Fotofestiwal organizuje bezpłatne warsztaty dla młodych fotografów i kuratorów. Zgłoszenia do 16 września.

0
Redakcja Fotopolis
12 Wrzesień 2018
Artykuł na: 4-5 minut

Jak skutecznie rozwijać i prezentować projekty fotograficzne? Tego będziecie mieli szansę dowiedzieć się w październiku podczas 3-dniowych, bezpłatnych warsztatów organizowanych przez Fotofestiwal i Parallel. Nie zwlekajcie z aplikacją, nabór trwa tylko do niedzieli.

Na ile sposobów można przekazać założenia projektowe w fotografii? Ile miejsca zamierzamy poświęcić na badanie i szukanie, a ile na przypadkowość i improwizację? Jakiego rodzaju współpracę bierzemy pod uwagę? Czym się inspirujemy? Na jakim etapie i w jaki sposób będziemy pracować nad strukturą projektu? Czym stanie się ta jeszcze bezkształtna rzecz, czy będzie ona czytelna i dla kogo? Do czego prowokuje nasza praca? W jakim stopniu powinniśmy się nad tym zastanawiać? I na ile pozostawimy ją otwartą?

Co mamy na myśli mówiąc o kuratorowaniu fotografii? Co czytasz kiedy pracujesz jako kurator fotografii? Na co zwracasz uwagę? Jak pracujesz, wybierasz, wskazujesz albo tworzysz dyskursy lub działania? Współpracujesz czy edytujesz? Czy będziesz opowiadać historie czy odpowiadać na nie? Na co właściwie patrzę w trakcie pracy kuratorskiej?

fot. Alexandra Polina, z projektu "Maski, mity i poddani", 1. miejsce w konkursie Grand Prix Fotofestiwal 2018

Gdzie leży punkt styczny tych dwóch zbiorów pytań? Na to postarają się odpowiedzieć kurator Anna-Kaisa Rastenberger i fotograf Federico Clavarino. zajmą się prowadzeniem uczestników przez proces twórczy, którego efektem będzie stworzenie publicznej prezentacji, dostarczą im narzędzi teoretycznych, pożywki do przemyśleń i krytyki, ale przede wszystkim będą koordynować wspólną pracę grupową. Warsztaty z fotografami odbywać się będą na zasadzie analizy projektu w celu jego dalszego rozwinięcia, podczas gdy kuratorzy będą pracować nad zadaniem, które otrzymają przed warsztatami.

Dla kogo?

Warsztaty skierowane są do fotografów i kuratorów na początku swojej kariery lub jeszcze w trakcie studiów, z krajów Europy Centralnej i Wschodniej, nie liczy się wiek i wykształcenie. W warsztatach może wziąć udział maksymalnie 20 uczestników (10 kuratorów i 10 fotografów). Udział w warsztatach jest bezpłatny. Projekt nie pokrywa kosztów podróży, noclegu ani innych dodatkowych wydatków uczestników. 

Jak aplikować?

Zgłoszenie należy wysłać do 16 września 2018 roku, do północy, na adres warsztaty@fotofestiwal.com. Zgłoszenie należy przesłać w jednym pliku PDF nie przekraczającym 20 MB i powinno zawierać:

  • CV dokumentujące dokonania artystyczne lub doświadczenie kuratorskie (nie więcej niż 1 strona A4),
  • portfolio -15-20 zdjęć z najbardziej aktualnego projektu, lub 20 zdjęć dokumentacji zrealizowanych ostatnio projektów kuratorskich,
  • list motywacyjny, uzasadniający chęć udziału w warsztatach, z opisem ostatniego projektu, lub opis doświadczeń i problemów związanych z pracą kuratorską (nie więcej niż 600 słów).

Kiedy i gdzie?

Warsztaty rozpoczną się 17 października  2018 roku (wieczorem) wraz z przyjazdem uczestników i zakończą wspólnym podsumowaniem 21 października (rano). W trakcie trzech głównych dni warsztatów 18-20 października uczestnicy będą pracować zarówno w grupach z prowadzącymi, jak i w parach kurator - artysta. Warsztaty odbędą się w Łodzi. Szczegółowa lokalizacja zostanie ogłoszona wkrótce.

Więcej informacji i regulamin warsztatów znajdziecie pod adresem fotofestiwal.com.

Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Podwójny cashback na Sony A7 II i obiektyw FE 85 mm f/1.8 - prezent na zakończenie zimowych promocji
Podwójny cashback na Sony A7 II i obiektyw FE 85 mm f/1.8 - prezent na zakończenie zimowych promocji
Najbliższe dni będą doskonałą okazją do skompletowania pełnoklatkowego zestawu do fotografii portretowej. Na zakończenie zimowej akcji cashback dealerzy Sony oferują...
26
0
Czy ekstremalne przeżycia mogą uzdrawiać? Przekonaj się na wystawie Anny Gondek-Grodkiewicz
Czy ekstremalne przeżycia mogą uzdrawiać? Przekonaj się na wystawie Anny Gondek-Grodkiewicz
Zdjęcia Anny Gondek-Grodkiewicz są piękne i pokazują nam rzeczy nieznane, choć geograficznie bliskie. A jednak to nie...
87
0
Adobe CC z kalibratorami X-Rite za darmo tylko do końca stycznia
Adobe CC z kalibratorami X-Rite za darmo tylko do końca stycznia
Dobiega końca promocja, w ramach której przy zakupie określonych produktów X-Rite możecie otrzymać roczną subskrypcje Planu Fotograficznego Adobe Creative Cloud....
3
4
Powiązane artykuły