18 sierpnia pierwsza Noc Fotografii w Warszawie

Autor: Redakcja Fotopolis

4 Sierpień 2023
Artykuł na: 4-5 minut

Zdjęcia ponad 50 fotografek i fotografów z Polski i zagranicy będzie można zobaczyć na plenerowych pokazach w kilku lokalizacjach Stolicy. Centrum Fotografii Muzeum Warszawy postanowiło przygotować nową imprezę na kulturalnej mapie miasta – Noc Fotografii.

Już 18 sierpnia w Warszawie o godz. 20:30 na wielkich ekranach w kilku punktach miasta będzie można zobaczyć zdjęcia legend polskiej fotografii, selekcję prosto z największego, europejskiego festiwalu fotograficznego w Arles, a także projekty debiutantów i debiutantek poruszające temat przemian Warszawy. To ponad 50 autorów i autorek z Polski i zagranicy.

Ponadto w programie Nocy Fotografii w Warszawie wybór z bogatej kolekcji fotograficznej Muzeum Warszawy oraz pokaz specjalny eksperymentalnego filmu ikony francuskiej Nowej Fali – Agnès Vardy.

Noc Fotografii w Warszawie - jakich fotografów zobaczymy?

W trakcie wydarzenia zaprezentowane zostaną prace łącznie 50 autorek i autorów. Wśród nich znajdą się warszawskie fotografie Chrisa Niedenthala, najnowsze fotografie znad Wisły Anny Bedyńskiej, fotograficzny poemat Anny Orłowskiej oraz fotografie warszawskich przedmieść Rafała Milacha, który niedawno, jako pierwszy Polak, dołączył do grona fotoreporterów prestiżowej agencji Magnum.

Tego wieczoru obejrzymy również wybór zdjęć z wyjątkowej kolekcji Muzeum Warszawy, która liczy niemal 300 tysięcy obiektów. Pokazom towarzyszyć będzie muzyka na żywo.

Fotograficzne debiuty o zmianach

Noc Fotografii będzie również okazją do zapoznania się z twórczością debiutujących fotografek i fotografów wyłonionych w otwartym naborze. Tematem tegorocznego open calla były szeroko rozumiane przemiany Warszawy, a zgłoszenia oceniało międzynarodowe jury, w składzie którego znaleźli się m.in. Amanda Maddox – główna kuratorka World Press Photo oraz dyrektorka Narodowego Muzeum Islandii – Harpa Þórsdóttir.

Największy europejski festiwal fotografii

Rencontres de la photographie d’Arles to największy i najstarszy europejski festiwal fotografii, który rokrocznie odbywa się w Prowansji. Podczas Nocy Roku prezentowany jest tam wybór najlepszych projektów fotograficznych ostatnich 12 miesięcy. Dzięki uprzejmości festiwalu teraz warszawianki i warszawiacy będą mieli okazję zobaczyć selekcję fotografii prosto z Arles.

W ramach specjalnego pokazu obejrzymy również film Cześć Kubańczykom! z 1963 roku autorstwa Agnès Vardy – reżyserki, fotografki i feministki, ikony francuskiej Nowej Fali. Krótkometrażowy dokument zmontowany jest w całości z tysięcy czarno-białych fotografii, które reżyserka wykonała na Kubie.

Noc Fotografii w Warszawie - gdzie odbędą się pokazy?

Projekcje w ramach Nocy Fotografii odbędą się aż w trzech lokalizacjach w Warszawie. W każdej z nich na widzów będzie czekał inny wybór fotografii. Wielkoformatowe ekrany staną przed Muzeum Warszawy na Rynku Starego Miasta, przed barem Studio (pl. Defilad 1), w Parku Pięciu Sióstr (dawniej Park Zachodni) na Ochocie i w parku Szczęśliwickim.

Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Bruno Barbey. Zawsze w Ruchu - wystawa kultowego fotografa Magnum w Muzeum Narodowym w Warszawie
Bruno Barbey. Zawsze w Ruchu - wystawa kultowego fotografa Magnum w Muzeum Narodowym w Warszawie
Choć w swojej 40-letniej karierze odwiedził 5 kontynentów, dokumentując oblicze wielu konfliktów, stale odrzucał łatkę fotografa wojennego. Zamiast tego najbardziej interesowało go...
7
"The blue of the far distance" - wystawa laureatki konkursu Talent Roku 2023 w Galerii Pix.House
"The blue of the far distance" - wystawa laureatki konkursu Talent Roku 2023 w Galerii Pix.House
Pix.House zaprasza na autorską wystawę Emilii Martin, laureatki tegorocznego konkursu fotografii dokumentalnej Talent Roku 2023. Zdjęcia można oglądać do 14 grudnia.
3
Manfrotto, Lowepro, JOBY - sprawdź oferty z okazji Black Friday
Manfrotto, Lowepro, JOBY - sprawdź oferty z okazji Black Friday
Skorzystaj z atrakcyjnych promocji z okazji Black Friday i kup statywy Manfrotto, plecaki i torby Lowepro oraz akcesoria JOBY w atrakcyjnych cenach
1