"Małopolska. Fotografie. To niczego nie wyjaśnia" na krakowskim Rynku

0
Tomasz Gutkowski
4 Październik 2006
Artykuł na: 6-9 minut
Fundacja Imago Mundi zaprasza na wystawę "Małopolska. Fotografie. To niczego nie wyjaśnia". Zdjęcia kilkunastu autorów, prezentowane będą od 4 do 23 października na Rynku Głównym w Krakowie. Wernisaż dziś, o 18.00 w Galerii Camelot.
"Skałki Twardowskiego" - fot. Przemek Krzakiewicz

Zdjęcia do projektu o roboczym tytule "Teraz Małopolska" - taka jest domena, pod którą równo z wernisażem w Camelot odbędzie się wernisaż wirtualny - realizowane były przez 9 ostatnich miesięcy, oczywiście na terenie Małopolski. Do projektu zaproszono fotografów związanych z regionem (Trzciński, Kramarz, Łodzinska, Lelek), jak też osoby, które tylko od czasu do czasu wizytują Kraków (Miękus, Pustoła, Dąbrowski).

Cech wspólnych brak. Dlatego też możemy spodziewać się wszystkiego poza konsekwencją w technice i podejściu do tematu. Trudno powiedzieć czy oficjalny tytuł wystawy wynika z faktu, że nie udało się zbudować spójnego obrazu regionu czy też organizatorzy nie mieli w ogóle takich ambicji. Tak czy inaczej - a mieliśmy okazję widzieć kilka zdjęć przez oficjalnym rozpoczęciem wystawy - nawet Małopolanie będą zdziwieni tym co zobaczą. I chyba do nich najbardziej skierowana jest ta wystawa, choć na pewno, z racji lokalizacji, zobaczą ją dziesiątki, jeśli nie setki tysięcy osób.

Wernisaż w Galerii Camelot i Internecie dziś, 4 października o 18.00. Wystawa dostępna będzie dla wszystkich osób zwiedzających Rynek Główny w Krakowie od 4 do 23 października. Zapraszamy! Poniżej wyczerpująca notka od organizatorów.

"Małopolska. Fotografie. To niczego nie wyjaśnia"

4 października na płycie Rynku Głównego w Krakowie zostanie otwarta wystawa "Małopolska. Fotografie. To niczego nie wyjaśnia"


Z początkiem 2006 roku Fundacja Imago Mundi - organizator wystawy - zaprosiła czternastu czołowych polskich fotografów, aby przez kilka miesięcy przyglądali się Małopolsce z aparatem fotograficznym w ręku. Blisko połowa autorów zdjęć na co dzień mieszka w Małopolsce, pozostali - pochodzący spoza regionu - spoglądali na region oczami przybyszów. -
Celem projektu było uzyskanie zróżnicowanego, współczesnego obrazu jednego z najciekawszych regionów Polski - mówi Andrzej Kramarz, Prezes Fundacji - Zapraszając cenionych artystów, chcieliśmy pokazać w sposób nowoczesny, odbiegający od sztampy to, co nas bawi, zachwyca, cieszy ale i drażni - dodaje. W ten sposób powstała kompletna wizja, niekiedy zaskakująca zarówno tych, którzy żyją tu na co dzień, jak i tych, którzy dopiero Małopolskę odkrywają.

Odwiedzający wystawę nie znajdą na prezentowanych fotografiach zapierających dech w piersiach, wystylizowanych widoków Tatr czy Beskidów. Nie będzie tu krakowskiego Rynku ani gołębi. Za to pojawią się obrazy zaskakujące, z charakterem, często pełne komizmu ale i nostalgiczne, skłaniające do zadumy. - Jestem przekonany, że dla samych mieszkańców regionu cześć prezentowanych zdjęć będzie ogromnym zaskoczeniem - mówi Łukasz Trzciński, Wiceprezes Fundacji - chcielibyśmy, aby zdjęcia stanowiły nowoczesną, wysmakowaną wizytówkę regionu, daleką od powszechnej galanterii wydawniczej ? dodaje. Wystawa potrwa do 25 października. Pod adresem http://www.terazmalopolska.pl/ będzie można zobaczyć prezentowane zdjęcia.

