Bogusław Kott “Konfrontacje”

Autor: Maciej Luśtyk

7 Maj 2015
Artykuł na: 2-3 minuty
Leica Gallery Warszawa zaprasza na wystawę zdjęć portretowych autorstwa Bogusława Kotta. Zdjęcia przedstawiają znane osobowości świata kultury, polityki i biznesu sportretowane przez autora w dwojaki i nieoczywisty sposób. Wystawa, startująca 15 maja, jest częścią pracy doktorskiej autora.

Na cykl ”Konfrontacje” składa się dwadzieścia osiem portretów, których bohaterami są osoby rozpoznawalne publicznie: biznesmeni, politycy i aktorzy. Nieoczywiste zdjęcia Kotta stanowią próbę szerszego, pogłębionego spojrzenia na własne pokolenie, rodzajem portretu własnego, na który wpływ miała wieloletnia przynależność autora do polskiego środowiska biznesowego. Cykl jest częścią pracy doktorskiej dotyczącej zagadnienia sacrum i profanum we współczesnej fotografii, realizowanej przez autora na warszawskiej ASP.

Tak o wystawie wypowiada się Adam Mazur, który napisał wstęp do albumu zawierającego prace - Kott postępuje jak wytrawny fotograf, zbliżając się do życia codziennego osoby portretowanej, ale jednoczenie nie łamiąc delikatnego, opartego na wzajemnym zaufaniu porozumienia. Skutkuje to zdjęciami autentycznymi; zdjęciami, które osoby znane przedstawiają w innym niż zwyczajowo świetle. Mówiąc wprost, zdjęcia Bogusława Kotta nie przynależą do dominującego we współczesnych mediach portretu celebryckiego. Autor w swoich portretach odchodzi od ludycznej konwencji, wedle której sława oznacza proste emocje, uśmiechy, zabawę, relaks i – dużo rzadziej – dramat. Stworzona przez Bogusława Kotta typologia ludzi sukcesu III RP wskazuje na pracę intelektualną, refleksyjne i podmiotowe działanie. Fotografa nie interesuje homo ludens, a raczej homo faber.”

Bogusław Kott swoje zawodowe życie związał ze światem finansów i bankowości będąc przez ostatnie ćwierćwiecze prezesem jednego z największych polskich banków. Jego droga do świata sztuki wiodła poprzez osobiste zainteresowanie muzyką i sztukami plastycznymi. Fotografią jako dziedziną działalności artystycznej zajmuje się od kilku lat. Jego prace z cykli: “Notatki z podróży”, “Zapisy nastrojów” oraz ”Criuserowcy” prezentowane były na wielu wystawach w Polsce i za granicą.

Wystawę będzie można oglądać w dniach 15-24 maja 2015 roku w Leica Gallery Warszawa, przy ul. Mysiej 3. Wstęp na wystawę jest wolny.

Więcej informacji znajdziecie na stronie leica-camera.pl.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Festiwal Fotoforma to także edukacja - warsztaty foto i wideo z najlepszymi
Festiwal Fotoforma to także edukacja - warsztaty foto i wideo z najlepszymi
Na Festiwalu Fotoforma (13 -14 czerwca, PGE Narodowy, Warszawa) będzie odbywać się aż 15 warsztatów zarówno fotograficznych jak i filmowych. To świetna propozycja dla osób, które chcą...
4
Gdzie oryginał? Sztuka na fotografii - FAF stawia pytanie o to, jak patrzymy na dzieła sztuki przez obiektyw aparatu
Gdzie oryginał? Sztuka na fotografii - FAF stawia pytanie o to, jak patrzymy na dzieła sztuki...
Fundacja Archeologia Fotografii zaprasza na wystawę „Gdzie oryginał? Sztuka na fotografii”, która podejmuje temat twórczego podejścia do dokumentacji dzieł sztuki. Wernisaż 17...
7
Rusza 10. edycja Konkursu Fotografii Teatralnej - do wygrania 10 000 zł
Rusza 10. edycja Konkursu Fotografii Teatralnej - do wygrania 10 000 zł
Startuje jubileuszowa, 10. edycja Konkursu Fotografii Teatralnej. Zdjęcia w trzech kategoriach konkursowych można zgłaszać do 30 września. Na zwycięzców czekają nagrody w wysokości od...
4
Powiązane artykuły