PMA 2009 - relacja bezpośrednia

Autor: Michał Sułkiewicz

2 Marzec 2009
Artykuł na: 17-22 minuty
PMA 09 Kolejne Targi PMA za nami. Przedstawiliśmy Wam najnowsze premiery, pokazaliśmy co jeszcze można było znaleźć na stoiskach producentów i dystrybutorów. Przekazaliśmy też co nasi reporteży usłyszeli w bezpośrednich rozmowach z przedstawicielami koncernów. Na koniec zapraszamy do obejrzenia krótkiego klipu filmowego oddającego atmosferę targów w Las Vegas.

PMA 09 - zakończenie

Kolejna edycja targów PMA 09 za nami. Reporteży fotopolis.pl bezpiecznie wrócili do kraju. Przez najbliższe tygodnie będziemy jeszcze informować o ciekawych produktach fotograficznych, które udało nam się znaleźć na stoiskach mniejszych wystawców. Jak już pisaliśmy tegoroczne targi były nieco pustawe w porównaniu z poprzednimi edycjami. Na pewno przyczyniła się do tego recesja, ale ważnym czynnikiem może być również to, że powoli wyczerpuje się formuła targów "dla branży". Trzeba przyciągnąć zwykłych pasjonatów fotografii, gdy większość informacji można zdobyć przez Internet, a bezpośrednią relację przekazują najpopularniejsze światowe serwisy internetowe (w tym fotopolis.pl jako jedyna polska redakcja).

Naszym zdaniem targi mają sens, jeżeli są organizowane dla szerokiej publiczności. A ta w dobie oszczędności nie przemierzy połowy kraju, żeby odwiedzić imprezę targową. Las Vegas może jest atrakcyjnym miastem (o porównaniu z Łodzią nawet nie ma co mówić), ale większość zwiedzających musi poświęcić swój czas i się do niego dostać. Najwyraźniej w tym roku większość osób postanowiła zostać w domach. Żeby odwrócić ten trend, targi powinny być organizowane w dużych aglomeracjach, których mieszkańcy stanowią sami w sobie interesującą dla wystawców widownie. Branża i tak przyjedzie, media i tak będą relacjonować wydarzenie. Jednak hale targowe zapełnią się ludźmi, którzy naprawdę utrzymują firmy fotograficzne - masowymi klientami.

Organizatorzy PMA 09 chyba to zrozumieli, bo następna edycja planowana jest w centrum konferencyjnym znajdującym się w aglomeracji Los Angeles - jednego z największych miast w USA. Czy tym razem będzie lepiej? Zobaczymy już za rok. Tymczasem zapraszamy do krótkiej relacji filmowej z PMA 09 oddającej atmosferę targów.Jeżeli nie możesz obejrzeć powyższego klipu, powinieneś ściągnąć i zainstalować darmowy QuickTime Player. Nasze filmy można także oglądać na urządzeniach iPhone i iPod Touch. Więcej filmów Fotopolis można znaleźć na naszym profilu na Youtube.

Jeżeli nie możesz obejrzeć powyższego klipu, powinieneś ściągnąć i zainstalować darmowy QuickTime Player. Nasze filmy można także oglądać na urządzeniach iPhone i iPod Touch.
Więcej filmów fotopolis.pl można znaleźć na naszym profilu na
YouTube.

Targi - wtorek, 03 marca 2009

PMA oficjalnie rozpoczęte. Jeszcze przed otwarciem targów zaproszeni dziennikarze zostali wpuszczeni do hali targowej na konferencję prasową firmy Panasonic, na której zobaczyliśmy nowego Lumiksa GH1 z dwa obiektywami. Panasonic bardzo serio traktuje funkcje filmowe nowego aparatu. Była temu poświęcona spora część prezentacji. Między innymi możliwością jakie daje wykorzystanie wymiennych obiektywów fotograficznych w kreatywnym filmowaniu. Symbolem tego podejścia z pewnością jest spory mikrofon, który można podłączyć do GH1. Szkoda tylko, że użytkownicy G1 nie mają takich możliwości. Może chociaż mały upgrade firmware'u mógłby przynieść część nowych funkcji zaprezentowanych w GH1?

