"Pies w wielkim mieście" - wystawa w Kordegardzie

Na tę wystawę wstęp mają nie tylko ludzie, ale i psy, bowiem w warszawskiej galerii Kordegarda prezentowana jest ekspozycja dedykowana czworonogom. Na wystawie, będącej kolejną odsłoną cyklu "Pokój z widokiem", oprócz fotografii można zobaczyć grafiki, malarstwo, komiks, rzeźbę oraz prace wideo. Organizatorzy mają nadzieję, że swoim projektem wywołają dyskusję na temat "egzystencji psa i jego właściciela we współczesnym, coraz bardziej zorganizowanym mieście".
Na ekspozycji w Kordegardzie będzie można zobaczyć prace wykonane w wielu technikach. Zdjęcia i film autorstwa Tatiany Czekalskiej & Leszka Golca oraz komiks Janka Kozy powstały specjalnie na tę wystawę.

Warszawiacy, podobnie jak mieszkańcy innych miast Polski, kochają zwierzęta. Szczególnie upodobali sobie psy, które wraz ze swoimi właścicielami lub samopas czynnie uczestniczą w codziennym życiu miasta. Psy uwielbiane, rozpieszczane, traktowane jak członkowie rodzin, poniekąd uczłowieczane i podobnie jak ludzie opłakiwane; a także psy porzucone, bezdomne, żyjące dziko w mieście. Które z nich są szczęśliwsze? Natura a kultura. Dzikie zwierzęta a granice ich uspołecznienia. To pytania, które zdają się stawiać w swoich dziełach niektórzy uczestnicy wystawy w Kordegardzie - Katarzyna Cichoń, Janek Koza, Małgorzata Sołtysiak.

fot. z wystawy "Pies w wielkim mieście"

Warszawa zmienia się, jest coraz piękniejsza i czystsza. Od kilku lat trwa dyskusja na temat zakresu wolności czworonogów w przestrzeni miejskiej - kagańce, smycze, obowiązek sprzątania po swoich pupilach, strach przed groźnymi rasami psów biegających samopas. Z drugiej jednak strony obawa właścicieli sympatycznych czworonogów przed nadmiernym ograniczeniem terenów spacerowych i swobody chowanych w mieście zwierząt. Równolegle do tych rozterek, trwa walka organizacji na rzecz zwierząt o uwrażliwienie ludzi na ich los: eliminowanie okrucieństwa i poprawę bytu zwierząt (głównie psów) bezdomnych. Pies to najlepszy przyjaciel człowieka - tak zgrani, że czasem nie wiadomo, kto się do kogo upodobnił, psychologia psa (i jego właściciela?), pies jako współuczestnik życia zawodowego opiekuna. Obserwacje tego rodzaju stały się inspiracją do powstania dzieł niektórych artystów biorących udział w wystawie - Tatiany Czekalskiej & Leszka Golca, Maksymiliana Łukomskiego, Wojtka Pustoły, Małgorzaty Sołtysiak. - tekst towarzyszący wystawie.

W czasie trwania wystawy w Kordegardzie dostępna będzie książka gromadząca komentarze.

Kurator wystawy: Magda Kardasz.


Wystawa Pies w wielkim mieście
Termin: 28.06 - 7.09.2008

Galeria Kordegarda
Krakowskie Przedmieście 15/17, Warszawa

słowa kluczowe:
Komentarze
Polecane artykuły
Canon EOS 250D - pierwsze wrażenia
10 Kwi 2019
EOS 250D to nowy reprezentant “najmniejszej lustrzankowej serii na rynku”, która łączy niewielkie gabaryty z przystępną ceną i możliwościami skrojonymi pod kątem początkujących fotografów i świadomych amatorów. Co skrywa przed nami najnowsza konstrukcja?
2
Panasonic Lumix S1R - test aparatu
9 Kwi 2019
Lumix S1R - jak twierdzi producent - ma być odpowiedzią na potrzeby wymagających profesjonalistów. Jednak czy tak jest w istocie i czy pierwsza pełna klatka Panasonic odbierze klientów konkurencji? Przekonajmy się!
9
Fujifilm GFX 50R - test aparatu
2 Kwi 2019
Najbardziej przystępny cenowo cyfrowy średni format z pewnością zwrócił uwagę tych, którym pełna klatka przestaje już wystarczać. Czy bardziej mobilna i kompaktowa wersja modelu 50S spełni oczekiwania wymagających zawodowców?
1
Panasonic Lumix S1 - zdjęcia przykładowe
28 Mar 2019
Stabilizowana pełnoklatkowa matryca o rozdzielczości 24-megapikseli, autofokus oparty na technologi DFD z systemem śledzenia wspieranym układem AI, bogaty tryb filmowy z zapisem 4K 60 kl./s, czy uszczelnione body o rewelacyjnej ergonomii - to tylko kilka cech Panasonica Lumix S1. Zobaczcie, jak aparat poradził sobie w boju.
8