Piotr Karpiński zwycięzcą konkursu British Journal of Photography Breakthrough 2016

Autor: Maciej Luśtyk

13 Czerwiec 2016
Artykuł na: 4-5 minut

BJP Breakthrough co roku wyłania czterech najbardziej obiecujących fotografów rozpoczynających swoją karierę. Jednym z laureatów tegorocznej edycji został polak, Piotr Karpiński.

Organizowany przez British Journal of Photography plebiscyt Breakthrough przeznaczony jest dla studentów szkół fotograficznych z całego świata oraz fotografów, którzy dopiero co ukończyli studia fotograficzne i rozpoczynają swoją karierę. Co roku jury wyłania 4 twórców, których prace prezentowane są na specjalnej wystawie w The Old Truman Brewery w Londynie, a także promowane w magazynie BJP i podlegających mu kanałach dystrybucji. Laueraci otrzymują dodatkowo możliwość sprzedaży swoich prac za pośrednictwem strony BJP Breakthrough.

Jednym z czterech laureatów tegorocznej edycji konkursu został Polak, Piotr Karpiński. Jego fotografia pt. “Woman in the Church No.1” zdobyło pierwszą nagrodę w kategorii pojedynczej.

fot. Piotr Karpiński, “Woman in the Church No.1”

- Zdjęcie to nawiązuje do moich obaw związanych z istnieniem i jego końcem. Fotografia pomaga mi obrazować swój stan umysłu, a śmierć jest jedną z rzeczy o których myślę intensywnie. Inspiracją odnośnie wyglądu tego był dla mnie film  “Siódmej Pieczęci” Ingmara Bergmana - mówi autor.

Choć fotografia wygląda na spontaniczną, była precyzyjnie zaplanowana i jest częścią większego cyklu “Let’s Talk About Life & Death Darling”. Mroczny wydźwięk prac Karpińskiego jest w dużej mierze efektem współpracy z fotografką Pauliną Otylie Surys, której autor pozostawał głównym asystentem w latach 2012-13, a która znana jest ze swego groteskowego stylu.

- Urzeka mnie dwuznaczność tego zdjęcia. Biorąc pod uwagę układ cieni i kompozycję, mogłoby się wydawać, że zostało wykonane przez przypadek. W rzeczywistości jest to precyzyjnie przygotowana fotografia, który w przewrotny sposób przełamuje schematy tradycyjnego portretu. Mocny kontakt wzrokowy wyzwala wiele emocji i otwiera szerokie pole do interpretacji. - mówi filmowiec i jeden z jurorów konkursu, Dean Chalkley.

Poniżej możecie zobaczyć pozostałe nagrodzone projekty.

Zobacz wszystkie zdjęcia (8)

Piotr Karpiński mieszka w Anglii od 2006 roku. W 2015 rok ukończył studia fotograficzne na Uniwersytecie Middlesex. Więcej jego prac możecie zobaczyć na stronie piotrkarpinskiphotography.tumblr.com.

Oprócz Polaka, w konkursie nagrodzono cykle Jana McCullough’a i Simone’a Sapenzy oraz zdjęcie pojedyczne Daragha Sodena. Wszystkie nagrodzone prace będzie można oglądać od 23 czerwca na wystawie pokonkursowej w Old Truman Brewery w Londynie.

Więcej informacji o konkursie znajdziecie pod adresem bjpbreakthrough.com.

 

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Bruno Barbey. Zawsze w Ruchu - wystawa kultowego fotografa Magnum w Muzeum Narodowym w Warszawie
Bruno Barbey. Zawsze w Ruchu - wystawa kultowego fotografa Magnum w Muzeum Narodowym w Warszawie
Choć w swojej 40-letniej karierze odwiedził 5 kontynentów, dokumentując oblicze wielu konfliktów, stale odrzucał łatkę fotografa wojennego. Zamiast tego najbardziej interesowało go...
15
"The blue of the far distance" - wystawa laureatki konkursu Talent Roku 2023 w Galerii Pix.House
"The blue of the far distance" - wystawa laureatki konkursu Talent Roku 2023 w Galerii Pix.House
Pix.House zaprasza na autorską wystawę Emilii Martin, laureatki tegorocznego konkursu fotografii dokumentalnej Talent Roku 2023. Zdjęcia można oglądać do 14 grudnia.
3
Manfrotto, Lowepro, JOBY - sprawdź oferty z okazji Black Friday
Manfrotto, Lowepro, JOBY - sprawdź oferty z okazji Black Friday
Skorzystaj z atrakcyjnych promocji z okazji Black Friday i kup statywy Manfrotto, plecaki i torby Lowepro oraz akcesoria JOBY w atrakcyjnych cenach
1
Powiązane artykuły