"Pies w wielkim mieście" - wystawa w Kordegardzie

Na tę wystawę wstęp mają nie tylko ludzie, ale i psy, bowiem w warszawskiej galerii Kordegarda prezentowana jest ekspozycja dedykowana czworonogom. Na wystawie, będącej kolejną odsłoną cyklu "Pokój z widokiem", oprócz fotografii można zobaczyć grafiki, malarstwo, komiks, rzeźbę oraz prace wideo. Organizatorzy mają nadzieję, że swoim projektem wywołają dyskusję na temat "egzystencji psa i jego właściciela we współczesnym, coraz bardziej zorganizowanym mieście".
Na ekspozycji w Kordegardzie będzie można zobaczyć prace wykonane w wielu technikach. Zdjęcia i film autorstwa Tatiany Czekalskiej & Leszka Golca oraz komiks Janka Kozy powstały specjalnie na tę wystawę.

Warszawiacy, podobnie jak mieszkańcy innych miast Polski, kochają zwierzęta. Szczególnie upodobali sobie psy, które wraz ze swoimi właścicielami lub samopas czynnie uczestniczą w codziennym życiu miasta. Psy uwielbiane, rozpieszczane, traktowane jak członkowie rodzin, poniekąd uczłowieczane i podobnie jak ludzie opłakiwane; a także psy porzucone, bezdomne, żyjące dziko w mieście. Które z nich są szczęśliwsze? Natura a kultura. Dzikie zwierzęta a granice ich uspołecznienia. To pytania, które zdają się stawiać w swoich dziełach niektórzy uczestnicy wystawy w Kordegardzie - Katarzyna Cichoń, Janek Koza, Małgorzata Sołtysiak.

fot. z wystawy "Pies w wielkim mieście"

Warszawa zmienia się, jest coraz piękniejsza i czystsza. Od kilku lat trwa dyskusja na temat zakresu wolności czworonogów w przestrzeni miejskiej - kagańce, smycze, obowiązek sprzątania po swoich pupilach, strach przed groźnymi rasami psów biegających samopas. Z drugiej jednak strony obawa właścicieli sympatycznych czworonogów przed nadmiernym ograniczeniem terenów spacerowych i swobody chowanych w mieście zwierząt. Równolegle do tych rozterek, trwa walka organizacji na rzecz zwierząt o uwrażliwienie ludzi na ich los: eliminowanie okrucieństwa i poprawę bytu zwierząt (głównie psów) bezdomnych. Pies to najlepszy przyjaciel człowieka - tak zgrani, że czasem nie wiadomo, kto się do kogo upodobnił, psychologia psa (i jego właściciela?), pies jako współuczestnik życia zawodowego opiekuna. Obserwacje tego rodzaju stały się inspiracją do powstania dzieł niektórych artystów biorących udział w wystawie - Tatiany Czekalskiej & Leszka Golca, Maksymiliana Łukomskiego, Wojtka Pustoły, Małgorzaty Sołtysiak. - tekst towarzyszący wystawie.

W czasie trwania wystawy w Kordegardzie dostępna będzie książka gromadząca komentarze.

Kurator wystawy: Magda Kardasz.


Wystawa Pies w wielkim mieście
Termin: 28.06 - 7.09.2008

Galeria Kordegarda
Krakowskie Przedmieście 15/17, Warszawa

słowa kluczowe:
Komentarze
Polecane artykuły
Tamron 28-75 mm f/2.8 Di III RXD - zdjęcia przykładowe
19 Lut 2019
Czy Tamron 28-75 mm f/2.8 Di III RXD to mocne wejście producenta w system Sony E i ukłon w stronę zawodowców? Zobaczcie zdjęcia przykładowe.
0
Canon EOS RP - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe [AKTUALIZACJA]
14 Lut 2019
Najnowszy korpus Canona prawdopodobnie otwiera zupełnie nowy segment wśród aparatów bezlusterkowych. Najtańsza nowa pełna klatka na rynku ma być doskonałym wyborem dla bardziej ambitnych amatorów czy fotografów podróżniczych i z pozoru ma wszystko, by zadowolić doskonałą większość odbiorców. Gdzie jest haczyk?
7
Sony A6400 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
13 Lut 2019
Następca modelu A6300 wprowadza usprawnienia, które na pewno docenią zaawansowani amatorzy i osoby szukające aparatu do nagrywania vlogów i filmów do internetu. Nadal jednak ustępuje on plasowanemu wyżej, a już dostępnemu od pewnego czasu modelowi A6500. Czy to więc pozycja, którą warto się zainteresować?
1
Kilka godzin z Panasonic Lumix S1 - pierwsze wnioski
1 Lut 2019
Podczas dorocznego Digital Imaging Seminar, Panasonic zdradził wreszcie pełną specyfikację swojej pierwszej pełnej klatki, a w ręce dziennikarzy powędrowały pierwsze egzemplarze modeli S1 i S1R...
7