Magazyn "5 klatek" nr 9

Długo musieliśmy czekać na nowy numer magazynu "5 klatek". Jednak oczekiwanie opłaciło się. Dziewiąty numer magazynu poświęconego fotografii dokumentalnej pełen jest ciekawych materiałów.

Do lektury dziewiątego numeru magazynu "5 klatek" zaprasza jego zespół:

Najnowszy numer otwierają trzy materiały poświęcone w różny sposób wodzie. Tryptyk zaczyna się przejmującym dokumentem Wojciecha Grzędzińskiego z Sudanu, traktującym o braku wody w tym kraju, a zamyka - materiałem opowiadającym o jej nadmiarze. Mateusz Sarełło stworzył jeden z najlepszych reportaży o zeszłorocznej powodzi w Polsce. Te dwie historie rozdziela zestaw Grzegorza Dembińskiego, który sfotografował rytualne zabawy młodzieży w błocie podczas Przystanku Woodstock w Kostrzynie nad Odrą. Woda jest tutaj w specyficzny sposób dla młodych ludzi "oczyszczająca".

Nasz stały felietonista Buras, odnosi się tym razem do budzącej kontrowersje w środowisku fotoreporterów sprawy nagrodzonej na Grand Press Photo fotografii Tomasza Tomaszewskiego i jego materiału o Śląsku.

fot. Maciej Pisuk

Druga część wydania poświęcona jest w całości Polsce. Prezentujemy w niej dwa materiały Tomasza Wiecha. W pierwszym z nich, autor pokazuje przejawy żałoby narodowej po katastrofie smoleńskiej z wyraźnym dystansem, nie ulegając panującym wtedy powszechnie emocjom. Drugi zestaw Wiecha to opowieść o próbach oswajania nowoczesnych biur wielkich korporacji, przez pracujących tam ludzi. Ze zdjęciami rzeczywistości korporacyjnej koresponduje historia Mariusza Foreckiego, o stopniowym upadku zakładów im. Hipolita Cegielskiego w Poznaniu. Zdjęcia fotografa z Poznania są wycinkiem większego projektu o popkulturze pracy. Numer dziewiąty "5klatek" zamyka fascynujący dokument Macieja Pisuka o mieszkańcach warszawskiej Pragi. W surowych czarno-białych kadrach autor przybliża nam bardzo intymny świat, ludzi wyrzuconych poza nawias współczesnej, nowoczesnej, bogatej Warszawy.

Dziewiąty numer magazynu "5 klatek" można pobrać bezpłatnie ze strony: www.5klatek.pl

Polecamy!
słowa kluczowe:
Komentarze
Polecane artykuły
Venus Optics Laowa 9 mm f/2.8 Zero-D teraz także w wersji z mocowaniem Mikro Cztery Trzecie
15 Mar 2019
Pokazana w zeszłym roku ultraszerokokątna stałka bez dystorsji doczekała się wariantu z mocowaniem M43. Na sklepowe póki trafi jeszcze w marcu.
0
Panasonic Lumix S1R - zdjęcia przykładowe
11 Mar 2019
O modelu Lumix S1R powiedziano już wiele, jednak jakość obrazu wciąż pozostawała pewną tajemnicą. Do teraz. W nasze ręce wpadł flagowiec nowego pełnoklatkowego systemu Panasonica!
4
Ricoh GR III - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
8 Mar 2019
Najnowszy kompakt Ricoh GR III pretenduje do miana najdoskonalszego stałoogniskowego aparatu kompaktowego w historii. Czy ma szansę podbić tę specyficzną niszę? Sprawdźcie nasze wnioski po jednym dniu spędzonym z aparatem.
1
Panasonic Lumix GX9 - test aparatu
4 Mar 2019
GX9 to topowy model z „dalmierzowej” serii Lumix GX. Mocna specyfikacja, zamkniętą została w kompaktowym i solidnym body, a atutem jest też niewątpliwie atrakcyjna cena i bogactwo dostępnej optyki. Zobaczmy jak ten stylowy maluch sprawdza się w praktyce.
1