II Międzynarodowy Festiwal Fotografii w Łodzi 22-25 maja 2003

Autor: Marta Majewska

28 Kwiecień 2003
Artykuł na: 17-22 minuty
Już za kilka tygodni rozpocznie się w Łodzi II Międzynarodowy Festiwal Fotografii. W ciągu czterech dni można będzie obejrzeć ponad trzydzieści wystaw fotograficznych, warsztaty, wykłady, projekcje kilkudziesięciu filmów, prezentacje szkół fotograficznych... zapowiada się obiecująco.

26.05.2003

Wczoraj w Łodzi zakończył się II Międzynarodowy Festiwal Fotografii. Impreza przygotowana była bardzo profesjonalnie, program był bogaty, wszystko zostało doskonale zorganizowane. Dopisała także publiczność i pogoda. Podsumowując: festiwal zakończył się sukcesem i wypada tylko z niecierpliwością oczekiwać kolejnych edycji.

Biuro Festiwalu w ŁDK

Kilkudziesięciu wystawom, pokazom, wykładom i warsztatom, towarzyszyła doskonała atmosfera. Bogaty program i świetna organizacja festiwalu sprawiły, że była to impreza niezwykle udana, skupiająca nie tylko polskich pasjonatów fotografii. Jednak należy skupić się na prezentowanych zdjęciach, jest bowiem co komentować.

Nie ma wątpliwości, że łódzki festiwal pokazał dużo niezwykle różnorodnych fotografii. Bezdyskusyjne jest także, że wśród nich znalazło się wiele naprawdę dobrych prac. Jednakże ważne jest to, że zaprezentowano fotografie inne od tych eksponowanych zazwyczaj w polskich galeriach. Na wielu wystawach można było oglądać zdjęcia o świeżej, niespotykanej w polskich szkołach estetyce. Oglądając prace greckie czy czeskie o ciekawej kompozycji, pięknym świetle, doświadcza się czegoś nowego. Fotografie studentów polskich szkół fotograficznych, czy szeroko już znanych fotoreporterów i artystów, oglądane na codzień, nie budzą tylu wrażeń i odczuć. Dlatego miłym doświadczeniem jest obcowanie z fotografiami, do których estetyki zmysły nie zdążyły się jeszcze przyzwyczaić.

Wystawa fotografii grupy Opsis z Grecji

Szczególnie ciekawe były fotografie studentów greckiej grupy Opsis, na których mimo czerni i bieli, dostrzegało się śródziemnomorskie słońce (Galeria Ars Nova). Należy docenić doskonałą kompozycję fotografii Iannisa S. czy ciekawy cykl poświęcony pasażerowi pociągu autorstwa Alexandry Kyrli. Natomiast studenci greckiej szkoły Stereosis, którzy prezentowali swoje prace w Fabryce Fotografii (Poznańskiego), pokazali doskonałą artystyczną fotografię kolorową, której w polskich szkołach nie praktykuje się zbyt często.

Prace studentów greckiej szkoły Stereosis, Fabryka Fotografii

W Fabryce Fotografii zaprezentowali się także studenci łódzkiej filmówki, którzy pokazali naprawdę doskonałe prace. Warto bliżej poznać fotografie Uli Tarasewicz, Bartka Lipowskiego czy Ani Bińczyk. Eksponowane są one także w Teatrze Studyjnym przy ulicy Kopernika w Łodzi. Wśród innych szkół fotograficznych wyróżniały się także prace z Jeleniej Góry. W nastrojowej scenerii hali fabrycznej, fotografie eksponowane były jedna obok drugiej, co dawało odczucie przesycenia, natłoku obrazu. Najbardziej zauważalne były prace nietypowo pokazane lub opowiadające jakąś historię. Niesamowite wrażenie wywarł fotoreportaż o życiu Cyganów w południowo wschodniej Słowacji.

