Zakład stoi - poznaj historię starych zakładów fotograficznych

Autor: Redakcja Fotopolis

15 Kwiecień 2022
Artykuł na: 6-9 minut

Muzeum miejskie w Tychach zaprasza na drugie spotkanie z cyklu „Zakład Stoi”, podczas których prowadzący podejmują tematykę rzemiosła fotograficznego - od początku fotografii atelierowej po współczesną kondycję zakładów foto.

Podczas drugiego spotkania z cyklu „Zakład stoi” będziemy gościć Ankę Sielską – wykładowczynię Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach oraz prezeskę Fundacji Kultura Obrazu, działającej na rzecz rozwoju i promocji fotografii.

Porozmawiamy o cienkiej granicy między rzemiosłem fotograficznym i sztuką. Anonimowy portret z targu staroci, własne zdjęcie legitymacyjne czy malowane tło inspirują dziś artystki i artystów. Wraz z Anką Sielską, fotografką i wykładowczynią Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, przyjrzymy się strategiom twórczym wykorzystującym fotografię rzemieślniczą. Przybliżymy też jej prace powstałe z udziałem najstarszych śląskich zakładów fotograficznych. Spotkaniu towarzyszyć będzie prezentacja obiektów z kolekcji Muzeum Miejskiego w Tychach.

„Zakład stoi” to cykl spotkań wokół fotografii zakładowej, podczas którego będziemy rozmawiać o rzemiośle fotograficznym – o początkach fotografii atelierowej oraz o współczesnej kondycji zakładów fotograficznych. Spojrzymy na fotografię zakładową z różnych perspektyw: rzemieślników, artystów, kuratorów sztuki. Gościnie i goście pomogą nam zrozumieć dawną i współczesną specyfikę fotografii usługowej w Tychach. Przyjrzymy się, jak zmieniała się fotografia portretowa oraz jej użycie, od kieszonkowych „cartes de visite”, którymi obdarowywano się na przełomie XIX i XX wieku, po współczesne zdjęcia biometryczne do dokumentów. Podczas każdego spotkania zaprezentujemy wyjątkowy obiekt z kolekcji Muzeum Miejskiego w Tychach.

Jednocześnie zachęcamy tyszanki i tyszan do sięgnięcia do zdjęć rodzinnych. Po co? Chcemy odtworzyć historię tyskich zakładów fotograficznych. Dlaczego? Jednym z bodźców do zajęcia się tym tematem była rozmowa z panią Beatą Zakrzewską, fotografką prowadzącą zakład Foto Beata przy tyskim Rynku, w najbliższym sąsiedztwie Muzeum. Zapytana o przyszłość fotografii zakładowej, odpowiedziała: „Dzisiaj nie daje się zdjęć. Nie ma historii opowiedzianej zdjęciami. A historia nie przetrwa bez obrazu. Bo na czym oparła się historia? Na zdjęciach rodzin, na opowieściach przekazywanych z pokolenia na pokolenie”. Spróbujemy zatem rozbudzić ciekawość fotografią rzemieślniczą. Idziemy o zakład, że się uda.

Spotkania to część projektu badawczego „Zakład stoi. Historie tyskich zakładów fotograficznych 1934–1990”, realizowanego przez Dział Fotografii Muzeum Miejskiego w Tychach. Ramę czasową przedsięwzięcia z jednej strony wyznacza rok 1934, kiedy w Tychach przy ulicy ks. K. Damrota swój zakład fotograficzny otworzył Hans Swoboda. To w nim pracowała Lucyna Kozyra, która zaledwie trzy lata później otworzyła w Rynku własne atelier fotograficzne (już jako Kozyra-Wysocka). Z drugiej – rok 1990, kiedy rozwiązała się Wojewódzka Spółdzielnia Pracy Fotografów Zawodowych „Fotoplan”, na gruncie której powstały prywatne studia fotograficzne. W ramie tej mieści się działalność Cechu Rzemiosł Różnych, szkół zawodowych, Miastoprojektu, który u fotografów zakładowych zamawiał zdjęcia, czy też sklepu Foto–Optyka, który gwarantował zaopatrzenie w materiały fotograficzne. Co jeszcze?

Prowadząc wywiady z rzemieślniczkami i rzemieślnikami, odwiedzając zakłady fotograficzne, zachęcając tyszanki i tyszan do sięgnięcia do rodzinnych zbiorów zdjęć, pragniemy dotrzeć do wspomnień i obrazów, które pozwolą nam odtworzyć historię fotografii rzemieślniczej w Tychach.

Sylwetka prowadzącej

dr hab. Anna Sielska (ur. 1978 w Katowicach) – fotografka i animatorka kultury. Absolwentka i wykładowczyni Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, gdzie prowadzi zajęcia w Pracowni Fotografii z narracji w fotografii oraz edycji książek fotograficznych. Absolwentka Instytutu Fotografii Kreacyjnej w Opavie (Czechy). Prezeska Fundacji Kultura Obrazu, działającej na rzecz rozwoju i promocji fotografii. Zajmuje się zagadnieniami dotyczącymi pracy z fotograficznym archiwum społecznym – pracuje z prywatnymi historiami, zdjęciami amatorskimi oraz pamiątkami z zakładów fotograficznych. Od kilku lat prowadzi warsztaty dotyczące narracji fotograficznej oraz analizy obrazu fotograficznego. Zajmuje się także fotografią artystyczną oraz współrealizuje projekty multimedialne. Uczestniczyła w wielu wystawach zbiorowych w kraju i za granicą. Ma na swoim koncie kilkanaście wystaw indywidualnych. Jest stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Marszałka Województwa Śląskiego. (www.ankasielska.com)

Kiedy i gdzie?

Spotkanie odbędzie się w czwartek, 21 kwietnia o godz. 18.00 w Muzeum Miejskim w Tychach, w Starym Magistracie przy pl. Wolności 1.

Wstęp wolny, ale obowiązują zapisy. Zapisać można się telefonicznie pod nr. 887 450 212 lub mailowo pod adresem g.oleksy@muzeum.tychy.pl

Więcej informacji znajdziecie na stronie muzeum.tychy.pl.

Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Trwa nabór do XX edycji Grand Press Photo
Trwa nabór do XX edycji Grand Press Photo
Wystartowała jubileuszowa edycja największego polskiego konkursu fotografii reportażowej. Zgłoszenia do Grand Press Photo 2024 możecie nadsyłać do 4 kwietnia.
8
Pętla Krajoznawcza - projekt „A-Z” Andrzeja Tobisa do zobaczenia w Olsztynie
Pętla Krajoznawcza - projekt „A-Z” Andrzeja Tobisa do zobaczenia w Olsztynie
Monumentalny projekt projekt „A-Z (Gabloty edukacyjne)” wkracza w swój 18 rok podróży, podczas której autor przemierza kraj w poszukiwaniu nowych wizualnych definicji dla haseł ze...
3
Talent Roku 2024 - kolejna edycja konkursu na projekt dokumentalny. Wsród nagród publikacja zina, autorska wystawa i stypendium
Talent Roku 2024 - kolejna edycja konkursu na projekt dokumentalny. Wsród nagród publikacja zina,...
Ruszył nabór zgłoszeń do organizowanego przez poznański Pix.House konkursu Talent Roku. Laureaci otrzymają możliwość opublikowania własnego zina, wsparcie finansowe na dokończenie...
8