Wystawa Tadeusza Sumińskiego „Z notatnika fotografa“ to subiektywna selekcja zapisków fotograficznych z podróży

Autor: Redakcja Fotopolis

16 Kwiecień 2019
Artykuł na: 4-5 minut

„Wybór zdjęć pokazywany na wystawie Tadeusza Sumińskiego to ważne ogniwo między wczesną fotografią uliczną a późniejszą pracą pejzażową“ - zaznaczają organizatorzy. Ekspozycję „Z notatnika fotografa“ można już oglądać w warszawskiej Galerii FAF.

Najstarsze prace Tadeusza Sumińskiego pochodzą z jego wyjazdów do Włoch i Hiszpanii z 1957 roku, kiedy autor zaczynał pracę fotografa i został przyjęty do Związku Polskich Artystów Fotografików. W 1961 Sumiński rozpoczął intensywną pracę jako etatowy reporter miesięcznika „Polska” dla krajów Afryki i Azji. Wówczas realizował różnorodne zadania fotograficzne, w których dominowała fotografia przemysłowa.

fot. Tadeusz Sumiński, Góry Changajskie, Mongolia, 1966 © Tad Boniecki/Fundacja Archeologia Fotografii

W związku z zatrudnieniem w miesięczniku odbył podróż do Gwinei, Nigerii i Maroka w 1962 roku; później pojechał także do Mongolii (1966), gdzie powstało kilka ulubionych przez niego zdjęć, które umieszczał stale w swoim portfolio. Efektem podróży do Grecji był z kolei album poświęcony budynkom Akropolu, ilustrowany razem z Edwardem Hartwigiem, z tekstem prof. Kazimierza Michałowskiego (Arkady 1964). Najpóźniejsze ze zdjęć pokazywanych na wystawie pochodzą już z połowy lat 70. kiedy Sumiński działał jako niezależny fotograf, specjalizujący się w tematyce krajobrazowej.

fot. Tadeusz Sumiński, Rzym, 1957 © Tad Boniecki/Fundacja Archeologia Fotografii

Migawkowe fotografie z podróży sytuują się pomiędzy „prywatnym a publicznym“ - zdjęciami wykonywanymi „dla siebie“ i na zlecenie. Autor skupia się na nieznaczących detalach, koncentruje się na rytmach, czasem na pięknych widokach. Wszystkie charakteryzuje dążenie do perfekcji, zarówno w kompozycji jak i w technice. Oryginalne, autorskie odbitki zachwycają głębią czerni i jakością wykonania. Wybór zdjęć pokazywany na wystawie Sumińskiego to ważne ogniwo między wczesną fotografią uliczną a późniejszą pracą pejzażową, łącząc lekkość tej pierwszej z precyzją kadru, będącą znakiem rozpoznawczym późniejszej twórczości autora.

fot. Tadeusz Sumiński, Piazza Venezia, Rzym, 1957 © Tad Boniecki/Fundacja Archeologia Fotografii

Gdzie i kiedy?

Wystawa „Z notatnika fotografa“ jest już czynna dla odwiedzających. Prace Tadeusza Sumińskiego można oglądać w Galerii Fundacji Archeologia Fotografii (ul. Chłodna 20, Warszawa) w dniach: poniedziałek - środa oraz piątek: 10:00-17:00, czwartek, sobota - niedziela: 11:00-19:00). Niemniej jednak 13-14 kwietnia oraz 19-22 kwietnia Galeria będzie nieczynna. Wystawę można oglądać do 17 maja. Po więcej informacji odsyłamy na facebookową stronę wydarzenia.

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Trwa nabór do XX edycji Grand Press Photo
Trwa nabór do XX edycji Grand Press Photo
Wystartowała jubileuszowa edycja największego polskiego konkursu fotografii reportażowej. Zgłoszenia do Grand Press Photo 2024 możecie nadsyłać do 4 kwietnia.
7
Pętla Krajoznawcza - projekt „A-Z” Andrzeja Tobisa do zobaczenia w Olsztynie
Pętla Krajoznawcza - projekt „A-Z” Andrzeja Tobisa do zobaczenia w Olsztynie
Monumentalny projekt projekt „A-Z (Gabloty edukacyjne)” wkracza w swój 18 rok podróży, podczas której autor przemierza kraj w poszukiwaniu nowych wizualnych definicji dla haseł ze...
3
Talent Roku 2024 - kolejna edycja konkursu na projekt dokumentalny. Wsród nagród publikacja zina, autorska wystawa i stypendium
Talent Roku 2024 - kolejna edycja konkursu na projekt dokumentalny. Wsród nagród publikacja zina,...
Ruszył nabór zgłoszeń do organizowanego przez poznański Pix.House konkursu Talent Roku. Laureaci otrzymają możliwość opublikowania własnego zina, wsparcie finansowe na dokończenie...
8