Gliwicki Miesiąc Fotografii 2007

0
Marta Sinior
2 Listopad 2007
Artykuł na: 23-28 minut
W najbliższy wtorek, 6 listopada 2007 roku odbędzie się uroczyste otwarcie drugiej edycji Gliwickiego Miesiąca Fotografii. W tym roku w programie festiwalu znalazło się jedenaście wystaw oraz wykład Małgorzaty Matery na temat terapeutycznej strony fotografii. Ekspozycją inaugurującą wydarzenie będzie prezentacja Michała Sowińskiego "50".
Formuła Gliwickiego Miesiąca Fotografii, wykreowana w 2006 roku przez Muzeum w Gliwicach, zakłada przegląd aktualnych i różnorodnych tendencji w dziedzinie fotografii. Wystawy fotografii organizowane są przez różne jednostki promujące sztukę w mieście i odbywają się w tym samym czasie. Muzeum, galerie, kluby, grupy fotograficzne realizują autonomiczne projekty w ramach festiwalu fotografii.

Podczas tegorocznej, drugiej edycji Miesiąca będzie można zobaczyć jedenaście wystaw prezentujących prace zarówno doświadczonych fotografików z bogatym dorobkiem artystycznym, jak i młodych artystów z Polski i zagranicy.


PROGRAM GLIWICKIEGO MIESIĄCA FOTOGRAFII
6.11 - 2.12.2007


Michał Sowiński 50
Willa Caro
Gliwice, ul. Dolnych Wałów 8a
Wernisaż: 6 listopada, godz. 17.00
Wystawa czynna do 2 grudnia 2007

Gliwicki Miesiąc Fotografii zainauguruje wystawa prac Michała Sowińskiego, przygotowana przez Muzeum w Gliwicach. Artysta jest członkiem ZPAF-u, jednym z założycieli Gliwickiego Towarzystwa Fotograficznego. W tym roku obchodzi 50-lecie pracy twórczej. Ten jubileusz daje możliwość ponownego odkrycia, a może nawet odmiennego spojrzenia na jego artystyczną drogę.

Ekspozycja będzie próbowała zerwać z ogólnym postrzeganiem twórczości fotografika, zapamiętanego przede wszystkim jako twórca estetyzujących aktów. Na wystawie zwiedzający będą mogli prześledzić najważniejsze etapy w rozwoju artysty. Akt był dla Michała Sowińskiego początkiem poszukiwań formalnych, materią do formowania obrazów, które następnie przechodziły do odmiennej sfery fotografii. To właśnie w wyniku takich poszukiwań powstały cykle "Multiplikacje", "Dezintegracje" i "Demitologizacje", które zobaczymy na wystawie.


Organizator wystawy: Muzeum w Gliwicach

Jerzy Lewczyński Fotografie do czytania
Galeria Esta
Gliwice, ul. Raciborska 8
Wernisaż: 16 listopada, godz. 18.00
Wystawa czynna do 2 grudnia 2007

Podczas wystawy "Fotografia do czytania" wraz z Jerzym Lewczyńskim odkryjemy po raz wtóry metafizyczność fotografii. Ten pedagog zarówno twórców, jak i odbiorców, woła do nas i apeluje: "Fotografia przekracza granice swego powołania! W świecie XXI wieku staje się środkiem łączącym czas dawny i dzisiejszy, a nade wszystko - opisuje losy duchowe człowieka. Dzieje się to na wiele sposobów i znaków tak bardzo związanych z życiem. Od XIX wieku rośnie lawinowo jej powszechna obecność. Wiele teorii podkreśla duchowy związek fotografii z człowiekiem. Są nawet poglądy o drugim życiu naszej egzystencji, zawartym w fotografii! Samotność człowieka wobec zmienności świata i jego fizyczna i psychiczna alienacja powoduje od dawna szukanie pomocy utrwalającej sens życia, szczęścia i tragedii. Pomoc od wieków przychodzi z wiarą w Boga i w duchowe wartości. Fotografia łączy w sobie wiele cech ułatwiających ludzką podróż w czasie i przestrzeni. Każda fotografia ma w sobie siłę przywoływania dawnego zapomnianego czasu! Dobrego losu, jak i złych klęsk. Otoczeni fotografią musimy docenić te emocje, które wynikają z przypomnienia przeszłości, ale i te które przestrzegają przed złą przyszłością! Wspólny los człowieka i jego utrwalony na fotografii ślad warte są prób opisania i pokazania!".