Lumix DMC-GH1 tuż przed premierą

Ciekawe, że żaden z nowych obiektywów nie nosi loga Leica. Szkoda byłoby, gdyby obie firmy zakończyły bardzo owocną współpracę. Chyba tak nie będzie, bo Panasonic potwierdził zapowiedziane już wcześniej przejściówki na bagnety M i R Leiki do mikro 4/3. Może więc niedługo zobaczymy GH1/G1 z czerwoną kropką na korpusie. Na stoisku można było też wypróbować jak GH1 i G1 współpracują z obiektywami 4/3 innych niż Panasonic i Leica producentów. Do testów były teleobiektywy Sigmy i Olympusa.

prezentacja nowych obiektywów na stoisku

Rzeczona Sigma miała swoje stoisko tuż obok. Jak zwykle mogliśmy przymierzyć szereg szkieł do swoich aparatów i posłuchać prezentacji o nowych produktach. Jak się dowiedzieliśmy, zaprezentowane już na Photokinie 08 aparaty SD15 i DP2 są już w bardzo zaawansowanym stadium projektowym i prawdopodobnie będą trafiały do sprzedaży już tej wiosny.

biedny Nikon nie spełnił oczekiwań plotkarzy

Nikon na tegorocznym PMA wyjątkowo skromnie zaprezentował się z nowościami. Wielu aż do końca nie mogło uwierzyć, że nie będzie tym razem nowej lustrzanki. Były za to dużo obiektywów do wypróbowania i sporo szkoleń z programów firmowanych przez tego japońskiego producenta.

prezentacja na stoisku Canona

Właściwie to samo można napisać o Canonie. Tu również było krucho z nowościami i tu również zwiedzający nie sprawiali wrażenia rozczarowanych. Każdy mógł wypróbować prawie dowolny obiektyw i body, czy też wysłuchać prezentacji. Dodatkowo Canon promował swoje drukarki - była więc okazja wydrukować to i owo.

nowy Cyber-shot DSC-HX1 już rozłożony na czynniki pierwsze

Sony za to mogło się pochwalić wczorajszą premierą HX1, którą można było obejrzeć z każdej strony i od środka. Spore zainteresowanie przyciągała gablotka z nowymi i zapowiadanymi obiektywami do lustrzanek Sony. Tym bardziej, że tuż przed otwarciem targów była jeszcze zasłonięta. Sony oczywiście pokazało sporo akcesoriów do swoich aparatów i kamer.

gablotka z ekspozycją prototypów NX budziła spore zainteresowanie

Na stoisku Samsunga większość spojrzeń kierowała się w kierunku gablotki, w której kręciły się modele nowej hybrydy NX z różnymi obiektywami. Niestety szkła nie miały żadnych oznaczeń. Dowiedzieliśmy się za to, że planuje się, że aparaty serii NX będą mogły komunikować się bezprzewodowo za pomocą modułu WiFi.

gwiazda stoiska Olympusa E-620

W Olympusie gwiazdą była oczywiście najnowsza lustrzanka E-620. Można ją było obejrzeć ze wszystkich stron, wypróbować z różnymi obiektywami, a także z gripem lub bez. Nareszcie jakaś poważna nowość! Jednak wzrok przyciągał znany już z Photokiny model przyszłego aparatu systemu mikro 4/3. Podobno premiera zaplanowana jest na czerwiec.

Fujifilm pokazało prototyp nowego aparatu 3D - znacznie ładniejszy niż ten na Photokinie

Na koniec naszej relacji warto jeszcze wspomnieć dwa słowa o Fujifilm. W gablotce mogliśmy zobaczyć prototyp nowego aparatu systemu fotografii {LNKhttps://www.fotopolis.pl/index.php?n=7888;3D,] która miała swoją premierę na Photokinie. Najwyraźniej projekt będzie rozwijany. Jednak stoisko Fujifilm zdominowały różne systemy zamawiania i druku zdjęć. Ciekawa szczególnie była aplikacja na iPhone'a umożliwiająca zamawianie i wysyłkę odbitek ze zdjęć zrobionych tym telefonem. Gdyby jeszcze ten telefon robił lepsze zdjęcia...

PMA to także mnóstwo małych firm

Tradycyjnie już nie starczyło nam czasu, że napisać o każdym, dlatego zapraszamy do naszej galerii, gdzie znajdziecie więcej zdjęć z hali targowej.

Podsumowując naszą relację. Wszyscy zauważyli, że PMA 09 było nieco pustawe. Targi, które normalnie zajmują dwa piętra sporej hali z łatwością mogłyby zmieścić się na jednym piętrze. Recesja jest odczuwalna także w liczbie zwiedzających. Jednym słowem - tłoku nie ma. Być może do takiego stanu rzeczy przyczyniła się również pogoda. Nie, nie w Las Vegas, tu zawsze świeci słońce. Burze śnieżne zaatakowały północny wschód USA unieruchamiając ważne lotniska jak na przykład w Nowym Jorku czy Waszyngtonie.

