Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Prace Wojciecha Zamecznika w Galerii Fundacji Archeologia Fotografii

0

Autor: Marcin Grabowiecki

19 Kwiecień 2013
Artykuł na: 4-5 minut
Fundacja Archeologia Fotografii zaprasza na wystawę Wojciecha Zamecznika "Jeśli zimową nocą podróżny...", której otwarcie odbędzie się we wtorek, 23 kwietnia o godz. 19:00. Zobaczymy na niej fotografie, drobne notatki, robocze powiększenia, które łączy oniryzm i surrealistyczna wrażliwość wizualna autora. Wystawa czynna do 7 czerwca 2013.
Wojciech Zamecznik, bez tytułu, lata 60. (c) Juliusz Zamecznik / FAF

Fotografie Wojciecha Zamecznika (1923-1967), drobne notatki, studia, czasem robocze powiększenia, łączy oniryzm i surrealistyczna wrażliwość wizualna. Prawie każda pochodzi z innego "porządku", czemu innemu służyła, była elementem innej narracji, a jednak formalnie są sobie bliskie. Pokazywane na wystawie w galerii Fundacji Archeologia Fotografii fotografie i fragmenty nagrań filmowych uchylają przed nami zasłonę rzeczywistości. Zobaczymy grupę przetworzonych, odrealnionych zdjęć, które posłużyły do czołówki filmu "Jutro premiera" (reż. Janusz Morgenstern, 1962); fragment abstrakcyjnej serii zdjęć tuszu w wodzie; miniaturowe, niezwykłe widoki przedmiotów codziennego użytku, prawdopodobnie jedne z pierwszych fotografii wykonanych przez Zamecznika; kolorową serię jarmarcznych fotografii i slajdów z początku lat 60. W ramach pokazu będzie można zobaczyć również projekcję wybranych fragmentów taśm 16 mm z archiwum filmowego Wojciecha Zamecznika, zdigitalizowanego przez FAF.

Podobnie jak czytelnicy niezwykłej powieści Italo Calvino możemy się zagubić w tych miniaturach, często nieważnych i pobocznych, by wejść w nową opowieść, w której znajdujemy echa wcześniejszej.

Wystawa odsłania fragment nagrań filmowych Wojciecha Zamecznika, których szerszy wybór zostanie zaprezentowany w postaci filmu według koncepcji Adama Palenty w maju 2013 roku. Kuratorka: Karolina Ziębińska-Lewandowska, współpraca: Julia Odnous.

Prezentowane na wystawie fotografie są skanowane i opracowane w ramach projektu digitalizacyjnego współfinansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Więcej informacji na temat Wojciecha Zamecznika na stronie: www.archeologiafotografii.pl/pl/wojciech_zamecznik

Wojciech ZamecznikJeśli zimową nocą podróżny...

Wernisaż: 23.04.2013, godz. 19:00
Termin: 24.04-7.06.2013

Galeria Fundacji Archeologia Fotografii
ul. Andersa 13, klatka VII, domofon 112
Warszawa

Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Black Friday w e-oko.pl - tylko tu znajdziesz promocję na Fujifilm GFX
Black Friday w e-oko.pl - tylko tu znajdziesz promocję na Fujifilm GFX
E-oko.pl to Sklep i Komis Fotograficzny cieszący się uznaniem na rynku od 18 lat. Z okazji Black Friday przygotował dla...
2
0
"Portret osobisty, czyli bliskie spotkanie z..." - trzecia odsłona projektu do obejrzenia w plenerze
"Portret osobisty, czyli bliskie spotkanie z..." - trzecia odsłona projektu do obejrzenia w plenerze
Dyba i Adam Lach, Silvia Pogoda, Bartek Wieczorek, Marta Zgierska i Mateusz Sarełło - zdjęcia tych fotografów będzie można obejrzeć na ulicach Warszawy
4
0
Startuje promocja Black Friday na obiektywy i filtry Irix
Startuje promocja Black Friday na obiektywy i filtry Irix
Do 30 listopada obowiązywać będzie specjalna oferta na produkty Irix oraz Irix Edge. Obiektywy i filtry tego producenta objęte zostaną atrakcyjnymi promocjami.
0
0
Powiązane artykuły