Organizator wystawy: Galeria Esta

Marek Gertsmann i Jerzy Malinowski Przestrzenie tożsamości
Klub Muzyczny 4 Art
Gliwice, ul. Wieczorka 22
Wernisaż: 9 listopada, godz. 18.00
Wystawa czynna do 2 grudnia 2007

Marek Gertsmann i Jerzy Malinowski wywodzą się z Gliwickiego Towarzystwa Fotograficznego. W latach 70. współtworzyli Studio Prób Fotograficznych i Filmowych ZOOM, od 1988 roku wspólnie prowadzą G-M STUDIO - studio fotografii reklamowej; członkowie ZPAF-u.

Artyści poprzez swoją prezentację stawiają istotne pytania dotyczące współczesnej fotografii. Pytają, na ile fotografia, jak dawniej, jest dokumentem? Czy współczesna fotografia jest tożsama z rzeczywistością? Dziś piksele, zastępując światłoczułe ziarenka emulsji fotograficznej, stworzyły prawie nieograniczone możliwości budowania obrazu; jedyną granicą jest wyobraźnia. W przestrzeni sztuki artyści kreują nowe tożsamości, a w przestrzeni faktów można mieć do czynienia z manipulacją. Marek Gerstmann i Jerzy Malinowski, zestawiając obrazy faktów i mitów, starają się stworzyć nowe konteksty, inspirując przestrzeń wyobraźni odbiorcy.


Organizator wystawy: G-M Studio

Mariusz Forecki Okruchy dnia
Galeria w Ratuszu
Gliwice, Rynek
Wernisaż: 6 listopada, godz. 18.30
Wystawa czynna do 2 grudnia 2007

Wystawa Mariusza Foreckiego to zestaw fotografii, które składają się na projekt, uzupełniany ciągle nowymi zdjęciami. Autor uczestniczył z aparatem w rożnych wydarzeniach, stawał się odbiorcą obserwowanych obrazów czy emocji. Każda sfotografowana sytuacja była ważna dla bohaterów zdjęć, a przez to stawała się ważna dla niego. Zarejestrowane historie są w większości zwyczajne - daleko im do wstrząsających scen i niesamowitych wydarzeń. Jednak dla ludzi uchwyconych na zdjęciach są one najważniejsze, bo niejednokrotnie zmieniły ich życie.

Organizator wystawy: Gliwicki Dom Fotografii

Jacek Gąsiorowski Portrety
Palmiarnia
Gliwice, ul. Fredry 6
Wystawa czynna od 6 listopada do 2 grudnia 2007

Delikatne, nasycone wrażliwością i miłością do ludzi portrety, wykonane średnioformatowym aparatem. Jak mówi artysta: "Fotografuję ludzi, tych których znam - aby ich lepiej poznać. Tych, których nie znam – aby byli mi znani. Przełamuję lek i wstyd, wyzwalam ludzi ze swych uprzedzeń. Pielęgnuję ich obraz. Nie poruszam się w jednej tonacji, lubię efekt przypadku. Chętnie improwizuję".

Organizator wystawy: Gliwicki Dom Fotografii

Carolina Lopes Abstrakcje
Galeria SMS
Gliwice, ul. Kaczyniec (wejście obok n-ru 17)
Wystawa czynna od 6 listopada do 2 grudnia 2007

Debiut portugalskiej fotografki, studentki wydziału sztuki Uniwersytetu Beira Interior. Prezentowane prace to wysoce subiektywny, intrygujący zapis rzeczywistości, otaczającej autorkę. Carolina Lopes znalazła swoją drogę w fotografii, nie poddając się modzie głównego nurtu portugalskiej fotografii na kolorową fotografię kreatywną, nie epatuje opatrzonymi kadrami w stylu filmu Lisbon Story.