Prezentacja szkół fotograficznych w Fabryce Fotografii

Na uwagę zasługują także fotografie prezentowane na wielu wystawach poza Fabryką Fotografii. Szczególnie zachęcam do zapoznania się z twórczością Kobusińskiego. Doskonałe fotografie zaprezentowano na wystawie retrospektywnej twórczości Dagmary Hochovej. Jedna z prac dokumentujących powojenną Pragę znalazła się na plakacie promującym Festiwal.

fotografia z wystawy Dagmay Hochovej

Czas spędzony na wystawie łódzkiej grupy POZA, prezentowanej w Galerii ŁTF, także nie był stracony. Twórczość częściowo znana jest już czytelnikom Fotopolis, chociażby fotografie baletnic Piotra Rosińskiego.

Do opisanych wystaw należy jeszcze dodać kilka ekspozycji w ŁDK i Forum Fabricum, zdjęcia Pawła Otto, Lelka, i w ten sposób tworzyć subiektywną listę najlepszych ekspozycji. Pozostałe wystawy były niezłe, ale w takim towarzystwie mogły się po prostu mniej podobać. Choć mogły się okazać interesujące z wielu innych względów. Jedną z podstawowych wartości festiwalu jest bowiem różnorodność prezentowanych prac.

Projekt Galeria Piotrkowska nie mógł zostać zrealizowany w zaplanowanej skali, bo fotografie były przez właścicieli lokali upatrywane jako przeszkoda w dotarciu do oferty handlowej sklepów. Jednak wiele witryn wypełniły zdjęcia i spacerując Piotrkowską można podziwiać artystyczne fotografie. Również wnętrza kafejek i sklepów ozdobione były fotografiami. Dzięki temu ani na chwile nie można było zapomnieć, że w Łodzi zamieniła się w światową stolicę fotografii.

Ekspozycja zdjęć w ramach projektu Piotrkowska - najdłuższa galeria świata

28.04.2003

Organizatorzy zapowiedzieli kilkadziesiąt wystaw fotograficznych, cztery tematy warsztatów, osiem wykładów, siedem cykli projekcji filmów, prezentacja ośmiu szkół fotograficznych i wiele happeningów takich jak wystawa Galerii Bezdomnej, pochód jej uczestników czy projekt Galeria Piotrkowska. Czy ten bogaty program można zmieścić w ciągu czterech dni od 22 do 25 maja? Organizatorzy zaplanowali wszystko tak, żeby uczestników festiwalu nic nie ominęło. Jeśli jednak kogoś interesują wszystkie pozycje i chce mieć więcej czasu na spokojne oglądanie wystaw, to powinien przyjechać do Łodzi dzień lub dwa przed rozpoczęciem festiwalu i wyjechać kilka dni po jego zakończeniu... Dla tych, którzy nie będą mogli zobaczyć wszystkiego, Fotopolis przygotuje wyczerpującą relację.

Karnet na cały festiwal (wstęp na wystawy, wykłady, warsztaty, pokazy filmów) wynosi 32 zł. Wstęp na wszystkie atrakcje podczas 2 wybranych dni festiwalu: 26 zł

Szczegółowy program festiwalu można ściągną klikając TUTAJ

Poniżej prezentujemy wstępny program festiwalu. Po kolei opisane zostanąWarsztaty

1. Wystawy

Jak zapewniają organizatorzy wszystkie planowane wystawy będą prezentowane przez cały czas trwania festiwalu. Zaczną się kilka dni przed jego rozpoczęciem i będzie można je oglądać tuż po zakończeniu festiwalu. Są już znane dokładne terminy wszystkich wystaw. Poniżej można ściągnąć dużą mapę centrum Łodzi, na której usytuowane zostały galerie.

mapka galerii

Najwięcej wystaw zaplanowano w Łódzkim Domu Kultury przy ul. Traugutta 18 www.ldk.lodz.pl. Ekspozycje w galeriach ŁDK czynne będą od czwartku 22 maja do niedzieli 25 maja w godzinach 14-18.

1. Dagmar Hochova Fotografie

2. Kapuściński Fotografie

3. Wystawa przygotowana przez Galerię Luksfera

4. Tomasz Mościcki Fotografie

5. Krzysztof Surmacz Fotografie

6. Dragan Dragin

7. Jiri Ernest, Jakub Uhlik Fotografie

8. Wystawa pokonkursowa Moja ostatnia fotografia

9. Leszek Szurkowski Fotografie 16-30 maj 2003. Przeczytaj więcej w dziale wystawy

W Ośrodku Działań Artystycznych FORUM FABRICUM przy ulicy Ogrodowa 17 zaplanowane zostały ekspozycje fotografii następujących artystów:

1. Ivars Gravlejs

2. Lambros Kiriakou

3. Ewa Ciechanowska

4. Marta Olejnik

5. Krzysztof Jóźwiak

Wystawy w Forum Fabricum będzie można oglądać 23 i 24 maja wieczorami, po godzinie 19.

