"Małopolska. Fotografie. To niczego nie wyjaśnia" na krakowskim Rynku

Fundacja Imago Mundi zaprasza na wystawę "Małopolska. Fotografie. To niczego nie wyjaśnia". Zdjęcia kilkunastu autorów, prezentowane będą od 4 do 23 października na Rynku Głównym w Krakowie. Wernisaż dziś, o 18.00 w Galerii Camelot.
"Skałki Twardowskiego" - fot. Przemek Krzakiewicz

Zdjęcia do projektu o roboczym tytule "Teraz Małopolska" - taka jest domena, pod którą równo z wernisażem w Camelot odbędzie się wernisaż wirtualny - realizowane były przez 9 ostatnich miesięcy, oczywiście na terenie Małopolski. Do projektu zaproszono fotografów związanych z regionem (Trzciński, Kramarz, Łodzinska, Lelek), jak też osoby, które tylko od czasu do czasu wizytują Kraków (Miękus, Pustoła, Dąbrowski).

Cech wspólnych brak. Dlatego też możemy spodziewać się wszystkiego poza konsekwencją w technice i podejściu do tematu. Trudno powiedzieć czy oficjalny tytuł wystawy wynika z faktu, że nie udało się zbudować spójnego obrazu regionu czy też organizatorzy nie mieli w ogóle takich ambicji. Tak czy inaczej - a mieliśmy okazję widzieć kilka zdjęć przez oficjalnym rozpoczęciem wystawy - nawet Małopolanie będą zdziwieni tym co zobaczą. I chyba do nich najbardziej skierowana jest ta wystawa, choć na pewno, z racji lokalizacji, zobaczą ją dziesiątki, jeśli nie setki tysięcy osób.

Wernisaż w Galerii Camelot i Internecie dziś, 4 października o 18.00. Wystawa dostępna będzie dla wszystkich osób zwiedzających Rynek Główny w Krakowie od 4 do 23 października. Zapraszamy! Poniżej wyczerpująca notka od organizatorów.

"Małopolska. Fotografie. To niczego nie wyjaśnia"

4 października na płycie Rynku Głównego w Krakowie zostanie otwarta wystawa "Małopolska. Fotografie. To niczego nie wyjaśnia"


Z początkiem 2006 roku Fundacja Imago Mundi - organizator wystawy - zaprosiła czternastu czołowych polskich fotografów, aby przez kilka miesięcy przyglądali się Małopolsce z aparatem fotograficznym w ręku. Blisko połowa autorów zdjęć na co dzień mieszka w Małopolsce, pozostali - pochodzący spoza regionu - spoglądali na region oczami przybyszów. -
Celem projektu było uzyskanie zróżnicowanego, współczesnego obrazu jednego z najciekawszych regionów Polski - mówi Andrzej Kramarz, Prezes Fundacji - Zapraszając cenionych artystów, chcieliśmy pokazać w sposób nowoczesny, odbiegający od sztampy to, co nas bawi, zachwyca, cieszy ale i drażni - dodaje. W ten sposób powstała kompletna wizja, niekiedy zaskakująca zarówno tych, którzy żyją tu na co dzień, jak i tych, którzy dopiero Małopolskę odkrywają.

Odwiedzający wystawę nie znajdą na prezentowanych fotografiach zapierających dech w piersiach, wystylizowanych widoków Tatr czy Beskidów. Nie będzie tu krakowskiego Rynku ani gołębi. Za to pojawią się obrazy zaskakujące, z charakterem, często pełne komizmu ale i nostalgiczne, skłaniające do zadumy. - Jestem przekonany, że dla samych mieszkańców regionu cześć prezentowanych zdjęć będzie ogromnym zaskoczeniem - mówi Łukasz Trzciński, Wiceprezes Fundacji - chcielibyśmy, aby zdjęcia stanowiły nowoczesną, wysmakowaną wizytówkę regionu, daleką od powszechnej galanterii wydawniczej ? dodaje. Wystawa potrwa do 25 października. Pod adresem http://www.terazmalopolska.pl/ będzie można zobaczyć prezentowane zdjęcia.

