OdNowa - wystawa Marka Lapisa

Autor: Julia Kaczorowska

3 Październik 2022
Artykuł na: 4-5 minut

8 października rusza intermedialna wystawa z użyciem fotografii analogowej oraz cyfrowej. Projekt "OdNowa" Marka Lapisa przedstawia refleksje związane z pandemią.

Co się zmieniło w krajobrazie wewnętrznym ludzi z różnych warstw społecznych, w ich życiu, w ich postrzeganiu świata. Co się skończyło, a co zaczęło? Marek Lapis próbuje odpowiedzieć na te pytania za pomocą obrazu i słowa.

"Pandemia SAR-CoV-2 jest odpowiedzialna za ponad 3 miliony zgonów na całym świecie. Jej skutki są długofalowe, ciężko określić dokładnie przez jaki okres będziemy się z nimi mierzyć. Ciężko było od początku przewidzieć jaki będzie popandemiczny krajobraz globu, czy się szybko podźwigniemy. Najważniejsze były odruchy pozytywnych zachowań. Pomoc, solidarność, chęć ulgi dla tych najbardziej poszkodowanych i załamanych." - mówi Marek Lapis.

"Wielu z nich nie wiedziało jak się zachować, jak sobie z tą nagła sytuacją radzić. Po kilku miesiącach spowolnienia zatęskniliśmy za czasami sprzed pandemii, wydawały się nam „dobrem utraconym”. Tęskniliśmy za rzeczami najważniejszymi: za bezpośrednim kontaktem z bliskimi czy innymi ludźmi, za bezpośrednim uściskiem dłoni czy spojrzeniem w oczy drugiemu człowiekowi z miłością. Za rzeczami których nie można kupić, a za tymi które świadczą o jakości życia. Lockdown uzmysłowił nam, że jako społeczeństwo potrzebujemy więzi społecznych."

Wystawa zrealizowana jest w ramach obchodów 75-lecia Związku Polskich Artystów Fotografików, w ramach stypendium twórczego na 2022 rok Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz w ramach 6. Wielkopolskiego Festiwalu Fotografii im. Ireneusza Zjeżdżałki.

Kiedy i gdzie?

Wernisaż wystawy OdNowa odbędzie się 8 października 2022 roku  o 17:30 w Galerii Sztuki w Mosinie, przy ul. Niezłomnych 1. Wystawę można oglądać do 06 listopada 2022.

Więcej informacji na stronie galerii.

Marek Lapis - sylwetka autora

Marek Lapis (ur. 1968) - członek Związku Polskich Artystów Fotografików. W swojej pracy zajmuje się fotografią społeczna, dokumentalną i reportażem. Zrealizowane dotychczas przez niego projekty fotograficzne zaowocowały licznymi nagrodami, m.in.: International Photography Awards Los Angeles, PX3 Paris, Tokyo International Foto Awards, Grand Press Photo, Black & White Spider Awards Los Angeles, Leica Street Photo, BZ WBK PRESS FOTO, Moscow International Foto Awards, Polski Konkurs Fotografii Sportowej, czy też National Geographic Polska. Publikował swoje prace w większości gazet i czasopism w Polsce takich jak:. Polityka, National Geographic Polska, Newsweek Polska, Przekrój, Tygodnik Powszechny, Viva, Forbes, Playboy, Gazeta Wyborcza, Rzeczpospolita, a także w prasie zagranicznej: The Sunday Telegraph, Focus, Woche.

Skopiuj link

Autor: Julia Kaczorowska

Studiowała fotografię prasową, reklamową i wydawniczą na Uniwersytecie Warszawskim. Szczególnie bliski jest jej reportaż i dokument, lubi wysłuchiwać ludzkich historii. Uzależniona od podróży i trekkingu w górach.

Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Darmowe warsztaty z Mariuszem Foreckim w Muzeum Powstania Warszawskiego
Darmowe warsztaty z Mariuszem Foreckim w Muzeum Powstania Warszawskiego
MPW zaprasza na spotkanie warsztatowe z utytułowanym fotoreporterem Mariuszem Foreckim, na którym opowie jak robić niebanalne zdjęcia i opowiadać historie w formie fotoreportaży....
5
„Czas pochwycony” - powrót do przeszłości przedwojennego Wrocławia
„Czas pochwycony” - powrót do przeszłości przedwojennego Wrocławia
„Czas pochwycony” to wyjątkowa wystawa nieznanych zdjęć przedwojennego Wrocławia i historycznego sprzętu fotograficznego we wrocławskim Ossolineum. Można na niej nie tylko obejrzeć...
7
Zadra - premierowa wystawa Iwony El Tanbouli-Jabłońskiej
Zadra - premierowa wystawa Iwony El Tanbouli-Jabłońskiej
Fotografka i dyrektora artystyczna National Geographic Polska odchodzi od relacjonowania bieżących wydarzeń i prezentuje swoją pierwszą serię artystyczną. Zadra to projekt eksplorujący...
4
Powiązane artykuły