Natomiast dzisiejszy dzień ostatecznie pokazał, że większość plotek wypisywanych w Internecie na temat tegorocznego PMA to zwykłe bzdury. Nie potwierdziły się "prawie pewne" informacje o nowej, dziwnej lustrzance Pentaksa z kwadratową matrycą (kto to wymyślił?!) ani przecieki z "pewnego źródła" o Nikonie D400 czy D5000. Również Canon nie pokazał "pewniaków" typowanych od wielu miesięcy, a tym uznanego już za fakt przez niektórych obiektywu EF 24-70 mm f/2.8 IS. Nie staramy się sięgać nawet dalej pamięcią co można było przeczytać w sieci, bo im bliżej było PMA, tym bardziej serwisy plotkarskie nabierały wody w usta i coraz bardziej skracały listę rzekomych premier. Czy za rok pasjonaci fotografii również będą zalewani masą zupełnie bezużytecznych, często całkiem bzdurnych informacji? Zapewne tak, ale nie na fotopolis.pl. Zapraszamy na PMA za rok - tym razem nie do Las Vegas, ale do Kalifornii.

Niestety opuszczamy już Las Vegas, ale jeszcze przez kilka dni PMA 09 nie zniknie ze stron fotopolis.pl. Będziemy uzupełniali newsy, a także pokażemy clip filmowy z targów, dorzucimy również więcej zdjęć do galerii. Bądźcie z nami.

Sneak Peek - poniedziałek, 2 marca 2009

Sneak Peek czyli nieoficjalna prasowa prezentacja nowych produktów, to tradycja targów PMA. Dzień przed targami w spartańskich warunkach na stołach przykrytych suknem wystawcy pokazują nowości, którymi chcieliby zainteresować media. To dobry sposób dla producentów i dystrybutorów, żeby wyróżnić nowości, które mogłyby zginąć wśród innych produktów na stoiskach. Dla mediów natomiast doskonała okazja, żeby w spokoju porozmawiać o nowościach. Ważne jest też, że mniejsi wystawcy mają taką samą szansę dotrzeć ze swoimi produktami do prasy jak duże firmy - tu wielkość stoiska się nie liczy.

nieformalnie, ale efektywnie - to właśnie jest sneak peek

Dzisiaj na stołach mogliśmy wypatrzyć kilka ciekawych nowości. Sigma na przykład tradycyjnie na PMA pokazuje wiosenną linię swoich obiektywów. O poszczególnych modelach piszemy w oddzielnych newsach. Warto jednak zwrócić uwagę, że każda dzisiejsza nowość wyposażona została w silniki ultradźwiękowe HSM. To z pewnością efekt "D40".

nowe Sigmy - wszystkie z HSM i stabilizacją

Na "stoliku" Sigmy mogliśmy też wziąć do ręki działające wersje premier z Photokiny '08 lustrzanki SD15 i zaawansowanego kompaktu DP2. To jeszcze nie finalne wersje, ale zdjęcia robią.

Na stoisku Pentaksa zabrakło zapowiadanego superzooma X70 (słowo "hybryda" to chyba nadużycie). Co prawda ma się pojawić popołudniu, jednak my już na niego nie czekaliśmy bo... aparat ten leży już u nas w redakcji od kilku dni. Szczegóły wkrótce.

Samsung pokazał wreszcie działające wersje intrygującego zaawansowanego kompaktu WB100. To jeszcze nie finalne egzemplarze, ale już można zobaczyć jak działają. Ciekawym rozwiązaniem jest obrotowe kółko nastaw z tyłu aparatu przypominające to w Canonach. Jeżeli WB100 będzie robił dobre zdjęcia może być ciekawą propozycją dla zaawansowanych fotografów i z pewnością będzie konkurował z takimi konstrukcjami jak Panasonic LX3/Leica D-Lux 4 czy Sigma DP1/DP2. Niestety nie pokazano zapowiadanego Samsunga NX. Może zobaczymy go na stoisku?

Samsung WB100 jeżeli ma zagrozić uznanym producentom musi przede wszystkim udowodnić, że robi dobre zdjęcia

Jeżeli już wspomnieliśmy Leikę, to dużą uwagę przyciągały limitowane modele M8.2 Safari i D-Lux 4 Titanium z równie limitowanym pokrowcem. Oczywiście była też nowa lampa.

Leica potrafi jak nikt robić limitowane serie swoich modeli - i jak nikt na nich zarabiać

Z modelem E-620 wystawił się na sneak peek Olympus. W rzeczywistości ten aparat wygląda na mniejszy niż na zdjęciach. Jest niewiele większy od rekordowego E-420. Przedstawiciele firmy w dumą prezentowali duży, ruchomy ekran LCD.

