Meandry przestrzeni na fotografiach Antoniego Ruta

0

Autor: Michał Chrzanowski

27 Styczeń 2016
Artykuł na: 6-9 minut
Wielobarwne kompozycje, które rodzą pytania i nasuwają skojarzenia - tak w skrócie można opisać projekt “Meandry przestrzeni” autorstwa polskiego fotografa, Antoniego Ruta. Wernisaż odbędzie się w najbliższy wtorek w poznańskiej Galerii Miejskiej Arsenał.

Galeria Miejska Arsenał zaprasza na wystawę prac polskiego fotografa Antoniego Ruta. Na cykl Meandry przestrzeni składają się wielobarwne obrazy, które w metaforyczny sposób odnoszą się do otaczającej nas przestrzeni.


”Patrząc na jego obrazy, fotogramy zauważamy, że mamy do czynienia z czystą wyobraźnią pozwalającą udanie odtwarzać mechanizmy podświadomości, snu, kolejnych fal i impulsów rzeczywistości, zdumiewających wizji. Fotografia Antoniego Ruta poza metaforą, ścisłością, operuje jeszcze barwnym obrazem i ma wszechstronniejsze możliwości dotarcia do człowieka poprzez emocje, poczucie piękna, aluzje, przestrzenność” - powiedział krytyk sztuki i prezes Stowarzyszenia Pryzmat, Leszek Lesiczka.


Zobacz wszystkie zdjęcia (5)


”Do najpiękniejszych zabiegów dokoła fotografii należy odświeżanie powszechnie używanych schematów artystycznych. Wyzwolony z rutyny i schematyzmu dąży do swobody wyrazu. Jego uduchowiona, wizjonerska, ekstatyczna fotografia wyrasta ponad różne doktryny. Ma jakiś urok świeżego przeżycia, czystości kolorytu, jaki oko fotografika zdobywa w zetknięciu ze światem rzeczywistym” - dodał Leszek Lesiczka.


Wernisaż “Meandry przeszłości” autorstwa Antoniego Ryta odbędzie się we wtorek, 2 lutego 2016 roku o godzinie 18:00 w poznańskiej Galerii Miejskiej Arsenał (przy Starym Rynku 6). Ekspozycję będzie można oglądać do 13 marca bieżącego roku. Więcej informacji o wystawie możecie znaleźć na stronie www.arsenal.art.pl.


Antoni Rut jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików, Stowarzyszenia Twórców Fotoklub Rzeczypospolitej Polskiej, Wielkopolskiego Związku Artystów Plastyków, EkoArtu. Jest jednym z najważniejszych inicjatorów i twórców lobby fotograficznego w Polsce. Swoje prace prezentował 801 razy m.in. w 62 wystawach indywidualnych (62 tytułach) eksponowanych w muzeach i galeriach w Polsce oraz Francji, Belgii, Holandii, Hiszpanii, Danii, Słowenii, Szwajcarii, Niemczech, Austrii, Chinach na Ukrainie i Węgrzech a przede wszystkim we własnej Galerii fotografii „Fotoplastykon” w Poznaniu, której uroku dodawał stojący w niej ponad 50 lat fotoplastykon kiedyś służący do oglądania przezroczy stereoskopowych. Zorganizował i był kuratorem 296 wystaw w Polsce i zagranicą. W latach 1996-1999 został wiceprezesem Okręgu Wlkp. Związku Polskich Fotografików Przyrodniczych. W latach 1999-2002 sekretarzem, a w latach 2002-2005 wiceprezesem Okręgu Wielkopolskiego Związku Polskich Artystów Fotografików. W latach 2003-2005 wiceprezesem a od 2009 r. prezesem Oddziału Poznańskiego a w latach 2009-2015 członkiem Zarządu Krajowego Związku Artystów Plastyków. Od 2015 r. jest prezesem Wielkopolskiego Związku Artystów Plastyków.

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Polki nagrodzone w konkursie Female in Focus 2020!
Polki nagrodzone w konkursie Female in Focus 2020!
Kasia Trojak i Natalia Poniatowska znalazły się w gronie finalistek konkursu organizowanego przez prestiżowy magazyn British Journal of Photography. Jego celem jest promocja kobiet pracujących w...
51
0
Open Box - fotografia czasu pandemii na ulicach Warszawy
Open Box - fotografia czasu pandemii na ulicach Warszawy
Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski wystartowało z serią plenerowych wystaw, które pozwolą nam spojrzeć na rzeczywistość ostatnich kilku miesięcy okiem...
24
2
Najlepsze zdjęcia  konkursu Luminar Bug Photography Awards 2020
Najlepsze zdjęcia konkursu Luminar Bug Photography Awards 2020
Organizowany przez platformę Photocrowd i fundację charytatywną Buglife konkurs, daje nam wgląd w świat, którego na co dzień nie zauważamy. I przypomina, że wymaga on również ochrony.
18
0