Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

“To się nie zdarza” Agi Szuścik to opowieść o chorobie, która stawia życie artysty pod znakiem zapytania

0

Autor: Redakcja Fotopolis

26 Lipiec 2018
Artykuł na: 4-5 minut

Jako fotografowie, opowiadamy zazwyczaj o życiu i dramatach innych osób. Co jednak gdy tego typu historia przytrafia się nam samym? O tym właśnie opowiada osobisty projekt Agi Szuścik, który w sierpniu będziemy mieli okazję zobaczyć w Krakowie.

Nie tak dawno temu, w ramach wydarzenia Cracow Gallery Weekend odbyła się wystawa Agi Szuścik, prezentująca fotograficzny projekt doktorski „2081”. W sierpniu autorka powraca do galerii z nowym, bardzo osobistym i szczerym projektem „To się nie zdarza”. To opowieść o tum opowiada o tym, co miało się nie zdarzyć, a jednak się zdarzyło -- chorobie, która zmienia życie.

Artystka, której projekty artystyczne zwracały się dotychczas w stronę konceptualizmu, determinizmu technologicznego, futurologii, muzyki oraz kondycji psychicznej człowieka, tym razem zrealizowała projekt o przebytym niedawno raku szyjki macicy. Kilkanaście fotografii przedstawia wszystko, co w jej życiu działo się od momentu diagnozy.

Projekt uniwersalny i osobisty zarazem

fot. Aga Szuścik, z projektu "To sie nie zdarza"

To historia zarazem uniwersalna, dotycząca każdej kobiety, jak i subiektywna, indywidualna, od początku do końca wyrażona na własnym przykładzie. Tematycznie, poruszone zostają kwestie zarówno typowo cielesne, jak i emocjonalne, także dotykające pojęć "kobiety" oraz "matki". Gatunkowo, "To się nie zdarza" stanowi pomost między konceptualizmem i kreacją a surową, okrutną dokumentacją.

Realizacja projektu ma dwa cele. Po pierwsze, Szuścik pragnie zwiększyć świadomość społeczną na temat raka szyjki macicy, obalić mity oraz namówić kobiety, by się badały wtedy, kiedy trzeba i tak, jak należy. Po drugie, realizowana na bieżąco seria zdjęć stanowiła dla artystki pamiętnik, rodzaj terapii sztuką.

Kiedy i gdzie?

Wernisaż wystawy odbędzie się 11 sierpnia 2018 roku, o godzinie 12:00, w galerii Sala z Widokiem, w Krakowskim Forum Kultury, przy ul. Mikołajskiej 2.

Bezpośrednio po wernisażu odbędzie się wykład autorski oraz spotkanie z lekarzami ze szpitala św. Rafała: Koordynatorem Centrum Ginekologii Onkologicznej w Klinice w Cottbus Pawłem Gruszeckim i Prezesem Polskiego Towarzystwa Uroginekologicznego doktorem Pawłem Szymanowskim. Wstęp wolny.

Wystawa wpisana jest do programu dziennego festiwalu DJland, który odbywa się tego samego dnia.

Więcej informacji znajdziecie na stronie facebookowej wydarzenia i festiwalu. Inne prace autorki możecie obejrzeć pod adresem agaszuscik.com.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Tylko w ten weekend wszystkie kompakty z serii Sony RX100 kupisz 400 zł taniej
Tylko w ten weekend wszystkie kompakty z serii Sony RX100 kupisz 400 zł taniej
Wyjątkowa promocja w sieci CEWE Fotojoker. W dniach 22-24 stycznia wszystkie 7 generacji najlepszego kieszonkowego aparatu kompaktowego kupicie aż 400 zł taniej. W...
28
0
Rok na protestach - zdjęcia fotoreporterów na ulicach Warszawy
Rok na protestach - zdjęcia fotoreporterów na ulicach Warszawy
W ostatnim roku protestowali niemal wszyscy - kobiety, środowisko LGBT, przedsiębiorcy, związkowcy, rolnicy i wielu innych. Galeria Promocyjna i Staromiejski Dom...
37
0
Kup obiektyw Sony i odbierz do 2000 zł rabatu na kolejny
Kup obiektyw Sony i odbierz do 2000 zł rabatu na kolejny
Właśnie wystartowała kolejna świetna oferta Sony. Tym razem ucieszą się ci, którzy planowali rozbudować arsenał o nowe obiektywy. Do końca stycznia, kupując dowolny...
12
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)