Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Startuje Fotofestiwal 2019. Zobacz, jakie atrakcje czekają na odwiedzających w weekend otwarcia

0

Autor: Redakcja Fotopolis

12 Czerwiec 2019
Artykuł na: 6-9 minut

Aż cztery dni - tyle będzie trwało otwarcie jednego z największych wydarzeń fotograficznych w Polsce. Na dobry początek w programie: mecz na fotografie, budynek z Motylem, huczna osiemnastka w zakamarkach Muzeum Książki Artystycznej i dyskusja o współczesnej duchowości, ale to nie wszystko… Co jeszcze wydarzy się między 13 a 16 czerwca?

Tegoroczny program Fotofestiwalu „Supernatural” podążać będzie śladami kultur i wierzeń, zjawisk nadprzyrodzonych i duchowości. W czwartkowy wieczór (13 czerwca) zostanie otwartych osiem wystaw programu głównego, w tym m.in.: “Ostatnia podróż nieśmiertelnej kobiety” Davida Fathiego, “To na zawsze zmieni twoje życie” Klausa Pichlera i “Hipoteza” Henrika Spohlera. Na scenie stanie również laureat Grand Prix Fotofestiwal 2019, a projekty wszystkich finalistów konkursu będzie można oglądać od piątku w OFF Piotrkowskiej.

Warto również zaplanować pieszą wycieczkę po partnerskich galeriach i instytucjach w Łodzi w poszukiwaniu fotograficznych wystaw towarzyszących festiwalowi. Przygotujcie się jednak na długi spacer, ponieważ będzie ich aż prawie 30. Tego samego dnia na Piotrkowskiej także sam Fotofestiwal otworzy dwie dodatkowe wystawy w nietypowych lokalizacjach. Prace Nolwenn Brod i Sary Rogowskiej w zostaną zaprezentowane w starym zakładzie fryzjerskim i sklepie spożywczym.

Piątek (14 czerwca) rozpocznie się od otwartej dla publiczności części “Photo-Match, czyli zupełnie innego przeglądu portfolio”. To nietypowe spotkanie fotografów z recenzentami, którzy po krótkich prezentacjach swojego portfolio na dużym ekranie, zadecydują wzajemnie z kim przeprowadzą tytułowy photo-match. Wśród tegorocznych recenzentów znajdą się przedstawiciele instytucji fotograficznych z całego świata, m.in. Tate Modern, Capa Center w Budapeszcie i Financial Times.

Z kolei wieczór należeć będzie do… Motyla! Dla zwiedzających zostanie otwarty budynek Uniwersytetu Łódzkiego przy Sienkiewicza 21. To nowość na mapie festiwalowych przestrzeni z historią i duszą, które tak bardzo kochają organizatorzy. W sobotę zostaną otwarte trzy wystawy (“¥€$U$” Pawła Jaszczuka, a także wystawy zbiorowe “Changing Landscape – współczesna fotografia portugalska” oraz “EAST_tota”), przestrzeń książkowa, a na koniec dnia znana łódzkiej publiczności impreza Jazztko z pokazami slajdów i nocnym zwiedzaniem wnętrz. Budynek z Motylem będzie otwarty aż do zakończenia Fotofestiwalu.

Huczna Osiemnastka Fotofestiwalu została zaplanowana na sobotę (15 czerwca) w lokalizacji godnej każdego kulturalnego nastolatka - Muzeum Książki Artystycznej. W programie: otwarcie dwóch wystaw towarzyszących, pokaz slajdów projektu Piotra Zbierskiego z muzyką na żywo, oprowadzanie po użytkowych, drukarskich wnętrzach instytucji oraz impreza.

Jak co roku w programie festiwalu znalazły się również wydarzenia dla dzieci, oczywiście związane z fotografią. W weekend otwarcia (15 i 16 czerwca) najmłodsi, podczas warsztatów, będą mieli okazję poznać magię ciemni fotograficznej, a także zrobić zdjęcia w kolorze nieba wykorzystując cyjanotypię.

Koniec weekendu (16 czerwca) możecie spędzić na dwa sposoby: leżakując na podwórzu Art_Inkubatora lub biorąc udział w dyskusji specjalistów w zakresie “Wymiary współczesnej duchowości”, w której o naszych duszach z perspektywy kulturowej, antropologicznej, religioznawczej i filozoficznej porozmawia piątka badaczy. Dzień zakończy pokaz filmu “Ustrzelić mafię” o kultowej postaci we Włoszech: zaangażowanej politycznie, pierwszej kobiecie-fotografce Letizii Battaglii, która jako pierwsza sfotografowała w latach siedemdziesiątych brutalny świat sycylijskiej mafii. Projekcję poprzedzi wprowadzenie Victorii Daltrii o włoskiej fotografii tamtej epoki.

