Georgia Krawiec i Ute Linder - “Dylematy tożsamości”

Georgia Krawiec i Ute Linder - “Dylematy tożsamości”
Galeria Sztuki WOZOWNIA zaprasza do Torunia na wernisaż wystawy “Dylematy tożsamości” łączącej cykle fotograficzne Georgii Krawiec i Ute Linder. Obydwa cykle, choć zupełnie inne, związane są z regionem Dolnego Śląska. Wernisaż odbędzie się 17 kwietnia o godzinie 18:00.
Wystawa Dylematy tożsamości” jest projektem scalającym cykle dwóch artystek. Projekt Dychotomia gwiazd Georgii Krawiec podejmuje temat Śląska i jego mieszkańców i obrazuje rozłam społeczności spowodwany masową emigracją do RFN. Zdjęcia powstały przy użyciu aparatu otworkowego, co wymagało od portretowanych długiego, medytatywnego wyciszenia w trakcie naświetlania. Jak mówią organizatorzy wystawy - Samotność tych braci i sióstr po jednej i drugiej stronie granicy jest dla widza czytelniejsza dzięki prezentacji prac w stereoskopach, aparatach, które pozwalają odwiedzającemu na wyjście z sytuacji galeryjnej i przeniesienie się w intymny świat portretowanych.
Zobacz wszystkie zdjęcia (4)
Projekt ”Jestem jeszcze w swoim domu” pokazuje prace, które odnoszą się do historii rodziny jej matki, pochodzącej z Dolnego Śląska. Jak możemy przeczytać w opisie wystawy - Prace koncentrują się wokół tematu utraty tożsamości, wokół pytania, z czego buduje się uczucie, nazywane małą ojczyzną. W czasie wypraw badawczych wraz z matką i córką Ute Lindner skontaktowała się z właścicielami domu swej prababci i sportretowała rodzinę. Innym aspektem prac artystki są krajobrazy Karkonoszy i historie związane z mistyczną postacią ducha gór, Liczyrzepą
Zobacz wszystkie zdjęcia (5)
Georgia Krawiec to polsko-niemiecka artystka, której projekty krążą wokół tematów związanych z tożsamością, przemijaniem i spowolnieniem. Swoje realizacje tworzy za pomocą archaicznych technik fotograficznych. W latach 1993-2000 współpracowała z grupą Brauhaus-Fotografie. Od roku 2005 jest członkinią ZPAF w Warszawie, członkinią zarządu Ogólnopolskiego Festiwalu Fotografii Otworkowej (OFFO) oraz polsko-niemieckiej inicjatywy artystek SilesiaTopia. Brała udział w licznych wystawach indywidualnych i grupowych oraz w festiwalach fotografii. Georgia Krawiec nauczała dziewięć lat w Studium ZPAF w Warszawie, gdzie prowadziła klasę Fotografii Archaicznej. Także w Europejskiej Akademii Fotografii uczyła fotografii otworkowej i eksperymentalnej przez dekadę. Dziś uczy w Neue Schule für Fotografie w Berlinie. Georgia Krawiec żyje i tworzy w Berlinie i w Warszawie.

Ute Linder to artystka niezależna pracująca przede wszystkim w medium fotografii. Studia Sztuk Pięknych oraz Nauk o Sztuce i Filozofii w Kassel; stypendia artystyczne w Londynie i Paryżu; od 1999 współzałożycielka (razem z Patrickiem Huberem) interdyscyplinarnego projektu artystycznego COPYRIGHT. Jej prace znajdują się w wielu zbiorach publicznych, Żyje i pracuje w Berlinie.

Wernisaż wystawy odbędzie się w piątek 17 kwietnia 2015 roku w Galerii Sztuki WOZOWNIA przy ul. Rabiańskiej 20 w Toruniu. Ekspozycję będzie można oglądać do 10 maja 2015. Więcej informacji znajdziemy na stronie wozownia.pl.

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Polecane artykuły
Tamron 28-75 mm f/2.8 Di III RXD - zdjęcia przykładowe
19 Lut 2019
Czy Tamron 28-75 mm f/2.8 Di III RXD to mocne wejście producenta w system Sony E i ukłon w stronę zawodowców? Zobaczcie zdjęcia przykładowe.
0
Canon EOS RP - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe [AKTUALIZACJA]
14 Lut 2019
Najnowszy korpus Canona prawdopodobnie otwiera zupełnie nowy segment wśród aparatów bezlusterkowych. Najtańsza nowa pełna klatka na rynku ma być doskonałym wyborem dla bardziej ambitnych amatorów czy fotografów podróżniczych i z pozoru ma wszystko, by zadowolić doskonałą większość odbiorców. Gdzie jest haczyk?
7
Sony A6400 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
13 Lut 2019
Następca modelu A6300 wprowadza usprawnienia, które na pewno docenią zaawansowani amatorzy i osoby szukające aparatu do nagrywania vlogów i filmów do internetu. Nadal jednak ustępuje on plasowanemu wyżej, a już dostępnemu od pewnego czasu modelowi A6500. Czy to więc pozycja, którą warto się zainteresować?
1
Kilka godzin z Panasonic Lumix S1 - pierwsze wnioski
1 Lut 2019
Podczas dorocznego Digital Imaging Seminar, Panasonic zdradził wreszcie pełną specyfikację swojej pierwszej pełnej klatki, a w ręce dziennikarzy powędrowały pierwsze egzemplarze modeli S1 i S1R...
7