Ponadto fotografie będą prezentowane w różnych galeriach w centrum Łodzi:

1. Galeria Adi Art, ul. Traugutta 9, tel. 630-31-58, fotografie Piotra Lelka, od 20 do 30 maja 2003, od poniedziałku do piątku w godzinach 10-18. Przeczytaj więcej w dziale wystawy

2. Galeria Ars Nova, ul. Piotrkowska 6, fotografie Greckiej Grupy Opsis, od 22 do 25 maja w godzinach 12- 18.

3. Galeria J, ul. Próchnicka 3, z cyklu prezentacji grackiej fotografii: Theodoros Iliadis, od 22 do 25 maja, czw-pt 11-18, sob-nd. 11-15.

4. Galeria Łódzkiego Towarzystwa Fotograficznego, ul. Piotrkowska 102 Wystawa fotografii POZA. Wernisaż 20 maja o godzinie 19. Wystawa będzie czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 11-19, a w soboty w godzinach 10-14, do 7 czerwca 2003. Przeczytaj więcej w dziale wystawy

5. Galeria Dialogu Czterech Kultur, pl. Wolności, Fotografia Otworkowa. Wernisaż 20 maja o godzinie 17. Wystawa będzie czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 10-18, do 20 czerwca 2003. Przeczytaj więcej w dziale wystawy

6. Galeria Manhattan, ul. Wigury 15, tel. 636 33 44 free.art.pl/galeria_manhattan wystawa poświęcona fotografiom Kopaniszyna i Łobzowskiego. Wernisaż 23 maja o godzinie 19. Do 1 czerwca, od poniedziałku do piątku w godz. 11.00-19.00.

7. Galeria Tower Building, ul. Łąkowa 11, wystawy Latarnik i Art & Design Society Wystawa będzie czynna od 16 maja (wernisaż o 19), do 16 czerwca 2003. Przeczytaj więcej w dziale wystawy

8. Galeria Pożegnanie z Afryką, ul. Piotrkowska 88, Marek Domański Fotografie. Wystawa będzie czynna od 16 maja do 16 czerwca 2003 w godzinach 12-21.Przeczytaj więcej w dziale wystawy

9. Galeria Śródmiejskiego Forum Kultury, ul. Roosvelta 17, Hana Rysowa Fotografie. Od 22 do 25 maja w godzinach 10-17.

10. Galeria Wschodnia, ul. Wschodnia 23/3, fotografie Wiesława Michalaka i Jerzego Grzegorskiego Obiektywna przestrzeń. Wernisaż 21 maja o godzinie 20. Wystawa czynna będzie do 7 czerwca 2003. Przeczytaj więcej w dziale wystawy

11. Galeria Wyższej Szkoły Sztuki i Projektowania w Łodzi, ul. Pomorska 86 - wystawa grupy n@płocie. Od 22 maja do 22 czerwca 2003. Podczas festiwalu galeria będzie czynna od 12 do 17. Przeczytaj więcej w dziale wystawy.

12. Galeria ZPAP na piętrze, ul. Piotrkowska 86, tel. 632 73 56, fotografie Szymona Kobusińskiego. Od 20 do 25 maja w godzinach 12-18. Przeczytaj więcej w dziale wystawy

13. Galeria 86, ul. Kościuszki 24, Artur Chrzanowski Pokój na Ziemi. Galeria czynna: wtorek-piątek 15-19, sobota: 12-16.

14. Miejska Galeria Sztuki w Łodzi, Galeria Willa www.miejskagaleria.lodz.pl Fotografia dzikiej przyrody - prace z międzynarodowego konkursu Worldlife photographer of the Year 2002 08.05 - 01.06.2003. Godziny otwarcia: wtorek, środa, piątek: 12-17 czwartek: 12, sobota, niedziela: 12-16. Przeczytaj więcej w dziale konkursy

15. Klub Jazzga, ul. Piotrkowska 86 - Paweł Otto Fotografia Jazzu. Od 21 maja do końca czerwca 2003. Od poniedziałku do soboty od godziny 14, a w niedzielę od godziny 15 do ostatniego klienta. Przeczytaj więcej w dziale wystawy

2. Warsztaty

Warsztaty odbywać będą się w Łódzkim Domu Kultury (ul. Traugutta 18) w sali 218.

