Gdy człowiek przestaje panować nad maszyną - interaktywna instalacja fotograficzna Przemysława Jasielskiego w galerii Le Guern

Gdy człowiek przestaje panować nad maszyną - interaktywna instalacja fotograficzna Przemysława Jasielskiego w galerii Le Guern

Szukacie nieco innego spojrzenia na przyszłość technologii i relacje człowieka z techniką? Odwiedźcie warszawską galerię Le Guern i wejdźcie w interakcję z maszyną Photo Robotoid stworzoną przez Przemysława Jasielskiego.

Przemysław Jasielski aktywnie działa w kierunku łączącym sztukę z nauką. Najnowsza wystawa w galerii Le Guern będzie już trzecią indywidualną prezentacją twórczości artysty. Jej głównym elementem jest “Photo Robotoid” - autonomiczny robot fotograficzny, którego parametry umożliwiają wykonanie dobrze skomponowanych portretów otaczających go widzów. Oprogramowanie komplikuje jednak akcję maszyny, a rezultaty są dalekie od oczekiwania osób wchodzących w interakcję z instalacją.

 

“Kolejne jego projekty podejmują intymne relacje człowieka z techniką, obnażają po raz pierwszy opisywany przez Karola Marka system techniczny, gdzie człowiek przestaje być „panem” a staje się częścią systemu, który rozwija się zgodnie ze swoją logiką. Tak otwiera się perspektywa potshumanistyczna i post-antropcentryczna, której doskonałym wyrazem jest instalacja Photo Robotoid. Maszyna służąca do automatycznego robienia zdjęć musi współpracować z człowiekiem, wszak to jego ma fotografować. Robi to jednak wg swego zamysłu pokazując, że autonomizacja nie musi oznaczać doskonałości w sensie zdefiniowanym przez człowieka (np. jako wierność odwzorowania modela), tylko może prowadzić do wytwarzania innego rozumienia sensu działania, a w efekcie do produkcji fotografii o oryginalnej, niezrozumiałej estetyce.” - pisze w eseju do wystawy Edwin Bendyk.

Artystę interesuje  swoista gra pomiędzy robotem i widzem oraz zachowanie publiczności przed aparatem fotograficznym, który nie jest obsługiwany przez człowieka.

“Mniej chyba jednak ciekawe są same fotografie - znamienne, że uczestnicy interakcji z Photo Robotoidem często pozostawiają je na miejscu, być może niezadowoleni z efektu. Okazuje się bowiem, że ważniejsza jest właśnie owa interakcja, próba wejścia z maszyną w rodzaj dialogu, „przekonanie” jej lub oszukanie tak, by poddała się woli i oczekiwaniom człowieka. Bez szans, efekt wymyka się spod czyjejkolwiek kontroli.” - czytamy dalej.

Kiedy i gdzie?

Wernisaż wystawy odbędzie się w najbliższy piątek 22 marca 2019 roku, o godzinie 18:00, w galerii Le Guern, przy ul. Katowickiej 25/1 w Warszawie. Ekspozycję będzie można oglądać do 27 kwietnia.

Sylwetka autora

Przemysław Jasielski urodził się w 1970 roku w Poznaniu. Studiował w PWSSP w Poznaniu w Pracowni Rysunku prof. Jarosława Kozłowskiego i Pracowni Rzeźby prof. Jana Berdyszaka (1989-1994). Otrzymał dyplom w zakresie rzeźby i rysunku w 1994 roku. W swoich badaniach posługuje się metodami paranaukowymi wypracowanymi na gruncie fizyki, akustyki, optyki. Brał udział w licznych wystawach zbiorowych, a wystawy indywidualne jego prac odbyły się w instytucjach w Polsce, (m. in. Galeria Potocka w Krakowie, BWA Białystok, Galeriach ON, Galeria AT w Poznaniu, CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie), a także na świecie: w Zambii, Korei, Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Odbył rezydencje w Korei Południowej, której rezultatem była wystawa 'Global Warming Control Unit' w Gyeonggi Creation Center; w Tokyo Wonder Site z pracą Paper Bridge Over Stone Water oraz Lucas Asrtists Residency w Montalvo w stanie Kalifornia w USA, Earthquake Control Unit.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem leguern.pl oraz na stronie facebookowej wydarzenia facebook.com.

Komentarze
Polecane artykuły
Canon PowerShot G5 X Mark II - pierwsze wrażenia
10 Lip 2019
G5 X Mark II przeszedł kompletną przemianę. Najnowszy model z serii Canon PowerShot w niczym nie przypomina swojego poprzednika. Otrzymujemy usprawnioną matrycę i procesor, zoom optyczny o większym zakresie, szybszy system AF, a także zupełnie nowy wygląd i ergonomię z odchylanym do pozycji selfie ekranem i wysuwanym wizjerem elektronicznym.
1
Canon PowerShot G5 X Mark II - zdjęcia przykładowe
10 Lip 2019
Ciekawi, jak w praktyce prezentuje się najnowszy kompakt Canona? Wczoraj, podczas polskiej premiery G5 X Mark II, mieliśmy okazję pobawić się tym modelem. Zobaczcie na co go stać.
4
Canon RF 85 mm f/1.2L USM - zdjęcia przykładowe
1 Lip 2019
Ciekawi jak w praktyce wypada Canon RF 85 mm f/1.2L USM? Zobaczcie zdjęcia przykładowe i oceńcie, czy ten obiektyw może być jednym z powodów do przesiadki na bezlusterkowy system producenta.
6
Fujifilm GFX 100 - pierwsze wrażenia
27 Cze 2019
GFX 100 to aparat, który w świecie średnioformatowych bezlusterkowców ma „przekraczać granice”. Jednak czy flagowiec systemu Fujifilm faktycznie sprosta wymaganiom fotografów? Oto nasze wnioski i przemyślenia.
2