Wystawa Tadeusza Sumińskiego „Z notatnika fotografa“ to subiektywna selekcja zapisków fotograficznych z podróży

Wystawa Tadeusza Sumińskiego „Z notatnika fotografa“ to subiektywna selekcja zapisków fotograficznych z podróży

„Wybór zdjęć pokazywany na wystawie Tadeusza Sumińskiego to ważne ogniwo między wczesną fotografią uliczną a późniejszą pracą pejzażową“ - zaznaczają organizatorzy. Ekspozycję „Z notatnika fotografa“ można już oglądać w warszawskiej Galerii FAF.

Najstarsze prace Tadeusza Sumińskiego pochodzą z jego wyjazdów do Włoch i Hiszpanii z 1957 roku, kiedy autor zaczynał pracę fotografa i został przyjęty do Związku Polskich Artystów Fotografików. W 1961 Sumiński rozpoczął intensywną pracę jako etatowy reporter miesięcznika „Polska” dla krajów Afryki i Azji. Wówczas realizował różnorodne zadania fotograficzne, w których dominowała fotografia przemysłowa.

fot. Tadeusz Sumiński, Góry Changajskie, Mongolia, 1966 © Tad Boniecki/Fundacja Archeologia Fotografii

W związku z zatrudnieniem w miesięczniku odbył podróż do Gwinei, Nigerii i Maroka w 1962 roku; później pojechał także do Mongolii (1966), gdzie powstało kilka ulubionych przez niego zdjęć, które umieszczał stale w swoim portfolio. Efektem podróży do Grecji był z kolei album poświęcony budynkom Akropolu, ilustrowany razem z Edwardem Hartwigiem, z tekstem prof. Kazimierza Michałowskiego (Arkady 1964). Najpóźniejsze ze zdjęć pokazywanych na wystawie pochodzą już z połowy lat 70. kiedy Sumiński działał jako niezależny fotograf, specjalizujący się w tematyce krajobrazowej.

fot. Tadeusz Sumiński, Rzym, 1957 © Tad Boniecki/Fundacja Archeologia Fotografii

Migawkowe fotografie z podróży sytuują się pomiędzy „prywatnym a publicznym“ - zdjęciami wykonywanymi „dla siebie“ i na zlecenie. Autor skupia się na nieznaczących detalach, koncentruje się na rytmach, czasem na pięknych widokach. Wszystkie charakteryzuje dążenie do perfekcji, zarówno w kompozycji jak i w technice. Oryginalne, autorskie odbitki zachwycają głębią czerni i jakością wykonania. Wybór zdjęć pokazywany na wystawie Sumińskiego to ważne ogniwo między wczesną fotografią uliczną a późniejszą pracą pejzażową, łącząc lekkość tej pierwszej z precyzją kadru, będącą znakiem rozpoznawczym późniejszej twórczości autora.

fot. Tadeusz Sumiński, Piazza Venezia, Rzym, 1957 © Tad Boniecki/Fundacja Archeologia Fotografii

Gdzie i kiedy?

Wystawa „Z notatnika fotografa“ jest już czynna dla odwiedzających. Prace Tadeusza Sumińskiego można oglądać w Galerii Fundacji Archeologia Fotografii (ul. Chłodna 20, Warszawa) w dniach: poniedziałek - środa oraz piątek: 10:00-17:00, czwartek, sobota - niedziela: 11:00-19:00). Niemniej jednak 13-14 kwietnia oraz 19-22 kwietnia Galeria będzie nieczynna. Wystawę można oglądać do 17 maja. Po więcej informacji odsyłamy na facebookową stronę wydarzenia.

Komentarze
Polecane artykuły
Sony FE 35 mm f/1.8 - zdjęcia przykładowe
17 Lip 2019
W nasze ręce trafił najnowszy FE 35 mm f/1.8 - systemowy obiektyw, którego długo brakowało w ofercie Sony. Zobaczcie na co go stać.
1
Sony A7R IV - zdjęcia przykładowe
16 Lip 2019
Dziś Sony pokazało najnowszą bestię ze swojej stajni. Czy 60-milionowy Sony A7R IV rzeczywiście jest w stanie zagrozić pozycji aparatów średniego formatu? Zobaczcie zdjęcia przykładowe.
1
Canon PowerShot G5 X Mark II - pierwsze wrażenia
10 Lip 2019
G5 X Mark II przeszedł kompletną przemianę. Najnowszy model z serii Canon PowerShot w niczym nie przypomina swojego poprzednika. Otrzymujemy usprawnioną matrycę i procesor, zoom optyczny o większym zakresie, szybszy system AF, a także zupełnie nowy wygląd i ergonomię z odchylanym do pozycji selfie ekranem i wysuwanym wizjerem elektronicznym.
1
Canon PowerShot G5 X Mark II - zdjęcia przykładowe
10 Lip 2019
Ciekawi, jak w praktyce prezentuje się najnowszy kompakt Canona? Wczoraj, podczas polskiej premiery G5 X Mark II, mieliśmy okazję pobawić się tym modelem. Zobaczcie na co go stać.
4