Gliwicki Miesiąc Fotografii 2008

0
Marta Sinior
5 Wrzesień 2008
Artykuł na: 23-28 minut
GFF 08. 27 września 2008 roku już po raz trzeci ruszył Gliwicki Miesiąc Fotografii. Tematem wiodącym tegorocznego festiwalu jest "Utrwalanie", przejawiające się szczególnie w fotografii prasowej, społecznej i reportażu. Polecamy.
Inauguracja Gliwickiego Miesiąca Fotografii odbędzie się 27 września podczas otwarcia wystawy fotografii Stanisława Jakubowskiego "Zawsze blisko". Nie przypadkiem wystawa prezentowana będzie w galerii usytuowanej w dawnej kopalni "Gliwice", bowiem na ekspozycji znajdą się m.in. fotografie z cyklu "Wyrwani śmierci", poświęcone katastrofie w Kopalni Węgla Kamiennego "Generał Zawadzki", uhonorowane nagrodą World Press Photo w 1970 roku.

Podczas trzeciej edycji festiwalu będzie można oglądać m.in. prace laureatów nagrody World Press Photo: wspomnianego Stanisława Jakubowskiego, Rafała Milacha oraz Ami Vitale. Na wystawach znajdą się fotografie wykonane zarówno przez doświadczonych artystów, jak i młodych twórców z Polski i zagranicy.

Tegoroczna edycja Gliwickiego Miesiąca Fotografii odbywa się pod hasłem "Utrawalanie". Przez ponad 150 lat obserwowaliśmy dynamiczny rozwój sztuki fotografii - poprzez fazę narodzin, doskonalenia techniki, etapy poszukiwań autonomii w działaniach artystycznych i wyznaczania nowych zadań. Z biegiem lat nastąpił naturalny lub czasami programowy podział na fotografię czysto dokumentacyjną, reportażową, prasową, artystyczną, społeczną (socjologiczną) a także reklamową. Obecnie fotografia jest już uznaną, pełnoprawną dziedziną sztuki. Tegoroczny Gliwicki Miesiąc Fotografii nabrał cech szczególnych rozważań na temat jednej z wielu jej funkcji - utrwalania.

Utrwalanie momentu, chwili, wydarzenia, osoby było pierwotną funkcją fotografii. Utrwalanie stało się celem zarówno fotografii amatorskiej jak i profesjonalnej, rzemieślniczej i artystycznej, zaangażowanej i niezaangażowanej.
- napisali organizatorzy GMF.

Na Gliwickim Miesiącu nie zabraknie również imprez towarzyszących, będą to: multimedialna prezentacja prac Rafała Milacha, pokaz filmów dokumentalnych poświęconych Zofii Rydet, spotkanie ze znanym krytykiem fotografii Adamem Sobotą oraz happening artystyczno-fotograficzny. Poza tym Muzeum w Gliwicach przygotowuje wydanie dwóch katalogów. Jeden poświęcony twórczości Piotra Janika oraz drugi Stanisława Jakubowskiego.

fot. Stanisław Jakubowski, Pielgrzymi, Piekary Śląskie, fot. ze zbiorów autora,1992 r.

PRGRAM FESTIWALU
27 września-31 października


Zawsze blisko. Fotografie prasowe Stanisława Jakubowskiego.
INAUGURACJA III GLIWICKIEGO MIESIĄCA FOTOGRAFII

Sala ekspozycyjna w budynku nr 4 na terenie "Nowych Gliwic" (dawne budynki kopalni "Gliwice") przy ul. Bojkowskiej 37
Wernisaż wystawy: 27 września godzina 17
Wystawa czynna codziennie od 10:00-18:00.

