Warsaw Photo Days 2014

Warsaw Photo Days 2014

Już 24 października rusza druga edycja Warsaw Photo Days. Tematem tegorocznej edycji festiwalu jest szeroko rozumiana Identyfikacja.

Zobacz wszystkie zdjęcia (10)

Festiwal Warsaw Photo Days powstał w zeszłym roku z inicjatywy OW ZPAF, będącego jednocześnie organizatorem festiwalu. Pierwsza edycja odbyła się w październiku 2013. Festiwal to miejsce spotkań i prezentacji różnorodnych form fotografii, zarówno z perspektywy historycznej, jak i działań współczesnych. Tematem tegorocznej, drugiej edycji festiwalu, jest szeroko rozumiana Identyfikacja.

W Programie Głównym zaprezentowane zostaną trzy wystawy zbiorowe, podczas których pokazane zostaną wyjątkowe fotografie wybitnych polskich artystów. Pierwsza z wystaw, “Rozpoznanie”, skupia się na kwestii fotografii typologicznej - w której autor rejestruje powtarzające się motywy - wciąż doskonale sprawdzającej się w portretach. Wystawa “Sygnatura” będzie subiektywnym przeglądem działań na papierze, odbitce czy negatywie, w wyniku których powstają unikalne dzieła fotograficzne stające się sygnaturą - autorskim stemplem. Tematem trzeciej z wystaw - “Miejsca naznaczone” - są znaki obecności, ślady wydarzeń, piętna odciśnięte na różnych fragmentach przestrzeni. Nie zawsze pozostają one widoczne, a jeśli nawet, to nie zawsze są czytelne dla przybysza. Fotograficzne obrazy tych miejsc mogą kusić oko, uwodzić odbiorcę elementami estetyki, kompozycją, barwą, grą form, ale to tylko opakowanie skrywające głęboko to, co naprawdę jest ważnym doświadczeniem tego miejsca.

W ramach tegorocznej edycji festiwalu odbędzie się także pierwsza edycja Slideluck Warsaw - opatrzony tłem muzycznym publiczny pokaz wybranych, w formule konkursowej, zestawów fotograficznych lub multimedialnych, połączony ze składkowym poczęstunkiem. Slideluck Warsaw I będzie pierwszym w Europie Środkowo-Wschodniej pokazem według sprawdzonej na świecie formuły. Spośród nadesłanych zgłoszeń kuratorzy wybiorą 20 artystów, których prace zostaną zaprezentowane podczas Slideluck Warsaw I. Prace finalistów zostaną zaprezentowane w formie pokazu slajdów 26 października, zaś wyprodukowana na koszt organizatora wystawa w Galerii OBOK ZPAF otworzy się 25 października i potrwa do 23 listopada.

Wydarzenia towarzyszące są integralną częścią festiwalu a ich lista jest wciąż w opracowaniu. W tym roku zaplanowano aukcję polskiej fotografii w ramach 13. edycji projektu Fotografia Kolekcjonerska. Będzie to znakomita okazja, aby nabyć fotografie wybitnych polskich artystów. Częścią festiwalu będzie także cieszący się dużym powodzeniem cykl spotkań Wszyscy jesteśmy fotografami vol. 2, skierowanych do miłośników fotografii. Cykl został pomyślany jako przyjazny przewodnik po świecie współczesnego obrazu fotograficznego opracowany przez artystów, kuratorów, dziennikarzy, animatorów kultury, historyków sztuki. Podobnie jak rok temu podczas Warsaw Photo Days odbędą się warsztaty fotograficzne, spotkania autorskie i wykłady (m.in. Karoliny Puchały – Rojek "Najchętniej poświęciłbym się fotografii" - o twórczości Wojciecha Zamecznika czy Moniki Szewczyk „Album rodzinny XX wieku, fotografie z Archiwum Historii Mówionej Ośrodka KARTA i Domu Spotkań z Historią”).

Nowością w tej edycji będzie konkurs “Many Hands”, skierowany do młodych artystów (do 35 roku życia). Ma on na celu promocję młodych talentów oraz idei kolekcjonowania sztuki. Wybrana przez jury zwycięska praca zostanie zakupiona do prywatnej kolekcji fotografii Many Hands Make Light Work.

Szczegółowy program znajdziecie na stronie: warsawphotodays.com

słowa kluczowe:
Komentarze
Polecane artykuły
Tenba Fulton 14L - test plecaka
21 Maj 2019
Nowa linia Fulton to miejskie plecaki fotograficzne dla osób, które oprócz sprzętu chcą zabrać także rzeczy codziennego użytku i akcesoria, a przy tym zadbać o bezpieczeństwo i dobrze się prezentować. Sprawdzamy czy rzeczywiście spełniają te oczekiwania.
1
Panasonic Lumix S1 - test aparatu
6 Maj 2019
Lumix S1 to tańszy model z zaprezentowanego niedawno duetu pełnoklatkowych bezlusterkowców Panasonika. Z matrycą o mniejszej rozdzielczości, ale z bardziej rozwiniętym trybem filmowym, ma przyciągać szerokie rzesze profesjonalistów szukających uniwersalnego i niezawodnego body. Sprawdźmy, czy podstawowa pełna klatka Lumix ma szansę spełnić ich oczekiwania!
0
Canon EOS 250D - pierwsze wrażenia
10 Kwi 2019
EOS 250D to nowy reprezentant “najmniejszej lustrzankowej serii na rynku”, która łączy niewielkie gabaryty z przystępną ceną i możliwościami skrojonymi pod kątem początkujących fotografów i świadomych amatorów. Co skrywa przed nami najnowsza konstrukcja?
10
Panasonic Lumix S1R - test aparatu
9 Kwi 2019
Lumix S1R - jak twierdzi producent - ma być odpowiedzią na potrzeby wymagających profesjonalistów. Jednak czy tak jest w istocie i czy pierwsza pełna klatka Panasonic odbierze klientów konkurencji? Przekonajmy się!
12