E-620 jest mniejszy niż się wydaje oglądając zdjęcia

Jak już wspominałem sneak peek do doskonała okazja dla mniejszych producentów. Nowości pokazali producenci toreb jak Crumpler czy Lowepro. W coraz popularniejszy nurt geotagowania wpisała się firma Foolography z Niemiec, która zaproponowała dosyć rewolucyjne rozwiązanie umożliwiające bezprzewodowe tagowanie za pomocą naprawdę małego urządzenia podłączanego do 11-pinowego złącza w Nikonach. Dzięki temu aparat może bezprzewodowo komunikować się z dowolnym modułem GPS wyposażonym w Bluetooth i zapisywać współrzędne geograficzne od razu w plikach. Produkt dostał nagrodę DIMA w kategorii Innovative Digital Product.

moduł Unleashed - nareszcie coś małego do geotagowania

Rozwinięcie swoich pomysłów pokazała również firma Joby producent innowacyjnych statywów Gorillapod. Na PMA 09 zobaczymy między innymi nową głowicę kulową do gorillapodów oraz statyw do iPhone'a.

linia produktów Gorillapod rozwija się

Niestety na sneak peeku zabrakło kilku ważnych marek, jak Sony, Nikon czy Canon. Mamy nadzieję, że coś ciekawego zobaczymy na ich stoiskach.

Więcej o innych zaprezentowanych dzisiaj nowościach będziemy pisali w oddzielnych newsach. Na dalszą część relacji zapraszamy już jutro - przed nami oficjalne otwarcie targów. Zobaczymy co jeszcze ciekawego pokażą nam producenci.

Zapowiedź - niedziela, 1 marca 2009

Już po raz czwarty fotopolis.pl zaprasza swoich czytelników na bezpośrednią relację z najważniejszych w tym roku targów fotograficznych. Targi PMA relacjonujemy już od siedmiu, a przez cztery ostatnie lata nasi reporterzy obecni są na miejscu, żeby bezpośrednio przekazywać Wam najświeższe informacje prosto ze źródła.

Przez ostatnie lata producenci zawsze na szykowali na PMA kilka zaskakujących premier. Na przykład w zeszłym roku właśnie w Las Vegas zobaczyliśmy między innymi Sony A300/A350, poznaliśmy specyfikację A900 oraz nowe obiektywy Sigmy. Wiemy, że również w tym roku w Las Vegas zostanie pokazanych kilka interesujących nowych produktów, a także usłyszymy więcej o planach producentów na ten rok. Mimo, że targi rozpoczynają się oficjalnie we wtorek, tradycją jest, że dzień wcześniej - w poniedziałek odbywa się zamknięty pokaz dla prasy, na którym producenci pokazują swoje nowości zanim trafią na hale targowe. Dlatego zaczynamy pracę już w poniedziałek.

Ze względu na różnice czasowe w dziale Wydarzenia relację z targów będziemy publikować w nocy i wczesnym ranem polskiego czasu, natomiast przez całą dobę najnowsze newsy będą się pojawiać w odpowiednich działach fotopolis.pl z tagiem PMA 09. Bądźcie z nami!

Las Vegas wita czytelników fotopolis.pl
{GAL|25870
Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
O pięknie życia - fotograficzna podróż do czasów dzieciństwa w Starej Galerii ZPAF
O pięknie życia - fotograficzna podróż do czasów dzieciństwa w Starej Galerii ZPAF
- Wystawa, na którą mam przyjemność Państwa zaprosić, jest zapisem świata widzianego oczami chłopca - mówi Marek Szyryk, którego zdjęcia z przeszłości można oglądać na wystawie w...
4
Transformacja i uwalnianie - nadchodzi Fotofestiwal 2024
Transformacja i uwalnianie - nadchodzi Fotofestiwal 2024
Premiery polskich projektów, zdjęcia międzynarodowych gwiazd fotografii, najciekawsze tematy fotograficzne sezonu i prace młodych twórców - Fotofestiwal ogłosił program blisko...
7
Konkursy foto i wideo z okazji Festiwalu Fotoforma 2024
Konkursy foto i wideo z okazji Festiwalu Fotoforma 2024
Nadchodzi II edycja Festiwalu Fotoforma! Już 13 i 14 czerwca 2024 r. to wyjątkowe wydarzenie ponownie zagości na PGE Stadionie Narodowym w Warszawie. 2 dni inspiracji i edukacji,...
10
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (3)