Camera obscura prowadzone przez Marka Domańskiego

Każdy uczestnik podczas warsztatów będzie mógł wykonać cykl fotografii otworkowych w dowolnym formacie i technice. Liczba uczestników: 10-15 lub 15-30

Termin: 3 dni po 3 godziny zegarowe (piątek 13, sobota 13.15, niedziela 13.)

Program:

Dzień 1: Zajęcia teoretyczne (wykład na temat historii współczesnych zastosowań oraz sposobów wykonania kamery otworkowej)

Dzień 2: Wspólne budowanie aparatów fotograficznych. Samodzielna praca w plenerze oraz praca w ciemni i omówienie rezultatów.

Dzień 3: Omówienie rezultatów oraz realizacja wystawy

Techniki malarskie w procesie cyfrowej obróbki zdjęć prowadzone przez Tomka Jakubowskiego.

Termin: piątek w godzinach 11-12.30, niedziela 11-13.

Prezentacja możliwości jakie stwarza wykorzystanie sprzętu komputerowego. Krótki kurs podstawowych funkcji obróbki zdjęć, ich optymalizacja, przygotowanie do druku itp.

Prezentacja przeprowadzona zostanie za pomocą rzutnika multimedialnego. Z założenia nie ma być to tylko prezentacja techniczna ale także próba krytycznej analizy nowych, cyfrowych mediów. Problem zasadniczy dotyczyć będzie tego jakie nowe jakości wnosi komputer do pracy fotografa. Przewidywana jest także sesja dyskusyjna oraz prezentacja różnych prac wykonanych za pomocą komputera, połączona z omawianiem ich.

Srebrowa fotografia czarno-biała, dziś prowadzi Wojciech Tkaczyński.

Termin: piątek w godzinach 15 - 16.30, sobota w godzinach 11.30 - 13.00

Założeniem warsztatu jest przedstawienie metod pracy w ciemni, służących zoptymalizowaniu jakości odbitki fotograficznej. Jakkolwiek zajęcia te nie będą poświęcone wyłącznie technicznej analizie zdjęć. Będą również stanowiły próbę zaangażowania ogólnej problematyki fotografii w kontekście technik jej otrzymywania.

Warsztat oświetleniowy przy współpracy z firmą Elfo Portret w oświetleniu fleszowym Warsztaty poprowadzi Piotr Tomczyk

Termin: piątek, godzina 17, sobota, godzina 17.

W zainscenizowanym studio fotograficznym, odbędzie się sesja zdjęciowa. W miarę możliwości postaramy się w dzień po warsztatach wyeksponować powstałe zdjęcia, do których pozować i które wykonywać będą uczestnicy warsztatów. Następnego dnia nastąpi także omówienie powstałych prac.