Stanisław Jakubowski (ur. 1934 r.), fotoreporter CAF, zdobywca I nagrody World Press Photo w 1970 roku za reportaż "Wyrwani śmierci", poświęcony katastrofie w Kopalni Węgla Kamiennego "Generał Zawadzki", laureat licznych krajowych i międzynarodowych nagród reporterskich, autor reportażu, przedstawiającego akcję ratowniczą Alojzego Piontka z 1971 roku, autor zdjęć z pożaru rafinerii w Czechowicach-Dziedzicach, autor zdjęć sportowych (słynne zdjęcia o tematyce piłkarskiej) oraz zdjęć z gaszenia lasów wokół Kuźni Raciborskiej w 1992 r. Urodzony w Krakowie, mieszkał w Gliwicach do 1977 r. i był związany ze środowiskiem Gliwickiego Towarzystwa Fotograficznego (GTF). Przez lata był jedynym Polakiem, który otrzymał prestiżową I nagrodę World Press Photo w kategorii reportażu.

Piotr Janik. Fotografie
4-31 października
Muzeum w Gliwicach - Willa Caro, ul. Dolnych Wałów 8 a
wernisaż: 3 października godz. 17.00 (zaproszenia)

organizator: Muzeum w Gliwicach
wystawa czynna we wtorki, czwartki w godz. 11.00-18.00, środy, piątki 9.00-14.30, soboty, niedziele 10.00-15.00

Utrwalanie. Z Archeologii fotografii Jerzego Lewczyńskiego.
4-31 października
Muzeum w Gliwicach - Willa Caro ul.Dolnych Wałów 8 a

organizator: Muzeum w Gliwicach.
wystawa czynna we wtorki, czwartki w godz. 11.00-18.00, środy, piątki 9.00-14.30, soboty, niedziele 10.00-15.00]

O Fotografii bez Fotografii
4-31 października
Muzeum w Gliwicach - Willa Caro Gliwice ul. Dolnych Wałów 8 a

Wystawa pozwala zwiedzającym na wysłuchanie taśm z archiwum Jerzego Lewczyńskiego nagrywanych przez fotografa od lat 50. do dzisiaj. Odbiorcy będą mieli możliwość wysłuchania wypowiedzi między innymi Zofii Rydet czy Zdzisława Beksińskiego.

organizator: Muzeum w Gliwicach.
wystawa czynna we wtorki, czwartki w godz. 11.00-18.00, środy, piątki 9.00-14.30, soboty, niedziele 10.00-15.00

Fotografia Ami Vitale
2-31 października
Galeria Fabryki Drutu, ul. Dubois 22
wernisaż otwarty: 2 października godz.17.00

Wystawa jest prezentacją fotografii reportażowej amerykańskiej artystki Ami Vitale, laureatki nagrody World Press Photo. Ami Vitale pracuje m.in. dla National Geographic.
Zdjęcia prezentowane na wystawie pochodzą z Indii i Pakistanu. Są to nastrojowe, przejmujące kadry w dużych formatach. Widzowie będą mogli także osobiście porozmawiać z autorką na spotkaniu zorganizowanym przez Gliwicki Dom Fotografii.


organizator: Stowarzyszenie Gliwicki Dom Fotografii
wystawa czynna od wtorku do niedzieli w godz. 16.00- 19.00

Fotografia przypadkowo napotkanych ludzi. Michał Prochaczek
2-16 października
Art - Studio Gliwice ul. Grodowa 1a.
wernisaż otwarty: 2 października godz. 19.00

Autor wystawy Michał Prochaczek (ur. 1977) pochodzący z Cieszyna absolwent Politechniki Śląskiej, przez 10 lat związany z Gliwicami, obecnie mieszkaniec Krakowa. W ramach pracy zawodowej projektuje konstrukcje budowlane. Od prawie 10 lat fotografuje. Tematyka prac to szeroko rozumiany portret, który przenika czasem w reportaż. Autor w 1999 roku zdobył wyróżnienie w konkursie Cieszyńskiego Towarzystwa Fotograficznego za pracę pt. "Studzienka Trzech Braci". W 2005 roku prezentował wystawę autorską pt. "Fall in love" w Muzeum im. G. Morcinka w Skoczowie , natomiast w 2007 roku brał udział w wystawie konkursu "Innowacje" zorganizowanego przez Centrum Innowacji , Transferu Technologii i Rozwoju Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

organizator: Art - Studio.
wystawa czynna od poniedziałku do piątku, w godz. 12.00-18.00

