"Pies w wielkim mieście" - wystawa w Kordegardzie

0
Marta Sinior
2 Lipiec 2008
Artykuł na: 2-3 minuty
Na tę wystawę wstęp mają nie tylko ludzie, ale i psy, bowiem w warszawskiej galerii Kordegarda prezentowana jest ekspozycja dedykowana czworonogom. Na wystawie, będącej kolejną odsłoną cyklu "Pokój z widokiem", oprócz fotografii można zobaczyć grafiki, malarstwo, komiks, rzeźbę oraz prace wideo. Organizatorzy mają nadzieję, że swoim projektem wywołają dyskusję na temat "egzystencji psa i jego właściciela we współczesnym, coraz bardziej zorganizowanym mieście".
Na ekspozycji w Kordegardzie będzie można zobaczyć prace wykonane w wielu technikach. Zdjęcia i film autorstwa Tatiany Czekalskiej & Leszka Golca oraz komiks Janka Kozy powstały specjalnie na tę wystawę.

Warszawiacy, podobnie jak mieszkańcy innych miast Polski, kochają zwierzęta. Szczególnie upodobali sobie psy, które wraz ze swoimi właścicielami lub samopas czynnie uczestniczą w codziennym życiu miasta. Psy uwielbiane, rozpieszczane, traktowane jak członkowie rodzin, poniekąd uczłowieczane i podobnie jak ludzie opłakiwane; a także psy porzucone, bezdomne, żyjące dziko w mieście. Które z nich są szczęśliwsze? Natura a kultura. Dzikie zwierzęta a granice ich uspołecznienia. To pytania, które zdają się stawiać w swoich dziełach niektórzy uczestnicy wystawy w Kordegardzie - Katarzyna Cichoń, Janek Koza, Małgorzata Sołtysiak.

fot. z wystawy "Pies w wielkim mieście"

Warszawa zmienia się, jest coraz piękniejsza i czystsza. Od kilku lat trwa dyskusja na temat zakresu wolności czworonogów w przestrzeni miejskiej - kagańce, smycze, obowiązek sprzątania po swoich pupilach, strach przed groźnymi rasami psów biegających samopas. Z drugiej jednak strony obawa właścicieli sympatycznych czworonogów przed nadmiernym ograniczeniem terenów spacerowych i swobody chowanych w mieście zwierząt. Równolegle do tych rozterek, trwa walka organizacji na rzecz zwierząt o uwrażliwienie ludzi na ich los: eliminowanie okrucieństwa i poprawę bytu zwierząt (głównie psów) bezdomnych. Pies to najlepszy przyjaciel człowieka - tak zgrani, że czasem nie wiadomo, kto się do kogo upodobnił, psychologia psa (i jego właściciela?), pies jako współuczestnik życia zawodowego opiekuna. Obserwacje tego rodzaju stały się inspiracją do powstania dzieł niektórych artystów biorących udział w wystawie - Tatiany Czekalskiej & Leszka Golca, Maksymiliana Łukomskiego, Wojtka Pustoły, Małgorzaty Sołtysiak. - tekst towarzyszący wystawie.

W czasie trwania wystawy w Kordegardzie dostępna będzie książka gromadząca komentarze.

Kurator wystawy: Magda Kardasz.


Wystawa Pies w wielkim mieście
Termin: 28.06 - 7.09.2008

Galeria Kordegarda
Krakowskie Przedmieście 15/17, Warszawa

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Darmowe warsztaty reportażu ślubnego z Marcinem Krukiem
Darmowe warsztaty reportażu ślubnego z Marcinem Krukiem
Reportaż to coraz bardziej popularny trend w fotografii ślubnej. Jeżeli chcielibyście rozwijać się w tym kierunku, zarezerwujcie w swoim kalendarzu datę 20...
0
0
430 zł rabatu przy zakupie aparatów Fujifilm X-T3 i X-T30 wraz z obiektywem
430 zł rabatu przy zakupie aparatów Fujifilm X-T3 i X-T30 wraz z obiektywem
Fujifilm rusza z wakacyjną promocją na modele X-T3 i X-T30. Do 22 września, kupując aparat w zestawie z wybranymi szkłami możemy otrzymać 430 zł rabatu.
0
0
Odkryj wewnętrzny świat fotografii na wystawie „Obrazy metafor II”
Odkryj wewnętrzny świat fotografii na wystawie „Obrazy metafor II”
Już dziś (22 lipca) w Galeria Katowice wernisaż drugiej odsłony cyklu „Obrazy metafor“, którego autorami są Kamil Myszkowski i Krzysztof Szlapa. Projekt przedstawia...
0
0