Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

„My Nordic Noir” Agaty Mayer to fotograficzna podróż do tajemniczego świata skandynawskich kryminałów

0

Autor: Redakcja Fotopolis

18 Marzec 2019
Artykuł na: 6-9 minut

Pełne tajemnic zdjęcia spowite klimatem skandynawskich kryminałów - te słowa najlepiej opisują wystawę „My Nordic Noir” Agaty Mayer. Wernisaż już 21 marca w Warszawie.

Galeria Fundacji im. Bolesława Biegasa zaprasza na wystawę „My Nordic Noir” autorstwa Agaty Mayer. Fotografka, artystka, felietonistka i recenzentka, która mieszka i tworzy w Sztokholmie, po raz pierwszy w Polsce zaprezentuje przeniesiony na pole fotografii współczesny skandynawski nurt powieści i filmów kryminalnych Nordic Noir.

fot. Agata Mayer „My Nordic Noir”

Intryga, emocje i klimat owiany tajemnicą

Na wystawę „My Nordic Noir” składają się 23 wyjątkowe prace, nawiązujące swoim charakterem, formą oraz stylem do gatunku znanego ze skandynawskich powieści kryminalnych i czerpiących z niego filmów. Wyróżnia je pełna kontrastów natura, melancholijne ujęcia i odczuwalna aura tajemnicy oraz niedopowiedzenia.

fot. Agata Mayer „My Nordic Noir”

Wśród fotografii znajdą się między innymi portrety oraz zdjęcia z miejsc, w których tworzyli swoje dzieła tacy reżyserowie jak Ingmar Bergman, Lasse Hallström czy David Fincher. Jak mówi o swojej wystawie Agata Mayer, „moim celem jest pokazanie, że Nordic Noir to metafizyczna, ciekawa przygoda, a nie tylko zimne i depresyjne gatunkowe klisze”.

fot. Agata Mayer „My Nordic Noir”

- Zabytkowa kamienica z szarego kamienia w samym centrum miasta. Do galerii prowadzi przeszklone, modernistyczne wejście, odcinające się nowoczesnym sznytem w fasadzie budynku. Za jego progiem rozpościera się zupełnie obca, choć znajoma kraina. Wszystko dzięki tajemniczym, pełnym kontrastów i melancholii fotografiom, jakby żywcem wyjętym ze skandynawskiego kryminału czy filmu z gatunku Nordic Noir - zaznaczają organizatorzy.

Gdzie i kiedy?

Wernisaż odbędzie się w najbliższy czwartek, 21 marca o godzinie 19:00 w Galerii Fundacji im. Bolesława Biegasa (Al. Jerozolimskie 51, Warszawa). Wystawę będzie można oglądać do 24 kwietnia w dniach: wtorek (10:00-18:00), środa-piątek (12:00-18:00). Wstęp jest wolny.

Agata Mayer - od 2013 roku mieszka i tworzy w Sztokholmie. Artystka, fotografka, felietonistka i recenzentka. Swoją karierę rozpoczęła jako fotograf modowy i reklamowy, pracując dla uznanych marek i projektantów. Jej prace można było oglądać na łamach ponad 30 polskich i zagranicznych magazynów, a także na wystawach w Warszawie, Krakowie, Londynie, Paryżu czy w Stanach Zjednoczonych (Grand Rapids). Mayer jest również felietonistką i recenzentką. Przez lata współprowadziła agencję reklamową. Dzięki doświadczeniu zawodowemu, wyjątkowemu wyczuciu estetyki i pisarskiej kreatywności jest regularnie publikowana w magazynach polskich i zagranicznych. Pisze głównie o rynku sztuki, skandynawskim stylu życia, modzie i fotografii.

Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Pokaż swoje zdjęcia w Centrum Sztuki Współczesnej - ruszyła 9. edycja konkursu Wystaw się w CSW
Pokaż swoje zdjęcia w Centrum Sztuki Współczesnej - ruszyła 9. edycja konkursu Wystaw się w CSW
Wystaw się w CSW to jedna z niewielu inicjatyw, która daje możliwość prezentacji prac niezależnym i początkującym twórcom. Nabór do tegorocznej edycji potrwa do 22...
7
0
Zniżki na aparaty i obiektywy Nikon tylko do niedzieli - ostatnia szansa na sprzęt w niższych cenach
Zniżki na aparaty i obiektywy Nikon tylko do niedzieli - ostatnia szansa na sprzęt w niższych cenach
Dobiega końca promocja „Natychmiastowy rabat”, w ramach której poszczególne korpusy, obiektywy i zestawy sprzęt możemy kupić z upustem sięgającym nawet 1800 zł. Rabaty...
4
0
Zagłosuj na najlepsze produkty fotograficzne i odbierz darmowe wydanie magazynu
Zagłosuj na najlepsze produkty fotograficzne i odbierz darmowe wydanie magazynu
Wybierz z nami najlepsze produkty minionego roku i pomóż ulepszać stronę Fotopolis. Głosować w plebiscycie i ankiecie można jeszcze do 9 stycznia. Każdy, kto weźmie...
6
0
Powiązane artykuły