Kindersztuba. Bartek Góraczyński
2-16 października
Studio Fotografii Wielkoformatowej Gliwice ul. Grodowa 1a
wernisaż otwarty: 2 października godz. 19.00

Autorem zdjęć wystawy Kindersztuba jest Bartek Góraczyński, (ur.1973), amator, zajmujący się fotografią analogową, czarno-białą, jest "kronikarzem rodzinnym". Tematem wystawy jest świat dzieci; relacji i emocji, które im towarzyszą. Bohaterowie zdjęć nie pozują. Autor próbuje przedostać się do ich świata, aby poprzez fotografię uchwycić dziecięcą spontaniczność i naturalność.

organizator: Studio Fotografii Wielkoformatowej
wystawa czynna od poniedziałku do piątku, w godz. 12.00-18.00

Dzień z życia. Wystawa grupy "Precel"
3-31 października
Galeria SMS Gliwice ul. Kaczyniec (obok nr 17)
wernisaż otwarty: 3 października godz. 19.00

Podczas wystawy gliwickiej grupy Precel zaprezentowane zostaną fotograficzne rejestracje, indywidualne "zapisy dnia" każdego z autorów. Pierwsza tego typu akcja fotograficzna zorganizowana przez GTF miała miejsce w 1960. Na wystawie będzie można dodatkowo zobaczyć archiwalne, fotograficzne zapisy tego działania pt. "Jeden dzień Gliwic" Stanisława Jakubowskiego (związanego z GTF).

organizatorzy: galeria SMS oraz grupa Precel
wystawa czynna od wtorku do piątku w godz. 12.00-17.00

Zatorze - miejsca i ludzie
6-31 października
Galeria Wydziału Architektury Gliwice ul. Akademicka 7
wernisaż otwarty: 6 października godz. 15.00

Wystawa stanowi fotograficzną dokumentację edukacyjnego projektu dla młodzieży pn. Patrzę Widzę Rozumiem poświęconego Zatorzu, zorganizowanego przez Muzeum w Gliwicach oraz Wydział Architektury Politechniki Śląskiej wiosną 2008 roku. Celem projektu było przybliżenie architektury i historii tej gliwickiej dzielnicy w ramach m.in. wykładów, warsztatów plastycznych, spaceru z przewodnikiem, czy konkursu fotograficznego. Autorami prezentowanych zdjęć są między innymi uczestnicy konkursu fotograficznego pt. "Moje Zatorze". Fotografie prezentują zarówno ciekawą formę zapisu tego wydarzenia, jak i szeroki kontekst przestrzeni Zatorza, utrwalając obraz ludzi i miejsc.

organizator: Wydział Architektury Politechniki Śląskiej w Gliwicach, Muzeum w Gliwicach
wystawa czynna od poniedziałku do piątku w godz.10.00-18.00

Wystawy fotografii Witolda Cichockiego "Ślady" i Tomasza Zdulskiego - "Utrwalanie- Drobiny"
6-30 października
Galeria ZPAP Gliwice Rynek
wernisaż otwarty: 6 października godz. 18.00

organizator: Związek Polskich Artystów Plastyków Okręg Gliwicko-Zabrzański.
wystawy czynne we wtorki i czwartki w godz. 13.00-17.00 oraz w soboty w godz. 11.00-14.00

Ślady. Witold Cichocki
Wystawa Witolda Cichockiego (ur.1966) "Ślady" to fotograficzny, aktualny zapis miejsc związanych z Rafałem Wojaczkiem. Autor jest absolwentem Wyższego Studium Fotografii w Jeleniej Górze, nauczycielem w Policealnym Studium Fotografii w Katowicach–Piotrowicach, w latach 80. związany był ze słynnym GTF. Fotografuje od 25 lat, wykonuje zdjęcia czarno-białe, głównie w technice analogowej, związany z gliwicką grupą fotograficzną Precel.

