"Powroty do przeszłości" Adama Gryczyńskiego

"Powroty do przeszłości" to cykl Adama Gryczyńskiego, który artysta realizował w latach 1986 - 2003. Na projekt głównie składają się barwne portrety mieszkańców wsi i miasteczek Polski Południowej. Fotografie z cyklu będzie można zobaczyć od 1 grudnia na wystawie w "1949club" w Nowej Hucie, obchodzącym pierwszą rocznicę działalności. Wystawie Gryczyńskiego towarzyszyć będzie ekspozycja zabytkowych sprzętów gospodarstwa domowego z kolekcji Jurka Kujawkiego "Szpinaka".
fot. Adam Gryczyński, Edek z Sępa

Adam Gryczyński urodził się w 1957 roku w Krakowie. Ukończył pedagogikę i wyższy kurs fotograficzny II st. na Uniwersytecie Jagiellońskim. Od 1983 roku jest szefem działu fotograficzno-filmowego w Nowohuckim Centrum Kultury. W Foto-Galerii NCK i poza nią zorganizował ponad 200 wystaw, w których uczestniczyło około 300 autorów. W 1989 roku został uhonorowany Medalem 150 lecia Fotografii, w 1990 roku otrzymał Nagrodę Wydziału Kultury Urzędu Miasta Krakowa, w 1992 roku Srebrną Odznakę Polskiej Federacji Stowarzyszeń Fotograficznych. Natomiast w 1999 roku otrzymał Nagrodę Honorową im. Fryderyka Kremsera za wybitne osiągnięcia w popularyzacji fotografii krajoznawczej.

Gryczyński miał ponad 100 indywidualnych pokazów w Polsce i za granicą, m.in. w USA, Niemczech, Brazylii, Rosji, Norwegii, we Włoszech, na Litwie i Węgrzech. Brał udział w przeszło 200 wystawach zbiorowych i ok. 50 plenerach fotograficznych z których wiele zorganizował w Nowej Hucie, Tatrach i Pieninach. Na swoim koncie ma pięć wielokrotnie nagradzanych filmów dokumentalnych zrealizowanych w Amatorskim Klubie Filmowym "Nowa Huta". Obecnie opracowuje archiwalne fotografie pozyskiwane w ramach akcji ogłoszonej w styczniu 2006 roku: Nowa Huta - czas zatrzymany, której celem jest utrwalenie w postaci cyfrowej zdjęć sprzed 1949 roku, pochodzących z terenów dzisiejszej Nowej Huty.

Adam Gryczyński posiada członkostwo: Związku Polskich Artystów Fotografików - Okręg Świętokrzyski, Fotoklubu Rzeczypospolitej - Stowarzyszenia Twórców, Stowarzyszenia Pisarzy Polskich- Asocjacja Malarzy, Krakowskiego Klubu Fotograficznego, Krakowskiego Towarzystwa Fotograficznego, Fotoklubu "Galeria" przy MCK w Ostrowcu Świętokrzyskim oraz Stowarzyszenia "Sacro-Art.".

fot. Adam Gryczyński, Ludwika z Ropek

O wystawie napisał sam autor, Adam Gryczyński:

Fotografie ukazują oprócz charakterystycznych twarzy wychłostanych wiatrem i pracą, wnętrza starych wiejskich chat, które odeszły już w przeszłość, a także krajobraz z drewnianą architekturą. Obrazy przenoszą widza w nostalgiczny klimat przypominając, że przed epoką betonu i stali istniał tam zupełnie inny świat: materialnie biedniejszy ale za to piękniejszy wizualnie. Tamci ludzie zaś, nie byli ogarnięci gorączką załatwiania spraw codziennych w takim szalonym tempie i zakresie jak dzisiaj. Zdjęcia utrwalają ulotność chwil wspólnie z nimi spędzonych. Ich obecność pokazuje utożsamianie się ze swoim najbliższym otoczeniem, pochwałę siły i odwagi w ziemskiej wędrówce przez życie. Pojawia się odwieczne pytanie o sens życia, i o to jak nasze realia wpływają na pojmowanie jego celu i ideałów. Czy takie spojrzenie wstecz udokumentowane fotografią pomaga w tych rozważaniach? To sprawa subiektywna, gdyż na to można sobie odpowiedzieć na miarę własnych poglądów, doświadczenia i wrażliwości.

fot. Adam Gryczyński, Józef i Marianna z Czałczyna

Dla mnie szczególną wagę miał wyjazd na plener fotograficzny do Kacwina na Spiszu w weekend tuż po ataku na Word Trade Center 11 września 2001 r., kiedy chciałem odreagować mocno odczuwany niepokój w zupełnie innym otoczeniu, pośród innych ludzi. Mam nadzieję, że wówczas udało się utrwalić ciepłe spojrzenie fotografa będącego przyjacielem tamtych osób, a nie "łowcy obrazów" dla którego ważniejsze jest samo zdjęcie niż drugi człowiek z jego osobistą historią wpisaną we współczesny kontekst dziejowy. Jak bardzo zmieniła się nasza rzeczywistość w ostatnich latach nie trzeba nikomu udowadniać. Wystarczy rozejrzeć się dookoła, włączyć telewizor, radio, przeczytać aktualną gazetę. Kolej rzeczy sprawiła, że tamten świat wraz z odejściem do wieczności żyjących w nim ludzi niemal przestał istnieć. Dziś może go już tylko wskrzesić nasza pamięć i wyobraźnia. Być może fotografie pomogą lepiej wydobyć te wspomnienia. - tekst Adam Gryczyński


Adam Gryczyński Powroty do przeszłości
Wernisaż wystawy: 1 grudnia 2007 godzina 18.00
Wystawa czynna będzie do końca stycznia 2008

"1949club"
os. Uroczym 12, Nowa Huta

Komentarze
Polecane artykuły
Leica Q2 - zdjęcia przykładowe
20 Mar 2019
Nowa pełnoklatkowa matryca o rozdzielczości 47,4 Mp, dobrze znany szerokokątny obiektyw Summilux 28 mm f/1.7 ASPH, uszczelniony korpus i odświeżona ergonomia - zobaczcie na co stać drugą generację kompaktu Leiki.
0
Venus Optics Laowa 9 mm f/2.8 Zero-D teraz także w wersji z mocowaniem Mikro Cztery Trzecie
15 Mar 2019
Pokazana w zeszłym roku ultraszerokokątna stałka bez dystorsji doczekała się wariantu z mocowaniem M43. Na sklepowe póki trafi jeszcze w marcu.
0
Panasonic Lumix S1R - zdjęcia przykładowe
11 Mar 2019
O modelu Lumix S1R powiedziano już wiele, jednak jakość obrazu wciąż pozostawała pewną tajemnicą. Do teraz. W nasze ręce wpadł flagowiec nowego pełnoklatkowego systemu Panasonica!
4
Ricoh GR III - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
8 Mar 2019
Najnowszy kompakt Ricoh GR III pretenduje do miana najdoskonalszego stałoogniskowego aparatu kompaktowego w historii. Czy ma szansę podbić tę specyficzną niszę? Sprawdźcie nasze wnioski po jednym dniu spędzonym z aparatem.
1