„Kartki z niewydanego albumu“ Eugeniusza Wilczyka

Autor: Michał Chrzanowski

23 Czerwiec 2016
Artykuł na: 2-3 minuty

Zabierają nas w historyczną podróż i ukazują rodzący się do życia powojenny krakowski Kazimierz - tak w kilku słowach można opisać wystawę „Kartki z niewydanego albumu“ autorstwa Eugeniusza Wilczyka. Wernisaż odbędzie się już dziś w Warszawie.

Eugeniusz Wilczyk zaczął fotografować krakowski Kazimierz pod koniec lat pięćdziesiątych. Zdjęć szybko przybywało, jednak nigdy nie zostały one opublikowane w postaci albumu, a pod tym kątem właśnie przygotowywał on materiał fotograficzny. Prezentując wstępną makietę albumu w jednym z krakowskich wydawnictw, autor usłyszał podobno zarzut „uprawiania antypropagandy”. Zniechęcony podejściem władz minionego ustroju, odbitki i negatywy odłożył do szuflady. Przeleżały tak ćwierćwiecze, by ujrzeć wreszcie światło dzienne.

fot. Eugeniusz Wilczyk, Kartki z niewydanego albumu,ul. Szeroka

Moment, w którym Eugeniusz Wilczyk zdecydował się na robienie zdjęć, to czas gdy w dawnej krakowskiej dzielnicy żydowskiej zaczynają następować zmiany (1959-1964) - mówi kurator wystawy, Wojciech Wilczyk. Pojawiają się nowe budynki, uporządkowaniu ulega cmentarz przy Synagodze Remuch, remontowana jest Synagoga Stara. Ponieważ autor zdjęć urodził się przed wojną, wspomniane prace modernizacyjne nie mogły ujść jego uwadze - chwycił za aparat fotograficzny, aby zarejestrować krajobraz zapamiętany z dzieciństwa - dodaje.

fot. Eugeniusz Wilczyk, Kartki z niewydanego albumu, ul. Estery

Wernisaż wystawy „Kartki z niewydanego albumu“ odbędzie się już dziś, 23 czerwca 2016 roku o godzinie 19:00 w warszawskiej Galerii Fundacji Archeologia Fotografii (ul. Andersa 13). Ekspozycję będzie można oglądać do 29 lipca bieżącego roku. Więcej informacji znajdziecie na stronie www.faf.org.pl.

Eugeniusz Wilczyk (1931-1990) - absolwent historii sztuki na UJ. Wieloletni kierownik pracowni fotograficznej w PP PKZ w Krakowie. Autor zdjęć do książki „Tysiąc lat monety polskiej” Tadeusza Kałkowskiego. Krakowski Kazimierz fotografował w latach 1959-1964.

Skopiuj link

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Spotkania, warsztaty, wystawy i reaktywacja Galerii Bezdomnej Tomka Sikory - nadchodzi Photo Summit Day 2024
Spotkania, warsztaty, wystawy i reaktywacja Galerii Bezdomnej Tomka Sikory - nadchodzi Photo...
Już 10 maja we Wrocławiu startuje Photo Summit Day, czyli wyjątkowy, darmowy festiwal skierowany do pasjonatów fotografii z Dolnego Śląska. W harmonogramie warsztaty, wystawy,...
5
Startuje weekend z Poznańską Nagrodą Fotograficzną - ogłoszenie zwycięzców, wystawa pokonkursowa i spotkania z twórcami
Startuje weekend z Poznańską Nagrodą Fotograficzną - ogłoszenie zwycięzców, wystawa pokonkursowa i...
Już dziś poznamy zwyciezców 1. edycji konkursu fotografii dokumentalnej Poznańska Nagroda Fotograficzna. O godzinie 18.00 w Starym Browarze wystartuje wystawa pokonkursowa połączona ze...
6
Przepływ - menstruacja oczami kobiecego kolektywu TiT
Przepływ - menstruacja oczami kobiecego kolektywu TiT
“Przypływ”, najnowsza wystawa w Łazędze Poznańskiej, przybliża widzom rzadko poruszany temat menstruacji oraz menopauzy. Wernisaż 11 maja o godz. 18.00.
4