"Powroty do przeszłości" Adama Gryczyńskiego

"Powroty do przeszłości" to cykl Adama Gryczyńskiego, który artysta realizował w latach 1986 - 2003. Na projekt głównie składają się barwne portrety mieszkańców wsi i miasteczek Polski Południowej. Fotografie z cyklu będzie można zobaczyć od 1 grudnia na wystawie w "1949club" w Nowej Hucie, obchodzącym pierwszą rocznicę działalności. Wystawie Gryczyńskiego towarzyszyć będzie ekspozycja zabytkowych sprzętów gospodarstwa domowego z kolekcji Jurka Kujawkiego "Szpinaka".
fot. Adam Gryczyński, Edek z Sępa

Adam Gryczyński urodził się w 1957 roku w Krakowie. Ukończył pedagogikę i wyższy kurs fotograficzny II st. na Uniwersytecie Jagiellońskim. Od 1983 roku jest szefem działu fotograficzno-filmowego w Nowohuckim Centrum Kultury. W Foto-Galerii NCK i poza nią zorganizował ponad 200 wystaw, w których uczestniczyło około 300 autorów. W 1989 roku został uhonorowany Medalem 150 lecia Fotografii, w 1990 roku otrzymał Nagrodę Wydziału Kultury Urzędu Miasta Krakowa, w 1992 roku Srebrną Odznakę Polskiej Federacji Stowarzyszeń Fotograficznych. Natomiast w 1999 roku otrzymał Nagrodę Honorową im. Fryderyka Kremsera za wybitne osiągnięcia w popularyzacji fotografii krajoznawczej.

Gryczyński miał ponad 100 indywidualnych pokazów w Polsce i za granicą, m.in. w USA, Niemczech, Brazylii, Rosji, Norwegii, we Włoszech, na Litwie i Węgrzech. Brał udział w przeszło 200 wystawach zbiorowych i ok. 50 plenerach fotograficznych z których wiele zorganizował w Nowej Hucie, Tatrach i Pieninach. Na swoim koncie ma pięć wielokrotnie nagradzanych filmów dokumentalnych zrealizowanych w Amatorskim Klubie Filmowym "Nowa Huta". Obecnie opracowuje archiwalne fotografie pozyskiwane w ramach akcji ogłoszonej w styczniu 2006 roku: Nowa Huta - czas zatrzymany, której celem jest utrwalenie w postaci cyfrowej zdjęć sprzed 1949 roku, pochodzących z terenów dzisiejszej Nowej Huty.

Adam Gryczyński posiada członkostwo: Związku Polskich Artystów Fotografików - Okręg Świętokrzyski, Fotoklubu Rzeczypospolitej - Stowarzyszenia Twórców, Stowarzyszenia Pisarzy Polskich- Asocjacja Malarzy, Krakowskiego Klubu Fotograficznego, Krakowskiego Towarzystwa Fotograficznego, Fotoklubu "Galeria" przy MCK w Ostrowcu Świętokrzyskim oraz Stowarzyszenia "Sacro-Art.".

fot. Adam Gryczyński, Ludwika z Ropek

O wystawie napisał sam autor, Adam Gryczyński:

Fotografie ukazują oprócz charakterystycznych twarzy wychłostanych wiatrem i pracą, wnętrza starych wiejskich chat, które odeszły już w przeszłość, a także krajobraz z drewnianą architekturą. Obrazy przenoszą widza w nostalgiczny klimat przypominając, że przed epoką betonu i stali istniał tam zupełnie inny świat: materialnie biedniejszy ale za to piękniejszy wizualnie. Tamci ludzie zaś, nie byli ogarnięci gorączką załatwiania spraw codziennych w takim szalonym tempie i zakresie jak dzisiaj. Zdjęcia utrwalają ulotność chwil wspólnie z nimi spędzonych. Ich obecność pokazuje utożsamianie się ze swoim najbliższym otoczeniem, pochwałę siły i odwagi w ziemskiej wędrówce przez życie. Pojawia się odwieczne pytanie o sens życia, i o to jak nasze realia wpływają na pojmowanie jego celu i ideałów. Czy takie spojrzenie wstecz udokumentowane fotografią pomaga w tych rozważaniach? To sprawa subiektywna, gdyż na to można sobie odpowiedzieć na miarę własnych poglądów, doświadczenia i wrażliwości.

fot. Adam Gryczyński, Józef i Marianna z Czałczyna

Dla mnie szczególną wagę miał wyjazd na plener fotograficzny do Kacwina na Spiszu w weekend tuż po ataku na Word Trade Center 11 września 2001 r., kiedy chciałem odreagować mocno odczuwany niepokój w zupełnie innym otoczeniu, pośród innych ludzi. Mam nadzieję, że wówczas udało się utrwalić ciepłe spojrzenie fotografa będącego przyjacielem tamtych osób, a nie "łowcy obrazów" dla którego ważniejsze jest samo zdjęcie niż drugi człowiek z jego osobistą historią wpisaną we współczesny kontekst dziejowy. Jak bardzo zmieniła się nasza rzeczywistość w ostatnich latach nie trzeba nikomu udowadniać. Wystarczy rozejrzeć się dookoła, włączyć telewizor, radio, przeczytać aktualną gazetę. Kolej rzeczy sprawiła, że tamten świat wraz z odejściem do wieczności żyjących w nim ludzi niemal przestał istnieć. Dziś może go już tylko wskrzesić nasza pamięć i wyobraźnia. Być może fotografie pomogą lepiej wydobyć te wspomnienia. - tekst Adam Gryczyński


Adam Gryczyński Powroty do przeszłości
Wernisaż wystawy: 1 grudnia 2007 godzina 18.00
Wystawa czynna będzie do końca stycznia 2008

"1949club"
os. Uroczym 12, Nowa Huta

Komentarze
Polecane artykuły
Tenba Fulton 14L - test plecaka
21 Maj 2019
Nowa linia Fulton to miejskie plecaki fotograficzne dla osób, które oprócz sprzętu chcą zabrać także rzeczy codziennego użytku i akcesoria, a przy tym zadbać o bezpieczeństwo i dobrze się prezentować. Sprawdzamy czy rzeczywiście spełniają te oczekiwania.
1
Panasonic Lumix S1 - test aparatu
6 Maj 2019
Lumix S1 to tańszy model z zaprezentowanego niedawno duetu pełnoklatkowych bezlusterkowców Panasonika. Z matrycą o mniejszej rozdzielczości, ale z bardziej rozwiniętym trybem filmowym, ma przyciągać szerokie rzesze profesjonalistów szukających uniwersalnego i niezawodnego body. Sprawdźmy, czy podstawowa pełna klatka Lumix ma szansę spełnić ich oczekiwania!
0
Canon EOS 250D - pierwsze wrażenia
10 Kwi 2019
EOS 250D to nowy reprezentant “najmniejszej lustrzankowej serii na rynku”, która łączy niewielkie gabaryty z przystępną ceną i możliwościami skrojonymi pod kątem początkujących fotografów i świadomych amatorów. Co skrywa przed nami najnowsza konstrukcja?
10
Panasonic Lumix S1R - test aparatu
9 Kwi 2019
Lumix S1R - jak twierdzi producent - ma być odpowiedzią na potrzeby wymagających profesjonalistów. Jednak czy tak jest w istocie i czy pierwsza pełna klatka Panasonic odbierze klientów konkurencji? Przekonajmy się!
12