Przed festiwalem w Łodzi

0
Marta Majewska
19 Maj 2003
Artykuł na: 6-9 minut
W najbliższy wtorek i środę, czyli jeszcze przed rozpoczęciem II Międzynarodowego Festiwalu, w Łodzi odbędzie się aż sześć wernisaży. Zobaczymy miedzy innymi podwodne zdjęcia Szymona Kobusińskiego, fotografie jazzu autorstwa Pawła Otto oraz prace wykonane w technice otworkowej.

W najbliższy wtorek i środę, czyli jeszcze przed rozpoczęciem II Międzynarodowego Festiwalu, w Łodzi odbędzie się aż sześć wernisaży. 20 maja rozpocznie się wystawa zdjęć Piotra Lelka, Szymona Kobusińskiego, grupy fotograficznej POZA oraz prac wykonanych w technice otworkowej. Natomiast dzień później nastąpi otwarcie ekspozycji prac J. Grzegorskiego i W. Michalaka oraz fotografii jazzu autorstwa Pawła Otto.

Fotografie Piotr Lelek, Galeria Adi Art, ul. Traugutta 9, tel. 630-31-58, od 20 do 30 maja (pon.-pt. 10-18).

Autor prezentowanych na wystawie prac jest absolwentem Wyższego Studium Fotografii na Wydziale Operatorskim PWSFTviT w Łodzi. Interesuje się gównie fotografią kreacyjną, w szczególności fotomontażem. Uważa, że technika ta pozwala najpełniej wyrazi rzeczywistość wokół nas i w nas samych. Eksponowany cykl Anima powstał z inspiracji wnętrzami opuszczonego barokowego klasztoru - przeraźliwie pustymi, wręcz domagającymi się ożywienia. Stały się tłem intymnej historii dwojga ludzi, refleksji nad fenomenem spotkania, potrzebą kontaktu i przekazania emocji.

fot. P. Lelek

Wystawa prac grupy POZA, Galeria ŁTF, ul. Piotrkowska 102 Wernisaż 20 maja o godzinie 19. Wystawa będzie czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 11-19, a w soboty w godzinach 10-14, do 7 czerwca 2003.

POZA to grupa pięciu młodych fotografików z rodzinnego miasta Festiwalu - Łodzi. Nazwa grupy nie jest przypadkowa. Sugeruje ona ,że autorzy starają się, aby ich prace odsyłały do tego co można znaleźć poza kadrem prezentowanych fotografii. Członkowie grupy POZA, nie posiadający wykształcenia fotograficznego, twierdzą, że brak ukierunkowania i akademickiego wpływa pozytywnie na przekaz, płynący z ich prac.

fot. grupa POZA

Fotografia Otworkowa, Galeria Dialogu Czterech Kultur, pl. Wolności. Wernisaż 20 maja o godzinie 17. Wystawa będzie czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 10-18, do 20 czerwca 2003.

Wystawa podsumowuje ostatnie 3 lata osiągnięć środowiska łódzkiego w dziedzinie fotografii otworkowej.

fot. Orlikowska

Obiektywna przestrzeń, fotografie autorstwa Wiesława Michalaka i Jerzego Grzegorskiego, Galeria Wschodnia, ul. Wschodnia 23/3. Wernisaż 21 maja o godzinie 20. Wystawa czynna będzie do 7 czerwca 2003.

Jerzy Grzegorski jest absolwentem łódzkiej ASP. Od lat 80-tych zajmuje się instalacją, obiektami, rysunkiem, i fotografią. Jego prace prezentowane były na ponad stu wystawach w kraju i za granicą i znajdują się w zbiorach między innymi w Muzeum Sztuki w Łodzi, w kolekcji World Bank w Waszyngtonie, w Muzeum Narodowym w Szczecinie, bibliotece w Grennoble oraz kolekcjach prywatnych. Wraz z Adamem Klimczakiem jest założycielem Galerii Wschodniej w Łodzi. Brał udział jako kurator w licznych pokazach w Polsce i Niemczech. Obecnie jest wykładowcą fotografii na Wydziale Komunikacji Audiowizualnej w Wyższej Szkole Humanistyczno - Ekonomicznej w Łodzi.

