„Kobieta na wojnie” w galerii Kordegarda

Autor: Maciej Luśtyk

2 Czerwiec 2015
Artykuł na: 4-5 minut
Narodowe Centrum Kultury i ZPAF zapraszają do Warszawy na wernisaż wystawy „Kobieta na wojnie”. Zdjęcia trzech polskich fotoreporterów: Wojciecha Grzędzińskiego, Krzysztofa Millera, Maksymiliana Rigamontiego zwracają uwagę na rolę kobiety - uczestniczki zdarzeń, obiektu tęsknot i pragnień w konfliktach zbrojnych. Wernisaż już dzisiaj o godzinie 18:00.

Wystawa ”Kobieta na wojnie” skupia prace trzech znakomitych polskich fotoreporterów: Wojciecha Grzędzińskiego, Krzysztofa Millera, Maksymiliana Rigamontiego. Zdjęcia zostały wykonane w odległych od siebie rejonach działań wojennych w Iraku, Afganistanie, Gruzji, Libanu, Bośni, Czeczenii, Kongo czy Kurdystanie. Bohaterkami prezentowanych fotografii są kobiety – w różnym wieku, w różnych rolach, sfotografowane jako uczestniczki zdarzeń, bądź jako obiekty tęsknot i pragnień żołnierzy znajdujących się w bazach.

Zobacz wszystkie zdjęcia (5)

Jak w opisie wystawy zaznacza jej kurator, Jolanta Rycerska - ”Wojna zadaje cierpienie bez względu na płeć czy wiek. To prawda trudna do przyjęcia. Chcielibyśmy wierzyć, że w miarę postępu cywilizacji uda się przed nią ochronić przynajmniej najsłabszych. Tymczasem kolejne wojny pokazują, że nieuchronnie zachodząca deprawacja walczących, ze szczególną siłą uderza właśnie w nich. Nie ma czasów bez wojen, nie ma wojen bez śmierci, cierpienia, bez żałoby i utraty nadziei. Nie ma wojen bez kobiet.

Wernisaż wystawy odbędzie się już dzisiaj, 2 czerwca 2015 o godzinie 18:00 w galerii Kordegarda przy ul. Krakowskie Przedmieście 15 w Warszawie. Zdjęcia można będzie oglądać do 14 czerwca. Więcej informacji o wystawie znajdziemy na stronie kordegarda.org.

Sylwetki autorów:

WOJCIECH GRZĘDZIŃSKI - urodzony w 1980 roku w Warszawie. Studiował Stosowane Nauki Społeczne, Antropologię i Pedagogikę Rehabilitacyjną na Uniwersytecie Warszawskim. Pracował jako etatowy fotoreporter w gazetach codziennych min. „Rzeczpospolita” i „Dziennika”. W fotografii interesuje go człowiek i jego emocje zarówno w życiu codziennym jak i w sytuacjach nadzwyczajnych. Dokumentował konflikty zbrojne i ich skutki min. w Libanie, Gruzji, Afganistanie, Sudanie Południowym. Wielokrotny laureat polskich konkursów fotografii prasowej m. in. Grand Press Photo, Newsreportaż, BZWBK Press Photo. Za reportaż konfliktu zbrojnego w Gruzji otrzymał w 2009 trzecią nagrodę w konkursie World Press Photo, honorowe wyróżnienie w konkursie NPPA, oraz nagrodę Visa D’or News 2009 Award. Od lutego 2011 pracuje jako szef fotografów w Kancelarii Prezydenta RP oraz fotograf osobisty Prezydenta RP. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2014 roku. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików.

KRZYSZTOF MILLER - urodzony 25 marca 1962 roku w Warszawie. Od 1986 razem z Jerzym Gumowskim autor zdjęć dla pism drugiego obiegu w Polsce. Od 1988 fotograf Centrum Informacji Akademickiej NZS, współpracownik "Przeglądu Wiadomości Agencyjnych". Fotografował w 1989 obrady Okrągłego Stołu. Od 1989 czołowy fotoreporter "Gazety Wyborczej". Mistrz gatunku dla pokoleń adeptów fotografii. Autor zdjęć z czechosłowackie j Aksamitnej Rewolucji, przewrotu w Rumunii, wojen (m. in. w Bośni i Chorwacji). W 2000 roku juror konkursu World Press Photo. W 2014 prezydent Bronisław Komorowski odznaczył go Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

MAKSYMILIAN RIGAMONTI - urodzony się w 1974 roku w Warszawie. Studiował projektowanie graficzne na łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych. Freelancer. Od 2005 roku współpracował z tygodnikiem Newsweek Polska, następnie w tygodniku Wprost. Pięciokrotnie był w bazach Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie. W 2011 roku otrzymał specjalną nagrodę Banku w konkursie BZ WBK Press Foto przyznawaną za fotoreportaż o katastrofie w Smoleńsku. W 2012 roku projekt "Bykownia. Archeologia zbrodni" został sfinansowany przez Narodowe Centrum Kultury. Przy współpracy Press Club Polska powstał katalog i wystawa plenerowa. Prezydent RP Bronisław Komorowski objął ten projekt swoim patronatem. Projekt ten wygrał główną nagrodę w konkursie Grand Press Photo 2012 - Zdjęcie Roku - zdobywając równocześnie I miejsce w kategorii Fotoreportaż Życie codzienne. W grudniu 2013 miał indywidualną wystawę w Galerii Studio w Warszawie i publikację artbooka „Afganistan jest w nas” z tekstami m. in. Ewy Rubinstein, Jana Grarupa i Pawła Reszki. Projekt ten został sfinansowany przez Narodowe Centrum Kultury. W 2014 roku artysta otrzymał roczne stypendium twórcze od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Godox Show 2024 w Tarnowie - weekendowe spotkanie dla fotografów, filmowców i vlogerów
Godox Show 2024 w Tarnowie - weekendowe spotkanie dla fotografów, filmowców i vlogerów
W najbliższy weekend 27-28 kwietnia w Centrum Sztuki Mościce odbędzie się Godox Show 2024 - wydarzenie, które zjednoczy entuzjastów vlogowania, gamingu, filmowania oraz fotografii....
4
O pięknie życia - fotograficzna podróż do czasów dzieciństwa w Starej Galerii ZPAF
O pięknie życia - fotograficzna podróż do czasów dzieciństwa w Starej Galerii ZPAF
- Wystawa, na którą mam przyjemność Państwa zaprosić, jest zapisem świata widzianego oczami chłopca - mówi Marek Szyryk, którego zdjęcia z przeszłości można oglądać na wystawie w...
5
Transformacja i uwalnianie - nadchodzi Fotofestiwal 2024
Transformacja i uwalnianie - nadchodzi Fotofestiwal 2024
Premiery polskich projektów, zdjęcia międzynarodowych gwiazd fotografii, najciekawsze tematy fotograficzne sezonu i prace młodych twórców - Fotofestiwal ogłosił program blisko...
7
Powiązane artykuły