Piotr Karpiński zwycięzcą konkursu British Journal of Photography Breakthrough 2016

Piotr Karpiński zwycięzcą konkursu British Journal of Photography Breakthrough 2016

BJP Breakthrough co roku wyłania czterech najbardziej obiecujących fotografów rozpoczynających swoją karierę. Jednym z laureatów tegorocznej edycji został polak, Piotr Karpiński.

Organizowany przez British Journal of Photography plebiscyt Breakthrough przeznaczony jest dla studentów szkół fotograficznych z całego świata oraz fotografów, którzy dopiero co ukończyli studia fotograficzne i rozpoczynają swoją karierę. Co roku jury wyłania 4 twórców, których prace prezentowane są na specjalnej wystawie w The Old Truman Brewery w Londynie, a także promowane w magazynie BJP i podlegających mu kanałach dystrybucji. Laueraci otrzymują dodatkowo możliwość sprzedaży swoich prac za pośrednictwem strony BJP Breakthrough.

Jednym z czterech laureatów tegorocznej edycji konkursu został Polak, Piotr Karpiński. Jego fotografia pt. “Woman in the Church No.1” zdobyło pierwszą nagrodę w kategorii pojedynczej.

fot. Piotr Karpiński, “Woman in the Church No.1”

- Zdjęcie to nawiązuje do moich obaw związanych z istnieniem i jego końcem. Fotografia pomaga mi obrazować swój stan umysłu, a śmierć jest jedną z rzeczy o których myślę intensywnie. Inspiracją odnośnie wyglądu tego był dla mnie film  “Siódmej Pieczęci” Ingmara Bergmana - mówi autor.

Choć fotografia wygląda na spontaniczną, była precyzyjnie zaplanowana i jest częścią większego cyklu “Let’s Talk About Life & Death Darling”. Mroczny wydźwięk prac Karpińskiego jest w dużej mierze efektem współpracy z fotografką Pauliną Otylie Surys, której autor pozostawał głównym asystentem w latach 2012-13, a która znana jest ze swego groteskowego stylu.

- Urzeka mnie dwuznaczność tego zdjęcia. Biorąc pod uwagę układ cieni i kompozycję, mogłoby się wydawać, że zostało wykonane przez przypadek. W rzeczywistości jest to precyzyjnie przygotowana fotografia, który w przewrotny sposób przełamuje schematy tradycyjnego portretu. Mocny kontakt wzrokowy wyzwala wiele emocji i otwiera szerokie pole do interpretacji. - mówi filmowiec i jeden z jurorów konkursu, Dean Chalkley.

Poniżej możecie zobaczyć pozostałe nagrodzone projekty.

Zobacz wszystkie zdjęcia (8)

Piotr Karpiński mieszka w Anglii od 2006 roku. W 2015 rok ukończył studia fotograficzne na Uniwersytecie Middlesex. Więcej jego prac możecie zobaczyć na stronie piotrkarpinskiphotography.tumblr.com.

Oprócz Polaka, w konkursie nagrodzono cykle Jana McCullough’a i Simone’a Sapenzy oraz zdjęcie pojedyczne Daragha Sodena. Wszystkie nagrodzone prace będzie można oglądać od 23 czerwca na wystawie pokonkursowej w Old Truman Brewery w Londynie.

Więcej informacji o konkursie znajdziecie pod adresem bjpbreakthrough.com.

 

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Polecane artykuły
Canon EOS 250D - pierwsze wrażenia
10 Kwi 2019
EOS 250D to nowy reprezentant “najmniejszej lustrzankowej serii na rynku”, która łączy niewielkie gabaryty z przystępną ceną i możliwościami skrojonymi pod kątem początkujących fotografów i świadomych amatorów. Co skrywa przed nami najnowsza konstrukcja?
2
Panasonic Lumix S1R - test aparatu
9 Kwi 2019
Lumix S1R - jak twierdzi producent - ma być odpowiedzią na potrzeby wymagających profesjonalistów. Jednak czy tak jest w istocie i czy pierwsza pełna klatka Panasonic odbierze klientów konkurencji? Przekonajmy się!
9
Fujifilm GFX 50R - test aparatu
2 Kwi 2019
Najbardziej przystępny cenowo cyfrowy średni format z pewnością zwrócił uwagę tych, którym pełna klatka przestaje już wystarczać. Czy bardziej mobilna i kompaktowa wersja modelu 50S spełni oczekiwania wymagających zawodowców?
1
Panasonic Lumix S1 - zdjęcia przykładowe
28 Mar 2019
Stabilizowana pełnoklatkowa matryca o rozdzielczości 24-megapikseli, autofokus oparty na technologi DFD z systemem śledzenia wspieranym układem AI, bogaty tryb filmowy z zapisem 4K 60 kl./s, czy uszczelnione body o rewelacyjnej ergonomii - to tylko kilka cech Panasonica Lumix S1. Zobaczcie, jak aparat poradził sobie w boju.
8