Świat Huculi na zdjęciach Cyrila Horiszny

Regionalny Ośrodek Kultury i Sztuki w Suwałkach zaprasza dzisiaj, 22 lipca 2008 roku na wernisaż wystawy Cyrila Horiszny. Autor jest francuskim fotoreporterem zafascynowanym Europą Wschodnią i Ukrainą - ojczyzną jego dziadków. Motywem przewodnim zdjęć Cyrila Horiszny są ludzie i atmosfera Wschodu.
Cyril Horiszny urodził się w Paryżu w 1977 roku. Po studiach wyjechał do krainy swoich dziadków - na Ukrainę. Przyciągają go tereny postradzieckie jednocześnie tak skomplikowane i urozmaicone. Jako fotoreporter i dziennikarz dużo podróżuje po Europie wschodniej, od Ukrainy do Rosji, od Gruzji do Białorusi. Współpracuje z prasą międzynarodową taką jak: "Le Monde", "Financial Times" czy "Elle". Regularnie swoje prace wystawia w galeriach i muzeach na całym świecie: w Paryżu, Lionie, Toronto, Stokholmie, Berlinie, Barcelonie, Kijowie.

fot. Cyril Horiszny

Poniżej publikujemy tekst towarzyszący wystawie:

Karpaty Ukraińskie od wielu stuleci są krajem rodzinnym dla hucułów, narodu góralskiego o niepowtarzalnych zwyczajach i obrzędach. Zakazane do zwiedzania dla obcokrajowców w czasach radzieckich, ziemie te (Huculszczyzna) stały się w latach 60-tych przepięknymi dekoracjami do filmu kultowego "Cienie zapomnianych przodków" wyreżyserowanego przez wybitnego artystę Paradżanowa. Na tle tej dzikiej wielkości odkrywamy tajemniczy i zawrotny świat, źródło licznych legend i wierzeń. I chociaż kraj ten w swej historii przeżył nie jedną okupację, huculi potrafili zachować tradycyjny sposób życia oraz kolorystyczne rzemiosła.

fot. Cyril Horiszny

Dzisiaj nowoczesny styl życia powoli dociera również do tej części Ukrainy która nie uniknęła problemów ekonomicznych które przeżywa cały kraj. W Kosmaczu, malowniczej wsi w której mieszka 8 000 mieszkańców, zwyczaje się zmieniają. Dla nich jednak najdroższymi pozostają wolność oraz miłość do swych gór położonych na odległości nie większej niż 150 kilometrów od Unii Europejskiej.


Cyril Horiszny Huculi
Wernisaż: 22 lipca 2008 godzina 18:00
Wystawa czynna: 22 lipca - 15 września 2008

Galeria PAcamera
ul. T. Noniewicza 71, Suwałki

Komentarze
Polecane artykuły
Tamron 28-75 mm f/2.8 Di III RXD - zdjęcia przykładowe
19 Lut 2019
Czy Tamron 28-75 mm f/2.8 Di III RXD to mocne wejście producenta w system Sony E i ukłon w stronę zawodowców? Zobaczcie zdjęcia przykładowe.
0
Canon EOS RP - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe [AKTUALIZACJA]
14 Lut 2019
Najnowszy korpus Canona prawdopodobnie otwiera zupełnie nowy segment wśród aparatów bezlusterkowych. Najtańsza nowa pełna klatka na rynku ma być doskonałym wyborem dla bardziej ambitnych amatorów czy fotografów podróżniczych i z pozoru ma wszystko, by zadowolić doskonałą większość odbiorców. Gdzie jest haczyk?
7
Sony A6400 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
13 Lut 2019
Następca modelu A6300 wprowadza usprawnienia, które na pewno docenią zaawansowani amatorzy i osoby szukające aparatu do nagrywania vlogów i filmów do internetu. Nadal jednak ustępuje on plasowanemu wyżej, a już dostępnemu od pewnego czasu modelowi A6500. Czy to więc pozycja, którą warto się zainteresować?
1
Kilka godzin z Panasonic Lumix S1 - pierwsze wnioski
1 Lut 2019
Podczas dorocznego Digital Imaging Seminar, Panasonic zdradził wreszcie pełną specyfikację swojej pierwszej pełnej klatki, a w ręce dziennikarzy powędrowały pierwsze egzemplarze modeli S1 i S1R...
7