokołowska

O projekcie napisała Anna Wolska:

W historii sztuki kobieta jako autorka pojawia się dość rzadko. Od czasów starożytnych idoli kobieta była obiektem męskiej fascynacji, uosobieniem płodności i domowego ogniska. Wertując albumy, katalogi i opracowania historyczne nie znajdziemy w czasach średniowiecznych rzeźbiarek, malarek, choć wiemy, że przepisywaniem i iluminowaniem ksiąg w żeńskich zakonach zajmowały się również kobiety. Pierwszą znaną europejską artystką, która została przyjęta do Akademii Sztuki była żyjąca u progu XVII i XVIII wieku malarka Artemisia Gentileschi. W ciągu kolejnych 300 lat zmieniło się bardzo wiele w statusie i roli kobiet w społeczeństwie - w tym również i w sztuce. W XX wieku pojawia się pojęcie feminizmu. Sztuka feministyczna nie miała być nowym stylem, czy odłamem, ale częścią szerszego ruchu feministycznego.

Pierwszymi polskimi autorkami, które wykorzystując fotografię jako materiał do artystycznej wypowiedzi, kreowały nowy obraz "kobiecej rzeczywistości" były w latach 70ątych Ewa Partum i Natalia Lach Lachowicz. Równolegle tworzyły swoje rzeźbiarskie realizacje - Alina Szapocznikow, Maria Pińska Bereś, Barbara Falender. Czym więc różni się sztuka feministyczna od tzw. oficjalnego obiegu sztuki? Można wymienić bardzo wiele określeń i synonimów, które opisują to zjawisko, zasadniczym jednak wątkiem jest prezentacja odmiennego wizerunku kobiety, który nie jest kulturową kalką czy też przeniesieniem stereotypów.
O czym jest nasza wystawa? To projekt składający się z krótkich odrębnych realizacji czterech autorek - Basi Sokołowskiej, Violi Kuś, Anny Nizio i Kasi Majak.

fot. Viola Kuś
Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Trwa nabór do XX edycji Grand Press Photo
Trwa nabór do XX edycji Grand Press Photo
Wystartowała jubileuszowa edycja największego polskiego konkursu fotografii reportażowej. Zgłoszenia do Grand Press Photo 2024 możecie nadsyłać do 4 kwietnia.
8
Pętla Krajoznawcza - projekt „A-Z” Andrzeja Tobisa do zobaczenia w Olsztynie
Pętla Krajoznawcza - projekt „A-Z” Andrzeja Tobisa do zobaczenia w Olsztynie
Monumentalny projekt projekt „A-Z (Gabloty edukacyjne)” wkracza w swój 18 rok podróży, podczas której autor przemierza kraj w poszukiwaniu nowych wizualnych definicji dla haseł ze...
3
Talent Roku 2024 - kolejna edycja konkursu na projekt dokumentalny. Wsród nagród publikacja zina, autorska wystawa i stypendium
Talent Roku 2024 - kolejna edycja konkursu na projekt dokumentalny. Wsród nagród publikacja zina,...
Ruszył nabór zgłoszeń do organizowanego przez poznański Pix.House konkursu Talent Roku. Laureaci otrzymają możliwość opublikowania własnego zina, wsparcie finansowe na dokończenie...
8