Georgia Krawiec i Ute Linder - “Dylematy tożsamości”

Georgia Krawiec i Ute Linder - “Dylematy tożsamości”
Galeria Sztuki WOZOWNIA zaprasza do Torunia na wernisaż wystawy “Dylematy tożsamości” łączącej cykle fotograficzne Georgii Krawiec i Ute Linder. Obydwa cykle, choć zupełnie inne, związane są z regionem Dolnego Śląska. Wernisaż odbędzie się 17 kwietnia o godzinie 18:00.
Wystawa Dylematy tożsamości” jest projektem scalającym cykle dwóch artystek. Projekt Dychotomia gwiazd Georgii Krawiec podejmuje temat Śląska i jego mieszkańców i obrazuje rozłam społeczności spowodwany masową emigracją do RFN. Zdjęcia powstały przy użyciu aparatu otworkowego, co wymagało od portretowanych długiego, medytatywnego wyciszenia w trakcie naświetlania. Jak mówią organizatorzy wystawy - Samotność tych braci i sióstr po jednej i drugiej stronie granicy jest dla widza czytelniejsza dzięki prezentacji prac w stereoskopach, aparatach, które pozwalają odwiedzającemu na wyjście z sytuacji galeryjnej i przeniesienie się w intymny świat portretowanych.
Zobacz wszystkie zdjęcia (4)
Projekt ”Jestem jeszcze w swoim domu” pokazuje prace, które odnoszą się do historii rodziny jej matki, pochodzącej z Dolnego Śląska. Jak możemy przeczytać w opisie wystawy - Prace koncentrują się wokół tematu utraty tożsamości, wokół pytania, z czego buduje się uczucie, nazywane małą ojczyzną. W czasie wypraw badawczych wraz z matką i córką Ute Lindner skontaktowała się z właścicielami domu swej prababci i sportretowała rodzinę. Innym aspektem prac artystki są krajobrazy Karkonoszy i historie związane z mistyczną postacią ducha gór, Liczyrzepą
Zobacz wszystkie zdjęcia (5)
Georgia Krawiec to polsko-niemiecka artystka, której projekty krążą wokół tematów związanych z tożsamością, przemijaniem i spowolnieniem. Swoje realizacje tworzy za pomocą archaicznych technik fotograficznych. W latach 1993-2000 współpracowała z grupą Brauhaus-Fotografie. Od roku 2005 jest członkinią ZPAF w Warszawie, członkinią zarządu Ogólnopolskiego Festiwalu Fotografii Otworkowej (OFFO) oraz polsko-niemieckiej inicjatywy artystek SilesiaTopia. Brała udział w licznych wystawach indywidualnych i grupowych oraz w festiwalach fotografii. Georgia Krawiec nauczała dziewięć lat w Studium ZPAF w Warszawie, gdzie prowadziła klasę Fotografii Archaicznej. Także w Europejskiej Akademii Fotografii uczyła fotografii otworkowej i eksperymentalnej przez dekadę. Dziś uczy w Neue Schule für Fotografie w Berlinie. Georgia Krawiec żyje i tworzy w Berlinie i w Warszawie.

Ute Linder to artystka niezależna pracująca przede wszystkim w medium fotografii. Studia Sztuk Pięknych oraz Nauk o Sztuce i Filozofii w Kassel; stypendia artystyczne w Londynie i Paryżu; od 1999 współzałożycielka (razem z Patrickiem Huberem) interdyscyplinarnego projektu artystycznego COPYRIGHT. Jej prace znajdują się w wielu zbiorach publicznych, Żyje i pracuje w Berlinie.

Wernisaż wystawy odbędzie się w piątek 17 kwietnia 2015 roku w Galerii Sztuki WOZOWNIA przy ul. Rabiańskiej 20 w Toruniu. Ekspozycję będzie można oglądać do 10 maja 2015. Więcej informacji znajdziemy na stronie wozownia.pl.

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

 
Komentarze
Polecane artykuły
Panasonic Lumix TZ200 - test praktyczny
16 Sie 2018
Jest tak mały i lekki, że można go nosić w kieszeni spodni, ale oferuje aż 15-krotny zoom optyczny z funkcją stabilizacji obrazu. Do tego mamy 1-calową matrycę 20 Mp, filmy 4K, świetny AF, ekran LCD i malutki wizjer oraz wiele inteligentnych trybów czy Wi-Fi i Bluetooth. Czego chcieć więcej w aparacie dla podróżnika? Sprawdziliśmy, jak w praktyce sprawuje się Panasonic Lumix TZ200.
2
Fujifilm X-T100 - test aparatu
8 Sie 2018
Fujifilm wie, jak robić małe, piękne aparaty, a najnowszy model X-T100 jest tego świetnym przykładem. Ze stylem w parze idą interesujące parametry: 24-megapikselowa matryca APS-C, odchylany o 180 stopni, dotykowy ekran LCD, duża wydajność pracy na baterii i niezła ergonomia. Sprawdziliśmy, jak X-T100 radzi sobie w praktyce.
1
Sigma Art z mocowaniem Sony E - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
30 Lip 2018
Jesteście ciekawi, co do zaoferowania mają obiektywy Sigma Art z mocowaniem do Sony E? Sprawdziliśmy, jak w praktyce wypadają dostępne już w sprzedaży modele 20, 24, 35, 50 i 85 mm ze światłem f/1.4.
8
EIZO ColorEdge CG2730 - test monitora
27 Lip 2018
Ten profesjonalny 27-calowy monitor o rozdzielczości 2560 x 1440 px, z wbudowanym czujnikiem do automatycznej kalibracji, zaprojektowano do zastosowań w fotografii, grafice, druku i postprodukcji. Od zawsze monitory z serii CG wyznaczały najwyższe standardy obrazowania na rynku. Czy z tym modelem będzie podobnie? Sprawdźmy!
0