"Pies w wielkim mieście" - wystawa w Kordegardzie

Na tę wystawę wstęp mają nie tylko ludzie, ale i psy, bowiem w warszawskiej galerii Kordegarda prezentowana jest ekspozycja dedykowana czworonogom. Na wystawie, będącej kolejną odsłoną cyklu "Pokój z widokiem", oprócz fotografii można zobaczyć grafiki, malarstwo, komiks, rzeźbę oraz prace wideo. Organizatorzy mają nadzieję, że swoim projektem wywołają dyskusję na temat "egzystencji psa i jego właściciela we współczesnym, coraz bardziej zorganizowanym mieście".
Na ekspozycji w Kordegardzie będzie można zobaczyć prace wykonane w wielu technikach. Zdjęcia i film autorstwa Tatiany Czekalskiej & Leszka Golca oraz komiks Janka Kozy powstały specjalnie na tę wystawę.

Warszawiacy, podobnie jak mieszkańcy innych miast Polski, kochają zwierzęta. Szczególnie upodobali sobie psy, które wraz ze swoimi właścicielami lub samopas czynnie uczestniczą w codziennym życiu miasta. Psy uwielbiane, rozpieszczane, traktowane jak członkowie rodzin, poniekąd uczłowieczane i podobnie jak ludzie opłakiwane; a także psy porzucone, bezdomne, żyjące dziko w mieście. Które z nich są szczęśliwsze? Natura a kultura. Dzikie zwierzęta a granice ich uspołecznienia. To pytania, które zdają się stawiać w swoich dziełach niektórzy uczestnicy wystawy w Kordegardzie - Katarzyna Cichoń, Janek Koza, Małgorzata Sołtysiak.

fot. z wystawy "Pies w wielkim mieście"

Warszawa zmienia się, jest coraz piękniejsza i czystsza. Od kilku lat trwa dyskusja na temat zakresu wolności czworonogów w przestrzeni miejskiej - kagańce, smycze, obowiązek sprzątania po swoich pupilach, strach przed groźnymi rasami psów biegających samopas. Z drugiej jednak strony obawa właścicieli sympatycznych czworonogów przed nadmiernym ograniczeniem terenów spacerowych i swobody chowanych w mieście zwierząt. Równolegle do tych rozterek, trwa walka organizacji na rzecz zwierząt o uwrażliwienie ludzi na ich los: eliminowanie okrucieństwa i poprawę bytu zwierząt (głównie psów) bezdomnych. Pies to najlepszy przyjaciel człowieka - tak zgrani, że czasem nie wiadomo, kto się do kogo upodobnił, psychologia psa (i jego właściciela?), pies jako współuczestnik życia zawodowego opiekuna. Obserwacje tego rodzaju stały się inspiracją do powstania dzieł niektórych artystów biorących udział w wystawie - Tatiany Czekalskiej & Leszka Golca, Maksymiliana Łukomskiego, Wojtka Pustoły, Małgorzaty Sołtysiak. - tekst towarzyszący wystawie.

W czasie trwania wystawy w Kordegardzie dostępna będzie książka gromadząca komentarze.

Kurator wystawy: Magda Kardasz.


Wystawa Pies w wielkim mieście
Termin: 28.06 - 7.09.2008

Galeria Kordegarda
Krakowskie Przedmieście 15/17, Warszawa

słowa kluczowe:
 
Komentarze
Polecane artykuły
Fujifilm X-T3 - test aparatu
14 Lis 2018
Najnowszy bezlusterkowiec Fujifilm pretenduje do miana króla segmentu APS-C i jednego z najbardziej uniwersalnych aparatów w ogóle. Sprawdzamy, na co go stać.
12
Nikon Z7 - test aparatu
6 Lis 2018
Nikon Z7 to pierwszy pełnoklatkowy bezlusterkowiec japońskiego producenta. Czy nowy aparat z 45-megapikselową, stabilizowaną matrycą dorówna jakością cenionym lustrzankom Nikona? Czy jest godną konkurencją dla aparatów z serii Sony A7? Sprawdźmy.
18
Samyang AF 14 mm f/2.8 EF - test obiektywu
26 Paź 2018
Czy Samyang AF 14 mm f/2.8 EF okaże się „idealnym partnerem do podróży“ i sprosta oczekiwaniom wymagających fotografów? Producent nie ma co do tego wątpliwości. Postanowiliśmy więc sprawdzić w praktyce możliwości nowej ultraszerokokątnej stałki z mocowaniem Canon EF.
5
Samyang AF 14 mm f/2.8 EF - zdjęcia przykładowe
22 Paź 2018
Ciekawi, jak w praktyce sprawdza się najnowsza konstrukcja Samyanga z mocowaniem Canon EF? Zobaczcie zdjęcia przykładowe wykonane najnowszym modelem AF 14 mm f/2.8 EF. Czy okaże się on "czarnym koniem" w segmencie ultraszerokokątnych szkieł?
0