„Jak widać” - nowy program mentorski Sputnik Photos dla debiutujących fotografek

Autor: Redakcja Fotopolis

7 Lipiec 2020
Artykuł na: 4-5 minut

Jesteś debiutującą fotografką? Chcesz rozwijać swój cykl pod okiem doświadczonych artystek? Zgłoś się do projektu "Jak widać".

Sputnik Photos organizuje projekt mentorski dla fotografujących kobiet. Mogą wziąć w nim udział debiutujące artystki, które są już w trakcie pracy nad cyklem (elementem rekrutacji jest portfolio).

Celem projektu „Jak widać” jest rozwój twórczości debiutujących fotografek oraz wzmocnienie ich pozycji w świecie sztuki współczesnej poprzez dzieła zaprezentowane w Warszawie we współpracy z praktykującymi artystkami i kuratorkami: fotografką Agnieszką Rayss (Sputnik Photos), kuratorką Karoliną Puchałą-Rojek (Muzeum Narodowe w Warszawie), fotografką i aktywistką Karoliną Gembarą (doktorantka SWPS/Sputnik Photos) oraz artystką Magdaleną Hueckel.

Efektem tej współpracy będą cztery prezentacje utrzymane w formule eksperymentu - wystawy, książki, akcji społecznej, akcji ulicznej, działań w Internecie.

Do grupy debiutujących twórczyń organizator zalicza dyplomowane artystki, jak również artystki bez wykształcenia artystycznego, w rozumieniu osoby, która ma na swoim koncie maksymalnie jedną prezentację swojej twórczości w profesjonalnych warunkach, z wyłączeniem prac lub prezentacji stworzonych w ramach edukacji (np. prac dyplomowych).

Harmonogram projektu „Jak widać”

Aplikacje można zgłaszać do 14 lipca 2020 r., wypełniając formularz zgłoszeniowy dostępny pod adresem: https://forms.gle/p7LFpoWeuTmbtAiZ7. Udział w projekcie jest bezpłatny.

Szczegółowy harmonogram:

  • 1-14 lipca 2020 - rekrutacja uczestniczek faza I (formularz zgłoszeniowy)
  • 15-30 lipca 2020 - rekrutacja uczestniczek faza II (rozmowy kwalifikacyjne)
  • 31 lipca 2020 - ogłoszenie wyników
  • 16 sierpnia 2020 - zjazd online
  • 1 sierpnia-30 września 2020 - praca pod kierunkiem mentorek
  • 1 października – 31 grudnia 2020 - prezentacje uczestniczek w Warszawie

Mentorki uczestniczące w projekcie

Karolina Gembara, fotografka. Interesują mnie projekty zaangażowane. "Uważam, że jako artystki wizualne, jesteśmy świadkami wielu niepokojących sytuacji, a narzędzia, którymi dysponujemy mogą posłużyć jako narzędzia zmiany. Zapraszam osoby, które chcą stworzyć wypowiedź odważną i krytyczną. Jestem otwarta na działania w przestrzeni publicznej, działania partycypacyjne i niskobudżetowe wydawnictwo".

Magda Hueckel, artystka wizualna, fotografka teatralna, scenografka, podróżniczka. Jej prace wystawiane były na kilkudziesięciu wystawach w kraju i na świecie (m.in. w Tate Britain w Londynie). Autorka albumów fotograficznych „Anima. Obrazy z Afryki 2005–2013” oraz HUECKEL/TEATR” (nominacja do nagrody Fotograficzna Publikacja Roku 2014 i 2016). Współpracuje z Tomaszem Śliwińskim przy realizacji filmów jako autorka scenariuszy i art director. Ich dokumentalny film “Nasza klątwa” otrzymał nominację do Oskara oraz kilkadziesiąt nagród na międzynarodowych festiwalach. Stale współpracuje z kilkunastoma teatrami w Polsce. Stworzyła dokumentację kilkuset spektakli teatralnych.

Karolina Puchała-Rojek, historyczka fotografii, autorka tekstów z historii fotografii, redaktorka, kuratorka wystaw, przez sześć lat prezeska Fundacji Archeologia Fotografii. Obecnie pracuje Zbiorach Sztuki Nowoczesnej Muzeum Narodowego w Warszawie. "Interesują mnie projekty odnoszące się do zapomnianych i wykluczanych z historii zdarzeń czy ludzi, bazujące na i definiujące na nowo archiwa, nie tylko fotograficzne. Ciekawią mnie też prace, które wychodzą od prywatnego doświadczenia rzeczywistości, świadomie korzystające z różnych estetyk fotograficznych".

Agnieszka Rayss, fotografka, edukatorka, współzałożycielka stowarzyszenia Sputnik Photos, historyczka sztuki. W fotografii interesuje ją zderzenie historii z współczesnością, obrazowanie konfliktów, fotografie obiektów i fotografie jako obiekty.

Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Grand Press Photo 2024 - rusza głosowanie internautów
Grand Press Photo 2024 - rusza głosowanie internautów
Jury tegorocznej edycji GPP nominowało do finału 233 fotografie, wykonane przez 56 autorów. Od dzisiaj możecie głosować na ulubione zdjęcia w ramach głosowania internautów.
1
Program Miasto - poznaliśmy wystawy towarzyszące tegorocznemu Fofotofestiwalowi
Program Miasto - poznaliśmy wystawy towarzyszące tegorocznemu Fofotofestiwalowi
Premiery projektów Weroniki Gęsickiej i Magdy Hueckel, powrót na scenę artystyczną Przemka Dzienisa i podsumowanie 13 lat pracy Wełnickiego z tematem śmierci; wystawa wybitnej...
5
Jak blisko - portrety AI na wystawie w Galerii Fotografii B&B
Jak blisko - portrety AI na wystawie w Galerii Fotografii B&B
Galeria B&B w Bielsku-Białej zaprasza na jedną z pierwszych indywidualnych polskich wystaw „zdjęć” stworzonych przy pomocy AI. Projekt Macieja Cieślaka to wizja świata harmonii...
8