Organizator wystawy: Gliwicki Dom Fotografii

Anna Sielska Czysta Formalność
Galeria Na2P
Gliwice, ul. Białej Bramy 10
Wernisaż: 9 listopada, godz. 17.00
Wystawa czynna do 2 grudnia 2007

Anna Sielska opowiada nam swoje historie. A są to opowieści o zdarzeniach najzwyczajniejszych, takich przed którymi niejednokrotnie przechodzi się obok, kwitując je zwrotem "czysta formalność". Niektóre spośród nich to narracje osobiste oraz intymne, inne znów najwyraźniej odwołują się do doświadczeń pokolenia autorki. Artystka diagnozuje, nie tylko zresztą swoją, prywatność, a jednym z jej wymiarów czyni dyskurs ciała i wyłanianie się cielesności oraz kobiecości. Te wątki prowadzone są synchronicznie i zorientowane są wokół kilku postaci. Stąd prace te penetrują nie tylko obszar bytu, ale także bytowania.

Organizator wystawy: Galeria Na2P

Grupa Fotograficzna Precel Krzesła – tryptyk
Galeria ZPAP "Po schodach"
Gliwice, Rynek 6
Wernisaż: 10 listopada, godz. 17.00
Wystawa czynna do 2 grudnia 2007

Trudno wymienić bardziej prozaiczny sprzęt codziennego użytku. Tak banalny, że wręcz niezauważalny. Z gatunku tych, których obecność dostrzegamy gdy... ich zabraknie lub gdy są niewygodne. A przecież trudno bez nich żyć. Są piękne i brzydkie, solidne i tandetne, wygodne i przypominające narzędzia tortur. Jak każdy wytwór człowieka mają w sobie duszę lub są zimnym przedmiotem. Podobnie jest przecież z wieloma elementami otaczającego nas świata, naszego życia. Dlatego właśnie "Precle" postanowiły przedstawić zwielokrotniony, zbiorowy portret krzesła. Tak odmienny, jak odmiennych jest kilkunastu członków, działającej od sześciu lat grupy, zrzeszającej gliwickich miłośników fotografii. Mają oni już za sobą już wiele wystaw zbiorowych i indywidualnych, pokazów multimedialnych, a także udział w łódzkich, rybnickich i gliwickich festiwalach fotograficznych.

Organizator wystawy: Grupa Fotograficzna Precel

Grupa Fotograficzna Precel Świat dziecka
Miejski Dom Kultury
Gliwice, ul. Rybnicka 29
Wernisaż: 7 listopada, godz. 17.30
Wystawa czynna do 2 grudnia 2007

"Świat dziecka" to tytuł kolejnej wystawy Gliwickiej Grupy Fotograficznej "Precel". Jej członkowie są w różnym wieku, mają różne doświadczenia życiowe. Niektórzy wychowują dzieci, niektórzy sami niedawno nimi byli... Jak widzą dziecko w świecie dorosłych? Czy dojrzały człowiek może patrzeć oczyma malca? Jak rozumie jego małe wielkie problemy? Czy jest w stanie w ogóle je dostrzec? Czy - spoglądając na malucha – widzi tylko ślicznego bobasa, czy też małego człowieka? Czy w codziennym życiu zastanawia się nad tym, ze właśnie kreuje czyjś cały świat? Świat dziecka. Jak one postrzegają rzeczywistość? Dorosłych? Patrząc na prezentowane zdjęcia, każdy z nas może zadawać podobne pytania. Zadawali je sobie również autorzy. Odpowiedzi będą różne. Zawsze niejednoznaczne. Bo taki jest świat... Także świat dziecka.

Organizator wystawy: Grupa Fotograficzna Precel

Maciej Pokora Skóra moich drzew
Galeria Pasja
Gliwice, ul. Zygmunta Starego 1/1
Wernisaż: 10 listopada, godz. 18.00
Wystawa czynna do 2 grudnia 2007

Tytuł wystawy zaczerpnięto z jednego z wierszy Michała Wrońskiego, gliwiczanina, pisarza, poety, rzeźbiarza. Wystawa składa się z kilkunastu prac, ilustrujących nierozerwalny związek Michała z przyrodą, otoczeniem i tworzywem - korą, będącą źródłem jego inspiracji, ale także i swego rodzaju energii życiowej.

