Gdy człowiek przestaje panować nad maszyną - interaktywna instalacja fotograficzna Przemysława Jasielskiego w galerii Le Guern

Autor: Redakcja Fotopolis

20 Marzec 2019
Artykuł na: 4-5 minut

Szukacie nieco innego spojrzenia na przyszłość technologii i relacje człowieka z techniką? Odwiedźcie warszawską galerię Le Guern i wejdźcie w interakcję z maszyną Photo Robotoid stworzoną przez Przemysława Jasielskiego.

Przemysław Jasielski aktywnie działa w kierunku łączącym sztukę z nauką. Najnowsza wystawa w galerii Le Guern będzie już trzecią indywidualną prezentacją twórczości artysty. Jej głównym elementem jest “Photo Robotoid” - autonomiczny robot fotograficzny, którego parametry umożliwiają wykonanie dobrze skomponowanych portretów otaczających go widzów. Oprogramowanie komplikuje jednak akcję maszyny, a rezultaty są dalekie od oczekiwania osób wchodzących w interakcję z instalacją.

 

“Kolejne jego projekty podejmują intymne relacje człowieka z techniką, obnażają po raz pierwszy opisywany przez Karola Marka system techniczny, gdzie człowiek przestaje być „panem” a staje się częścią systemu, który rozwija się zgodnie ze swoją logiką. Tak otwiera się perspektywa potshumanistyczna i post-antropcentryczna, której doskonałym wyrazem jest instalacja Photo Robotoid. Maszyna służąca do automatycznego robienia zdjęć musi współpracować z człowiekiem, wszak to jego ma fotografować. Robi to jednak wg swego zamysłu pokazując, że autonomizacja nie musi oznaczać doskonałości w sensie zdefiniowanym przez człowieka (np. jako wierność odwzorowania modela), tylko może prowadzić do wytwarzania innego rozumienia sensu działania, a w efekcie do produkcji fotografii o oryginalnej, niezrozumiałej estetyce.” - pisze w eseju do wystawy Edwin Bendyk.

Artystę interesuje  swoista gra pomiędzy robotem i widzem oraz zachowanie publiczności przed aparatem fotograficznym, który nie jest obsługiwany przez człowieka.

“Mniej chyba jednak ciekawe są same fotografie - znamienne, że uczestnicy interakcji z Photo Robotoidem często pozostawiają je na miejscu, być może niezadowoleni z efektu. Okazuje się bowiem, że ważniejsza jest właśnie owa interakcja, próba wejścia z maszyną w rodzaj dialogu, „przekonanie” jej lub oszukanie tak, by poddała się woli i oczekiwaniom człowieka. Bez szans, efekt wymyka się spod czyjejkolwiek kontroli.” - czytamy dalej.

Kiedy i gdzie?

Wernisaż wystawy odbędzie się w najbliższy piątek 22 marca 2019 roku, o godzinie 18:00, w galerii Le Guern, przy ul. Katowickiej 25/1 w Warszawie. Ekspozycję będzie można oglądać do 27 kwietnia.

Sylwetka autora

Przemysław Jasielski urodził się w 1970 roku w Poznaniu. Studiował w PWSSP w Poznaniu w Pracowni Rysunku prof. Jarosława Kozłowskiego i Pracowni Rzeźby prof. Jana Berdyszaka (1989-1994). Otrzymał dyplom w zakresie rzeźby i rysunku w 1994 roku. W swoich badaniach posługuje się metodami paranaukowymi wypracowanymi na gruncie fizyki, akustyki, optyki. Brał udział w licznych wystawach zbiorowych, a wystawy indywidualne jego prac odbyły się w instytucjach w Polsce, (m. in. Galeria Potocka w Krakowie, BWA Białystok, Galeriach ON, Galeria AT w Poznaniu, CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie), a także na świecie: w Zambii, Korei, Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Odbył rezydencje w Korei Południowej, której rezultatem była wystawa 'Global Warming Control Unit' w Gyeonggi Creation Center; w Tokyo Wonder Site z pracą Paper Bridge Over Stone Water oraz Lucas Asrtists Residency w Montalvo w stanie Kalifornia w USA, Earthquake Control Unit.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem leguern.pl oraz na stronie facebookowej wydarzenia facebook.com.

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Trwa nabór do XX edycji Grand Press Photo
Trwa nabór do XX edycji Grand Press Photo
Wystartowała jubileuszowa edycja największego polskiego konkursu fotografii reportażowej. Zgłoszenia do Grand Press Photo 2024 możecie nadsyłać do 4 kwietnia.
8
Pętla Krajoznawcza - projekt „A-Z” Andrzeja Tobisa do zobaczenia w Olsztynie
Pętla Krajoznawcza - projekt „A-Z” Andrzeja Tobisa do zobaczenia w Olsztynie
Monumentalny projekt projekt „A-Z (Gabloty edukacyjne)” wkracza w swój 18 rok podróży, podczas której autor przemierza kraj w poszukiwaniu nowych wizualnych definicji dla haseł ze...
3
Talent Roku 2024 - kolejna edycja konkursu na projekt dokumentalny. Wsród nagród publikacja zina, autorska wystawa i stypendium
Talent Roku 2024 - kolejna edycja konkursu na projekt dokumentalny. Wsród nagród publikacja zina,...
Ruszył nabór zgłoszeń do organizowanego przez poznański Pix.House konkursu Talent Roku. Laureaci otrzymają możliwość opublikowania własnego zina, wsparcie finansowe na dokończenie...
8
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)