Utrwalanie - Drobiny. Tomasz Zdulski
Prezentacja fotografii Tomasza Zdulskiego, związanego z gliwicką grupą Precel, stanowiąca impresje na temat przemijania i utrwalania.
"Co można utrwalać fotografią? Wszystko. Po co utrwalać? Bo wszystko przemija, nie jest stałe. Świat każdego z nas składa się z milionów ulotnych chwil, wrażeń, dźwięków. Zapachów, smaków, słów, obrazów. One trwają, istnieją tak długo, jak długo ktoś je pamięta. Twarz przechodnia, pejzaż za oknem samochodu, uśmiech bliskiej osoby, burzowe niebo, kot polujący na ptaka, wspomnienie z dzieciństwa. Zatrzymujemy je zwalniając migawkę w chwilach, które chcemy zatrzymać, którymi chcemy się podzielić. Miliony okruchów określających nasze życie. Indywidualne światy, które znikną wraz z nami. A może wcześniej, bo nawet w naszej pamięci roztapiają się, zanikają, płowieją. Jak w piosence grupy "Raz, Dwa, Trzy" do wiersza Justyny Korn: "...zostanie szuflada i klisza, i cisza, na pewno cisza, zamiast - ja..."
Drobiny naszego życia. Zatrzymane na kliszy. One właśnie, a może raczej nasza potrzeba ich utrwalenia są tematem prezentowanej wystawy."


To był Cejlon. Mirosław Mizera
7-31 października
Galeria Młodzieżowego Domu Kultury, Gliwice, ul. Rybnicka 29
wernisaż otwarty: 7 października godz. 17.00
wystawa czynna od poniedziałku do piątku w godz. 10.00-16.00

organizator: Młodzieżowy Dom Kultury i Muzeum w Gliwicach

Tajemnica tego miejsca polega na tym, że w niezwykły sposób, w specyficznej, intrygującej atmosferze, przenikają się tu zwykłość i niezwykłość, realizm i metafizyka, pierwotność i cywilizacja, natura i kultura. Mirosławowi Mizerze udało się to uchwycić w obiektywie. - (fragment recenzji Sylwii Jarmuż z wystawy "To był Cejlon")

Tsataani - ostatni szamani tajgi. Stowarzyszenie Inicjatyw Twórczych Kod_Krowa.
17-31 października
Galeria Brama, Gliwice, ul. Krótka 1-3
wernisaż otwarty: 17 października godz. 18.00

Na wystawie prezentowane będą zdjęcia przedstawiające społeczność Tsataani, jedną z ostatnich żyjących grup szamańskich w świecie, wykonane podczas wyprawy do Mongolii.

organizator: Galeria Brama
wystawa czynna od poniedziałku do piątku w godz. 11.00-17.00

Refotografia
17-31 października
Studio Fotografii Wielkoformatowej Gliwice ul. Grodowa 1a
wernisaż otwarty: 17 października godz. 19.00

Wystawa "Refotografia" stanowi zwiastun projektu, który łączy ze sobą trzy elementy. Pierwszy to wielkoformatowe wydruki skanowanych pocztówek, przedstawiających najważniejsze budowle Gliwic. Pośród nich znalazły się również nieistniejące już obiekty. Najstarsza pocztówka pochodzi z 1897r. Na drugi element składają się zdjęcia tych samych zabytków wykonane przez gliwickich fotografów. Trzecią część projektu stanowią prace graficzne studentów Architektury i będą to futurystyczne wizje najważniejszych budowli Gliwic.

organizator: Studio Fotografii Wielkoformatowej
wystawa czynna od poniedziałku do piątku, w godz. 12.00-18.00

Muzyczne portrety. Norbert Dorobisz
17-31 października
Art - Studio Gliwice ul. Grodowa 1a
wernisaż otwarty: 17 października godz.19.00

