Warsaw Photo Days 2014

Autor: Marcin Grabowiecki

16 Październik 2014
Artykuł na: 4-5 minut

Już 24 października rusza druga edycja Warsaw Photo Days. Tematem tegorocznej edycji festiwalu jest szeroko rozumiana Identyfikacja.

Zobacz wszystkie zdjęcia (10)

Festiwal Warsaw Photo Days powstał w zeszłym roku z inicjatywy OW ZPAF, będącego jednocześnie organizatorem festiwalu. Pierwsza edycja odbyła się w październiku 2013. Festiwal to miejsce spotkań i prezentacji różnorodnych form fotografii, zarówno z perspektywy historycznej, jak i działań współczesnych. Tematem tegorocznej, drugiej edycji festiwalu, jest szeroko rozumiana Identyfikacja.

W Programie Głównym zaprezentowane zostaną trzy wystawy zbiorowe, podczas których pokazane zostaną wyjątkowe fotografie wybitnych polskich artystów. Pierwsza z wystaw, “Rozpoznanie”, skupia się na kwestii fotografii typologicznej - w której autor rejestruje powtarzające się motywy - wciąż doskonale sprawdzającej się w portretach. Wystawa “Sygnatura” będzie subiektywnym przeglądem działań na papierze, odbitce czy negatywie, w wyniku których powstają unikalne dzieła fotograficzne stające się sygnaturą - autorskim stemplem. Tematem trzeciej z wystaw - “Miejsca naznaczone” - są znaki obecności, ślady wydarzeń, piętna odciśnięte na różnych fragmentach przestrzeni. Nie zawsze pozostają one widoczne, a jeśli nawet, to nie zawsze są czytelne dla przybysza. Fotograficzne obrazy tych miejsc mogą kusić oko, uwodzić odbiorcę elementami estetyki, kompozycją, barwą, grą form, ale to tylko opakowanie skrywające głęboko to, co naprawdę jest ważnym doświadczeniem tego miejsca.

W ramach tegorocznej edycji festiwalu odbędzie się także pierwsza edycja Slideluck Warsaw - opatrzony tłem muzycznym publiczny pokaz wybranych, w formule konkursowej, zestawów fotograficznych lub multimedialnych, połączony ze składkowym poczęstunkiem. Slideluck Warsaw I będzie pierwszym w Europie Środkowo-Wschodniej pokazem według sprawdzonej na świecie formuły. Spośród nadesłanych zgłoszeń kuratorzy wybiorą 20 artystów, których prace zostaną zaprezentowane podczas Slideluck Warsaw I. Prace finalistów zostaną zaprezentowane w formie pokazu slajdów 26 października, zaś wyprodukowana na koszt organizatora wystawa w Galerii OBOK ZPAF otworzy się 25 października i potrwa do 23 listopada.

Wydarzenia towarzyszące są integralną częścią festiwalu a ich lista jest wciąż w opracowaniu. W tym roku zaplanowano aukcję polskiej fotografii w ramach 13. edycji projektu Fotografia Kolekcjonerska. Będzie to znakomita okazja, aby nabyć fotografie wybitnych polskich artystów. Częścią festiwalu będzie także cieszący się dużym powodzeniem cykl spotkań Wszyscy jesteśmy fotografami vol. 2, skierowanych do miłośników fotografii. Cykl został pomyślany jako przyjazny przewodnik po świecie współczesnego obrazu fotograficznego opracowany przez artystów, kuratorów, dziennikarzy, animatorów kultury, historyków sztuki. Podobnie jak rok temu podczas Warsaw Photo Days odbędą się warsztaty fotograficzne, spotkania autorskie i wykłady (m.in. Karoliny Puchały – Rojek "Najchętniej poświęciłbym się fotografii" - o twórczości Wojciecha Zamecznika czy Moniki Szewczyk „Album rodzinny XX wieku, fotografie z Archiwum Historii Mówionej Ośrodka KARTA i Domu Spotkań z Historią”).

Nowością w tej edycji będzie konkurs “Many Hands”, skierowany do młodych artystów (do 35 roku życia). Ma on na celu promocję młodych talentów oraz idei kolekcjonowania sztuki. Wybrana przez jury zwycięska praca zostanie zakupiona do prywatnej kolekcji fotografii Many Hands Make Light Work.

Szczegółowy program znajdziecie na stronie: warsawphotodays.com

Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Startuje Miesiąc Fotografii w Krakowie - sztuka Afryki Subsaharyjskiej, interesujące debiuty i wystawy polskich uczelni
Startuje Miesiąc Fotografii w Krakowie - sztuka Afryki Subsaharyjskiej, interesujące debiuty i...
Już za tydzień startuje kolejna edycja Miesiąca Fotografii w Krakowie. W programie m.in. największa w Europie prezentacja współczesnej fotografii afrykańskiej, wystawy sekcji Show OFF...
15
Nadchodzi 10. Vintage Photo Festiwal - wielkie nazwiska i pytania o sztuczną inteligencję
Nadchodzi 10. Vintage Photo Festiwal - wielkie nazwiska i pytania o sztuczną inteligencję
12 września w Bydgoszczy startuje kolejna edycja jednego z największych i najstarszych festiwali fotografii analogowej w Europie. W programie m.in. wystawa Sary Moon i Magdaleny...
4
Dołącz do Next77 na Festiwalu Fotoforma i zgarnij super nagrody
Dołącz do Next77 na Festiwalu Fotoforma i zgarnij super nagrody
Next77 zaprasza do odwiedzenia swojego stoiska podczas Festiwalu Fotoforma i wzięcia udziału w specjalnym konkursie! Super nagrody czekają na odwiedzających stoisko o 12:00, 14:00 i...
1
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (3)