Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

“Chciałem, aby w centrum pozostały tylko uczucia i gesty” - nowa wystawa Macieja Cieślaka już niebawem w Starej Galerii ZPAF

0

Autor: Maciej Luśtyk

4 Październik 2017
Artykuł na: 4-5 minut

Radość czy lęk, spokój czy zagubienie - wszystkie uczucia wyrażane w pełni. Osoby niepełnosprawne intelektualnie to szczególni modele - mimo swojego wieku pozostaję doskonale autentyczni, niczym dzieci. Wielkoformatowe zdjęcia Macieja Cieślaka z serii “Kontakt” będziecie mogli oglądać już od poniedziałku w Starej Galerii ZPAF.

- Fotografia społeczna, projekt zaangażowany, tolerancja dla „inności” - odsuńmy od siebie hasła, które tak często przychodzą na myśl, gdy bohaterami sesji są osoby niepełnosprawne. Nie dlatego wybrałem ich na moich bohaterów. - mówi autor wystawy "Kontakt", Maciej Cieślak. - Niepełnosprawność intelektualna oznacza zatrzymanie się rozwoju inteligencji człowieka na etapie kilkulatka. Osoby takie zachowują więc w sobie jakość dziecka, która przejawia się między innymi w naturalnej umiejętności pozostawania w kontakcie ze sobą i szukania kontaktu z drugim. Dziecko wie, czego chce, i wyraża to. Gdy czuje ekscytację, tęsknotę, smutek czy radość, gdy czegoś pragnie, natychmiast to manifestuje. Jest naturalne w okazywaniu uczuć. Ale też bezbronne. Nie pozuje, odsłania się.

Dostęp do uczuć, które w dorosłym życiu się tłumi

Modele, których możemy oglądać na zdjęciach byli dokładnie tacy - spontaniczni, niekalkulujący swoich póz ani zachowań. Jak mówi fotograf, portretowanie ich dawało mu poczucie ponownego dostępu do uczuć i sposobów ekspresji, które ze względu na społeczne normy w dorosłym życiu tak często tłumi się i wypiera.

- Wybrałem najbardziej klasyczną, minimalistyczną formę portretu. Jednorodne tło, żadnych rekwizytów. Chciałem, aby w centrum pozostały tylko uczucia i gesty wynikające z niezafałszowanej siły bycia sobą. - dodaje Cieślak.

Projekt „Kontakt” został zrealizowany w Ośrodku Adaptacyjnym dla Osób Niepełnosprawnych Umysłowo w Pucku. Wzięły w nim udział osoby między 25 a 50 rokiem życia o niepełnosprawności głębokiej i znacznej.

Wernisaż wystawy odbędzie się w poniedziałek, 9 października 2017 roku, o godzinie 19:00, w Starej Galerii ZPAF, przy ul. Plac Zamkowy 8, w Warszawie. Zdjęcia będzie można oglądać do 27 października.

Sylwetka autora

Maciej Cieślak - z wykształcenia doktor fizyki jądrowej, z zawodu finansista, z pasji  fotograf. Zajmuje się fotografią dokumentalną i artystyczną, skupiając się przede wszystkim na portretowaniu ludzi, ich przeżyć i relacji. Jest autorem kilkunastu wystaw indywidualnych. Członek ZPAF. Laureat konkursu National Geographic 2010.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem zpaf.pl.

 

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Wizje Natury 2020 - wirtualny festiwal fotografii przyrodniczej
Wizje Natury 2020 - wirtualny festiwal fotografii przyrodniczej
Kilka dni temu, w nowej formule, wystartował XVI Międzynarodowy Festiwal Fotografii Przyrodniczej Wizje Natury. Od dzisiaj do 12 grudnia na zainteresowanych czekają...
0
0
Poznaj twórczość Jerzego Wójcika - mistrza polskiej kinematografii. Kolejne spotkanie z cyklu „Człowiek z Kamerą”
Poznaj twórczość Jerzego Wójcika - mistrza polskiej kinematografii. Kolejne spotkanie z cyklu...
Jerzy Wójcik to jeden z ojców polskiej szkoły filmowej i autor zdjęć do kilku z najważniejszych dzieł polskiej kinematografii. Jego twórczość będziecie mieli okazję...
1
0
Black Friday w e-oko.pl - tylko tu znajdziesz promocję na Fujifilm GFX
Black Friday w e-oko.pl - tylko tu znajdziesz promocję na Fujifilm GFX
E-oko.pl to Sklep i Komis Fotograficzny cieszący się uznaniem na rynku od 18 lat. Z okazji Black Friday przygotował dla...
2
0
Powiązane artykuły