"Pies w wielkim mieście" - wystawa w Kordegardzie

Na tę wystawę wstęp mają nie tylko ludzie, ale i psy, bowiem w warszawskiej galerii Kordegarda prezentowana jest ekspozycja dedykowana czworonogom. Na wystawie, będącej kolejną odsłoną cyklu "Pokój z widokiem", oprócz fotografii można zobaczyć grafiki, malarstwo, komiks, rzeźbę oraz prace wideo. Organizatorzy mają nadzieję, że swoim projektem wywołają dyskusję na temat "egzystencji psa i jego właściciela we współczesnym, coraz bardziej zorganizowanym mieście".
Na ekspozycji w Kordegardzie będzie można zobaczyć prace wykonane w wielu technikach. Zdjęcia i film autorstwa Tatiany Czekalskiej & Leszka Golca oraz komiks Janka Kozy powstały specjalnie na tę wystawę.

Warszawiacy, podobnie jak mieszkańcy innych miast Polski, kochają zwierzęta. Szczególnie upodobali sobie psy, które wraz ze swoimi właścicielami lub samopas czynnie uczestniczą w codziennym życiu miasta. Psy uwielbiane, rozpieszczane, traktowane jak członkowie rodzin, poniekąd uczłowieczane i podobnie jak ludzie opłakiwane; a także psy porzucone, bezdomne, żyjące dziko w mieście. Które z nich są szczęśliwsze? Natura a kultura. Dzikie zwierzęta a granice ich uspołecznienia. To pytania, które zdają się stawiać w swoich dziełach niektórzy uczestnicy wystawy w Kordegardzie - Katarzyna Cichoń, Janek Koza, Małgorzata Sołtysiak.

fot. z wystawy "Pies w wielkim mieście"

Warszawa zmienia się, jest coraz piękniejsza i czystsza. Od kilku lat trwa dyskusja na temat zakresu wolności czworonogów w przestrzeni miejskiej - kagańce, smycze, obowiązek sprzątania po swoich pupilach, strach przed groźnymi rasami psów biegających samopas. Z drugiej jednak strony obawa właścicieli sympatycznych czworonogów przed nadmiernym ograniczeniem terenów spacerowych i swobody chowanych w mieście zwierząt. Równolegle do tych rozterek, trwa walka organizacji na rzecz zwierząt o uwrażliwienie ludzi na ich los: eliminowanie okrucieństwa i poprawę bytu zwierząt (głównie psów) bezdomnych. Pies to najlepszy przyjaciel człowieka - tak zgrani, że czasem nie wiadomo, kto się do kogo upodobnił, psychologia psa (i jego właściciela?), pies jako współuczestnik życia zawodowego opiekuna. Obserwacje tego rodzaju stały się inspiracją do powstania dzieł niektórych artystów biorących udział w wystawie - Tatiany Czekalskiej & Leszka Golca, Maksymiliana Łukomskiego, Wojtka Pustoły, Małgorzaty Sołtysiak. - tekst towarzyszący wystawie.

W czasie trwania wystawy w Kordegardzie dostępna będzie książka gromadząca komentarze.

Kurator wystawy: Magda Kardasz.


Wystawa Pies w wielkim mieście
Termin: 28.06 - 7.09.2008

Galeria Kordegarda
Krakowskie Przedmieście 15/17, Warszawa

słowa kluczowe:
 
Komentarze
Polecane artykuły
Sony 24 mm f/1.4 GM - zdjęcia przykładowe
20 Wrz 2018
Ciekawi jak w praktyce spisuje się Sony 24 mm f/1.4 GM? Podczas światowej premiery spędziliśmy kilka chwil z najnowszym szerokokątnym reprezentantem serii G Master. Zobaczcie zdjęcia przykładowe, które wykonaliśmy we włoskiej Katanii.
1
Panasonic Lumix G X Vario 35-100 mm f/2.8 II POWER O.I.S. - zdjęcia przykładowe
19 Wrz 2018
Na warsztat wzięliśmy model Panasonic Lumix G X Vario 35-100 mm f/2.8 II POWER O.I.S. Czy zoom o ekwiwalencie 70-200 mm i stałym świetle f/2.8 to konstrukcja godna wymagającego fotografa? Przekonajcie się sami oglądając zdjęcia przykładowe!
0
Kentmere VC Select - test światłoczułego papieru fotograficznego
13 Wrz 2018
Kentmere VC Select to mniej znany na naszym rynku papier fotograficzny. Jednak czy ma szansę przekonać do siebie wymagających fotografów i dostarczy odbitki o wysokiej jakości? Sprawdźmy to!
1
Canon EOS M50 - test aparatu
11 Wrz 2018
Kompaktowy EOS M50 to tylko z pozoru korpus kierowany do początkujących. Bogata funkcjonalność, obecność złącza mikrofonowego i przystępna cena czynią go obecnie jedną z najciekawszych pozycji na rynku dla świadomych amatorów i vlogerów. Sprawdzamy, jak radzi sobie w praktyce.
0