Drugi z autorów eksponowanych fotografii - Wiesław Michalak, jest absolwentem uczelni fotograficznych w Polsce i Kanadzie. Od połowy lat 90-tych jest wykładowcą Uniwersytetu Ryersona w Toronto. Przedtem pracował na wyższych uczelniach w Kanadzie, Australii i Wielkiej Brytanii. Od połowy lat 70-tych zajmuje się fotografią, cyfrowymi metodami przetwarzania obrazów, animacją komputerową oraz produkcją materiałów multimedialnych z wykorzystaniem technologii cyfrowych. Jest również autorem wielu prac teoretycznych i metodologicznych. Opublikował ponad pięćdziesiąt artykułów, rozdziałów książkowych, wydawnictw okazjonalnych z dziedziny przetwarzania obrazów cyfrowych, fotografii i programowania graficznych systemów komputerowych.

z wystawy "Obiektywna przestrzeń"

Inny świat fotografie podwodne Szymona Kobusińskiego, Galeria ZPAP na piętrze, ul. Piotrkowska 86, tel. 632 73 56. Od 20 do 25 maja w godzinach 12-18.

Szymon Kobusiński w 2001 roku obronił dyplom na PWSFTviT. Kontynuuje naukę na podyplomowych studiach w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Teatralnej i Telewizyjnej w Łodzi. Jest autorem bardzo ciekawych prac o niezwykłych walorach estetycznych.

fot. S. Kobusiński

Fotografia Jazzu autorstwa Pawła Otto, Klub Jazzga, ul. Piotrkowska 86. Od 21 maja do końca czerwca 2003. Od poniedziałku do soboty od godziny 14, a w niedzielę od godziny 15 do ostatniego klienta.

Paweł Otto jest absolwentem Studium Form Fotograficznych w Warszawie i członkiem Fotoklubu RP. Zajmuje się przede wszystkim fotografią społeczną. Z wielką pasją fotografuje zwykłych przechodniów - mieszkańców wielkich miast i małych wsi. Seria JAZZ PHOTO to połączenie fascynacji fotografią ludzi oraz jazzem - próba głębokiej kontemplacji muzyki, oddania jej nastroju i rytmu. Oglądając zdjęcia oddanych muzyce jazzmanów, widz uwalnia zapisane w nich głęboko nuty. Bo tak naprawdę to muzyka, a nie jej wykonawcy jest głównym bohaterem eksponowanych fotografii.

fot. P. Otto

Dokładny program festiwalu oraz szczegółowy terminarz wystaw dostępny jest w dziale wydarzenia

Zapraszamy także na stronę organizatorów Festiwalu

Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Podwójny cashback na Sony A7 II i obiektyw FE 85 mm f/1.8 - prezent na zakończenie zimowych promocji
Podwójny cashback na Sony A7 II i obiektyw FE 85 mm f/1.8 - prezent na zakończenie zimowych promocji
Najbliższe dni będą doskonałą okazją do skompletowania pełnoklatkowego zestawu do fotografii portretowej. Na zakończenie zimowej akcji cashback dealerzy Sony oferują...
18
0
Czy ekstremalne przeżycia mogą uzdrawiać? Przekonaj się na wystawie Anny Gondek-Grodkiewicz
Czy ekstremalne przeżycia mogą uzdrawiać? Przekonaj się na wystawie Anny Gondek-Grodkiewicz
Zdjęcia Anny Gondek-Grodkiewicz są piękne i pokazują nam rzeczy nieznane, choć geograficznie bliskie. A jednak to nie...
87
0
Adobe CC z kalibratorami X-Rite za darmo tylko do końca stycznia
Adobe CC z kalibratorami X-Rite za darmo tylko do końca stycznia
Dobiega końca promocja, w ramach której przy zakupie określonych produktów X-Rite możecie otrzymać roczną subskrypcje Planu Fotograficznego Adobe Creative Cloud....
3
4