Prace Marty Zasępy w BWA w Olsztynie

Autor: Marcin Grabowiecki

19 Marzec 2013
Artykuł na: 4-5 minut
Zapraszamy na wernisaż wystawy Marty Zasępy "OO", który odbędzie się w czwartek, 11 kwietnia o godz. 18:00 w BWA w Olsztynie. Projekt "OO" to swoisty labirynt, w którym dźwięki, nieme filmy wideo, fotografie oraz symboliczne obrazy, prowadzą, sugerują, ale nie dają odpowiedzi.

O wystawie Marty Zasępy w BWA w Olsztynie pisze Ewelina Bobińska:

Projekt "OO" realizowany był na przełomie 2011 i 2012 roku w lesie na Mazurach. Niczym opisywany przez Junga alchemik Marta Zasępa podjęła się zgłębiania zagadek Natury, a istotą jej sztuki stało się oddzielenie (solutio), poddanie analizie, a następnie synteza, scalenie i wzmocnienie (coagulatio). Wystawa prezentowana w olsztyńskiej galerii BWA to powstały w przestrzeni blisko 500 m2 swoisty labirynt, w którym dźwięki, nieme filmy wideo, fotografie oraz symboliczne obrazy, prowadzą, sugerują, ale nie dają odpowiedzi. Sam tytuł wystawy jest znakiem graficznym podobnym do alchemicznych oznaczeń planet i pierwiastków. Dwie litery "O" złączone jak znak nieskończoności. Widz w ciemności wybiera własną drogę. Dzięki specjalnej konstrukcji w przestrzeni sugerującej labirynt ma możliwość usłyszenia dźwięków, obejrzenia obrazów - ale niekoniecznie wszystkich projekcji. Losowość jest tu wolnością wyboru. Wejście w ciemną otchłań labiryntu może być przełożoną na język sztuki podróżą. Współczesny brytyjski szaman, Gordon MacLellen opisuje taką podróż jako celowe wycofanie się z codziennego życia: czas odosobnienia i refleksji, kontakt z Nieskończonym i otwarcie się na wizje utwierdzające na obranej drodze. Znaki w projekcie Zasępy to obrazy pełne harmonii i łagodności "zen", kojarzone ze stanem oczyszczenia, udoskonalenia, doskonałości, które mogą przynieść spokój i refleksję. Inne z kolei projekcje zjawisk przyrody, roślin i zwierząt symbolizują upływ czasu, rozpad, rozpuszczenie w przedwiecznym chaosie, arystotelesowskiej materia prima - źródle, do którego powraca wszystko po utracie formy i z którego wypływa przed zyskaniem nowej. Natura przypomina tu o cykliczności życia, o przemijaniu, uwolnieniu od starych więzów i nowym początku.

fot.: Marta Zasępa, "OO", 2012

Marta Zasępa (ur. w 1974), mieszka i pracuje w Warszawie. Absolwentka Wydziału Romanistyki na Uniwersytecie Warszawskim, w 2005 roku ukończyła Warszawską Szkołę Fotografii dyplomem "Krajobrazy wewnętrzne" w pracowni Mariana Schmidta. Zajmuje się fotografią i wideo. Brała udział w wielu wystawach i festiwalach fotografii, ważniejsze z nich to: dokumentalny cykl "Polska Rzeczpospolita Bajkowa", 2005, projekt zbiorowy "Teraz Polska", 2006, festiwal "Mois de la Photo Off", Paryż 2006, instalacja "matką być?!"- projekt "Czerwony Namiot", Miesiąc Fotografii w Krakowie w 2007, Galeria Luksfera, Warszawa 2008, "Warszawa tu mieszkam", 2006/2007 (Varsovie j'y vis), wydany przez Fundację Bęc Zmiana w notesie "Notes.from.Warsaw 2007", Bourse du Talent 2007, "te lubię", Berlin 2007, wideo "Młodość Witka J.", Miesiąc Fotografii w Krakowie, 2008, Festiwal Dialogu Czterech Kultur, Łódź 2008, Transvizualia Mediascream, Gdynia 2008, wideo "Aquabstraction", Festival de l'Image Environnementale, Paris 2008, Cannes 2008, Arles 2008. "WZ", instalacja wideo, festiwal Przemiany, Warszawa 2009, Festival de l'Image Environnementale, Paris 2010. Jej fotografie znajdują się w kolekcjach w Polsce i zagranicą. Od kilku lat prowadzi warsztaty fotograficzne dla dzieci i młodzieży. Od 2008 wykładowca w Warszawskiej Szkole Fotografii.

Marta Zasępa "OO"
Wernisaż: 11.04.2013 godz. 18.00
Termin: 12.04-5.05.2013

BWA Galeria Sztuki w Olsztynie
Al. Marsz. J. Piłsudskiego 38
Olsztyn

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Grand Press Photo 2024 - rusza głosowanie internautów
Grand Press Photo 2024 - rusza głosowanie internautów
Jury tegorocznej edycji GPP nominowało do finału 233 fotografie, wykonane przez 56 autorów. Od dzisiaj możecie głosować na ulubione zdjęcia w ramach głosowania internautów.
1
Program Miasto - poznaliśmy wystawy towarzyszące tegorocznemu Fofotofestiwalowi
Program Miasto - poznaliśmy wystawy towarzyszące tegorocznemu Fofotofestiwalowi
Premiery projektów Weroniki Gęsickiej i Magdy Hueckel, powrót na scenę artystyczną Przemka Dzienisa i podsumowanie 13 lat pracy Wełnickiego z tematem śmierci; wystawa wybitnej...
5
Jak blisko - portrety AI na wystawie w Galerii Fotografii B&B
Jak blisko - portrety AI na wystawie w Galerii Fotografii B&B
Galeria B&B w Bielsku-Białej zaprasza na jedną z pierwszych indywidualnych polskich wystaw „zdjęć” stworzonych przy pomocy AI. Projekt Macieja Cieślaka to wizja świata harmonii...
8
Powiązane artykuły