"dezORIENTacja" georgii Krawiec w Galerii Pusta

Katowicka Galeria Pusta zaprasza na wystawę georgii Krawiec zatytułowaną "dezORIENTacja". Wernisaż w piątek, 9 marca o godz. 17:00. Autorka zaprezentuje swoją interpretację świata dawnego Orientu.
georgia Krawiec "dezORIENTacja", Bejrut VIII

W projekcie "dezORIENTacja" możemy dać się uwieść upajającemu, choć zmistyfikowanemu światu dawnego Orientu. Jednak nie można zapominać, że istnieje jeszcze inne spojrzenie, które wyraża zdecydowanie bardziej okrutny i nieobliczalny wymiar tej kultury. Ten już nie tyle estetyczny, ile społeczny kontekst przybrał ostatnio bardzo aktualny wymiar: od początku rewolucji wyzwoleńczych, zapoczątkowanych w Tunezji, narasta w tym regionie, szczególnie w Syrii, przemoc, której ofiarami najczęściej stają się cywile. Orient jawi się więc także jako synonim przemocy, wojen religijnych i politycznych. Tymczasem europejski nieświadomy odbiorca jest manipulowany przez bezprzykładną polityczną propagandę strachu, gdzie takie treści jak istota zła piętnują pojedynczych aktorów sceny, co jeszcze bardziej pogłębia i tak już mocno utrwalone uprzedzenia, podczas gdy inni awansują z terrorystów na sojuszników. A cóż robi człowiek Orientu (jeśli możemy w ogóle przyjąć, że taki istnieje)? Musi on najzwyczajniej jakoś przeżyć w świecie pełnym nielogicznych rozwiązań. Stosuje dwie groteskowe w swej kombinacji formy życia: delektując się niepewnym "tu i teraz", żyjąc spontanicznie z dnia na dzień, mając czas dla siebie i dla gościa, jednocześnie bez strachu kieruje swoją uwagę i starania w stronę jednej wytycznej: wieczności. Oczywiście Orient to także mistyczna kraina baśni, tęsknoty za nieznanym, za egzotyką, za tajemnicą. Już pierwsze pokolenie fotografów u samych początków istnienia nowego medium - fotografii - fascynowały orientalne kulisy tajemniczego świata. Z wczesnych kalotypii Grand Tour Reverenda Bridgesa* (nauczył się on techniki kalotypii w 1845 roku od Hannemana, asystenta Talbota, po czym udał się w siedmioletnią podróż śródziemnomorsko-orientalną. Podróżował m.in. po Palestynie i Egipcie) do dzisiaj utrwalił się pod powiekami miękko wyglądający pustynny piasek. Terapia światłem, jakiej można się poddać, przebywając pod orientalnym słońcem, pozwala zrozumieć i przelać to światło na papier. Wtedy opętany Orientem twórca doznaje przeniesienia w czasie i przestrzeni, tworząc piaskowe obrazy z asfaltowej okrutnej rzeczywistości.

*Reverend Bridges nauczył się techniki kalotypii w 1845 roku od Hannemana, asystenta Talbota, poczym udał się w siedmioletnią podróż śródziemnomorsko-orientalną. Miedzy innymi podróżował po Palestynie i Egipcie.

georgia Krawiec jest absolwentką wydziału Sztuk Pięknych na Uniwersytecie Siegen (Niemcy), gdzie studiowała w klasie Jürgena Königsa; od roku 2000 pracuje jako niezależna artystka-fotograf; naucza fotografii eksperymentalnej, fotografii otworkowej oraz technik szlachetnych; wystawia od 1993 r.; miała liczne wystawy indywidualne w Polsce i za granicami kraju, m.in. w Galerii FF w Łodzi, w Haus Seel w Siegen (Niemcy), w Małej Galerii ZPAF-CSW i Starej Galerii ZPAF w Warszawie, w Galerii Sztuki Wozownia; brała udział w wielu wystawach zbiorowych, m.in. w ramach Festiwalu Kultury Polskiej w Luksemburgu, w Miesiącu Fotografii w Krakowie, w Międzynarodowym Festiwalu Fotografii w Łodzi, w "Voies Off" w Arles (Francja), w wystawie Polskiej Fotografii Otworkowej w Boston i New Bedford (USA), jak też w Muzeum Historii Fotografii w Krakowie i wielu innych; jej prace można znaleźć w kolekcjach publicznych i prywatnach w Europie oraz w USA; publikuje teksty o fotografii m.in. w "Kwartalniku Fotografia" czy też w "Fototapecie"; prowadziła wykłady autorskie m.in. w Muzeum Narodowym w Warszawie, w Narodowej Galerii Sztuki Zachęta, także serię wykładów dla Instytutu Goethego o Współczesnej Niemieckiej Fotografii; była członkiem Jury, m.in. konkursu fotografii TVP "Dolina Kreatywna" oraz członkiem Komisji Portfolio-Review w The Art Institute of Boston, AIB (USA); jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików; członkiem zarządu Ogólnopolskiego Festiwalu Fotografii Otworkowej (OFFO). georgia Krawiec żyje i pracuje w Warszawie.


georgia KrawiecdezORIENTacja
Wernisaż: 9.03.2012, godz. 17:00
Termin: 10.03-8.05.2012
Galeria Pusta
Centrum Kultury Katowice im. Krystyny Bochenek
pl. Sejmu Śląskiego 2
Katowice
słowa kluczowe:
Komentarze
Polecane artykuły
Leica Q2 - pierwsze wrażenia [WIDEO]
22 Mar 2019
Matryca o rozdzielczości 47,4 Mp, dobrze znany szerokokątny obiektyw Summilux 28 mm f/1.7 ASPH, uszczelniony korpus i odświeżona ergonomia. O pracy z najnowszym pełnoklatkowym kompaktem opowiada Michał Massa Mąsior.
0
Leica Q2 - zdjęcia przykładowe
20 Mar 2019
Nowa pełnoklatkowa matryca o rozdzielczości 47,4 Mp, dobrze znany szerokokątny obiektyw Summilux 28 mm f/1.7 ASPH, uszczelniony korpus i odświeżona ergonomia - zobaczcie na co stać drugą generację kompaktu Leiki.
0
Venus Optics Laowa 9 mm f/2.8 Zero-D teraz także w wersji z mocowaniem Mikro Cztery Trzecie
15 Mar 2019
Pokazana w zeszłym roku ultraszerokokątna stałka bez dystorsji doczekała się wariantu z mocowaniem M43. Na sklepowe póki trafi jeszcze w marcu.
0
Panasonic Lumix S1R - zdjęcia przykładowe
11 Mar 2019
O modelu Lumix S1R powiedziano już wiele, jednak jakość obrazu wciąż pozostawała pewną tajemnicą. Do teraz. W nasze ręce wpadł flagowiec nowego pełnoklatkowego systemu Panasonica!
4