OdNowa - wystawa Marka Lapisa

Autor: Julia Kaczorowska

3 Październik 2022
Artykuł na: 4-5 minut

8 października rusza intermedialna wystawa z użyciem fotografii analogowej oraz cyfrowej. Projekt "OdNowa" Marka Lapisa przedstawia refleksje związane z pandemią.

Co się zmieniło w krajobrazie wewnętrznym ludzi z różnych warstw społecznych, w ich życiu, w ich postrzeganiu świata. Co się skończyło, a co zaczęło? Marek Lapis próbuje odpowiedzieć na te pytania za pomocą obrazu i słowa.

"Pandemia SAR-CoV-2 jest odpowiedzialna za ponad 3 miliony zgonów na całym świecie. Jej skutki są długofalowe, ciężko określić dokładnie przez jaki okres będziemy się z nimi mierzyć. Ciężko było od początku przewidzieć jaki będzie popandemiczny krajobraz globu, czy się szybko podźwigniemy. Najważniejsze były odruchy pozytywnych zachowań. Pomoc, solidarność, chęć ulgi dla tych najbardziej poszkodowanych i załamanych." - mówi Marek Lapis.

"Wielu z nich nie wiedziało jak się zachować, jak sobie z tą nagła sytuacją radzić. Po kilku miesiącach spowolnienia zatęskniliśmy za czasami sprzed pandemii, wydawały się nam „dobrem utraconym”. Tęskniliśmy za rzeczami najważniejszymi: za bezpośrednim kontaktem z bliskimi czy innymi ludźmi, za bezpośrednim uściskiem dłoni czy spojrzeniem w oczy drugiemu człowiekowi z miłością. Za rzeczami których nie można kupić, a za tymi które świadczą o jakości życia. Lockdown uzmysłowił nam, że jako społeczeństwo potrzebujemy więzi społecznych."

Wystawa zrealizowana jest w ramach obchodów 75-lecia Związku Polskich Artystów Fotografików, w ramach stypendium twórczego na 2022 rok Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz w ramach 6. Wielkopolskiego Festiwalu Fotografii im. Ireneusza Zjeżdżałki.

Kiedy i gdzie?

Wernisaż wystawy OdNowa odbędzie się 8 października 2022 roku  o 17:30 w Galerii Sztuki w Mosinie, przy ul. Niezłomnych 1. Wystawę można oglądać do 06 listopada 2022.

Więcej informacji na stronie galerii.

Marek Lapis - sylwetka autora

Marek Lapis (ur. 1968) - członek Związku Polskich Artystów Fotografików. W swojej pracy zajmuje się fotografią społeczna, dokumentalną i reportażem. Zrealizowane dotychczas przez niego projekty fotograficzne zaowocowały licznymi nagrodami, m.in.: International Photography Awards Los Angeles, PX3 Paris, Tokyo International Foto Awards, Grand Press Photo, Black & White Spider Awards Los Angeles, Leica Street Photo, BZ WBK PRESS FOTO, Moscow International Foto Awards, Polski Konkurs Fotografii Sportowej, czy też National Geographic Polska. Publikował swoje prace w większości gazet i czasopism w Polsce takich jak:. Polityka, National Geographic Polska, Newsweek Polska, Przekrój, Tygodnik Powszechny, Viva, Forbes, Playboy, Gazeta Wyborcza, Rzeczpospolita, a także w prasie zagranicznej: The Sunday Telegraph, Focus, Woche.

Skopiuj link

Autor: Julia Kaczorowska

Studiowała fotografię prasową, reklamową i wydawniczą na Uniwersytecie Warszawskim. Szczególnie bliski jest jej reportaż i dokument, lubi wysłuchiwać ludzkich historii. Uzależniona od podróży i trekkingu w górach.

Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Przetestuj Fujifilm X-H2 z obiektywami i wygraj drukarkę Instax Link Wide
Przetestuj Fujifilm X-H2 z obiektywami i wygraj drukarkę Instax Link Wide
Flagowy korpus Fujifilm to pierwszy aparat APS-C wyposażony w matrycę o wysokiej rozdzielczości. Chcesz sprawdzić go w praktyce? Weź udział w konkursie na jego...
16
Gdy zdajesz sobie sprawę, że żyłeś w sekcie - „Szczęśliwa wina” Jagody Valkov w Społecznym Centrum Fotografii
Gdy zdajesz sobie sprawę, że żyłeś w sekcie - „Szczęśliwa wina” Jagody Valkov w Społecznym Centrum...
Społeczne Centrum Fotografii zaprasza na wystawę indywidualną Jagody Valkov. Ekspozycja „Szczęśliwa wina” bierze na warsztat wspomnienia
1
Weź udział w CEWE PHOTO AWARD 2023 - do wygrania 1000 nagród o wartości 250 000 euro
Weź udział w CEWE PHOTO AWARD 2023 - do wygrania 1000 nagród o wartości 250 000 euro
Trwa nabór zgłoszeń do konkursu fotograficznego CEWE Photo Award 2023. Do wygrania podróż, sprzęt fotograficzny i vouchery na produkty CEWE. A za każde zgłoszenie...
5
Powiązane artykuły