"Oczy Boga" Georgii Krawiec w Galerii Obok ZPAF

Autor: Marcin Grabowiecki

24 Październik 2013
Artykuł na: 4-5 minut
Galeria Obok ZPAF zaprasza na wyjątkową wystawę "Oczy Boga", której autorką jest Georgia Krawiec. Wystawa ta ma wiele konotacji. Z jednej strony pokazuje bardzo pierwotny proces fotograficzny związany z wynalazkiem camery obscury, a jednocześnie ma bardzo wiele odniesień filozoficznych i religijnych. Prace można oglądać do 6 listopada.

Rejestracja obrazu dla wielu obecnych użytkowników mediów cyfrowych jest czymś szalenie oczywistym, powszechnym, niewymagającym zbytniego wysiłku umysłowego, a przecież fenomen światła, postrzegania, które może być tak odmienne dla ludzi, zwierząt, owadów, kamer przemysłowych, lustrzanek cyfrowych ma w sobie coś boskiego i unikatowego. Jak można bowiem inaczej zinterpretować fakt, że foton - cząstka elementarna nieposiadająca ładunku elektrycznego, ani momentu magnetycznego, odbita od danej powierzchni, którą obserwujemy, będzie rysować na siatkówce naszego oka obraz, który nasz umysł uzna za rzeczywisty? - pyta kuratorka Anna Wolska.

Georgia Krawiec

Fotony, boskie cząstki poruszające się z niemożliwą dla nas prędkością światła wysyłane z gwiazd, czarnych dziur, latarek, lamp reporterskich. Urządzenia, materiały światło - czułe, którymi się posługujemy naśladują ten sam mechanizm rejestracji obrazu jakim nas obdarzyła natura. Sama konstrukcja pierwszych aparatów opartych o camerę obscurę ma w sobie coś z pojęcia idei jaskini greckiego filozofa - Platona.

Czym jest rzeczywistość, jak ją postrzegamy, co jest prawdą w widzianym obrazie? Jak wpływa wszechogarniająca nas cyfrowa inwigilacja kojarząca się z literackim odpowiednikiem "Oka Saurona", a może "Okiem Opatrzności", na rozwój naszego społeczeństwa, czy naszej cywilizacji? To jedne z wielu wątków, które uważny widz bieżącej wystawy może odczytać w fotograficznych instalacjach autorki - Georgii Krawiec.

Georgia Krawiec

Georgia Krawiec jest absolwentką wydziału Sztuk Pięknych na Uniwersytecie Siegen (Niemcy), od roku 2000 pracuje jako niezależna artystka-fotograf; naucza fotografii; wystawia od 1993 r.; miała liczne wystawy indywidualne w Polsce i za granicami kraju, m.in. w Galerii FF w Łodzi, w Haus Seel w Siegen (Niemcy), w Małej Galerii ZPAF-CSW i Starej Galerii ZPAF w Warszawie, w Galerii Sztuki Wozownia; brała udział w wielu wystawach zbiorowych, m.in. w ramach Festiwalu Kultury Polskiej w Luksemburgu, w Miesiącu Fotografii w Krakowie, w Międzynarodowym Festiwalu Fotografii w Łodzi, w Voies Off w Arles (Francja), w wystawie Polskiej Fotografii Otworkowej w Boston i New Bedford (USA), jak też w Muzeum Historii Fotografii w Krakowie i wielu innych; jej prace można znaleźć w kolekcjach publicznych i prywatnach w Europie oraz w USA; publikuje teksty o fotografii m.in. w Kwartalniku Fotografia czy tez w Fototapecie; prowadziła wykłady autorskie m.in. w Muzeum Narodowym w Warszawie, w Narodowej Galerii Sztuki Zachęta, także serię wykładów dla Instytutu Goethego o Współczesnej Niemieckiej Fotografii; była członkiem Jury, .m.in konkursu fotografii TVP Dolina Kreatywna oraz jurorką konkursu Pinhole World, członkiem Komisji Portfolio-Review w The Art Institute of Boston, AIB (USA). Jest członkinią Związku Polskich Artystów Fotografików, polsko-niemieckiej inicjatywy arty-stek SilesiaTopia, współpracuje ze Światowym Dniem Fotografii Otworkowej Pinholeday oraz jest członkinią zarządu Ogólnopolskiego Festiwalu Fotografii Otworkowej OFFO.

Wystawa Georgii Krawiec jest wystawą towarzyszącą pierwszej edycji festiwalu Warsaw Photo Days, organizowanego przez Okręg Warszawski ZPAF. Wystawa będzie udostępniona zwiedzającym do 6 listopada. Więcej informacji o festiwalu na www.warsawphotodays.com

Georgia Krawiec Oczy Boga

Termin: do 6.11.2013

Galeria Obok ZPAF
pl. Zamkowy 8
Warszawa

Georgia Krawiec
Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Trwa nabór do XX edycji Grand Press Photo
Trwa nabór do XX edycji Grand Press Photo
Wystartowała jubileuszowa edycja największego polskiego konkursu fotografii reportażowej. Zgłoszenia do Grand Press Photo 2024 możecie nadsyłać do 4 kwietnia.
7
Pętla Krajoznawcza - projekt „A-Z” Andrzeja Tobisa do zobaczenia w Olsztynie
Pętla Krajoznawcza - projekt „A-Z” Andrzeja Tobisa do zobaczenia w Olsztynie
Monumentalny projekt projekt „A-Z (Gabloty edukacyjne)” wkracza w swój 18 rok podróży, podczas której autor przemierza kraj w poszukiwaniu nowych wizualnych definicji dla haseł ze...
3
Talent Roku 2024 - kolejna edycja konkursu na projekt dokumentalny. Wsród nagród publikacja zina, autorska wystawa i stypendium
Talent Roku 2024 - kolejna edycja konkursu na projekt dokumentalny. Wsród nagród publikacja zina,...
Ruszył nabór zgłoszeń do organizowanego przez poznański Pix.House konkursu Talent Roku. Laureaci otrzymają możliwość opublikowania własnego zina, wsparcie finansowe na dokończenie...
8