"5 klatek", nr 8

Dziś ukazał się ósmy numer magazynu fotografii dokumentalnej "5klatek". Jak zwykle znajdziemy w nim wiele interesujących materiałów zarówno profesjonalnych reporterów jak i początkujących dokumentalistów. Zachęcamy do lektury!

Najnowszy numer magazynu dokumentalistów "5klatek" otwiera czarno-biały materiał Pawła Łącznego poświęcony trzęsieniu ziemi w Haiti. Reportaż wzbogacony jest wywiadem, w którym fotograf opowiada o sytuacji, którą zastał w miejscu dotkniętym kataklizmem. Po klasycznym reportażu pojawia się bardziej oryginalny formalnie cykl Grzegorza Klatki. Kolorowe portrety Czechów patrzących na nas przez szyby swoich samochodów zostały wykonane kamerą umieszczoną w pojeździe autora zdjęć. W konceptualnym cyklu "By the way" fotograf stara się pokazać subiektywny przekrój czeskiego społeczeństwa. Bartoszowi Mateńko udało się dotrzeć do graficiarzy organizujących nielegalne akcje malowania pociągów. W reportażu "Graffiti" opowiada o ludziach, którzy nie boją się wyzwań, a adrenalina bywa dla nich równie ważna jak sztuka. Zdecydowanie słabszy od pozostałych jest moim zdaniem cykl Zbigniewa Osiowego, który swoim bohaterem uczynił londyńskie metro. Na zakończenie pierwszej części numeru Filip Springer pisze o fotokastach, coraz popularniejszej formie opowiadania historii z wykorzystaniem fotografii.

Druga część "5klatek"poświęcona jest grupie Snaps, która w swojej twórczości nawiązuje do zjawiska fotografii ulicznej. Niestety prezentowane prace wydają się wtórne w stosunku do dokonań klasyków gatunku. Mniej lub bardziej udane klatki Agnieszki Sym, Sylwestra Rozmiarka, Roberta Jaworskiego i Piotra Koszczyńskiego nie wnoszą niczego nowego do nieco wyeksploatowanej estetyki. Prezentacji dokonań fotografów towarzyszy tekst przypominający nam historię "fotografii migawkowej". W dalszej części magazynu oglądamy znany już pewnie większości z Was materiał Michała Łuczka zatytułowany "Biały dom". Poświęcony jest on ludziom, którzy pracują i uczą się w pewnej szkole na Ukrainie. Tematem miłości łączącej dwie kobiety zajęła sie Hanna Jarząbek, która towarzyszyła dwóm młodym dziewczynom w ich codziennym życiu. W towarzyszącej zdjęciom rozmowie autorka występuje otwarcie przeciwko homofobii.

Na koniec numeru czeka nas obszerna prezentacja poznańskich dokumentalistów. "DoNosy" to wybór fotografii, w którym oglądamy nasz kraj w okresie przełomu (lata 1980-1989). W "5klatkach" możemy zobaczyć zdjęcia Mariusza Stachowiaka, Janusza Nowackiego, Macieja Kuszeli i Mariusza Foreckiego, na których próbują przybliżyć nam jak wyglądał tamten owiany legendami czas.

Najnowszy numer "5 klatek" można pobrać ze strony: www.5klatek.pl, do czego gorąco zachęcamy.
słowa kluczowe:
Komentarze
Polecane artykuły
Canon EOS 250D - pierwsze wrażenia
10 Kwi 2019
EOS 250D to nowy reprezentant “najmniejszej lustrzankowej serii na rynku”, która łączy niewielkie gabaryty z przystępną ceną i możliwościami skrojonymi pod kątem początkujących fotografów i świadomych amatorów. Co skrywa przed nami najnowsza konstrukcja?
2
Panasonic Lumix S1R - test aparatu
9 Kwi 2019
Lumix S1R - jak twierdzi producent - ma być odpowiedzią na potrzeby wymagających profesjonalistów. Jednak czy tak jest w istocie i czy pierwsza pełna klatka Panasonic odbierze klientów konkurencji? Przekonajmy się!
11
Fujifilm GFX 50R - test aparatu
2 Kwi 2019
Najbardziej przystępny cenowo cyfrowy średni format z pewnością zwrócił uwagę tych, którym pełna klatka przestaje już wystarczać. Czy bardziej mobilna i kompaktowa wersja modelu 50S spełni oczekiwania wymagających zawodowców?
1
Panasonic Lumix S1 - zdjęcia przykładowe
28 Mar 2019
Stabilizowana pełnoklatkowa matryca o rozdzielczości 24-megapikseli, autofokus oparty na technologi DFD z systemem śledzenia wspieranym układem AI, bogaty tryb filmowy z zapisem 4K 60 kl./s, czy uszczelnione body o rewelacyjnej ergonomii - to tylko kilka cech Panasonica Lumix S1. Zobaczcie, jak aparat poradził sobie w boju.
8