3. Wykłady

Wykłady odbywać będą się w Łódzkim Domu Kultury (ul. Traugutta 18) w sali 221

  • Lech Lechowicz, czwartek 22.05, godz. 16.00, wykład inaugurujący "Fotografia i sztuka - relacje dawne i współczesne". Wykład połączony będzie z prezentacją slajdów.
  • Prof. Aleksander Błoński, piątek 23.05, godz. 16.00, wykład "Czy fotografia zmieniła nasze życie"
  • Krzysztof Cichosz, piątek 23.05, godz. 16.00 ?W centrum fotografii?, wykład poświęcony historii jednej z najważniejszych polskich galerii fotograficznych: Galerii FF
  • Józef Robakowski - trzy wykłady połączone z prezentacją filmów (piątek, sobota, niedziela):"Warsztaty Formy Filmowej" - piątek 23.05, godzina 18.00"Sztuka wideo na świecie" - sobota 24.05, godzina 16.00"Sztuka wideo w Polsce" - niedziela 25.05, godzina 18.00
  • Teresa Papamichali z Wydziału Multimedialnego warszawskiej ASP, sobota, 24.05, godz. 14.00, wykład "Nowe media w sztuce" oraz prezentacja międzynarodowego projektu "We, all the people"
  • dr. Włodzimierz Pastuszak (Europejska Akademia Fotografii) niedziela 25.05, godz. 14, "Magia Obrazu czyli o tajemnicach barwnych obrazów, o akcie tworzenia i zjawiskach umysłowych, oraz o zależności między wyrazem artystycznym a czynnikami psychicznymi"
  • Magdalena Kwiatkowska niedziela 25.05, godz. 16.00, "Obraz świata w reklamie społecznej"
  • Otwarty panel dyskusyjny, sobota 24.05, godz. 16.30

4. Projekcje filmów

W dwóch kinach Łódzkiego Domu Kultury: Kinie Kameralnym i Kinie Dużym odbywać będą się projekcje kilkadziesięciu filmów dokumentalnych i fabularnych podzielonych na siedem cykli: Klasyka dokumentu, Dokumenty o fotografii i fotografikach, Krótki przegląd filmów Wojciecha Wiszniewskiego, Fotografia w filmie, Ekspresjonizm niemiecki, Łódź w obiektywie kamery oraz Kameralny Wieczór Filmowy Witolda Leszczyńskiego.

5. Happeningi

Festiwalowi towarzyszyć będą dwa projekty happeningowe: Projekt Piotrkowska - najdłuższa galeria świata oraz Galeria Bezdomna.

W witrynach sklepowych ulicy Piotrkowskiej zawisną fotografie, nadesłane przez twórców z całej Polski. Kurator tej wystawy będzie wybierał prace tak, żeby odzwierciedlały one główne nurty współczesnej fotografii. Prace należy nadsyłać lub przynosić osobiście do 7 maja 2003. Będą one eksponowane w dniach: 20-25 maja. O Projekcie Piotrkowska pisaliśmy już obszernie w Fotopolis Jest to oddzielny projekt, który nie jest częścią festiwalu, a jedynie imprezą towarzyszącą.

Szósta już wystawa Galerii Bezdomnej rozpocznie się 17 maja w jednej z fabryk przy ul. Piotrkowskiej 138-140. Fotografie będą eksponowane przez tydzień do soboty 24 maja 2003. Po zakończeniu wystawy, w sobotę około godziny 18 uczestnicy wystawy ruszą w fotograficzny pochód z pracami na transparentach. O szczegółach związanych z łódzką wystawą galerii Bezdomnej informowaliśmy już na Fotopolis

Przeczytaj relację z wernisażu w dziale recenzje

Zapraszamy też na stronę Festiwalu

{GAL|26090
Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Startuje weekend z Poznańską Nagrodą Fotograficzną - ogłoszenie zwycięzców, wystawa pokonkursowa i spotkania z twórcami
Startuje weekend z Poznańską Nagrodą Fotograficzną - ogłoszenie zwycięzców, wystawa pokonkursowa i...
Już dziś poznamy zwyciezców 1. edycji konkursu fotografii dokumentalnej Poznańska Nagroda Fotograficzna. O godzinie 18.00 w Starym Browarze wystartuje wystawa pokonkursowa połączona ze...
6
Przepływ - menstruacja oczami kobiecego kolektywu TiT
Przepływ - menstruacja oczami kobiecego kolektywu TiT
“Przypływ”, najnowsza wystawa w Łazędze Poznańskiej, przybliża widzom rzadko poruszany temat menstruacji oraz menopauzy. Wernisaż 11 maja o godz. 18.00.
4
Godox Show 2024 w Tarnowie - weekendowe spotkanie dla fotografów, filmowców i vlogerów
Godox Show 2024 w Tarnowie - weekendowe spotkanie dla fotografów, filmowców i vlogerów
W najbliższy weekend 27-28 kwietnia w Centrum Sztuki Mościce odbędzie się Godox Show 2024 - wydarzenie, które zjednoczy entuzjastów vlogowania, gamingu, filmowania oraz fotografii....
4