„My Nordic Noir” Agaty Mayer to fotograficzna podróż do tajemniczego świata skandynawskich kryminałów

„My Nordic Noir” Agaty Mayer to fotograficzna podróż do tajemniczego świata skandynawskich kryminałów

Pełne tajemnic zdjęcia spowite klimatem skandynawskich kryminałów - te słowa najlepiej opisują wystawę „My Nordic Noir” Agaty Mayer. Wernisaż już 21 marca w Warszawie.

Galeria Fundacji im. Bolesława Biegasa zaprasza na wystawę „My Nordic Noir” autorstwa Agaty Mayer. Fotografka, artystka, felietonistka i recenzentka, która mieszka i tworzy w Sztokholmie, po raz pierwszy w Polsce zaprezentuje przeniesiony na pole fotografii współczesny skandynawski nurt powieści i filmów kryminalnych Nordic Noir.

fot. Agata Mayer „My Nordic Noir”

Intryga, emocje i klimat owiany tajemnicą

Na wystawę „My Nordic Noir” składają się 23 wyjątkowe prace, nawiązujące swoim charakterem, formą oraz stylem do gatunku znanego ze skandynawskich powieści kryminalnych i czerpiących z niego filmów. Wyróżnia je pełna kontrastów natura, melancholijne ujęcia i odczuwalna aura tajemnicy oraz niedopowiedzenia.

fot. Agata Mayer „My Nordic Noir”

Wśród fotografii znajdą się między innymi portrety oraz zdjęcia z miejsc, w których tworzyli swoje dzieła tacy reżyserowie jak Ingmar Bergman, Lasse Hallström czy David Fincher. Jak mówi o swojej wystawie Agata Mayer, „moim celem jest pokazanie, że Nordic Noir to metafizyczna, ciekawa przygoda, a nie tylko zimne i depresyjne gatunkowe klisze”.

fot. Agata Mayer „My Nordic Noir”

- Zabytkowa kamienica z szarego kamienia w samym centrum miasta. Do galerii prowadzi przeszklone, modernistyczne wejście, odcinające się nowoczesnym sznytem w fasadzie budynku. Za jego progiem rozpościera się zupełnie obca, choć znajoma kraina. Wszystko dzięki tajemniczym, pełnym kontrastów i melancholii fotografiom, jakby żywcem wyjętym ze skandynawskiego kryminału czy filmu z gatunku Nordic Noir - zaznaczają organizatorzy.

Gdzie i kiedy?

Wernisaż odbędzie się w najbliższy czwartek, 21 marca o godzinie 19:00 w Galerii Fundacji im. Bolesława Biegasa (Al. Jerozolimskie 51, Warszawa). Wystawę będzie można oglądać do 24 kwietnia w dniach: wtorek (10:00-18:00), środa-piątek (12:00-18:00). Wstęp jest wolny.

Agata Mayer - od 2013 roku mieszka i tworzy w Sztokholmie. Artystka, fotografka, felietonistka i recenzentka. Swoją karierę rozpoczęła jako fotograf modowy i reklamowy, pracując dla uznanych marek i projektantów. Jej prace można było oglądać na łamach ponad 30 polskich i zagranicznych magazynów, a także na wystawach w Warszawie, Krakowie, Londynie, Paryżu czy w Stanach Zjednoczonych (Grand Rapids). Mayer jest również felietonistką i recenzentką. Przez lata współprowadziła agencję reklamową. Dzięki doświadczeniu zawodowemu, wyjątkowemu wyczuciu estetyki i pisarskiej kreatywności jest regularnie publikowana w magazynach polskich i zagranicznych. Pisze głównie o rynku sztuki, skandynawskim stylu życia, modzie i fotografii.

Komentarze
Polecane artykuły
Canon PowerShot G5 X Mark II - pierwsze wrażenia
10 Lip 2019
G5 X Mark II przeszedł kompletną przemianę. Najnowszy model z serii Canon PowerShot w niczym nie przypomina swojego poprzednika. Otrzymujemy usprawnioną matrycę i procesor, zoom optyczny o większym zakresie, szybszy system AF, a także zupełnie nowy wygląd i ergonomię z odchylanym do pozycji selfie ekranem i wysuwanym wizjerem elektronicznym.
1
Canon PowerShot G5 X Mark II - zdjęcia przykładowe
10 Lip 2019
Ciekawi, jak w praktyce prezentuje się najnowszy kompakt Canona? Wczoraj, podczas polskiej premiery G5 X Mark II, mieliśmy okazję pobawić się tym modelem. Zobaczcie na co go stać.
4
Canon RF 85 mm f/1.2L USM - zdjęcia przykładowe
1 Lip 2019
Ciekawi jak w praktyce wypada Canon RF 85 mm f/1.2L USM? Zobaczcie zdjęcia przykładowe i oceńcie, czy ten obiektyw może być jednym z powodów do przesiadki na bezlusterkowy system producenta.
6
Fujifilm GFX 100 - pierwsze wrażenia
27 Cze 2019
GFX 100 to aparat, który w świecie średnioformatowych bezlusterkowców ma „przekraczać granice”. Jednak czy flagowiec systemu Fujifilm faktycznie sprosta wymaganiom fotografów? Oto nasze wnioski i przemyślenia.
2