Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Jukka Male to fiński fotograf, który przez 30 lat dokumentował polską wieś. Poznacie go na spotkaniu online w Pix.House

1

Autor: Redakcja Fotopolis

24 Sierpień 2020
Artykuł na: 6-9 minut

Fiński fotograf do polski trafił przypadkiem w 1978 roku. Fotografował tu wsie i małe miasteczka, przyglądając się z przymrużeniem oka tamtej rzeczywistości. Dorobek artysty, jak i jego samego będziecie mieli okazję poznać podczas spotkania online organizowanego przez Pix.House.

Postać Jukka Male przybliżaliśmy Wam już rok temu w artykule poświęconym jego twórczości. Teraz, za sprawą spotkania online, będziecie mieli okazję poznać go na żywo i zobaczyć większy wycinek jego dorobku.

Jukka podróżował po Europie, dokumentując życie codzienne i mieszkańców w wybranych lokalizacjach w Polsce, Finlandii, Grenlandii, Hiszpanii i byłej Jugosławii (w trakcie wojny domowej).

Polska (i nie tylko) oczami fińskiego fotografa

Fotograf zrealizował kilka projektów dokumentalnych. Są to między innymi: Średnia Wieś - opowieść o bieszczadzkiej wsi położonej w południowo-wschodniej Polsce, która wciąż nosi trwałe ślady długotrwałego konfliktu między Polakami i Ukraińcami. „Co sprawia, że region centralny Europy jest zapóźnioną prowincją? Czasami po prostu nadal ważniejsze jest to, czego już nie ma" - opowiada o swoim projekcie. To najdłużej realizowany projekt fotografa (1979 – 2015).

fot. Jukka Male, "Staszek Roś", 1981

Chino to z kolei opowieść o ubogiej ulicy w Barcelonie - dokument nieznanego obszaru, dobrze znanego miasta, ale także ukazanie asymetrii ekonomicznej, nierówności definiującej indywidualne losy kierujące ludzi do prostytucji, drobnej przestępczości i narkotyków. Projekt to dziesięcioletni zapis wydarzeń na pięćdziesięciometrowym odcinku ulicy. Obraz okruchów społeczeństwa, części Barcelony, którą władze próbowały wymazać, częściowo z powodzeniem.

How Brothers became Others – the Balkan Tragedy - fotoreportaż o ofiarach wojny w byłej Jugosławii. Ukazuje wszystkie grupy etniczne w tym regionie: Chorwatów, Bośniaków, Serbów i Albańczyków z Kosowa. Projekt ten podkreśla absurdalność i ludzką tragedię wojny.  Oqaatsut - grenlandzka wioska to zdjęcia przedstawiające życie małej społeczności rybaków i myśliwych z Inuit. Zdjęcia były realizowane w latach 1984, 1995 i 1997. W tamtym czasie wieś liczyła 52 mieszkańców, jednak z upływem lat liczebność Oqaatsut znacznie zmalała i wioska zaczęła znikać. 

Przeczytaj także:
Jukka Male - Polska oczami fińskiego fotografa

Kolejki w sklepach ciągnące się na całą ulicę. Wozy zaprzężone w konie. Kobiety piorące w rzece. Scenki uliczne złapane z przymrużeniem oka i piękne portrety zapracowanych twarzy. Zobaczcie, jak na polską wieś i miasteczka patrzył Jukka Male - fiński fotograf, który trafił tu przypadkiem w 1978 roku. [Czytaj więcej]

Fotograf dał się poznać także jako animator kultury i twórca filmów

W 1996 roku Jukka Male założył w Helsińskiej Fabryce Kabli Nokia galerię o nazwie Jukka Male Museo. Przez wiele lat była to przystań nie tylko dla wystaw Mele, ale także wielu ekspozycji zbiorowych, a następnie przestrzeń otwarta na projekty innych fotografów dokumentalnych, często studentów i młodych artystów. Galeria działała do 2018 roku.

fot. Jukka Male, "Katarzyna + Marek Gryziecki"

fot. Jukka Male, z projektu "Średnia wieś"

Jednym z ostatnich projektów Male jest film dokumentalny „Takamowa”. To opowieść o wpływie seksualności na człowieka oraz o kolizji między stereotypową rolą mężczyzny i kobiety.

Kiedy i gdzie?

Spotkanie z fotografem odbędzie się we wtorek, 25 sierpnia 2020 roku o godz. 18.00 na kanale Pix.House w serwisie Youtube. Spotkanie poprowadzi Adrian Wykrota.

Więcej informacji znajdziecie na facebookowej stronie wydarzenia.

Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Wizje Natury 2020 - wirtualny festiwal fotografii przyrodniczej
Wizje Natury 2020 - wirtualny festiwal fotografii przyrodniczej
Kilka dni temu, w nowej formule, wystartował XVI Międzynarodowy Festiwal Fotografii Przyrodniczej Wizje Natury. Od dzisiaj do 12 grudnia na zainteresowanych czekają...
0
0
Poznaj twórczość Jerzego Wójcika - mistrza polskiej kinematografii. Kolejne spotkanie z cyklu „Człowiek z Kamerą”
Poznaj twórczość Jerzego Wójcika - mistrza polskiej kinematografii. Kolejne spotkanie z cyklu...
Jerzy Wójcik to jeden z ojców polskiej szkoły filmowej i autor zdjęć do kilku z najważniejszych dzieł polskiej kinematografii. Jego twórczość będziecie mieli okazję...
1
0
Black Friday w e-oko.pl - tylko tu znajdziesz promocję na Fujifilm GFX
Black Friday w e-oko.pl - tylko tu znajdziesz promocję na Fujifilm GFX
E-oko.pl to Sklep i Komis Fotograficzny cieszący się uznaniem na rynku od 18 lat. Z okazji Black Friday przygotował dla...
2
0
Powiązane artykuły