Od autorów:
Miała być ciężka praca i całkowita powaga.
Ale ktoś z nas wjechał na Pustynię Błędowską. Samochód zapadł się w piach, a potem trzech ludzi przez pół nocy wyciągało go na stały ląd, i była kupa śmiechu.
Inny fotograf w wielkim jak katedra magazynie własnoręcznie zbudował wieżę z europalet, bo uznał, że aparat stoi za nisko. Dopiero chwiejąc się na wysokości trzech metrów stwierdził, że wystarczy.
A jeszcze kto inny - kiedy zabrakło rąk do pomocy przed góralskim ślubem - odziewał drużbę w góralskie portki i mozolnie wiązał mu kierpce.
Tak to mniej więcej wyglądało.
Zjeździliśmy Małopolskę wzdłuż i wszerz, sami dziwiąc się temu, co widzimy.

Projekt "Małopolska. Fotografie. To niczego nie wyjaśnia" został zrealizowany dzięki wsparciu Marszałka Województwa Małopolskiego, we współpracy z Małopolskim Instytutem Kultury.


Wystawa: 4-23 października 2006, Kraków, Rynek Główny
Wernisaż: 4 października 2006, zaułek św. Tomasza 17, I piętro (nad kawiarnią Camelot), godz. 18.00
Wernisaż internetowy: 4 października 2006, godz. 18.00


O autorach:
Kuba Dąbrowski

jeden z najbardziej obiecujących fotografów młodego pokolenia, cykl jego
fotografii Ulubione piosenki prezentowany był w Pałacu Kultury i Nauki, odwiedzając następnie galerie w całej Europie.

Andrzej Georgiew
fotograf niezależny, jeden z czołowych polskich portrecistów średniego pokolenia, autor wielu wystaw, prace w zbiorach prywatnych.

Przemysław Krzakiewicz
członek Związku Polskich Artystów Fotografików. Jako 16-latek debiutował na łamach "Tygodnika Powszechnego", był fotografem "Przekroju". Obecnie prowadzi własne studio fotografii reklamowej. Autor zdjęć do projektu "Polacy 2005", wystawianego pod oknem papieskim w Krakowie.

Andrzej Kramarz
fotograf dokumentalista. Współpracuje z Tygodnikiem Powszechnym, Polityką i Przekrojem. Do ważniejszych jego cykli należą: Dom (z Weronika Łodzińską), Morze Czarne, Klinika, Nieskończoność poznania. Laureat wielu konkursów.

Piotr Lelek
dyplom z fotografii pod kierunkiem Wojciecha Prażmowskiego, jego fascynacje oscylują głównie wokół wnętrz i przestrzeni mieszkalnych oraz postaci je zamieszkujących.

Weronika Łodzińska
historyk sztuki, kurator galerii sztuki nowoczesnej.

Krzysztof Miękus
dokumentalista, redaktor naczelny miesięcznika Pozytyw, współautor reportażu Naznaczeni dotykającego problemów zdrowia w Afryce. Członek ZPAF.

Wojciech Nowicki
fotograf i tłumacz. Współpracuje z wieloma pismami, jego zdjęcia ukazują się także w wydawnictwach książkowych. Pracuje nad dłuższymi cyklami - o przemianach w naszej części Europy (wystawa "notatki"), o życiu religijnym Polaków (wystawa "Pielgrzym polski", Norymberga), o Indiach (wystawa "Przez Indie" w krakowskiej Galerii Camelot).

Konrad Pustoła
studiuje fotografie na PWSFTiT w Łodzi. Współzałożyciel i wiceprzewodniczący Stowarzyszenia Fotografów "poniekąd". Autor wystaw indywidualnych w kraju i Europie Zachodniej.

