Zobacz jak wygląda Polska w obiektywie Michała Szlagi

Autor: Michał Chrzanowski

2 Luty 2017
Artykuł na: 4-5 minut

Projekt „Polska“ jest efektem przeszło 15 lat pracy Michała Szlagi. To tysiące zdjęć, które składają się na swoisty pamiętnik z podróży fotografa przez nasz kraj. Na wystawie, która zaczyna się 10 lutego w Galerii IFF zobaczymy aż 300 zdjęć artysty.

Instytut Fotografii Fort zaprasza na wyjątkową wystawę „Polska“ autorstwa Michała Szlagi. Przez ponad 15 lat podróżował on przez różne zakątki naszego kraju i dokumentował nas, Polaków. - Szlaga w „Polsce“ jest bez wątpienia trochę wścibskim podglądaczem, który przyłapuje swoich bohaterów w sytuacjach, w których się tego najmniej spodziewają - czytamy na stronie wydarzenia.

Polska. Michał Szlaga

Zdjęcia składające się na cykl „Polska“ były robione przy okazji, spontanicznie, z perspektywy podglądacza. Mimo, że Szlaga fotografował bohaterów swoich zdjęć w chwilach, w których zupełnie się tego nie spodziewali, jego celem nie było szukanie sensacji czy ośmieszanie sportretowanych osób, ale odnajdywanie w ich gestach i wyrazie twarzy pewnych uniwersalnych emocji.

Polska. Michał Szlaga

Wbrew wyrywkowej formie zdjęcia składające się na wystawę tworzą spójną estetycznie całość. Na pozór przypadkowe kadry z podróży układają się z jednej strony w opowieść o Polsce, z drugiej – wychodząc poza warstwę dokumentalną – są zapisem poszukiwania piękna w codzienności i banalności.

Polska. Michał Szlaga

- Michał Szlaga ogląda Polskę z perspektywy pociągu, z samochodu, czy jako przechodzień - rzadko jest uczestnikiem zdarzeń, ale niemal zawsze potrafi podejść bardzo blisko tego, co go interesuje. Ta Polska jest słodko-gorzka: przaśna i kiczowata, ale zarazem autoironiczna lub pogrążona w refleksyjnej zadumie - pisze Krzysztof Miękus, kurator wystawy.

Polska. Michał Szlaga

Wernisaż odbędzie się 10 lutego 2017 roku o godzinie 19:30 w warszawskiej Galerii IFF (Fort Mokotów, ul. Racławicka 99). Ekspozycję będzie można oglądać aż do 9 kwietnia bieżącego roku. Wstęp na wystawę jest bezpłatny. Więcej informacji możecie znaleźć na stronie instytutfotografiifort.org.pl.

Zobacz wszystkie zdjęcia (25)

Michał Szlaga (ur. w 1978 roku) - absolwent oraz wykładowca gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych. Zajmuje się fotografią i wideo. Debiutował serią inscenizowanych autoportretów pod tytułem “What made me?”. Systematycznie dokumentuje polską rzeczywistość (“Reality"/ 2007, "Prostytutki"/ 2010). W latach 2000 – 2013 zajmował się fotografowaniem Stoczni Gdańskiej – na słynny już projekt Stocznia składają się fotografie dokumentujące ostatnie lata Stoczni przed jej wyburzeniem. W 2016 roku do zbiorów paryskiego Centrum Pompidou trafił cały projekt „STOCZNIA” - 30 odbitek muzealnych, 100 slajdów film oraz książka „Stocznia". Od wielu lat współpracuje z prasą, publikował m.in. w Malemen, Przekrój, Newsweek Polska, Twój Styl czy Viva!.

Skopiuj link

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
"The blue of the far distance" - wystawa laureatki konkursu Talent Roku 2023 w Galerii Pix.House
"The blue of the far distance" - wystawa laureatki konkursu Talent Roku 2023 w Galerii Pix.House
Pix.House zaprasza na autorską wystawę Emilii Martin, laureatki tegorocznego konkursu fotografii dokumentalnej Talent Roku 2023. Zdjęcia można oglądać do 14 grudnia.
3
Manfrotto, Lowepro, JOBY - sprawdź oferty z okazji Black Friday
Manfrotto, Lowepro, JOBY - sprawdź oferty z okazji Black Friday
Skorzystaj z atrakcyjnych promocji z okazji Black Friday i kup statywy Manfrotto, plecaki i torby Lowepro oraz akcesoria JOBY w atrakcyjnych cenach
1
Tam, gdzie was nie ma - wystawa Katedry Fotografii Szkoły Filmowej w Łodzi
Tam, gdzie was nie ma - wystawa Katedry Fotografii Szkoły Filmowej w Łodzi
PWSFTviF zaprasza na wernisaż wystawy studentów Katedry Fotografii. Zdjęcia będzie można oglądać w przestrzeni dworca Łódź Fabryczna o 6 stycznia 2024 roku.
10
Powiązane artykuły