Magazyn "5 klatek" nr 9

Długo musieliśmy czekać na nowy numer magazynu "5 klatek". Jednak oczekiwanie opłaciło się. Dziewiąty numer magazynu poświęconego fotografii dokumentalnej pełen jest ciekawych materiałów.

Do lektury dziewiątego numeru magazynu "5 klatek" zaprasza jego zespół:

Najnowszy numer otwierają trzy materiały poświęcone w różny sposób wodzie. Tryptyk zaczyna się przejmującym dokumentem Wojciecha Grzędzińskiego z Sudanu, traktującym o braku wody w tym kraju, a zamyka - materiałem opowiadającym o jej nadmiarze. Mateusz Sarełło stworzył jeden z najlepszych reportaży o zeszłorocznej powodzi w Polsce. Te dwie historie rozdziela zestaw Grzegorza Dembińskiego, który sfotografował rytualne zabawy młodzieży w błocie podczas Przystanku Woodstock w Kostrzynie nad Odrą. Woda jest tutaj w specyficzny sposób dla młodych ludzi "oczyszczająca".

Nasz stały felietonista Buras, odnosi się tym razem do budzącej kontrowersje w środowisku fotoreporterów sprawy nagrodzonej na Grand Press Photo fotografii Tomasza Tomaszewskiego i jego materiału o Śląsku.

fot. Maciej Pisuk

Druga część wydania poświęcona jest w całości Polsce. Prezentujemy w niej dwa materiały Tomasza Wiecha. W pierwszym z nich, autor pokazuje przejawy żałoby narodowej po katastrofie smoleńskiej z wyraźnym dystansem, nie ulegając panującym wtedy powszechnie emocjom. Drugi zestaw Wiecha to opowieść o próbach oswajania nowoczesnych biur wielkich korporacji, przez pracujących tam ludzi. Ze zdjęciami rzeczywistości korporacyjnej koresponduje historia Mariusza Foreckiego, o stopniowym upadku zakładów im. Hipolita Cegielskiego w Poznaniu. Zdjęcia fotografa z Poznania są wycinkiem większego projektu o popkulturze pracy. Numer dziewiąty "5klatek" zamyka fascynujący dokument Macieja Pisuka o mieszkańcach warszawskiej Pragi. W surowych czarno-białych kadrach autor przybliża nam bardzo intymny świat, ludzi wyrzuconych poza nawias współczesnej, nowoczesnej, bogatej Warszawy.

Dziewiąty numer magazynu "5 klatek" można pobrać bezpłatnie ze strony: www.5klatek.pl

Polecamy!
słowa kluczowe:
 
Komentarze
Polecane artykuły
Nikon Coolpix P1000 - pierwsze wrażenia
10 Lip 2018
Najnowszy Coolpix P1000 chce podbić serca miłośników superzoomów obiektywem o wyjątkowo dużym zakresie ogniskowych i wygodną ergonomią. Czy zdobędzie równie dużą popularność, co poprzednik, model P900?
3
Sony A7 III - test aparatu
6 Lip 2018
Choć wiele elementów zaczerpnięto z flagowego modelu, A7 III kosztuje ponad połowę mniej. Czy to najbardziej uniwersalna pełna klatka na rynku?
1
Sony FE 400 mm f/2.8 GM OSS - zdjęcia przykładowe
29 Cze 2018
Jeśli jesteście ciekawi, jak w boju wypada najnowsza bestia Sony, to mamy dobrą wiadomość. Profesjonalny teleobiektyw FE 400 mm f/2.8 GM OSS sprawdziliśmy na londyńskim torze wyścigowym Brooklands.
1
WD My Passport Wireless SSD - test przenośnego dysku do backupu
27 Cze 2018
Backup zdjęć z karty pamięci w czasie podróży, łączność Wi-Fi, przeglądanie zdjęć na smartfonie i praca na baterii do 10 godzin, a w razie potrzeby - power bank dla aparatu. Brzmi, jak narzędzie marzeń dla wielu fotografów. Sprawdźmy czy dysk wart jest swojej wysokiej ceny.
1