Włoscy fotografowie wykonali największą na świecie odbitkę stykową

Autor: Michał Chrzanowski

29 Lipiec 2016
Artykuł na: 2-3 minuty

Wielkoformatowe zdjęcia robią spore wrażenie, ale wykonanie odbitki stykowej w rozmiarze 24 metrów kwadratowych, to coś czego w historii fotografii jeszcze nikt nie osiągnął. Do teraz.

Wykonywanie odbitki stykowej to proces, w którym zdjęcie powstaje poprzez dociskanie negatywu lub pozytywu do papieru fotograficznego. Całość natomiast zostaje odpowiednio naświetlona. Tak więc zdjęcia stykowe nie mogą być duże – są wielkości negatywu lub pozytywu. Niemniej jednak włoscy fotografowie zrzeszeni w Branco Ottico ustanowili nowy rekord Guinessa – wykonali odbitkę stykową o wielkości 24 metrów kwadratowych.

Oczywiście, aby osiągnąć taki efekt potrzebowali takiej samej wielkości negatywu. Dzięki zszyciu kilkudziesięciu części powstał odpowiednio duży negatyw, który został umieszczony na materiale wcześniej zamoczonym w specjalnej emulsji.

Poniżej prezentujemy dokument, który ukazuje cały proces powstawania największej na świecie odbitki stykowej.

 

Wykonanie tak ogromnego zdjęcia wiąże się nie tylko z logistyką, lecz także i ogromnymi kosztami. Zdecydowaliśmy się na cyjanotypię - technikę fotograficzną wykorzystującą światłoczułość soli żelaza. Nie jest to skomplikowany proces wywoływania. Poza tym jest też relatywnie tani, dzięki czemu mogliśmy sobie pozwolić na tak duże zdjęcie – powiedział jeden z fotografów Branco Ottico.

Całe przedsięwzięcie było bardzo intensywne. Jak podkreślają fotografowie, samo utworzenie negatywu oraz płótna nie było bardzo skomplikowane. Najtrudniej było odgadnąć odpowiedni czas naświetlania. Po wykonaniu kilku testów ustalili, że fotografia musi być naświetlona w słoneczny dzień przez dokładnie 12 minut i 30 sekund. Dzięki procesowi cyjanotypii powstało zdjęcie, które charakteryzuje się monochromatycznym obrazem w niebieskim odcieniu.

Odbitka stykowa zatytułowana „13 lat” robi naprawdę imponujące wrażenie. Jednak nie jest to jedyny projekt wykonany przez Branco Ottico. Dużo więcej możecie naleźć na ich stronie internetowej. Są tam także różnego rodzaju filmy oraz kursy, przygotowane dla początkujących jak również zaawansowanych fotografów. Koniecznie odwiedźcie ich stronę.

Skopiuj link

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Grand Press Photo 2024 - rusza głosowanie internautów
Grand Press Photo 2024 - rusza głosowanie internautów
Jury tegorocznej edycji GPP nominowało do finału 233 fotografie, wykonane przez 56 autorów. Od dzisiaj możecie głosować na ulubione zdjęcia w ramach głosowania internautów.
1
Program Miasto - poznaliśmy wystawy towarzyszące tegorocznemu Fofotofestiwalowi
Program Miasto - poznaliśmy wystawy towarzyszące tegorocznemu Fofotofestiwalowi
Premiery projektów Weroniki Gęsickiej i Magdy Hueckel, powrót na scenę artystyczną Przemka Dzienisa i podsumowanie 13 lat pracy Wełnickiego z tematem śmierci; wystawa wybitnej...
5
Jak blisko - portrety AI na wystawie w Galerii Fotografii B&B
Jak blisko - portrety AI na wystawie w Galerii Fotografii B&B
Galeria B&B w Bielsku-Białej zaprasza na jedną z pierwszych indywidualnych polskich wystaw „zdjęć” stworzonych przy pomocy AI. Projekt Macieja Cieślaka to wizja świata harmonii...
8