Od autorów:
Miała być ciężka praca i całkowita powaga.
Ale ktoś z nas wjechał na Pustynię Błędowską. Samochód zapadł się w piach, a potem trzech ludzi przez pół nocy wyciągało go na stały ląd, i była kupa śmiechu.
Inny fotograf w wielkim jak katedra magazynie własnoręcznie zbudował wieżę z europalet, bo uznał, że aparat stoi za nisko. Dopiero chwiejąc się na wysokości trzech metrów stwierdził, że wystarczy.
A jeszcze kto inny - kiedy zabrakło rąk do pomocy przed góralskim ślubem - odziewał drużbę w góralskie portki i mozolnie wiązał mu kierpce.
Tak to mniej więcej wyglądało.
Zjeździliśmy Małopolskę wzdłuż i wszerz, sami dziwiąc się temu, co widzimy.

Projekt "Małopolska. Fotografie. To niczego nie wyjaśnia" został zrealizowany dzięki wsparciu Marszałka Województwa Małopolskiego, we współpracy z Małopolskim Instytutem Kultury.


Wystawa: 4-23 października 2006, Kraków, Rynek Główny
Wernisaż: 4 października 2006, zaułek św. Tomasza 17, I piętro (nad kawiarnią Camelot), godz. 18.00
Wernisaż internetowy: 4 października 2006, godz. 18.00


O autorach:
Kuba Dąbrowski

jeden z najbardziej obiecujących fotografów młodego pokolenia, cykl jego
fotografii Ulubione piosenki prezentowany był w Pałacu Kultury i Nauki, odwiedzając następnie galerie w całej Europie.

Andrzej Georgiew
fotograf niezależny, jeden z czołowych polskich portrecistów średniego pokolenia, autor wielu wystaw, prace w zbiorach prywatnych.

Przemysław Krzakiewicz
członek Związku Polskich Artystów Fotografików. Jako 16-latek debiutował na łamach "Tygodnika Powszechnego", był fotografem "Przekroju". Obecnie prowadzi własne studio fotografii reklamowej. Autor zdjęć do projektu "Polacy 2005", wystawianego pod oknem papieskim w Krakowie.

Andrzej Kramarz
fotograf dokumentalista. Współpracuje z Tygodnikiem Powszechnym, Polityką i Przekrojem. Do ważniejszych jego cykli należą: Dom (z Weronika Łodzińską), Morze Czarne, Klinika, Nieskończoność poznania. Laureat wielu konkursów.

Piotr Lelek
dyplom z fotografii pod kierunkiem Wojciecha Prażmowskiego, jego fascynacje oscylują głównie wokół wnętrz i przestrzeni mieszkalnych oraz postaci je zamieszkujących.

Weronika Łodzińska
historyk sztuki, kurator galerii sztuki nowoczesnej.

Krzysztof Miękus
dokumentalista, redaktor naczelny miesięcznika Pozytyw, współautor reportażu Naznaczeni dotykającego problemów zdrowia w Afryce. Członek ZPAF.

Wojciech Nowicki
fotograf i tłumacz. Współpracuje z wieloma pismami, jego zdjęcia ukazują się także w wydawnictwach książkowych. Pracuje nad dłuższymi cyklami - o przemianach w naszej części Europy (wystawa "notatki"), o życiu religijnym Polaków (wystawa "Pielgrzym polski", Norymberga), o Indiach (wystawa "Przez Indie" w krakowskiej Galerii Camelot).

Konrad Pustoła
studiuje fotografie na PWSFTiT w Łodzi. Współzałożyciel i wiceprzewodniczący Stowarzyszenia Fotografów "poniekąd". Autor wystaw indywidualnych w kraju i Europie Zachodniej.

Szymon Rogiński
według Luerzers Archive jest jednym z najlepszych fotografów reklamowych na świecie, autor fotografii do książki Zbigniewa Rogalskiego "Zdążyć przed zachodem słońca" (2004).