Program wydarzeń:

13 czerwca (czwartek) / Otwarcie Fotofestiwalu

 • 19:00 - otwarcie wystaw z Centrum Festiwalowym oraz ogłoszenie laureata Grand Prix Fotofestiwal 2019 i Fotograficznej Publikacji Roku
 • 20:00 - koncert: City Bum Bum
 • 22:00 - pokaz slajdów: Grand Prix Fotofestiwal 2019 - wyróżnienia
 • 22:30 - Africa Dance Party: DJ Sawt/Sur + DJ Turbofax (Hamburg)

14 czerwca (piątek)

 • 12:00 - pierwszy etap Photo-Match, czyli zupełnie innego przeglądu portfolio z udziałem publiczności (Art_Inkubator)
 • 16:00 - oprowadzanie po wystawie “Projekt Auroville” z udziałem artystów
 • 18:00 - spotkanie z artystami i otwarcie wystaw Grand Prix Fotofestiwal 2019 (OFF Piotrkowska)
 • 19:30 - spotkanie z Nolwenn Brod i Sarą Rogowską w festiwalowym (POP-UP Piotrkowska)
 • 21:00 - otwarcie budynku Motyl Uniwersytetu Łódzkiego, impreza Jazztko, pokazy slajdów (ul. Sienkiewicza 21)

15 czerwca (sobota)

 • 11:00 - Fotofestiwal KIDS: warsztat Magia ciemni fotograficznej - moja heliografia w ramce (Art_Inkubator)
 • 12:00 - oprowadzanie po wystawie “Cienie echa” z udziałem artysty (Art_Inkubator)
 • 13:00 - oprowadzanie po wystawie “Hipoteza” z udziałem artysty (Art_Inkubator), oprowadzanie po wystawie “Ostatnia droga nieśmiertelnej kobiety” z udziałem artysty (Art_Inkubator), oprowadzanie po wystawie “To na zawsze zmieni twoje życie”  z udziałem artysty (Art_Inkubator)
 • 15:00 - oprowadzanie po wystawie “Mitologia oporu - Nowe współrzędne geograficzne pamięci Wysp Karaibskich” z udziałem artysty, oprowadzanie po wystawie “Amerykańskie objawienie” z udziałem kuratora (Art_Inkubator)
 • 16:30 - oprowadzenie po wystawie “Pokoje” z udziałem kuratora (Art_Inkubator)
 • 20:00 - Osiemnastka Fotofestiwalu: otwarcie wystawy, oprowadzenie po wnętrzach Muzeum Książki Artystycznej, pokaz slajdów projektu Piotra Zbierskiego z muzyką na żywo zespołu Prześwit, impreza (ul. Tymienieckiego 24)

16 czerwca (niedziela)

 • 11:00 - Fotofestiwal KIDS: warsztat “Zdjęcia w kolorze nieba - cyjanotypia”
 • 16:00 - panel “Wymiary współczesnej duchowości”, uczestnicy: dr Mariusz Bartosiak, Małgorzata Charyton, Szymon Niemiec, dr Tomasz Sieczkowski, Natalia Giedryś
 • 18:30 - pokaz filmu “Ustrzelić mafię” w reż. Kim Longinotto (Art_Inkubator)

Szczegółowy program wydarzeń znajdziecie pod adresem fotofestiwal.com. Bilety - dostępne online oraz w kasie Art_Inkubatora.

(fot. okładkowa: Klaus Pichler, z projektu "This will change your life forever")

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Black Friday w e-oko.pl - tylko tu znajdziesz promocję na Fujifilm GFX
Black Friday w e-oko.pl - tylko tu znajdziesz promocję na Fujifilm GFX
E-oko.pl to Sklep i Komis Fotograficzny cieszący się uznaniem na rynku od 18 lat. Z okazji Black Friday przygotował dla...
0
0
"Portret osobisty, czyli bliskie spotkanie z..." - trzecia odsłona projektu do obejrzenia w plenerze
"Portret osobisty, czyli bliskie spotkanie z..." - trzecia odsłona projektu do obejrzenia w plenerze
Dyba i Adam Lach, Silvia Pogoda, Bartek Wieczorek, Marta Zgierska i Mateusz Sarełło - zdjęcia tych fotografów będzie można obejrzeć na ulicach Warszawy
0
0
Startuje promocja Black Friday na obiektywy i filtry Irix
Startuje promocja Black Friday na obiektywy i filtry Irix
Do 30 listopada obowiązywać będzie specjalna oferta na produkty Irix oraz Irix Edge. Obiektywy i filtry tego producenta objęte zostaną atrakcyjnymi promocjami.
0
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)