Świat Huculi na zdjęciach Cyrila Horiszny

Regionalny Ośrodek Kultury i Sztuki w Suwałkach zaprasza dzisiaj, 22 lipca 2008 roku na wernisaż wystawy Cyrila Horiszny. Autor jest francuskim fotoreporterem zafascynowanym Europą Wschodnią i Ukrainą - ojczyzną jego dziadków. Motywem przewodnim zdjęć Cyrila Horiszny są ludzie i atmosfera Wschodu.
Cyril Horiszny urodził się w Paryżu w 1977 roku. Po studiach wyjechał do krainy swoich dziadków - na Ukrainę. Przyciągają go tereny postradzieckie jednocześnie tak skomplikowane i urozmaicone. Jako fotoreporter i dziennikarz dużo podróżuje po Europie wschodniej, od Ukrainy do Rosji, od Gruzji do Białorusi. Współpracuje z prasą międzynarodową taką jak: "Le Monde", "Financial Times" czy "Elle". Regularnie swoje prace wystawia w galeriach i muzeach na całym świecie: w Paryżu, Lionie, Toronto, Stokholmie, Berlinie, Barcelonie, Kijowie.

fot. Cyril Horiszny

Poniżej publikujemy tekst towarzyszący wystawie:

Karpaty Ukraińskie od wielu stuleci są krajem rodzinnym dla hucułów, narodu góralskiego o niepowtarzalnych zwyczajach i obrzędach. Zakazane do zwiedzania dla obcokrajowców w czasach radzieckich, ziemie te (Huculszczyzna) stały się w latach 60-tych przepięknymi dekoracjami do filmu kultowego "Cienie zapomnianych przodków" wyreżyserowanego przez wybitnego artystę Paradżanowa. Na tle tej dzikiej wielkości odkrywamy tajemniczy i zawrotny świat, źródło licznych legend i wierzeń. I chociaż kraj ten w swej historii przeżył nie jedną okupację, huculi potrafili zachować tradycyjny sposób życia oraz kolorystyczne rzemiosła.

fot. Cyril Horiszny

Dzisiaj nowoczesny styl życia powoli dociera również do tej części Ukrainy która nie uniknęła problemów ekonomicznych które przeżywa cały kraj. W Kosmaczu, malowniczej wsi w której mieszka 8 000 mieszkańców, zwyczaje się zmieniają. Dla nich jednak najdroższymi pozostają wolność oraz miłość do swych gór położonych na odległości nie większej niż 150 kilometrów od Unii Europejskiej.


Cyril Horiszny Huculi
Wernisaż: 22 lipca 2008 godzina 18:00
Wystawa czynna: 22 lipca - 15 września 2008

Galeria PAcamera
ul. T. Noniewicza 71, Suwałki

 
Komentarze
Polecane artykuły
Sony 24 mm f/1.4 GM - zdjęcia przykładowe
20 Wrz 2018
Ciekawi jak w praktyce spisuje się Sony 24 mm f/1.4 GM? Podczas światowej premiery spędziliśmy kilka chwil z najnowszym szerokokątnym reprezentantem serii G Master. Zobaczcie zdjęcia przykładowe, które wykonaliśmy we włoskiej Katanii.
1
Panasonic Lumix G X Vario 35-100 mm f/2.8 II POWER O.I.S. - zdjęcia przykładowe
19 Wrz 2018
Na warsztat wzięliśmy model Panasonic Lumix G X Vario 35-100 mm f/2.8 II POWER O.I.S. Czy zoom o ekwiwalencie 70-200 mm i stałym świetle f/2.8 to konstrukcja godna wymagającego fotografa? Przekonajcie się sami oglądając zdjęcia przykładowe!
0
Kentmere VC Select - test światłoczułego papieru fotograficznego
13 Wrz 2018
Kentmere VC Select to mniej znany na naszym rynku papier fotograficzny. Jednak czy ma szansę przekonać do siebie wymagających fotografów i dostarczy odbitki o wysokiej jakości? Sprawdźmy to!
1
Canon EOS M50 - test aparatu
11 Wrz 2018
Kompaktowy EOS M50 to tylko z pozoru korpus kierowany do początkujących. Bogata funkcjonalność, obecność złącza mikrofonowego i przystępna cena czynią go obecnie jedną z najciekawszych pozycji na rynku dla świadomych amatorów i vlogerów. Sprawdzamy, jak radzi sobie w praktyce.
0