Świat Huculi na zdjęciach Cyrila Horiszny

Regionalny Ośrodek Kultury i Sztuki w Suwałkach zaprasza dzisiaj, 22 lipca 2008 roku na wernisaż wystawy Cyrila Horiszny. Autor jest francuskim fotoreporterem zafascynowanym Europą Wschodnią i Ukrainą - ojczyzną jego dziadków. Motywem przewodnim zdjęć Cyrila Horiszny są ludzie i atmosfera Wschodu.
Cyril Horiszny urodził się w Paryżu w 1977 roku. Po studiach wyjechał do krainy swoich dziadków - na Ukrainę. Przyciągają go tereny postradzieckie jednocześnie tak skomplikowane i urozmaicone. Jako fotoreporter i dziennikarz dużo podróżuje po Europie wschodniej, od Ukrainy do Rosji, od Gruzji do Białorusi. Współpracuje z prasą międzynarodową taką jak: "Le Monde", "Financial Times" czy "Elle". Regularnie swoje prace wystawia w galeriach i muzeach na całym świecie: w Paryżu, Lionie, Toronto, Stokholmie, Berlinie, Barcelonie, Kijowie.

fot. Cyril Horiszny

Poniżej publikujemy tekst towarzyszący wystawie:

Karpaty Ukraińskie od wielu stuleci są krajem rodzinnym dla hucułów, narodu góralskiego o niepowtarzalnych zwyczajach i obrzędach. Zakazane do zwiedzania dla obcokrajowców w czasach radzieckich, ziemie te (Huculszczyzna) stały się w latach 60-tych przepięknymi dekoracjami do filmu kultowego "Cienie zapomnianych przodków" wyreżyserowanego przez wybitnego artystę Paradżanowa. Na tle tej dzikiej wielkości odkrywamy tajemniczy i zawrotny świat, źródło licznych legend i wierzeń. I chociaż kraj ten w swej historii przeżył nie jedną okupację, huculi potrafili zachować tradycyjny sposób życia oraz kolorystyczne rzemiosła.

fot. Cyril Horiszny

Dzisiaj nowoczesny styl życia powoli dociera również do tej części Ukrainy która nie uniknęła problemów ekonomicznych które przeżywa cały kraj. W Kosmaczu, malowniczej wsi w której mieszka 8 000 mieszkańców, zwyczaje się zmieniają. Dla nich jednak najdroższymi pozostają wolność oraz miłość do swych gór położonych na odległości nie większej niż 150 kilometrów od Unii Europejskiej.


Cyril Horiszny Huculi
Wernisaż: 22 lipca 2008 godzina 18:00
Wystawa czynna: 22 lipca - 15 września 2008

Galeria PAcamera
ul. T. Noniewicza 71, Suwałki

 
Komentarze
Polecane artykuły
Fujifilm X-T3 - test aparatu
14 Lis 2018
Najnowszy bezlusterkowiec Fujifilm pretenduje do miana króla segmentu APS-C i jednego z najbardziej uniwersalnych aparatów w ogóle. Sprawdzamy, na co go stać.
12
Nikon Z7 - test aparatu
6 Lis 2018
Nikon Z7 to pierwszy pełnoklatkowy bezlusterkowiec japońskiego producenta. Czy nowy aparat z 45-megapikselową, stabilizowaną matrycą dorówna jakością cenionym lustrzankom Nikona? Czy jest godną konkurencją dla aparatów z serii Sony A7? Sprawdźmy.
18
Samyang AF 14 mm f/2.8 EF - test obiektywu
26 Paź 2018
Czy Samyang AF 14 mm f/2.8 EF okaże się „idealnym partnerem do podróży“ i sprosta oczekiwaniom wymagających fotografów? Producent nie ma co do tego wątpliwości. Postanowiliśmy więc sprawdzić w praktyce możliwości nowej ultraszerokokątnej stałki z mocowaniem Canon EF.
5
Samyang AF 14 mm f/2.8 EF - zdjęcia przykładowe
22 Paź 2018
Ciekawi, jak w praktyce sprawdza się najnowsza konstrukcja Samyanga z mocowaniem Canon EF? Zobaczcie zdjęcia przykładowe wykonane najnowszym modelem AF 14 mm f/2.8 EF. Czy okaże się on "czarnym koniem" w segmencie ultraszerokokątnych szkieł?
0