Grand Press Photo 2023. Poznaliśmy finalistów

Autor: Maciej Zieliński

16 Maj 2023
Artykuł na: 2-3 minuty

Jury konkursu Grand Press Photo 2023 pod przewodnictwem laureata World Press Photo Konstantinosa Tsakalidisa nominowało do finału 301 fotografii. Dziś rusza też głosowanie na Nagrodę Internautów.

Jury Grand Press Photo w składzie: przewodniczący Konstantinos Tsakalidis (Grecja), Anna Bedyńska, Evgeniy Maloletka (Ukraina), Weronika Mirowska oraz Andrzej Zygmuntowicz wybrało do finału 49 zdjęć pojedynczych (Single), 9 reportaży (Stories) oraz 5 projektów dokumentalnych (Documentary Projects), wykonanych przez 57 autorów.

Dominującym tematem, który przewija się w niemal wszystkich kategoriach, w naturalny sposób jest wojna w Ukrainie ale fotoreporterzy nie zapomnieli o kryzysie uchodźczym na granicy z Białorusią. Wsród nominowanych serii i zdjęć pojedynczych nie brakuje poruszających ludzkich historii z Polski - walki z wykluczeniem, o własne zagrożone chorobą życie i z absurdami bezdusznego systemu. Świetne zdjęcia znajdziecie w słusznie przywróconej, choć teraz pojemniejszej kategorii Kultura, Hobby, Sport. 

Wszystkie nominowane zdjęcia możecie obejrzeć w galerii konkursowej.

W tym roku po raz siódmy w ramach Grand Press Photo zorganizowano konkurs Young Poland – mogli w nim wystartować fotografowie pełnoletni, którzy nie ukończyli jeszcze 26. roku życia i wcześniej nie brali udziału w Grand Press Photo. Tutaj do finału nominowano 8 zdjęć pojedynczych i trzy fotoreportaże.

W ramach GPP organizowany jest także konkurs Photo Book – na najlepszą książkę z fotografią reporterską i dokumentalną, wydaną premierowo w 2022 roku. O tytuł Photo Book of the Year 2022 konkurowało 15 publikacji.

Wraz z ogłoszeniem nominacji rusza głosowanie na Nagrodę Internautów, którzy wybiorą najlepsze zdjęcie wśród wszystkich nominowanych w kategoriach Single i Stories. Panel do głosowania na Nagrodę Internautów znajduje się stronie: www.press.pl/glosowanie/gpp-2023

Głosowanie potrwa do 22 maja do godz. 23.59. Laureatów Grand Press Photo 2023 poznamy podczas gali ogłoszenia wyników 23 maja.

 

Skopiuj link

Autor: Maciej Zieliński

Redaktor naczelny serwisu fotopolis.pl i miesięcznika Digital Camera Polska – wielki fan fotografii natychmiastowej, dokumentalnej i podróżniczego street-photo. Lubi małe dyskretne aparaty, kolekcjonuje albumy i książki fotograficzne.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Zobacz, jak skutecznie korzystać z tetheringu - darmowe webinary ThetherTools
Zobacz, jak skutecznie korzystać z tetheringu - darmowe webinary ThetherTools
Marka TetherTools i prowadzący Yaneck Wasio zapraszają na cykl webinarów poświęconych tetheringowi. To niezwykła okazja, aby poszerzyć swoją wiedzę i umiejętności oraz dowiedzieć się,...
1
Edward Steichen - MuFo pokaże pierwszą w Polsce retrospektywę ojca współczesnej fotografii
Edward Steichen - MuFo pokaże pierwszą w Polsce retrospektywę ojca współczesnej fotografii
Muzeum Fotografii w Krakowie zaprasza na pierwszą tak obszerną polską ekspozycję zdjęć Edwarda Steichena - nestora współczesnej fotografii i autora jednej z najważniejszych wystaw...
8
Historia Polski Vol.2. - druga część projektu Michała Sity w Galerii Miejsce przy Miejscu
Historia Polski Vol.2. - druga część projektu Michała Sity w Galerii Miejsce przy Miejscu
Wrocławska galeria Miejsce przy Miejscu zaprasza na drugą odsłonę projektu „Historia Polski”. Tym razem Michał Sita dokumentuje spektakl patriotyczny „Orzeł i Krzyż” z perspektywy...
5