Wystawa Tadeusza Sumińskiego „Z notatnika fotografa“ to subiektywna selekcja zapisków fotograficznych z podróży

0
Redakcja Fotopolis
16 Kwiecień 2019
Artykuł na: 6-9 minut

„Wybór zdjęć pokazywany na wystawie Tadeusza Sumińskiego to ważne ogniwo między wczesną fotografią uliczną a późniejszą pracą pejzażową“ - zaznaczają organizatorzy. Ekspozycję „Z notatnika fotografa“ można już oglądać w warszawskiej Galerii FAF.

Najstarsze prace Tadeusza Sumińskiego pochodzą z jego wyjazdów do Włoch i Hiszpanii z 1957 roku, kiedy autor zaczynał pracę fotografa i został przyjęty do Związku Polskich Artystów Fotografików. W 1961 Sumiński rozpoczął intensywną pracę jako etatowy reporter miesięcznika „Polska” dla krajów Afryki i Azji. Wówczas realizował różnorodne zadania fotograficzne, w których dominowała fotografia przemysłowa.

fot. Tadeusz Sumiński, Góry Changajskie, Mongolia, 1966 © Tad Boniecki/Fundacja Archeologia Fotografii

W związku z zatrudnieniem w miesięczniku odbył podróż do Gwinei, Nigerii i Maroka w 1962 roku; później pojechał także do Mongolii (1966), gdzie powstało kilka ulubionych przez niego zdjęć, które umieszczał stale w swoim portfolio. Efektem podróży do Grecji był z kolei album poświęcony budynkom Akropolu, ilustrowany razem z Edwardem Hartwigiem, z tekstem prof. Kazimierza Michałowskiego (Arkady 1964). Najpóźniejsze ze zdjęć pokazywanych na wystawie pochodzą już z połowy lat 70. kiedy Sumiński działał jako niezależny fotograf, specjalizujący się w tematyce krajobrazowej.

fot. Tadeusz Sumiński, Rzym, 1957 © Tad Boniecki/Fundacja Archeologia Fotografii

Migawkowe fotografie z podróży sytuują się pomiędzy „prywatnym a publicznym“ - zdjęciami wykonywanymi „dla siebie“ i na zlecenie. Autor skupia się na nieznaczących detalach, koncentruje się na rytmach, czasem na pięknych widokach. Wszystkie charakteryzuje dążenie do perfekcji, zarówno w kompozycji jak i w technice. Oryginalne, autorskie odbitki zachwycają głębią czerni i jakością wykonania. Wybór zdjęć pokazywany na wystawie Sumińskiego to ważne ogniwo między wczesną fotografią uliczną a późniejszą pracą pejzażową, łącząc lekkość tej pierwszej z precyzją kadru, będącą znakiem rozpoznawczym późniejszej twórczości autora.

fot. Tadeusz Sumiński, Piazza Venezia, Rzym, 1957 © Tad Boniecki/Fundacja Archeologia Fotografii

Gdzie i kiedy?

Wystawa „Z notatnika fotografa“ jest już czynna dla odwiedzających. Prace Tadeusza Sumińskiego można oglądać w Galerii Fundacji Archeologia Fotografii (ul. Chłodna 20, Warszawa) w dniach: poniedziałek - środa oraz piątek: 10:00-17:00, czwartek, sobota - niedziela: 11:00-19:00). Niemniej jednak 13-14 kwietnia oraz 19-22 kwietnia Galeria będzie nieczynna. Wystawę można oglądać do 17 maja. Po więcej informacji odsyłamy na facebookową stronę wydarzenia.

Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Jesienne rabaty na aparaty i obiektywy Nikon - można oszczędzić do 1720 zł
Jesienne rabaty na aparaty i obiektywy Nikon - można oszczędzić do 1720 zł
Nikon ruszył z jesienno-zimowymi promocjami, którymi objętych jest kilkadziesiąt korpusów i obiektywów ze wszystkich systemów producenta. To doskonała okazja na zakup...
0
0
Ogólnopolski Festiwal Fotografii Otworkowej OFFO 2019 - Pinhole na Górnym Śląsku
Ogólnopolski Festiwal Fotografii Otworkowej OFFO 2019 - Pinhole na Górnym Śląsku
Już w tym tygodniu rozpocznie się festiwal fotograficzny, w którym rozumienie słowa aparat jest ograniczone tylko wyobraźnią twórców. Do końca listopada będzie można zobaczyć...
0
0
Ostatnie dni Vintage Photo Festival 2019. Oto dlaczego warto odwiedzić Bydgoszcz
Ostatnie dni Vintage Photo Festival 2019. Oto dlaczego warto odwiedzić Bydgoszcz
Międzynarodowy Festiwal Miłośników Fotografii Analogowej w Bydgoszczy to przedsięwzięcie zrodzone z pasji do fotografii oraz głębokiego przekonania o tym, że...
0
0