Thomas Herbrich: „Zwracam uwagę na kwestie wiarygodności fotografii“

1
Redakcja Fotopolis
7 Czerwiec 2019
Artykuł na: 4-5 minut

Projekt Thomasa Herbricha, zatytułowany „Lądowanie na Księżycu - historia prawdziwa”, rozwiewa szereg wątpliwości, które na przestrzeni pięciu dekad narosły dookoła kosmicznej misji Apollo 11. Wernisaż już w najbliższą środę (12 czerwca) w Leica 6x7 Gallery Warszawa.

20 lipca 1969 roku spełniło się jedno z najbardziej ambitnych marzeń w dziejach ludzkości. Tego dnia cały świat z zapartym tchem obserwował wydarzenia w kosmosie. Amerykański pojazd zmierzał do Księżyca, a miliardy ludzi przeżywały te emocje przy odbiornikach radiowych i telewizyjnych. Słowa Neila Armstronga wypowiedziane z powierzchni Srebrnego Globu: „To jest mały krok człowieka, ale wielki skok dla ludzkości” przeszły do historii.

fot. Thomas Herbrich „Lądowanie na Księżycu - historia prawdziwa“ 

Czy fotografie mogą okłamywać?

W prezentowanym w Leica 6x7 Gallery Warszawa projekcie fotograficznym „Lądowanie na Księżycu - historia prawdziwa“ Thomas Herbrich opowiada swoją wersję wydarzeń z 1969 roku, przy pomocy 25 czarno-białych fotografii opatrzonych dowcipnymi i inteligentnymi tekstami. Wystawie towarzyszy także polskojęzyczna publikacja albumu o tym samym tytule.

W mojej opowieści fotograficznej zwracam uwagę na kwestie wiarygodności fotografii oraz obsesji ludzi na punkcie różnego rodzaju teorii spiskowych

- Dlaczego fotografia uznawana jest za dowód? Dlaczego przekonuje nas nawet wtedy, gdy historia której dotyczy jest kompletną bzdurą? Czy prawda jest tylko kwestią indywidualnego postrzegania rzeczywistości? Dlaczego bardziej ufamy starym fotografiom? Dlaczego obrazom wierzymy bardziej niż słowom? Jakie są najbardziej zaufane źródła wiadomości? Dlaczego pociągają nas teorie spiskowe - zastanawia się Thomas Herbrich.

fot. Thomas Herbrich „Lądowanie na Księżycu - historia prawdziwa“ 

Z pewnością wątpliwości i spekulacje na temat realności tego wydarzenia należą do najbardziej rozpowszechnionych mitów współczesnej popkultury. Fotograficzna opowieść niemieckiego artysty dotyka kwestii wiarygodności medium fotografii, a także zwraca uwagę na wyjątkowe zamiłowanie człowieka do wszelkich teorii spiskowych.

- Historia pierwszego lądowania na Księżycu to matka wszystkich teorii spiskowych - zaznacza Herbrich. - Napisałem humorystyczną i groteskową historię: trochę szaloną i w sposób oczywisty przesadzoną. Ale towarzyszą jej „archiwalne“, bardzo prawdziwie wyglądające fotografie. Jeśli opowiedziałbym tę historię tylko słowami, nikt by mi nie uwierzył. Ale ze zdjęciami to już zupełnie co innego - dodaje Herbrich.

fot. Thomas Herbrich „Lądowanie na Księżycu - historia prawdziwa“ 

Gdzie i kiedy?

Wernisaż „Lądowanie na Księżycu - historia prawdziwa” odbędzie się 12 czerwca (środa) o godzinie 19:00 w Leica 6x7 Gallery Warszawa (ul. Mysia 3). Natomiast na sobotę 15 czerwca (godzina 12:00) zaplanowano wydarzenie towarzyszące wystawie: show Thomasa Herbricha. Ekspozycję będzie można oglądać do 28 lipca. Po więcej informacji odsyłamy na facebookową stronę wydarzenia.

Thomas „Stanley“ Herbrich (ur. 1955) - niemiecki fotograf, od lat zajmujący się efektami specjalnymi. Zainspirowany filmami Stanleya Kubricka rozpoczął pracę w przemyśle filmowym. Był m.in twórcą scenografii i efektów specjalnych do filmu Rolanda Emmericha pt. „Zasada Arki Noego”. Po tym doświadczeniu wrócił do  fotografii. Jego zdjęcia są zawsze mieszanką rzeczywistości i fikcji. To fotografia narracyjna. Snując opowieść, artysta stara się przede wszystkim intrygować, ale także zabawiać odbiorcę. Jego motto brzmi „Zaskocz siebie i swoją publiczność!”. Herbrich pracuje na co dzień jako fotograf studyjny, a także podróżuje z wykładami i pokazami. Jego zdjęcia były prezentowane na wielu wystawach indywidualnych i grupowych na całym świecie.

zdjęcia i informacje: materiały prasowe

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Chcesz się uczyć fotografii? Przyjdź na spotkanie informacyjne do Studium Fotografii ZPAF
Chcesz się uczyć fotografii? Przyjdź na spotkanie informacyjne do Studium Fotografii ZPAF
Zastanawiasz się czy szkoła fotograficzna to właściwy wybór? Spotkania informacyjne w Studium Fotografii ZPAF rozwieje twoje wątpliwości i pozwoli ci dowiedzieć się wszystkiego na temat programu...
0
0
Darmowe warsztaty reportażu ślubnego w Rzeszowie i Katowicach
Darmowe warsztaty reportażu ślubnego w Rzeszowie i Katowicach
Fujifilm kontynuuje cykl warsztatów reportażu ślubnego ze specjalistą w tej dziedzinie Marcinem Krukiem i ogłasza dwa nowe spotkania. Pierwsze odbędzie się 7 października w Katowicach, a drugie...
0
0
Masz 13-18 lat? Pokaż pozytywne zmiany i wygraj aparaty Canon
Masz 13-18 lat? Pokaż pozytywne zmiany i wygraj aparaty Canon
Startuje kolejna edycja projektu edukacyjnego „To MY tworzymy Świat". Adresowany do uczniów w wieku 13-18 lat, wspiera 17 Celów Zrównoważonego Rozwoju ustanowionych przez ONZ. W programie...
4
0
Powiązane artykuły