Filip Sokołowski "WhiteStrangers"

Filip Sokołowski "WhiteStrangers"
Zobaczcie ciekawy projekt młodego, czternastoletniego fotografa - Filipa Sokołowskiego, wykonany za pomocą iPhone'a.
Zobacz wszystkie zdjęcia (20)

Filip Sokołowski to czternastoletni fotograf, który robi zdjęcia obcym mu ludziom, których spotyka na przystankach i w autobusach w Białymstoku. W swojej pracy autor stara się skupić na ludziach i historiach wypisanych na ich twarzach. Dodatkowego smaczku temu projektowi dodaje fakt, że wszystkie zdjęcia wykonane zostały iPhonem.

Oto co na temat swojej twórczości ma do powiedzenia sam autor:

Moje zdjęcia powstają w dosyć niekonwencjonalny sposób. Gdy zauważę jakąś osobę, której twarz wyraża coś ciekawego, staram się usiąść lub stanąć w jak najdogodniejszym miejscu i udawać, że robię coś w swoim smartfonie, w rzeczywistości fotografując ją. Gdy widz,ę że ktoś może coś podejrzewać, spust migawki wyzwalam za pomocą przycisku na słuchawkach. W trakcie jednego przejazdu autobusem powstaje od kilkunastu do kilkudziesięciu zdjęć, z których publikowane zostaje jedno do dwóch. Moimi fotografiami pragnę wyrazić jak wiele czyjegoś życia możemy poznać, jedynie poprzez wpatrywanie się w jego twarz.

Bardzo ciekawym doświadczeniem jest ponowne widywanie bohaterów mojego projektu później czy to znowu w autobusie, czy to na ulicy. Jest to dla mnie bardzo satysfakcjonujące. Równie ekscytujące są rozmowy z nieświadomymi niczego osobami, w sytuacjach gdy np. chcą się dowiedzieć gdzie wysiąść. Dotychczas tylko jedna osoba zorientowała się, że jest fotografowana, dzięki czemu praktycznie w każdym kadrze widzimy ludzi całkowicie pogrążonych w swoich światach. Wszystkie zdjęcia wykonałem iPhonem 5S, który jest jedynym aparatem który potrafił sprostać moim wymaganiom. Dzięki dobrej jakościowo optyce oraz niewielkim rozmiarom zdjęcia są na satysfakcjonującym mnie poziomie, a ludzie nie zwracają na mnie uwagi.


Więcej informacji na temat projektu "WhiteStrangers" znajdziecie na stronie: instagram.com/whitestrangers
Komentarze
Polecane artykuły
Panasonic Lumix S1 - test aparatu
6 Maj 2019
Lumix S1 to tańszy model z zaprezentowanego niedawno duetu pełnoklatkowych bezlusterkowców Panasonika. Z matrycą o mniejszej rozdzielczości, ale z bardziej rozwiniętym trybem filmowym, ma przyciągać szerokie rzesze profesjonalistów szukających uniwersalnego i niezawodnego body. Sprawdźmy, czy podstawowa pełna klatka Lumix ma szansę spełnić ich oczekiwania!
0
Canon EOS 250D - pierwsze wrażenia
10 Kwi 2019
EOS 250D to nowy reprezentant “najmniejszej lustrzankowej serii na rynku”, która łączy niewielkie gabaryty z przystępną ceną i możliwościami skrojonymi pod kątem początkujących fotografów i świadomych amatorów. Co skrywa przed nami najnowsza konstrukcja?
3
Panasonic Lumix S1R - test aparatu
9 Kwi 2019
Lumix S1R - jak twierdzi producent - ma być odpowiedzią na potrzeby wymagających profesjonalistów. Jednak czy tak jest w istocie i czy pierwsza pełna klatka Panasonic odbierze klientów konkurencji? Przekonajmy się!
12
Fujifilm GFX 50R - test aparatu
2 Kwi 2019
Najbardziej przystępny cenowo cyfrowy średni format z pewnością zwrócił uwagę tych, którym pełna klatka przestaje już wystarczać. Czy bardziej mobilna i kompaktowa wersja modelu 50S spełni oczekiwania wymagających zawodowców?
1