Piotr Trybalski
pisze reportaże i fotografuje prawie na wszystkich kontynentach. Współautor fotografii do albumu "Odkrywanie świata" Ryszarda Badowskiego. Publikacje m. in. w National Geographic Polska, Przekroju, Gazecie Wyborczej, Magazynie Górskim, Kaleidoscope, Polityce.

Łukasz Trzciński
zajmuje się reportażem społecznym i portretem. Pracował w prawie czterdziestu krajach, najbardziej reprezentatywne prace powstały podczas wizyt w Afganistanie, Iraku, Indonezji, Indiach, Rosji i na Bliskim Wschodzie. Wielokrotnie nagradzany na konkursach w kraju i zagranica, m.in. zdobył nagrody w Pictures of The Year International, Fujifilm Europress Awards, jest zwyciezca European Central Bank Annual Photo Awards w 2004. Publikował m.in. w Przekroju, Polityce, National Geographic-Polska, Magazynie Rzeczpospolitej, Stern, Le Monde, The Guardian, FAZ.

Zorka Project (Monika Redzisz , Monika Bereżecka)
razem fotografują i piszą reportaże. W cyklach portretów pokazały już: warszawskie tramwajarki, zakonnice, kulturystów, uchodźców, drag queen, bezdomne matki z dziećmi. Publikowały m.in. w Gazecie Wyborczej, Rzeczpospolitej, Życiu Warszawy, Polityce, Przekroju, Playboyu. W 2004 roku Ministerstwo Kultury przyznało im stypendium twórcze dla młodych artystów.

O Fundacji Imago Mundi
Fundacja Imago Mundi, organizator projektu, powstała w 2005 roku. Skupia krakowskich fotografów, a jej głównym celem jest promowanie fotografii. Organizuje wystawy (obecna jest trzecią wystawą plenerową, jaka powstała od założenia fundacji), inicjuje projekty fotograficzne, podejmuje działalność wydawniczą i edukacyjną. Jest współorganizatorem największego w Polsce festiwalu fotograficznego - Miesiąca Fotografii w Krakowie.
www.imagomundi.pl


O Małopolskim Instytucie Kultury
Małopolski Instytut Kultury jest instytucją regionu Małopolski. Stawia na poszukiwanie metody. Pracuje nad nowymi formami aktywnego uczestnictwa w kulturze. Współpracuje z instytucjami kultury w kraju i za granicą, organizacjami pozarządowymi, osobami prywatnymi. Obecnie realizuje dziewięć długofalowych programów w skali regionu, kraju oraz Europy.
www.mik.krakow.pl
Komentarze
Polecane artykuły
Canon EOS RP - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe [AKTUALIZACJA]
14 Lut 2019
Najnowszy korpus Canona prawdopodobnie otwiera zupełnie nowy segment wśród aparatów bezlusterkowych. Najtańsza nowa pełna klatka na rynku ma być doskonałym wyborem dla bardziej ambitnych amatorów czy fotografów podróżniczych i z pozoru ma wszystko, by zadowolić doskonałą większość odbiorców. Gdzie jest haczyk?
4
Sony A6400 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
13 Lut 2019
Następca modelu A6300 wprowadza usprawnienia, które na pewno docenią zaawansowani amatorzy i osoby szukające aparatu do nagrywania vlogów i filmów do internetu. Nadal jednak ustępuje on plasowanemu wyżej, a już dostępnemu od pewnego czasu modelowi A6500. Czy to więc pozycja, którą warto się zainteresować?
1
Kilka godzin z Panasonic Lumix S1 - pierwsze wnioski
1 Lut 2019
Podczas dorocznego Digital Imaging Seminar, Panasonic zdradził wreszcie pełną specyfikację swojej pierwszej pełnej klatki, a w ręce dziennikarzy powędrowały pierwsze egzemplarze modeli S1 i S1R...
7
Tokina FíRIN 20 mm f/2 FE AF - test obiektywu
28 Sty 2019
Czy Tokina FíRIN to obiektyw, który rozgrzeje serca fotografów systemu Sony E? Producent nie ma co do tego wątpliwości. Jednak my dogłębnie przyjrzeliśmy się modelowi 20 mm f/2 FE AF.
0