“Krawędź poznania”, czyli dwie Ameryki w obiektywie Magdy Biernat

2
Redakcja Fotopolis
14 Listopad 2019
Artykuł na: 6-9 minut

Poznańska Centrala zaprasza na wystawę polskiej fotografki rezydującej w Nowym Jorku i Paryżu. Krawędź Poznania to próba zdefiniowania ponadnarodowej tożsamości dwóch kontytentów. Wystawie towarzyszy polska premiera książki autorki.

Wystawa prac Magdy Biernat "Krawędź poznania" wraz z polską premierą książki fotograficznej "The Edge of Knowing", której współautorem jest Ian Webster, prywatnie mąż artystki, jest podsumowaniem rocznej podróży pary przez obie Ameryki. Droga, której pokonanie stało się dla Biernat celem samym w sobie, stanowi próbę zrozumienia miejsc znajdujących się poza powszechnie kojarzoną „Ameryką”, postrzeganych z perspektywy Stanów Zjednoczonych.

Pojęcia i miejsca zakorzenione w świadomości kulturowej

fot. Magda Biernat, z wystawy "Krawędź poznania"

Prace Biernat przenoszą nas ponad geopolityczne granice, tożsamości narodowe i potoczne skojarzenia. Efektem autorskich poszukiwań „amerykańskości” są nie tylko obrazy, które mogą stanowić próbę „redefinicji amerykańskiego idealistycznego mitu, utopijnej panamerykańskiej wizji”, ale również eseje eksplorujące pojęcia i miejsca zakorzenione w powszechnej świadomości kulturowej. To co inne i nieznane wpisało się w tajemniczy krajobraz, dostrzegalny w obu Amerykach, w ich kulturze „z silnym autochtonicznym odciskiem prekolumbijskiego świata”.

Wystawa stanowi próbę zdefiniowania ponadnarodowej tożsamości dwóch kontynentów, w oparciu o doświadczenie ich przestrzeni, historii, czasu, a przede wszystkim drogi balansującej pomiędzy wiedzą, a zrozumieniem na cienkiej granicy wrażeń podczas toczącej się szeroko dyskusji o współczesnych barierach, murach i siłach stojących za ich wznoszeniem.

Tekst: Anka Gregorczyk

fot. Magda Biernat, z wystawy "Krawędź poznania"

Kiedy i gdzie?

Wernisaż wystawy odbędzie się we wtorek, 19 listopada 2019 roku, o godzinie 19:00 w galerii Centrala, przy Placu Ratajskiego 6a w Poznaniu. Zdjęcia będzie można oglądać do 7 grudnia. W ramach ekspozycji odbędą się także 4 wydarzenia towarzyszące:

  • 21.11. godz. 18:30 - spotkanie autorskie wokół książki "The Edge of Knowing"
  • 30.11. godz. 18:00 - oprowadzanie kuratorskie
  • 05.12. godz. 18:30 - wykład dr. hab. Macieja Szymanowicza "Amerykańskie przestrzenie w fotografii"
  • 06.12. godz. 20:00 - oprowadzanie kuratorskie z finisażem

Wystawie towarzyszy książka fotograficzna "The Edge of Knowing" wydana przez niemieckie wydawnictwo Kehrer Verlag w cenie 55 euro (240 zł).

fot. Magda Biernat, z wystawy "Krawędź poznania"

Sylwetka autora

Magda Biernat - pochodzi z Poznania, choć od wielu lat mieszka i pracuje poza Polską; obecnie rezyduje w Nowym Jorku i Paryżu. Ukończyła studia artystyczne w Transart Institute w Berlinie oraz Nowym Jorku. W czasie gdy pracowała w nowojorskiej siedzibie Magnum Photos, zaczęła fotografować architekturę i wnętrza. Dziś jest uznaną fotografką architektury. Współpracuje jako fotoedytor z Metropolis Magazine. W 2007 r. wyruszyła na roczną podróż dookoła świata. W jej trakcie pracowała nad autorskimi projektami dotyczącymi krajobrazu miejskiego i miejsc zamieszkania. Jej zdjęcia były publikowane m.in. w New Yorker, New York Times, National Geographic, Interior Design, Tapety, Metropolis, Dwell i Afar. Prace Biernat wystawiano w Polsce, Belgii, Francji, Wielkiej Brytanii, Kanadzie, Japonii, Filipinach, Tajwanie i w Stanach Zjednoczonych. Jest laureatką m.in Center 2016 Director's Choice Award, Reminders Photography Stronghold Grant, LensCulture 2015 Emerging Talents Award, TMC/Kodak Grant, Lucie Foundation Awards i Magenta Foundation Flash Forward. Artystka reprezentowana jest przez Robert Klein Gallery w Bostonie i Clic Gallery w Nowym Jorku.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem fotspot.pl oraz na stronie facebookowej wydarzenia

Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Plebiscyt na najlepsze produkty i wydarzenia fotograficzne 2019 roku
Plebiscyt na najlepsze produkty i wydarzenia fotograficzne 2019 roku
Kolejny raz wspólnie z magazynem Digital Camera Polska zapraszamy Was do wzięcia udziału w największym w Polsce plebiscycie fotograficznym, w którym możecie głosować...
16
0
Komora oka - archiwum Marka Piaseckiego okiem Tomasza Szerszenia
Komora oka - archiwum Marka Piaseckiego okiem Tomasza Szerszenia
Archiwum jest miejscem rozmaitych sekretów. Czy nie jest nim również fotograficzna ciemnia albo pracownia fotografa? Było tak z pewnością w przypadku Marka...
14
0
Wyrzucony z filmówki, dziś jeden z najważniejszych polskich operatorów. Zdjęcia Andrzeja Jaroszewicza w Ney Gallery & Prints
Wyrzucony z filmówki, dziś jeden z najważniejszych polskich operatorów. Zdjęcia Andrzeja...
Autor zdjęć do ponad 50 filmów. Ma na swoim koncie liczne produkcje fabularne, a także dokumentalne, seriale, widowiska telewizyjne i prezentacje multimedialne. Całe...
22
0