Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

"Znaki na niebie i na ziemi" - 12 spojrzeń na fotografię w jednej książce-wystawie

0

Autor: Redakcja Fotopolis

19 Luty 2021
Artykuł na: 4-5 minut

Książka-wystawa "Znaki na niebie i na ziemi" to efekt epidemicznych zawirowań – zbiór prac 12 artystek i artystów, którzy zrealizowali swoje prace w miejscu wymuszonego pandemią odosobnienia. Publikacja jest jedynym miejscem, w którym można obejrzeć efekty ich zmagań.

Podczas gdy w pandemii wiele anulowanych czy przesuniętych w czasie wydarzeń kulturalnych szuka dla siebie miejsca w cyfrowej otchłani, "Znaki na niebie i na ziemi" przybrały całkowicie materialny i namacalny kształt. Wystawa ta jest prezentowana w 400 miejscach naraz, bo w tylu kopiach Znaki na niebie i na ziemi trafiają do rąk widzów i czytelniczek. Ta książka jest eksperymentem z produkcją i dystrybucją sztuki w czasie epidemicznego zamrożenia: ograniczonej mobilności, społecznego dystansowania, tęsknoty za światem, w którym lepsze jutro było jeszcze możliwe.

Nowe wcielenie projektu sprzed 50 lat

Znaki na niebie i na ziemi to adaptacja innej wystawy: July, August, September 1969 (Lipiec, sierpień, wrzesień 1969), której kuratorem był przedsiębiorczy wizjoner sztuki konceptualnej Seth Siegelaub. Wystawa Siegelauba sprzed pół wieku składała się z rozrzuconych po świecie prac jedenastu artystów, a towarzyszący jej katalog był jedynym miejscem, gdzie można było zapoznać się z całą ekspozycją, podano w nim nawet współrzędne geograficzne poszczególnych realizacji (dla wyjątkowo upartych miłośników sztuki, którzy mogliby teoretycznie udać się na poszukiwania dzieł).

Sytuacja powtarza się w złowieszczym 2020 roku. Tym razem artystów jest dwunastu, a właściwie dwunastu i pół, jeśli liczyć małą ingerencję Lawrence’a Weinera na wewnętrznej stronie tylnej okładki. Legenda konceptualizmu, uczestnik July, August, September 1969, nie lubi wycieczek „w poszukiwaniu straconego czasu”, ale mail od niego, napisany kapitalikami i przy użyciu charakterystycznej czcionki, z powodzeniem zastępuje pracę artysty.

W wystawie Siegelauba błyszczeli wyłącznie biali mężczyźni ze Stanów Zjednoczonych i Europy Zachodniej. Na Znaki… składają się prace z Korei Południowej, Australii, Wietnamu, amerykańskich, holenderskich i francuskich wsi, tworzone w większości przez kobiety. W naszej książce-wystawie znalazł się także tekst Lucy Lippard, kuratorki, badaczki i komentatorki land artu, która już podczas współpracy z Siegelaubem w latach 60. szykowała się do ekofeministycznego przewrotu w sztuce. – mówią kuratorzy wystawy.

"Znaki na niebie i na ziemi" | Fundacja Sztuk Wizualnych

  • Artyści: Art Labor, Boem Kim, Dora Budor, Katy Bentall, Krzysztof Maniak, Lala Meredith-Vula, Mathilde Rosier, Natsuko Uchino, Olga Micińska, Peter Nadin, Simryn Gill, Piotr Łakomy
  • Kuratorzy-redaktorzy: Sebastian Cichocki, Jagna Lewandowska
  • Redaktor prowadząca: Joanna Osiewicz-Lorenzutti
  • Projekt graficzny i skład: Damian Nowak
  • Wydawca: Fundacja Sztuk Wizualnych
  • Nakład: 400 egzemplarzy
  • ISBN: 978-83-62978-37-3
  • Cena: 49 zł

Książka-wystawa Znaki na niebie i na ziemi dostępna jest w sklepach Fundacji Sztuk Wizualnych i Fundacji Bęc Zmiana oraz księgarniach artystycznych w całej Polsce.

Więcej informacji znajdziecie na stronie sklep.sztukawizualna.org.

Komentarze
Więcej w kategorii: Publikacje
Barbara Kubska, „Miasto, fotografia, archiwum” - zobacz, jak powstawały Nowe Tychy
Barbara Kubska, „Miasto, fotografia, archiwum” - zobacz, jak powstawały Nowe Tychy
Książka Barbary Kubskiej to ciekawa podróż w przeszłość przestrzeni miejskiej i edytorska gra z archiwalnymi zdjęciami dziadka artystki.
5
0
Sława Harasymowicz, „Zatoka” - historyczne śledztwo z fotografią w tle
Sława Harasymowicz, „Zatoka” - historyczne śledztwo z fotografią w tle
„Zatoka” to nowa publikacja Fundacji Archeologia Fotografii i SCF, która towarzyszy wystawie o tym samym tytule.
0
0
Nowy numer magazynu Digital Camera Polska wszedł do sprzedaży
Nowy numer magazynu Digital Camera Polska wszedł do sprzedaży
Tajniki współczesnej fotografii krajobrazowej i podsumowanie ubiegłego roku przez polskich fotografów. To i wiele więcej, znajdziecie w styczniowym numerze Digital Camera Polska.
8
0