Wystawa studentów fotografii PWSFTViT

Do 8 stycznia 2012 w Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi możecie oglądać prace studentów łódzkiej szkoły filmowej. Na wystawie zobaczycie cykle 22 młodych artystów, a także przygotowaną specjalnie z myślą o tej ekspozycji fotoinstalację prof. Przyborka. W czwartek, 1 grudnia o godz. 18:00 odbędzie się spotkanie z autorami i kuratorem wystawy - Grzegorzem Przyborkiem. Polecamy!
fot. Katarzyna Bielska

Wystawa "Przestrzenie ujawnione" jest piątym z kolei wspólnym przedsięwzięciem Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi i Katedry Fotografii łódzkiej Szkoły Filmowej. Tegoroczna prezentacja ma charakter szczególny, ukazuje bowiem prace studentów fotografii z perspektywy nauczyciela i wykładowcy Szkoły Filmowej prof. Grzegorza Przyborka. Owa bliska znajomość kuratora i zaproszonych do wystawy młodych artystów - wyznaczana często przez rytm seminaryjnej pracy i relacje nauczyciel/uczeń - nie tyle ma jednak dążyć do ujawnienia procesów dziedziczenia i kontynuacji w obrębie danej szkoły fotografii, co raczej ukazać bogactwo indywidualnych postaw i form twórczej ekspresji. Duża w tym zasługa samej filozofii formowania młodych artystów, jaką - w trakcie swojej wieloletniej pracy dydaktycznej, zarówno w łódzkiej Filmówce, jak i w macierzystej ASP im. Wł. Strzemińskiego w Łodzi - wypracował prof. Przyborek:
fot. Bartłomiej Talaga

W procesie kształcenia w wyższej uczelni, powinniśmy dążyć do poszukiwania przez studenta jego własnego i indywidualnego podejścia do fotografii, jego osobowości artystycznej. Na jakimś etapie ich życia musi nastąpić pewien przełom. Musi ujawnić się ich bezkompromisowe dążenie do szukania własnych przestrzeni, odkrywania własnej inności, niż tylko podobieństw do już istniejących najlepszych wzorców. Często musi to nastąpić w sposób dość drastyczny, podobny do buntu, do porzucenia dotychczasowych wyuczonych poprawności warsztatowych i estetycznych - pisze w tekście do katalogu wystawy. W dobie swoistej nadprodukcji obrazów prof. Przyborek stawia więc zarówno sobie, jak i swoim studentom zadanie, którego istotą jest próba owego bezkompromisowego "ujawniania" indywidualnych "przestrzeni" wyobraźni wizualnej czy własnych oryginalnych punktów widzenia, często na przekór utrwalonym w massmediach banalnym schematom obrazowania świata. Efektem jest wystawa prezentująca cykle prac 22 młodych artystów, a także przygotowana specjalnie z myślą o tej ekspozycji fotoinstalacja prof. Przyborka.

fot. Ania Lucid

W wystawie wezmą udział: Magdalena Ban, Agata Berniak, Katarzyna Bielska, Dawid Ciesielski, Dawid Furkot, Natalia Giza, Monika Golisz, Agata Grzybowska, Hubert Humka, Paulina Janowska, Rafał Jóźwicki, Irena Kalicka, Monika Kokoszyńska, Aleksandra Korszuń, Anna Lucid, Maciej Nowaczyk, Igor Oleś, Tomasz Pastyrczyk, Kamila Szopa, Agnieszka Szuścik, Bartłomiej Talaga, Marta Zając, Grzegorz Przyborek.

Spotkanie z autorami i kuratorem Grzegorzem Przyborkiem odbędzie się 1 grudnia 2011 o godz. 18:00 w Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi.


Przestrzenie ujawnione
Wystawa studentów PWSFTViT im. L. Schillera w Łodzi - specjalność fotografia
Termin: do 8.01.2012

Miejska Galeria Sztuki w Łodzi
ul. H. Sienkiewicza 44
Łódź

fot. Hubert Humka

fot. Kamila Szopa

fot. Dawid Furkot
słowa kluczowe:
Komentarze
Polecane artykuły
Panasonic Lumix S1 - test aparatu
6 Maj 2019
Lumix S1 to tańszy model z zaprezentowanego niedawno duetu pełnoklatkowych bezlusterkowców Panasonika. Z matrycą o mniejszej rozdzielczości, ale z bardziej rozwiniętym trybem filmowym, ma przyciągać szerokie rzesze profesjonalistów szukających uniwersalnego i niezawodnego body. Sprawdźmy, czy podstawowa pełna klatka Lumix ma szansę spełnić ich oczekiwania!
0
Canon EOS 250D - pierwsze wrażenia
10 Kwi 2019
EOS 250D to nowy reprezentant “najmniejszej lustrzankowej serii na rynku”, która łączy niewielkie gabaryty z przystępną ceną i możliwościami skrojonymi pod kątem początkujących fotografów i świadomych amatorów. Co skrywa przed nami najnowsza konstrukcja?
3
Panasonic Lumix S1R - test aparatu
9 Kwi 2019
Lumix S1R - jak twierdzi producent - ma być odpowiedzią na potrzeby wymagających profesjonalistów. Jednak czy tak jest w istocie i czy pierwsza pełna klatka Panasonic odbierze klientów konkurencji? Przekonajmy się!
12
Fujifilm GFX 50R - test aparatu
2 Kwi 2019
Najbardziej przystępny cenowo cyfrowy średni format z pewnością zwrócił uwagę tych, którym pełna klatka przestaje już wystarczać. Czy bardziej mobilna i kompaktowa wersja modelu 50S spełni oczekiwania wymagających zawodowców?
1