Świat Huculi na zdjęciach Cyrila Horiszny

Regionalny Ośrodek Kultury i Sztuki w Suwałkach zaprasza dzisiaj, 22 lipca 2008 roku na wernisaż wystawy Cyrila Horiszny. Autor jest francuskim fotoreporterem zafascynowanym Europą Wschodnią i Ukrainą - ojczyzną jego dziadków. Motywem przewodnim zdjęć Cyrila Horiszny są ludzie i atmosfera Wschodu.
Cyril Horiszny urodził się w Paryżu w 1977 roku. Po studiach wyjechał do krainy swoich dziadków - na Ukrainę. Przyciągają go tereny postradzieckie jednocześnie tak skomplikowane i urozmaicone. Jako fotoreporter i dziennikarz dużo podróżuje po Europie wschodniej, od Ukrainy do Rosji, od Gruzji do Białorusi. Współpracuje z prasą międzynarodową taką jak: "Le Monde", "Financial Times" czy "Elle". Regularnie swoje prace wystawia w galeriach i muzeach na całym świecie: w Paryżu, Lionie, Toronto, Stokholmie, Berlinie, Barcelonie, Kijowie.

fot. Cyril Horiszny

Poniżej publikujemy tekst towarzyszący wystawie:

Karpaty Ukraińskie od wielu stuleci są krajem rodzinnym dla hucułów, narodu góralskiego o niepowtarzalnych zwyczajach i obrzędach. Zakazane do zwiedzania dla obcokrajowców w czasach radzieckich, ziemie te (Huculszczyzna) stały się w latach 60-tych przepięknymi dekoracjami do filmu kultowego "Cienie zapomnianych przodków" wyreżyserowanego przez wybitnego artystę Paradżanowa. Na tle tej dzikiej wielkości odkrywamy tajemniczy i zawrotny świat, źródło licznych legend i wierzeń. I chociaż kraj ten w swej historii przeżył nie jedną okupację, huculi potrafili zachować tradycyjny sposób życia oraz kolorystyczne rzemiosła.

fot. Cyril Horiszny

Dzisiaj nowoczesny styl życia powoli dociera również do tej części Ukrainy która nie uniknęła problemów ekonomicznych które przeżywa cały kraj. W Kosmaczu, malowniczej wsi w której mieszka 8 000 mieszkańców, zwyczaje się zmieniają. Dla nich jednak najdroższymi pozostają wolność oraz miłość do swych gór położonych na odległości nie większej niż 150 kilometrów od Unii Europejskiej.


Cyril Horiszny Huculi
Wernisaż: 22 lipca 2008 godzina 18:00
Wystawa czynna: 22 lipca - 15 września 2008

Galeria PAcamera
ul. T. Noniewicza 71, Suwałki

Komentarze
Polecane artykuły
Sony FE 35 mm f/1.8 - zdjęcia przykładowe
17 Lip 2019
W nasze ręce trafił najnowszy FE 35 mm f/1.8 - systemowy obiektyw, którego długo brakowało w ofercie Sony. Zobaczcie na co go stać.
0
Sony A7R IV - zdjęcia przykładowe
16 Lip 2019
Dziś Sony pokazało najnowszą bestię ze swojej stajni. Czy 60-milionowy Sony A7R IV rzeczywiście jest w stanie zagrozić pozycji aparatów średniego formatu? Zobaczcie zdjęcia przykładowe.
1
Canon PowerShot G5 X Mark II - pierwsze wrażenia
10 Lip 2019
G5 X Mark II przeszedł kompletną przemianę. Najnowszy model z serii Canon PowerShot w niczym nie przypomina swojego poprzednika. Otrzymujemy usprawnioną matrycę i procesor, zoom optyczny o większym zakresie, szybszy system AF, a także zupełnie nowy wygląd i ergonomię z odchylanym do pozycji selfie ekranem i wysuwanym wizjerem elektronicznym.
1
Canon PowerShot G5 X Mark II - zdjęcia przykładowe
10 Lip 2019
Ciekawi, jak w praktyce prezentuje się najnowszy kompakt Canona? Wczoraj, podczas polskiej premiery G5 X Mark II, mieliśmy okazję pobawić się tym modelem. Zobaczcie na co go stać.
4