“To się nie zdarza” Agi Szuścik to opowieść o chorobie, która stawia życie artysty pod znakiem zapytania

0
Redakcja Fotopolis
26 Lipiec 2018
Artykuł na: 2-3 minuty

Jako fotografowie, opowiadamy zazwyczaj o życiu i dramatach innych osób. Co jednak gdy tego typu historia przytrafia się nam samym? O tym właśnie opowiada osobisty projekt Agi Szuścik, który w sierpniu będziemy mieli okazję zobaczyć w Krakowie.

Nie tak dawno temu, w ramach wydarzenia Cracow Gallery Weekend odbyła się wystawa Agi Szuścik, prezentująca fotograficzny projekt doktorski „2081”. W sierpniu autorka powraca do galerii z nowym, bardzo osobistym i szczerym projektem „To się nie zdarza”. To opowieść o tum opowiada o tym, co miało się nie zdarzyć, a jednak się zdarzyło -- chorobie, która zmienia życie.

Artystka, której projekty artystyczne zwracały się dotychczas w stronę konceptualizmu, determinizmu technologicznego, futurologii, muzyki oraz kondycji psychicznej człowieka, tym razem zrealizowała projekt o przebytym niedawno raku szyjki macicy. Kilkanaście fotografii przedstawia wszystko, co w jej życiu działo się od momentu diagnozy.

Projekt uniwersalny i osobisty zarazem

fot. Aga Szuścik, z projektu "To sie nie zdarza"

To historia zarazem uniwersalna, dotycząca każdej kobiety, jak i subiektywna, indywidualna, od początku do końca wyrażona na własnym przykładzie. Tematycznie, poruszone zostają kwestie zarówno typowo cielesne, jak i emocjonalne, także dotykające pojęć "kobiety" oraz "matki". Gatunkowo, "To się nie zdarza" stanowi pomost między konceptualizmem i kreacją a surową, okrutną dokumentacją.

Realizacja projektu ma dwa cele. Po pierwsze, Szuścik pragnie zwiększyć świadomość społeczną na temat raka szyjki macicy, obalić mity oraz namówić kobiety, by się badały wtedy, kiedy trzeba i tak, jak należy. Po drugie, realizowana na bieżąco seria zdjęć stanowiła dla artystki pamiętnik, rodzaj terapii sztuką.

Kiedy i gdzie?

Wernisaż wystawy odbędzie się 11 sierpnia 2018 roku, o godzinie 12:00, w galerii Sala z Widokiem, w Krakowskim Forum Kultury, przy ul. Mikołajskiej 2.

Bezpośrednio po wernisażu odbędzie się wykład autorski oraz spotkanie z lekarzami ze szpitala św. Rafała: Koordynatorem Centrum Ginekologii Onkologicznej w Klinice w Cottbus Pawłem Gruszeckim i Prezesem Polskiego Towarzystwa Uroginekologicznego doktorem Pawłem Szymanowskim. Wstęp wolny.

Wystawa wpisana jest do programu dziennego festiwalu DJland, który odbywa się tego samego dnia.

Więcej informacji znajdziecie na stronie facebookowej wydarzenia i festiwalu. Inne prace autorki możecie obejrzeć pod adresem agaszuscik.com.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Chcesz się uczyć fotografii? Przyjdź na spotkanie informacyjne do Studium Fotografii ZPAF
Chcesz się uczyć fotografii? Przyjdź na spotkanie informacyjne do Studium Fotografii ZPAF
Zastanawiasz się czy szkoła fotograficzna to właściwy wybór? Spotkania informacyjne w Studium Fotografii ZPAF rozwieje twoje wątpliwości i pozwoli ci dowiedzieć się wszystkiego na temat programu...
17
0
Darmowe warsztaty reportażu ślubnego w Rzeszowie i Katowicach
Darmowe warsztaty reportażu ślubnego w Rzeszowie i Katowicach
Fujifilm kontynuuje cykl warsztatów reportażu ślubnego ze specjalistą w tej dziedzinie Marcinem Krukiem i ogłasza dwa nowe spotkania. Pierwsze odbędzie się 7 października w Katowicach, a drugie...
5
0
Masz 13-18 lat? Pokaż pozytywne zmiany i wygraj aparaty Canon
Masz 13-18 lat? Pokaż pozytywne zmiany i wygraj aparaty Canon
Startuje kolejna edycja projektu edukacyjnego „To MY tworzymy Świat". Adresowany do uczniów w wieku 13-18 lat, wspiera 17 Celów Zrównoważonego Rozwoju ustanowionych przez ONZ. W programie...
5
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)