„Pole widzenia“ - wystawa prac Wojciecha Zamecznika

0
Redakcja Fotopolis
12 Kwiecień 2018
Artykuł na: 6-9 minut

Już w przyszły czwartek w warszawskiej galerii Fundacji Archeologia Fotografii będzie można zobaczyć „Pole widzenia“ - wystawę prezentującą fotografie, szkice i projekty Wojciecha Zamecznika.

Fundacja Archeologia Fotografii w ramach projektu „Żywe archiwa” tym razem do współpracy zaprosiła Grupę Centrala. Małgorzata Kuciewicz i Simone de Iacobis na co dzień tworzą projekty architektoniczne i artystyczne, mające swoje korzenie w XX wiecznej awangardzie. Z perspektywy badaczy, projektantów, autorów rekonstrukcji historycznych wystaw, spojrzeli na archiwum projektanta, grafika, plakacisty i fotografa - Wojciecha Zamecznika.

Na ekspozycji pokażą nie tylko, jak współczesne było myślenie o budowaniu wystaw w latach 60. Ukazują też, jak realizacje Zamecznika rezonują z ich własnymi koncepcjami dotyczącymi sztuki kreowania przestrzeni - publicznej, galeryjnej czy ekspozycyjnej.

Wojciech Zamecznik, Międzynarodowe Targi w Mediolanie, Metalexport, projekt, 1959, © J. i S. Zamecznik _ FAF

„Pole widzenia“ to coś więcej niż wystawa

- Analizując materiały archiwalne dotyczące projektów wystaw autorstwa Wojciecha Zamecznika – realizowanych samodzielnie lub wraz ze współpracownikami, możemy odczytać cały repertuar rozwiązań przestrzennych i plastycznych, które miały wzmacniać „doświadczenie” ekspozycji. „Zamecznikowe” wystawiennictwo eksperymentowało z charakterem przestrzeni, równoważąc jego funkcje informacyjne i estetyczne. Mnożąc środki artystyczne, którymi „atakowała” wystawa starano się wpływać na poszerzenie zdolności percepcyjnych zwiedzających. Zamecznik, podobnie jak jemu współcześni, za każdym razem chciał uzyskać inną sumę wrażeń, inny charakter całości. „Pole widzenia” rozszerzano dzięki trójwymiarowości oprawy, łączeniu grafiki, fotografii i malarstwa w całość zmieniającą się / doświadczaną w „ruchu” - dzięki przemieszczaniu się widza, a nie, jak często dzisiaj, w oparciu o ruchomość multimediów - zaznaczają Małgorzata Kuciewicz i Simone de Iacobis.

Wojciech Zamecznik, Międzynarodowe Targi w Mediolanie, 1958, © J. i S. Zamecznik _ FAF

Na wystawę Grupa Centrala opracowala architekturę, powtarzającą rozwiązania z wystawy „Wiek Oświecenia w Polsce” z 1951 roku, którą Zamecznik zaprojektował wspólnie z Maurycym Stryjeckim. W tak zaaranżowanej przestrzeni będą mówiąć o podstawowych elementach konstruowania wystaw, to znaczy o choreograficznym wymiarze przestrzeni, anonsie plastycznym, fotofryzie, etelażu i reliefie przestrzennym. Do zobrazowania tych pojęć wybrali projekty, makiety i szkice z archiwum Zamecznika, m. in. projekty Pawilonu Węgla z 1948 roku, czy wystawy z Międzynarodowych Targów z Mediolanu z 1958 roku.

Wojciech Zamecznik, Wystawa Ziem Odzyskanych we Wrocławiu, dział Węgiel, 1948, © J. i S. Zamecznik _ FAF

Gdzie i kiedy?

Wernisaż odbędzie się w przyszły czwartek, 19 kwietnia o godzinie 19:00 w galerii Fundacji Archeologia Fotografii (ul. Chłodna 20, Warszawa). Wystawę będzie można oglądać codziennie w godzinach od 11:00 do 19:00. Finisaż zaplanowano na 27 maja. Więcej informacji znajdziecie na facebookowej stronie wydarzenia.

zdjęcie główne: Wojciech Zamecznik, Międzynarodowe Targi w Mediolanie, Metalexport, 1959, © J. i S. Zamecznik _ FAF

Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Dołącz do zespołu Fotopolis!
Dołącz do zespołu Fotopolis!
Interesujesz się fotografią, kręcą cię nowinki sprzętowe, a praca w mediach to twój wymarzony kierunek? Dołącz do naszego zespołu! Aktualnie poszukujemy redaktorów i pracownika działu...
0
0
Zatrzymaj się i zrób zdjęcie. Do wygrania nagrody o wartości 5500 zł
Zatrzymaj się i zrób zdjęcie. Do wygrania nagrody o wartości 5500 zł
Sklep e-oko.pl startuje z kolejnym kreatywnym konkursem fotograficznym. Tym razem chodzi o to, by ze zgiełku dnia codziennego wyłapać kadry, które pozwolą odetchnąć,...
11
1
Propaganda i manipulacja w fotografii. Kolejne spotkanie WJF już w poniedziałek
Propaganda i manipulacja w fotografii. Kolejne spotkanie WJF już w poniedziałek
Już 18 listopada kolejne spotkanie z cyklu Wszyscy Jesteśmy Fotografami. Tym razem poprowadzi je gość zza granicy Kateryna Radchenko, która poruszy temat wizualnej...
3
0
Powiązane artykuły