Clément Chéroux "Wernakularne. Eseje z historii fotografii" - premiera książki

0
Marcin Grabowiecki
22 Wrzesień 2014
Artykuł na: 4-5 minut
Ukazało się pierwsze polskie tłumaczenie książki Clement Cheroux – jednego z najciekawszych współczesnych kuratorów i krytyków fotografii. W cyklu 7 inspirujących esejów autor opowiada historię fotografii użytkowej i nieartystycznej. Premiera książki odbędzie się 26 września 2014 w Galerii Fundacji Archeologii Fotografii (ul. Andersa 13, Warszawa).
Zobacz wszystkie zdjęcia (1)


Co łączy pasjonata fotografującego duchy i eksperymentatora, który przykłada do czoła płytę fotograficzną, aby stworzyć obraz myśli? Jakie istnieje podobieństwo między zafascynowanymi techniką członkami stowarzyszeń fotograficznych i zwykłymi użytkownikami aparatów pstrykającymi zdjęcia podczas rodzinnych uroczystości? Wydawałoby się, że nic… poza tym, że wszystkich można zaliczyć do przedstawicieli fotografii wernakularnej.

Fundacja Archeologia Fotografii przedstawia pierwsze polskie tłumaczenie książki Clement Cheroux – jednego z najciekawszych współczesnych kuratorów i krytyków fotografii. W cyklu 7 inspirujących esejów autor opowiada historię jednej z najmniej zbadanych i najbardziej różnorodnych dziedzin fotografii - fotografii użytkowej i nieartystycznej.

Clément Chéroux definiuje tę przepastną kategorię, do której zalicza m.in.: fotografie naukowe, wojskowe i medyczne, zdjęcia etnograficzne, widoki z lotu ptaka, obrazy służące artystom jako dokumenty, architektom jako widoki, ubezpieczycielom jako dowody i tak dalej, lista rozlicznych zastosowań fotografii jest długa. Gdyby fotografie prasowe, modowe i reklamowe nie stanowiły osobnej kategorii, również można by je do tej listy dopisać. W kolejnych tekstach dowiadujemy się: jak powstawała fotografia spirytystyczna i czemu służyła, w jaki sposób powstał "amator" 
w fotografii, czemu fotografowie jarmarczni niechętnie przyjmowani byli przez kolegów, co Georges Meliés wiedział o fotograficznych sztuczkach i ile artyzmu jest w pracach Eugene Atgeta?

Tekst, w doskonały sposób przetłumaczony przez Tomasza Swobodę, to pierwszy teoretyczny materiał, jaki pojawia się w Polsce na temat fotografii wernakularnej. Jest nie tylko błyskotliwą analizą, ale przede wszystkim w rzetelny sposób systematyzuje zagadnienie fotografii nieartystycznej i porządkuje najważniejsze pojęcia z nią związane.

Premiera książki odbędzie się 26 września 2014 w Galerii Fundacji Archeologii Fotografii (Galeria FAF, Andersa 13, Warszawa). Premiera połączona jest z serią wydarzeń poświęconych fotografii wernakularnej: wystawą oraz spotkaniem autorskim.

26 września w Galerii FAF otwarta zostanie wystawa "Amerykańska zabawa. Portrety wielokrotne z kolekcji Ewy Franczak i Stefana Okołowicza", podczas której zaprezentowany zostanie unikatowy zbiór portretów wielokrotnych z całego świata, często nieznanego autorstwa. To jeden z typowych przykładów fotografii wernakularnej, której wartość zarówno historyczna jak i rynkowa jest wciąż niedoceniania. Wydarzenie jest częścią Warsaw Gallery Weekend.

4 października 2014 w ramach Popołudnia z fotografią odbędą się spotkanie wokół książek:
- Clément Chéroux, Wernakularne. Eseje z historii fotografii, wyd. Fundacja Archeologia Fotografii, 2014
- Karoliny Ziębińskiej-Lewandowskiej, Między dokumentalnością a eksperymentem. Fotografia w polskich czasopismach fotograficznych 1945-1989, wyd. Fundacja Bęc Zmiana & Archeologia Fotografii, 2014.

Więcej informacji znajdziemy na stronach:
archeologiafotografii.pl
funbec.eu
facebook.com


Popołudnie z fotografią - spotkanie i promocja książek
4 października 2014 (sobota), w godz. 16.00-18.30

Muzeum Sztuki Nowoczesnej
ul. Emilii Plater 51
Warszawa

Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Piękna, brutalna, wzruszająca i wstrząsająca. Europa Środkowa w książkach fotograficznych
Piękna, brutalna, wzruszająca i wstrząsająca. Europa Środkowa w książkach fotograficznych
Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie zaprasza na wyjątkową wystawę „Fotoblok", która pozwoli spojrzeć na bliski nam kawałek świata przez pryzmat photobooków...
0
0
Ruszył cashback Panasonic Lumix - aparaty i obiektywy do 1000 zł taniej
Ruszył cashback Panasonic Lumix - aparaty i obiektywy do 1000 zł taniej
W ramach najnowszej promocji, kupując poszczególne modele aparatów i obiektywów możemy uzyskać zwrot części wydanych na nie pieniędzy. W ofercie m.in. flagowce GH5 i...
0
0
Kobiety, numerologia i ukryte symbole. Wystawa Borysa Makarego w Walencji
Kobiety, numerologia i ukryte symbole. Wystawa Borysa Makarego w Walencji
Borys Makary otwiera indywidualną wystawę w galerii NUE w Walencji. Projekt „They were” to man-rayowskie spojrzenie na postać kobiety. Wernisaż już 8...
26
3