Magazyn "5 klatek" nr 9

Długo musieliśmy czekać na nowy numer magazynu "5 klatek". Jednak oczekiwanie opłaciło się. Dziewiąty numer magazynu poświęconego fotografii dokumentalnej pełen jest ciekawych materiałów.

Do lektury dziewiątego numeru magazynu "5 klatek" zaprasza jego zespół:

Najnowszy numer otwierają trzy materiały poświęcone w różny sposób wodzie. Tryptyk zaczyna się przejmującym dokumentem Wojciecha Grzędzińskiego z Sudanu, traktującym o braku wody w tym kraju, a zamyka - materiałem opowiadającym o jej nadmiarze. Mateusz Sarełło stworzył jeden z najlepszych reportaży o zeszłorocznej powodzi w Polsce. Te dwie historie rozdziela zestaw Grzegorza Dembińskiego, który sfotografował rytualne zabawy młodzieży w błocie podczas Przystanku Woodstock w Kostrzynie nad Odrą. Woda jest tutaj w specyficzny sposób dla młodych ludzi "oczyszczająca".

Nasz stały felietonista Buras, odnosi się tym razem do budzącej kontrowersje w środowisku fotoreporterów sprawy nagrodzonej na Grand Press Photo fotografii Tomasza Tomaszewskiego i jego materiału o Śląsku.

fot. Maciej Pisuk

Druga część wydania poświęcona jest w całości Polsce. Prezentujemy w niej dwa materiały Tomasza Wiecha. W pierwszym z nich, autor pokazuje przejawy żałoby narodowej po katastrofie smoleńskiej z wyraźnym dystansem, nie ulegając panującym wtedy powszechnie emocjom. Drugi zestaw Wiecha to opowieść o próbach oswajania nowoczesnych biur wielkich korporacji, przez pracujących tam ludzi. Ze zdjęciami rzeczywistości korporacyjnej koresponduje historia Mariusza Foreckiego, o stopniowym upadku zakładów im. Hipolita Cegielskiego w Poznaniu. Zdjęcia fotografa z Poznania są wycinkiem większego projektu o popkulturze pracy. Numer dziewiąty "5klatek" zamyka fascynujący dokument Macieja Pisuka o mieszkańcach warszawskiej Pragi. W surowych czarno-białych kadrach autor przybliża nam bardzo intymny świat, ludzi wyrzuconych poza nawias współczesnej, nowoczesnej, bogatej Warszawy.

Dziewiąty numer magazynu "5 klatek" można pobrać bezpłatnie ze strony: www.5klatek.pl

Polecamy!
słowa kluczowe:
 
Komentarze
Polecane artykuły
Sony 24 mm f/1.4 GM - zdjęcia przykładowe
20 Wrz 2018
Ciekawi jak w praktyce spisuje się Sony 24 mm f/1.4 GM? Podczas światowej premiery spędziliśmy kilka chwil z najnowszym szerokokątnym reprezentantem serii G Master. Zobaczcie zdjęcia przykładowe, które wykonaliśmy we włoskiej Katanii.
1
Panasonic Lumix G X Vario 35-100 mm f/2.8 II POWER O.I.S. - zdjęcia przykładowe
19 Wrz 2018
Na warsztat wzięliśmy model Panasonic Lumix G X Vario 35-100 mm f/2.8 II POWER O.I.S. Czy zoom o ekwiwalencie 70-200 mm i stałym świetle f/2.8 to konstrukcja godna wymagającego fotografa? Przekonajcie się sami oglądając zdjęcia przykładowe!
0
Kentmere VC Select - test światłoczułego papieru fotograficznego
13 Wrz 2018
Kentmere VC Select to mniej znany na naszym rynku papier fotograficzny. Jednak czy ma szansę przekonać do siebie wymagających fotografów i dostarczy odbitki o wysokiej jakości? Sprawdźmy to!
1
Canon EOS M50 - test aparatu
11 Wrz 2018
Kompaktowy EOS M50 to tylko z pozoru korpus kierowany do początkujących. Bogata funkcjonalność, obecność złącza mikrofonowego i przystępna cena czynią go obecnie jedną z najciekawszych pozycji na rynku dla świadomych amatorów i vlogerów. Sprawdzamy, jak radzi sobie w praktyce.
0