Magazyn "5 klatek" nr 9

Długo musieliśmy czekać na nowy numer magazynu "5 klatek". Jednak oczekiwanie opłaciło się. Dziewiąty numer magazynu poświęconego fotografii dokumentalnej pełen jest ciekawych materiałów.

Do lektury dziewiątego numeru magazynu "5 klatek" zaprasza jego zespół:

Najnowszy numer otwierają trzy materiały poświęcone w różny sposób wodzie. Tryptyk zaczyna się przejmującym dokumentem Wojciecha Grzędzińskiego z Sudanu, traktującym o braku wody w tym kraju, a zamyka - materiałem opowiadającym o jej nadmiarze. Mateusz Sarełło stworzył jeden z najlepszych reportaży o zeszłorocznej powodzi w Polsce. Te dwie historie rozdziela zestaw Grzegorza Dembińskiego, który sfotografował rytualne zabawy młodzieży w błocie podczas Przystanku Woodstock w Kostrzynie nad Odrą. Woda jest tutaj w specyficzny sposób dla młodych ludzi "oczyszczająca".

Nasz stały felietonista Buras, odnosi się tym razem do budzącej kontrowersje w środowisku fotoreporterów sprawy nagrodzonej na Grand Press Photo fotografii Tomasza Tomaszewskiego i jego materiału o Śląsku.

fot. Maciej Pisuk

Druga część wydania poświęcona jest w całości Polsce. Prezentujemy w niej dwa materiały Tomasza Wiecha. W pierwszym z nich, autor pokazuje przejawy żałoby narodowej po katastrofie smoleńskiej z wyraźnym dystansem, nie ulegając panującym wtedy powszechnie emocjom. Drugi zestaw Wiecha to opowieść o próbach oswajania nowoczesnych biur wielkich korporacji, przez pracujących tam ludzi. Ze zdjęciami rzeczywistości korporacyjnej koresponduje historia Mariusza Foreckiego, o stopniowym upadku zakładów im. Hipolita Cegielskiego w Poznaniu. Zdjęcia fotografa z Poznania są wycinkiem większego projektu o popkulturze pracy. Numer dziewiąty "5klatek" zamyka fascynujący dokument Macieja Pisuka o mieszkańcach warszawskiej Pragi. W surowych czarno-białych kadrach autor przybliża nam bardzo intymny świat, ludzi wyrzuconych poza nawias współczesnej, nowoczesnej, bogatej Warszawy.

Dziewiąty numer magazynu "5 klatek" można pobrać bezpłatnie ze strony: www.5klatek.pl

Polecamy!
słowa kluczowe:
 
Komentarze
Polecane artykuły
BenQ SW240 - test monitora
4 Gru 2018
Nareszcie na rynku pojawił się budżetowy monitor ze sprzętową kalibracją, który ma oferować bardzo dobrą jakość obrazu i świetną ergonomię za naprawdę nieduże pieniądze. Sprawdzamy, czy BenQ SW240 ma szansę przekonać do siebie miłośników fotografii.
4
Canon EF 70-200 mm f/2.8L IS III USM - test obiektywu
30 Lis 2018
Wysoka wydajność, wytrzymałość i niezawodność - mają to być trzy przymioty trzeciej odsłony reporterskiego zooma Canona. Czy w takim razie mamy do czynienia z poważnymi usprawnieniami, czy raczej lekką kosmetyką obiektywu kierowanego do profesjonalistów? Sprawdźmy to!
3
Canon EF 70-200 mm f/2.8L IS III USM - zdjęcia przykładowe
26 Lis 2018
Ciekawi czy trzecia odsłona reporterskiego zooma Canona spełni oczekiwania profesjonalistów? Zobaczcie, jak w praktyce wypada najnowszy model EF 70-200 mm f/2.8L IS III USM.
5
Fujifilm X-T3 - test aparatu
14 Lis 2018
Najnowszy bezlusterkowiec Fujifilm pretenduje do miana króla segmentu APS-C i jednego z najbardziej uniwersalnych aparatów w ogóle. Sprawdzamy, na co go stać.
13