Szymon Rogiński
według Luerzers Archive jest jednym z najlepszych fotografów reklamowych na świecie, autor fotografii do książki Zbigniewa Rogalskiego "Zdążyć przed zachodem słońca" (2004).

Piotr Trybalski
pisze reportaże i fotografuje prawie na wszystkich kontynentach. Współautor fotografii do albumu "Odkrywanie świata" Ryszarda Badowskiego. Publikacje m. in. w National Geographic Polska, Przekroju, Gazecie Wyborczej, Magazynie Górskim, Kaleidoscope, Polityce.

Łukasz Trzciński
zajmuje się reportażem społecznym i portretem. Pracował w prawie czterdziestu krajach, najbardziej reprezentatywne prace powstały podczas wizyt w Afganistanie, Iraku, Indonezji, Indiach, Rosji i na Bliskim Wschodzie. Wielokrotnie nagradzany na konkursach w kraju i zagranica, m.in. zdobył nagrody w Pictures of The Year International, Fujifilm Europress Awards, jest zwyciezca European Central Bank Annual Photo Awards w 2004. Publikował m.in. w Przekroju, Polityce, National Geographic-Polska, Magazynie Rzeczpospolitej, Stern, Le Monde, The Guardian, FAZ.

Zorka Project (Monika Redzisz , Monika Bereżecka)
razem fotografują i piszą reportaże. W cyklach portretów pokazały już: warszawskie tramwajarki, zakonnice, kulturystów, uchodźców, drag queen, bezdomne matki z dziećmi. Publikowały m.in. w Gazecie Wyborczej, Rzeczpospolitej, Życiu Warszawy, Polityce, Przekroju, Playboyu. W 2004 roku Ministerstwo Kultury przyznało im stypendium twórcze dla młodych artystów.

O Fundacji Imago Mundi
Fundacja Imago Mundi, organizator projektu, powstała w 2005 roku. Skupia krakowskich fotografów, a jej głównym celem jest promowanie fotografii. Organizuje wystawy (obecna jest trzecią wystawą plenerową, jaka powstała od założenia fundacji), inicjuje projekty fotograficzne, podejmuje działalność wydawniczą i edukacyjną. Jest współorganizatorem największego w Polsce festiwalu fotograficznego - Miesiąca Fotografii w Krakowie.
www.imagomundi.pl


O Małopolskim Instytucie Kultury
Małopolski Instytut Kultury jest instytucją regionu Małopolski. Stawia na poszukiwanie metody. Pracuje nad nowymi formami aktywnego uczestnictwa w kulturze. Współpracuje z instytucjami kultury w kraju i za granicą, organizacjami pozarządowymi, osobami prywatnymi. Obecnie realizuje dziewięć długofalowych programów w skali regionu, kraju oraz Europy.
www.mik.krakow.pl
Komentarze
Powiązane artykuły
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Białoruska fotografia wernakularna w FAF
Białoruska fotografia wernakularna w FAF
Fundacja Archeologia Fotografii zaprasza na gościnną wystawę “Wieczór panieński” kolektywu VEHA, badającą tradycje i pamięć zbiorową białoruskiego...
0
0
Ostatnie dni promocji na aparaty Sony - podwójne rabaty na modele A6500, A7R II, A7 II i A7
Ostatnie dni promocji na aparaty Sony - podwójne rabaty na modele A6500, A7R II, A7 II i A7
Jeszcze tylko do końca lipca poszczególne korpusy ze stajni Sony możecie kupić sporo taniej, dzięki łączonym promocjom. Zaoszczędzić możemy do 2000 zł.
9
0
Jan Małachowski - poznaj historię zapomnianego fotografa Tatr
Jan Małachowski - poznaj historię zapomnianego fotografa Tatr
Dowiedz się o życiu i twórczości Jana Małachowskiego - jednego z pionierów tatrzańskiej fotografii początku XX wieku - oraz zobacz jego wyjątkowe zdjęcia na wystawie w...
22
0