Tabu przemijania, choroby i śmierci w nowej wystawie Magdy Hueckel

Autor:

24 Wrzesień 2019
Artykuł na: 4-5 minut

„Niech to imię żyje w Tobie” - to tytuł wystawy Magdy Hueckel, którą od 2 października będzie można oglądać w Galerii Promocyjnej w Warszawie

Wystawa to nowa odsłona realizowanych w latach 2005–2019 cykli: Autoportrety – Wyciszone, Autoportrety Obsesyjne i Autoportrety Odobsesyjne, REM, Rytuały oraz Rytuały. Oczyszczenie. Obok fotografii teatralnej Magdy Hueckel prace te stanowią ważną część jej twórczości artystycznej i jednocześnie są silnym, osobistym nawoływaniem do zwrócenia uwagi na tabu, jakim jest walka z chorobą i przemijanie.

Z jednej strony prezentowane cykle mogą być odbierane fragmentarycznie jako nawiązanie do kolejnych etapów życia artystki. Z drugiej zaś w każdym widoczne jest przełamanie konwencji i niespodziewana przepowiednia tego, co nadchodzi. Próba zmierzenia się z nieuchronnym fatum, niewytłumaczalnym lękiem, widoczna jest w sekwencyjności obrazów. Odniesienie do cielesności, osobistych przeżyć, lęków, ale też pojawiającej się z czasem akceptacji wydarzeń jest szczególnie istotne w kontakcie widza z prezentowanymi pracami. Artystka fotografuje to, co niematerialne, niewidzialne i odarte z kontekstu, a jednocześnie silnie odnoszące się do sfery emocji i intymności.

To, co charakterystyczne dla współczesnych prac Hueckel, to dążenie do fizycznego i emocjonalnego oczyszczenia przez działania performatywne związane z naturą. Tytuł Niech to imię żyje w Tobie nawiązuje do rytuałów afrykańskich, do których artystka odnosi się nie tylko w ramach prezentowanej wystawy, ale którym także poświęca dużą część swojej artystycznej twórczości.

Wernisaż odbędzie się 2 października o godzinie 18.00.
Wystawa potrwa od : 2.10 do 3.11.2019
Oprowadzanie kuratorskie: 5 października o godzinie 13.00 Galeria Promocyjna, Rynek Starego Miasta 2, 00-272 Warszawa
Kuratorka: Monika Szewczyk-Wittek

Magda Hueckel

Artystka wizualna, fotografka teatralna, scenografka, podróżniczka. Jej prace wystawiane były na kilkudziesięciu wystawach w kraju i na świecie (m.in. w Tate Britain w Londynie). Autorka albumów fotograficznych „Anima. Obrazy z Afryki 2005–2013” oraz HUECKEL/TEATR” (nominacja do nagrody Fotograficzna Publikacja Roku 2014 i 2016). Współpracuje z Tomaszem Śliwińskim przy realizacji filmów jako autorka scenariuszy i art director. Ich dokumentalny film “Nasza klątwa” otrzymał nominację do Oskara oraz kilkadziesiąt nagród na międzynarodowych festiwalach. Stale współpracuje z kilkunastoma teatrami w Polsce. Stworzyła dokumentację kilkuset spektakli teatralnych. Absolwentka Wydziału Malarstwa i Grafiki gdańskiej ASP. Stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Miasta Sopot. W latach 2002–2004 tworzyła z Agatą Serafin duet fotograficzny hueckelserafin. Prezeska i założycielka Polskiej Fundacji CCHS Zdejmij Klątwę.

Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Poznaj Zofię Rydet - wykład Czytelni Sztuki o jednej z najważniejszych polskich dokumentalistek
Poznaj Zofię Rydet - wykład Czytelni Sztuki o jednej z najważniejszych polskich dokumentalistek
Muzeum Sztuki w Gliwicach zaprasza na wykład online poświęcony sylwetce jednej z najważniejszych polskich fotografek. Spotkanie poświęcone Zofii Rydet odbędzie się w...
11
Leica Street Photo 2021 - poznaliśmy wyniki
Leica Street Photo 2021 - poznaliśmy wyniki
Spośród niemal 3 tysięcy zgłoszeń i 12 tysięcy zdjęć z całego świata, Jury 11. edycji konkursu Leica Street Photo wybrało 20 finałowych prac, oraz zdobywcę Grand Prix, w ręce którego powędrowała...
30
Jak w domowych warunkach stworzyć profesjonalne studio streamera? Zapisz się na warsztaty.
Jak w domowych warunkach stworzyć profesjonalne studio streamera? Zapisz się na warsztaty.
Next77, oficjalny dystrybutor marki Godox w Polsce wraz z domem produkcyjnym Klik Film organizują warsztaty dla wszystkich, którzy chcą tworzyć lepsze streamy i materiały filmowe.
1
Powiązane artykuły