Michał - człowiek o bardzo bogatej i zróżnicowanej osobowości, wrażliwy, a przy tym jakże skromny, stroniący od zgiełku i ceniący sobie prywatność, bardzo niechętnie zapatruje się na wszelakie próby "popularyzowania" jego wizerunku. Maciej Pokora miał niełatwe zadanie przekonania go do tego pomysłu. Argumentem decydującym było zapewnienie, iż nie chodziło fotografikowi bynajmniej o stawianie go w roli "biernego" modela, ale raczej współtwórcy. Prezentowane prace są więc wynikiem swego rodzaju eksperymentu, efektem współpracy pomiędzy fotografującym, ingerującym z założenia w anonimowość, a broniącym swej przestrzeni artystą, syntezą tego, co chciał i mógł fotografik i tego, na co pozwolił mu sam Michał.


Organizator wystawy: Galeria Pasja

Ginące piękno - architektura górnośląskiego modernizmu dwudziestolecia międzywojennego
Galeria Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej
Gliwice, ul. Akademicka 7
Wystawa czynna od 6 listopada do 2 grudnia 2007

Prezentowane prace są pokłosiem ogólnopolskiego studenckiego konkursu fotograficznego, który odbył się wiosną 2007 roku. Wystawa to wybór najlepszych prac spośród nadesłanych ponad dwustu fotografii, w tym oczywiście prac nagrodzonych.

Na ekspozycji zobaczyć można specyficzny obraz architektury modernistycznej miast śląskich: Gliwic, Zabrza, Bytomia, Katowic, Opola, Bielska-Białej i wielu innych. Fotografie przedstawiają zarówno powszechnie rozpoznawalne obiekty, jak i te całkiem nieznane, których czar odkrywa dopiero obiektyw aparatu. Ginące piękno uchwycone na kilkudziesięciu fotografiach to interesująca dokumentacja rzeczywistości, w której przeszłość odbija się w teraźniejszości niczym w krzywym zwierciadle.


Organizator wystawy: Wydział Architektury Politechniki Śląskiej, Silesia Partner Film Production, Isover Polska

WystawaŚląskie sfumato. Opowieść o pięknych fotografiach i trudnej historii Śląska
Oddział Odlewnictwa Artystycznego
Wystawa czynna: 19.10-02.12.2007

W ramach Gliwickiego Miesiąca Fotografii 22 listopada 2007 roku w Willi Caro odbędzie się wykład Małgorzaty Matery Blizna biżuterią. O terapeutycznej stronie fotografii. Początek wykładu o godzinie 17.


Organizator GMF: Muzeum w Gliwicach

Partnerzy: Gliwicki Dom Fotografii, Grupa Fotograficzna Precel, Galeria Esta, Galeria Na2P, G-M Studio, Wydział Architektury Politechniki Śląskiej, Galeria Pasja, Galeria ZPAP "po schodach", Galeria SMS, Klub Muzyczny 4 Art, Samorząd Miasta Gliwice - Galeria w Ratuszu, MZUK Gliwice - Palmiarnia, MDK w Gliwicach.

Patronat honorowy: Związek Polskich Artystów Fotografików
Patroni medialni: Sztuka.pl - Gazeta Antykwaryczna, Fotopolis.pl, Gliwicki Magazyn Kulturalny, Nowiny Gliwickie, Radio Plus, TVP 3


Zobacz wszystkie zdjęcia (17)

Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Jesienna promocja plecaków Shimoda i zupełnie nowa linia Action X
Jesienna promocja plecaków Shimoda i zupełnie nowa linia Action X
Wygoda i bezkompromisowa funkcjonalność nawet w najtrudniejszych warunkach - jeżeli w wyborze sprzętu fotograficznego kierujecie się tą zasadą, plecaki Shimoda mają spełnić Wasze oczekiwania....
0
0
Zimowy cashback Sony - aparaty i obiektywy taniej do 2000 zł
Zimowy cashback Sony - aparaty i obiektywy taniej do 2000 zł
Rusza najnowsza promocja cashback na aparaty Sony. Do 2 lutego można uzyskać zwrot części pieniędzy wydanych na poszczególne korpusy, obiektywy i zestawy sprzętu....
81
2
Artysta w fazie tworzenia – wystawa zdjęć Mikołaja Smoczyńskiego w MOCAK-u
Artysta w fazie tworzenia – wystawa zdjęć Mikołaja Smoczyńskiego w MOCAK-u
Malarz, rysownik, performer, tworzył też obiekty i instalacje, fotografując wykreowaną przez siebie rzeczywistość. W 10. rocznicę śmierci Mikołaja Smoczyńskiego będziemy mieli możliwość...
0
0
Powiązane artykuły