Cykl "Muzyczne portrety" to barwna relacja z koncertów, jakie miały miejsce na terenie naszego miasta i które, oprócz niewątpliwych doznań dźwiękowych, dostarczają również mnóstwa tematów na ciekawą fotografię, o czym będziemy mogli przekonać się podczas październikowej wystawy.

organizator: Art - Studio
wystawa czynna od poniedziałku do piątku, w godz. 12.00-18.00

IMPREZY TOWARZYSZĄCE
  • Happening artystyczno-fotograficzny "Mój ogród, ale też Twój"
3 października godz.20.00
Ogród Willi Caro ul. Dolnych Wałów 8a
organizator: Muzeum w Gliwicach, realizacja: Art-Styl Maciej Kaliszan

Działanie interaktywne, które polegać będzie na utworzeniu kompozycji roślinnej w połączeniu z udziałem widzów. Nośnikiem tej kompozycji będzie fotograficzny papier światłoczuły o wymiarach 180 cm / 8000 cm, naświetlony i wywołany na oczach zgromadzonej publiczności.

Maciej Kaliszan uprawia fotografię wydawniczą, artystyczną i komercyjną. Nagradzany za swoje prace w międzynarodowych i ogólnopolskich konkursach fotograficznych. Wykładowca fotografii na międzynarodowych studenckich warsztatach artystycznych oraz w szkołach średnich i pomaturalnych.

  • Pokaz multimedialny fotografii Rafała Milacha - laureata nagrody World Press Photo w 2008 r. połączony ze spotkaniem z autorem.
10 października godz. 17.00
Muzeum w Gliwicach - Willa Caro ul. Dolnych Wałów 8a
  • Pokaz filmów o Zofii Rydet pt. Nieskończoność dalekich dróg oraz Zofia Rydet - portrety zrealizowanych przez Wiesława Głowacza dla TVP3.
Po projekcji odbędzie się spotkanie z reżyserem.
16 października godz. 17.00
Muzeum w Gliwicach Willa Caro ul. Dolnych Wałów 8a
  • "Fotografia jako dokument" - prelekcja Adama Soboty
30 października, godz.17.00
Muzeum w Gliwicach - Willa Caro ul. Dolnych Wałów 8a


Organizator III Gliwickiego Miesiąca Fotografii: Muzeum w Gliwicach
Koordynator projektu III GMF: Anna Kwiecień
Współpraca: Katarzyna Kalina
Dofinansowanie: Samorząd Miasta Gliwice

Gliwicki Miesiąc Fotografii
27 września - 31 października 2008

Magazyn fotopolis.pl patronuje wydarzeniu.


Zobacz wszystkie zdjęcia (9)

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Przejmujący portret brazylijskich slumsów - Peter Bauza z wystawą “Copacabana Palace” w Łodzi
Przejmujący portret brazylijskich slumsów - Peter Bauza z wystawą “Copacabana Palace” w Łodzi
“Projekt ten mówi o cierpieniu, słabościach, ale i sile. Pokazuje porażki i sukcesy w codziennej walce o przetrwanie. Niewielu wie o istnieniu tych ludzi.” Wystawa...
13
1
Dlaczego warto uczyć się fotografii w szkole filmowej? Rekrutacja w AMA Film Academy tylko do końca września
Dlaczego warto uczyć się fotografii w szkole filmowej? Rekrutacja w AMA Film Academy tylko do...
AMA Film Academy od 9 lat z powodzeniem zajmuje się kształceniem młodych filmowców. Uczy na kierunkach: operatorskich, reżyserskich, aktorskim, realizacji dźwięku,...
2
0
Warsztaty fotograficzne z Bownikiem w IFF
Warsztaty fotograficzne z Bownikiem w IFF
Chcesz poznać nowe trendy i spojrzenia na fotografię? Weź udział w dwudniowych warsztatach z Bownikiem, organizowanych przez Instytut Fotografii Fort. Zgłoszenia tylko...
2
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)