Clément Chéroux "Wernakularne. Eseje z historii fotografii" - premiera książki

0

Autor: Marcin Grabowiecki

22 Wrzesień 2014
Artykuł na: 6-9 minut
Ukazało się pierwsze polskie tłumaczenie książki Clement Cheroux – jednego z najciekawszych współczesnych kuratorów i krytyków fotografii. W cyklu 7 inspirujących esejów autor opowiada historię fotografii użytkowej i nieartystycznej. Premiera książki odbędzie się 26 września 2014 w Galerii Fundacji Archeologii Fotografii (ul. Andersa 13, Warszawa).

Co łączy pasjonata fotografującego duchy i eksperymentatora, który przykłada do czoła płytę fotograficzną, aby stworzyć obraz myśli? Jakie istnieje podobieństwo między zafascynowanymi techniką członkami stowarzyszeń fotograficznych i zwykłymi użytkownikami aparatów pstrykającymi zdjęcia podczas rodzinnych uroczystości? Wydawałoby się, że nic… poza tym, że wszystkich można zaliczyć do przedstawicieli fotografii wernakularnej.

Fundacja Archeologia Fotografii przedstawia pierwsze polskie tłumaczenie książki Clement Cheroux – jednego z najciekawszych współczesnych kuratorów i krytyków fotografii. W cyklu 7 inspirujących esejów autor opowiada historię jednej z najmniej zbadanych i najbardziej różnorodnych dziedzin fotografii - fotografii użytkowej i nieartystycznej.

Clément Chéroux definiuje tę przepastną kategorię, do której zalicza m.in.: fotografie naukowe, wojskowe i medyczne, zdjęcia etnograficzne, widoki z lotu ptaka, obrazy służące artystom jako dokumenty, architektom jako widoki, ubezpieczycielom jako dowody i tak dalej, lista rozlicznych zastosowań fotografii jest długa. Gdyby fotografie prasowe, modowe i reklamowe nie stanowiły osobnej kategorii, również można by je do tej listy dopisać. W kolejnych tekstach dowiadujemy się: jak powstawała fotografia spirytystyczna i czemu służyła, w jaki sposób powstał "amator" 
w fotografii, czemu fotografowie jarmarczni niechętnie przyjmowani byli przez kolegów, co Georges Meliés wiedział o fotograficznych sztuczkach i ile artyzmu jest w pracach Eugene Atgeta?

Tekst, w doskonały sposób przetłumaczony przez Tomasza Swobodę, to pierwszy teoretyczny materiał, jaki pojawia się w Polsce na temat fotografii wernakularnej. Jest nie tylko błyskotliwą analizą, ale przede wszystkim w rzetelny sposób systematyzuje zagadnienie fotografii nieartystycznej i porządkuje najważniejsze pojęcia z nią związane.

Premiera książki odbędzie się 26 września 2014 w Galerii Fundacji Archeologii Fotografii (Galeria FAF, Andersa 13, Warszawa). Premiera połączona jest z serią wydarzeń poświęconych fotografii wernakularnej: wystawą oraz spotkaniem autorskim.

26 września w Galerii FAF otwarta zostanie wystawa "Amerykańska zabawa. Portrety wielokrotne z kolekcji Ewy Franczak i Stefana Okołowicza", podczas której zaprezentowany zostanie unikatowy zbiór portretów wielokrotnych z całego świata, często nieznanego autorstwa. To jeden z typowych przykładów fotografii wernakularnej, której wartość zarówno historyczna jak i rynkowa jest wciąż niedoceniania. Wydarzenie jest częścią Warsaw Gallery Weekend.

4 października 2014 w ramach Popołudnia z fotografią odbędą się spotkanie wokół książek:

- Clément Chéroux, Wernakularne. Eseje z historii fotografii, wyd. Fundacja Archeologia Fotografii, 2014

- Karoliny Ziębińskiej-Lewandowskiej, Między dokumentalnością a eksperymentem. Fotografia w polskich czasopismach fotograficznych 1945-1989, wyd. Fundacja Bęc Zmiana & Archeologia Fotografii, 2014.

Więcej informacji znajdziemy na stronach:

archeologiafotografii.pl

funbec.eu

facebook.com

Popołudnie z fotografią - spotkanie i promocja książek
4 października 2014 (sobota), w godz. 16.00-18.30

Muzeum Sztuki Nowoczesnej
ul. Emilii Plater 51
Warszawa

Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Powraca Nikon Photo Contest. Do wygrania aparaty i 500 tys. jenów
Powraca Nikon Photo Contest. Do wygrania aparaty i 500 tys. jenów
Rusza kolejna edycja prestiżowego, organizowanego co dwa lata konkursu Nikon Photo Contest (2020-2021). Tematy przewodnie nadchodzącej edycji to łączność i...
0
1
Helmut Newton na ulicach Berlina – plenerowa wystawa na 100 urodziny mistrza prowokacji
Helmut Newton na ulicach Berlina – plenerowa wystawa na 100 urodziny mistrza prowokacji
31 października, w dniu urodzin fotografa, Fundacja Helmuta Newtona otworzy największą jak do tej pory plenerową wystawę, prezentującą przegląd jego...
3
0
Dni otwarte dla uczestników Klubu Sony przełożone
Dni otwarte dla uczestników Klubu Sony przełożone
W związku z sytuacją epidemiczną Sony Centre informuje o przełożeniu planowanych na ostatni tydzień października dniach otwartych.
27
0