"5 klatek", nr 8

Dziś ukazał się ósmy numer magazynu fotografii dokumentalnej "5klatek". Jak zwykle znajdziemy w nim wiele interesujących materiałów zarówno profesjonalnych reporterów jak i początkujących dokumentalistów. Zachęcamy do lektury!

Najnowszy numer magazynu dokumentalistów "5klatek" otwiera czarno-biały materiał Pawła Łącznego poświęcony trzęsieniu ziemi w Haiti. Reportaż wzbogacony jest wywiadem, w którym fotograf opowiada o sytuacji, którą zastał w miejscu dotkniętym kataklizmem. Po klasycznym reportażu pojawia się bardziej oryginalny formalnie cykl Grzegorza Klatki. Kolorowe portrety Czechów patrzących na nas przez szyby swoich samochodów zostały wykonane kamerą umieszczoną w pojeździe autora zdjęć. W konceptualnym cyklu "By the way" fotograf stara się pokazać subiektywny przekrój czeskiego społeczeństwa. Bartoszowi Mateńko udało się dotrzeć do graficiarzy organizujących nielegalne akcje malowania pociągów. W reportażu "Graffiti" opowiada o ludziach, którzy nie boją się wyzwań, a adrenalina bywa dla nich równie ważna jak sztuka. Zdecydowanie słabszy od pozostałych jest moim zdaniem cykl Zbigniewa Osiowego, który swoim bohaterem uczynił londyńskie metro. Na zakończenie pierwszej części numeru Filip Springer pisze o fotokastach, coraz popularniejszej formie opowiadania historii z wykorzystaniem fotografii.

Druga część "5klatek"poświęcona jest grupie Snaps, która w swojej twórczości nawiązuje do zjawiska fotografii ulicznej. Niestety prezentowane prace wydają się wtórne w stosunku do dokonań klasyków gatunku. Mniej lub bardziej udane klatki Agnieszki Sym, Sylwestra Rozmiarka, Roberta Jaworskiego i Piotra Koszczyńskiego nie wnoszą niczego nowego do nieco wyeksploatowanej estetyki. Prezentacji dokonań fotografów towarzyszy tekst przypominający nam historię "fotografii migawkowej". W dalszej części magazynu oglądamy znany już pewnie większości z Was materiał Michała Łuczka zatytułowany "Biały dom". Poświęcony jest on ludziom, którzy pracują i uczą się w pewnej szkole na Ukrainie. Tematem miłości łączącej dwie kobiety zajęła sie Hanna Jarząbek, która towarzyszyła dwóm młodym dziewczynom w ich codziennym życiu. W towarzyszącej zdjęciom rozmowie autorka występuje otwarcie przeciwko homofobii.

Na koniec numeru czeka nas obszerna prezentacja poznańskich dokumentalistów. "DoNosy" to wybór fotografii, w którym oglądamy nasz kraj w okresie przełomu (lata 1980-1989). W "5klatkach" możemy zobaczyć zdjęcia Mariusza Stachowiaka, Janusza Nowackiego, Macieja Kuszeli i Mariusza Foreckiego, na których próbują przybliżyć nam jak wyglądał tamten owiany legendami czas.

Najnowszy numer "5 klatek" można pobrać ze strony: www.5klatek.pl, do czego gorąco zachęcamy.
słowa kluczowe:
Komentarze
Polecane artykuły
Sony FE 600 mm f/4 GM OSS - zdjęcia przykładowe
11 Cze 2019
Sony FE 600 mm f/4 GM OSS to propozycja dla najbardziej wymagających fotografów sportu i dzikiej przyrody. Zobaczcie jak w praktyce radzi sobie najdłuższe szkło z serii G Master.
2
Sony FE 200-600 mm f/5.6-6.3 G OSS - zdjęcia przykładowe
11 Cze 2019
Najnowszy tele-zoom Sony FE 200-600 mm f/5.6-6.3 G OSS ma wszystko, by zaspokoić potrzeby fotografów sportu i dzikiej przyrody, którzy szukają zmiennogniskowego obiektywu dalekiego zasięgu w akceptowalnej cenie. Zobaczcie, na co go stać nową konstrukcję w systemie Sony E.
2
Fujifilm Fujinon XF 16 mm f/2.8 R WR - test obiektywu
31 Maj 2019
Dziś przyglądamy się bliżej Fujifilm Fujinon XF 16 mm f/2.8 R WR - szkłu, na które długo czekali miłośnicy szerokiego kąta. Kompaktowa i uszczelniona budowa, zaawansowana optyka i szybki AF mają być sporymi zaletami tego modelu.
4
Tenba Shootout II 24L - test plecaka
29 Maj 2019
Dziś sprawdzamy czy plecak Shootout II 24L to propozycja Tenby właściwa dla profesjonalnego fotografa.
0