Świat Huculi na zdjęciach Cyrila Horiszny

Regionalny Ośrodek Kultury i Sztuki w Suwałkach zaprasza dzisiaj, 22 lipca 2008 roku na wernisaż wystawy Cyrila Horiszny. Autor jest francuskim fotoreporterem zafascynowanym Europą Wschodnią i Ukrainą - ojczyzną jego dziadków. Motywem przewodnim zdjęć Cyrila Horiszny są ludzie i atmosfera Wschodu.
Cyril Horiszny urodził się w Paryżu w 1977 roku. Po studiach wyjechał do krainy swoich dziadków - na Ukrainę. Przyciągają go tereny postradzieckie jednocześnie tak skomplikowane i urozmaicone. Jako fotoreporter i dziennikarz dużo podróżuje po Europie wschodniej, od Ukrainy do Rosji, od Gruzji do Białorusi. Współpracuje z prasą międzynarodową taką jak: "Le Monde", "Financial Times" czy "Elle". Regularnie swoje prace wystawia w galeriach i muzeach na całym świecie: w Paryżu, Lionie, Toronto, Stokholmie, Berlinie, Barcelonie, Kijowie.

fot. Cyril Horiszny

Poniżej publikujemy tekst towarzyszący wystawie:

Karpaty Ukraińskie od wielu stuleci są krajem rodzinnym dla hucułów, narodu góralskiego o niepowtarzalnych zwyczajach i obrzędach. Zakazane do zwiedzania dla obcokrajowców w czasach radzieckich, ziemie te (Huculszczyzna) stały się w latach 60-tych przepięknymi dekoracjami do filmu kultowego "Cienie zapomnianych przodków" wyreżyserowanego przez wybitnego artystę Paradżanowa. Na tle tej dzikiej wielkości odkrywamy tajemniczy i zawrotny świat, źródło licznych legend i wierzeń. I chociaż kraj ten w swej historii przeżył nie jedną okupację, huculi potrafili zachować tradycyjny sposób życia oraz kolorystyczne rzemiosła.

fot. Cyril Horiszny

Dzisiaj nowoczesny styl życia powoli dociera również do tej części Ukrainy która nie uniknęła problemów ekonomicznych które przeżywa cały kraj. W Kosmaczu, malowniczej wsi w której mieszka 8 000 mieszkańców, zwyczaje się zmieniają. Dla nich jednak najdroższymi pozostają wolność oraz miłość do swych gór położonych na odległości nie większej niż 150 kilometrów od Unii Europejskiej.


Cyril Horiszny Huculi
Wernisaż: 22 lipca 2008 godzina 18:00
Wystawa czynna: 22 lipca - 15 września 2008

Galeria PAcamera
ul. T. Noniewicza 71, Suwałki

Komentarze
Polecane artykuły
Canon EOS 250D - pierwsze wrażenia
10 Kwi 2019
EOS 250D to nowy reprezentant “najmniejszej lustrzankowej serii na rynku”, która łączy niewielkie gabaryty z przystępną ceną i możliwościami skrojonymi pod kątem początkujących fotografów i świadomych amatorów. Co skrywa przed nami najnowsza konstrukcja?
2
Panasonic Lumix S1R - test aparatu
9 Kwi 2019
Lumix S1R - jak twierdzi producent - ma być odpowiedzią na potrzeby wymagających profesjonalistów. Jednak czy tak jest w istocie i czy pierwsza pełna klatka Panasonic odbierze klientów konkurencji? Przekonajmy się!
9
Fujifilm GFX 50R - test aparatu
2 Kwi 2019
Najbardziej przystępny cenowo cyfrowy średni format z pewnością zwrócił uwagę tych, którym pełna klatka przestaje już wystarczać. Czy bardziej mobilna i kompaktowa wersja modelu 50S spełni oczekiwania wymagających zawodowców?
1
Panasonic Lumix S1 - zdjęcia przykładowe
28 Mar 2019
Stabilizowana pełnoklatkowa matryca o rozdzielczości 24-megapikseli, autofokus oparty na technologi DFD z systemem śledzenia wspieranym układem AI, bogaty tryb filmowy z zapisem 4K 60 kl./s, czy uszczelnione body o rewelacyjnej ergonomii - to tylko kilka cech Panasonica Lumix S1. Zobaczcie, jak aparat poradził sobie w boju.
8