Wcielenia przypadku czyli o „Random selection” Magdy Buczek

Autor: Jakub Bors

2 Wrzesień 2016
Artykuł na: 6-9 minut

Ta publikacja to bardzo ciekawy przypadek sztuki ewoluującej, przeistaczającej się z jednej formy w drugą i nieustannie poszukującej nowej. To album z wakacji, w którym zdjęcia stanowczo wymknęły nam się spod kontroli!

Na początku warto przypomnieć czym poza książką fotograficzną jest Random selection. Pierwszym wcieleniem projektu był performance, slam i improwizowany koncert w jednym, a na nim japoński aktor recytujący przypadkowe fragmenty tekstów odnalezionych w Internecie i w prywatnej korespondencji artystki (2015, Bunkier Sztuki, Million lines, Baltic Triennale). Kolejnym wcieleniem był slideshow pokazywany na wystawie Fresh From Poland w ramach tegorocznego Kraków Photo Fringe. Należy również wspomnieć podstawową formę blogową, która jest z pozostałymi ściśle związana. Jest to bardzo ciekawy przypadek sztuki ewoluującej, przeistaczającej się z jednej formy w drugą i nieustannie poszukującej nowej. Jak czytamy na stronie internetowej artystki:

„Random selection is an immersive project floating amongst mediums such as photography, video, performance and Internet-based art. Shifting is a natural state of human perception, transformed through personal devices and numerous Internet platforms creating multiple versions and codes of reality, enhancing its presence.”

Obiekt, który trzymamy w rękach wygląda jak typowy wymarzony, błękitny album na zdjęcia z wakacji. W środku trzy zeszyty formatu A5, złączone ostatnimi stronami. Takie rozwiązanie pozwala na bardziej urozmaicone korzystanie z książki - możemy ją rozłożyć tak, żeby dwa zeszyty oglądać równolegle. Ze środka albumu wypadają zdjęcia nadrukowane na przezroczystą folię. Dodatkowo w specjalnej kieszonce w wewnętrznej stronie okładki umieszczono zwyczajne odbitki. Tego typu inserty pozwalają odbiorcy na ingerencję w dzieło. Odbiorca staje się współtwórcą.

Wiele podobnych wątków nowego formalizmu w fotografii opowiada o samym języku obrazu. Autorzy tego nurtu często zwracają uwagę na dziwną obcość obiektów fotograficznych. Można to zauważyć choćby przez użycie odpowiedniego układu zdjęć w Random Selection. Podobnie jak w poezji lingwistycznej zwrócenie uwagi na tworzywo języka/obrazu odbywa się poprzez zaburzenie jego wewnętrznych granic. Zdjęcia są więc poprzecinane i rozpadają się na fragmenty. Książkowy układ zdjęć  został przeniesiony bezpośrednio z algorytmu ze strony internetowej na kartki papieru. Magda wspólnie z projektantką graficzną, Emilią Obrzut (Obszar Roboczy) tworzy więc dziwny steam-punkowy obiekt, w którym nowe gra według starych reguł gry.

Sentymentalna waporwave’owa stylistyka niektórych zdjęć spotyka się tutaj ze zwykłą fotografią snapshotową. Często mamy również do czynienia z fotografią błędu. Zdjęcia czasami po prostu wyglądają na przypadkowo znalezione w internecie. Tak chaotyczny konglomerat byłby nieczytelny gdyby nie bogaty kontekst stworzony przez poprzednie jego wcielenia. Random selection kontynuuje też stylistyczne wątki poprzedniego photobooka Magdy - Justyna&CO. UK ( shortlista Frist book award 2014, nagroda Fotopublikacji roku 2014 za selfpublishing ). Zestawienie zdjęć typowo formalnych i dynamicznych snapshotów tworzy klimat wizualnej powieści łotrzykowskiej. Tutaj nie mamy jednak bohaterki w trzeciej osobie, bardziej strumień świadomości. Mocno bezosobowy, mimo tego, że jest jednocześnie świadectwem rzeczywistych podróży autorki. Przedmiotem tej książki jest w końcu doświadczenie uniwersalne - Random selection wygląda jak pamiętnik z wakacyjnych podróży. Nie jest to jednak typowa podróż.

„This book plays with the idea of intimate travel journal* and interactive blog at the same time. It is a story about a journey with its visual itinerary stored on tumblr and texts collected on personal devices while online. It reflects a state of a limbo of online/offline where physical and metaphorical mobility leads to the embrace of the sensual. Spirituality mutates into exotification, a fantasy of tropical or far north journey, interpreted by ephemeric and ever-changing Internet interface.”

Wyprawa, w którą zabiera nas autorka książki dzieje się w nowej przestrzeni. Cały czas zmienia się sceneria, przedmioty są inne, coraz bardziej obce. Wszystko dzieje się w ułamku sekundy. Obrazy za oknem cyfrowego ekranu przyśpieszają, wchodzą na siebie, trudno je od siebie odróżnić. Kiedy się jednak z tej podróży ockniemy, odnajdziemy się w tym samym miejscu. Tylko obejrzane obrazy pozostaną w głowie. Nasza perspektywa zbliżona jest do tej z sekwencji resocjalizacji Alexa De Large. W odróżnieniu od bohatera Mechanicznej Pomarańczy - dla nas jest ona powszechna. Podróż w Random selection jest stanem dynamicznego przekształcania świadomości. Współcześni żyją z jedną nogą w świecie obrazów. Rządzi tu rozedrgany rytm nieustających wakacji - dynamika niekończącego się karnawału. O tym chyba opowiada ta książka - o tym jak wszystko przyśpieszyło. Album z wakacji, w którym zdjęcia stanowczo wymknęły nam się spod kontroli.

"Random Selection" autorstwa Magdy Buczek.

Projekt graficzny: Emilia Obrzut / Obszar Roboczy

Pierwsza edycja książki liczy 18 egzemplarzy.

Kontakt: m@magdabuczek.pl.

Strona internetowa: magdabuczek.com lub magdabuczek.tumblr.com

Skopiuj link

Autor: Jakub Bors

Rocznik `89, studiował na wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, absolwent studium Akademii Fotografii, aktualnie kształci się w czeskim Instytucie Twórczej Fotografii w Opawie. Członek kolektywu fotograficznego People You May Know (www.peopleyoumayknow.org) oraz współpracownik portalu Fresh From Poland (www.freshfrompoland.com). Pracuje w krakowskim oddziale Akademii Fotografii (współczesna fotografia, fotoedycja, photobooki ). W głównej mierze jednak twórca zafascynowany fotografią - dziwnym językiem nie posiadającym granic.

Komentarze
Więcej w kategorii: Publikacje
In Praise of Shadow - fotograficzna kraina cienia w książce Tomasza Kaweckiego
In Praise of Shadow - fotograficzna kraina cienia w książce Tomasza Kaweckiego
W swojej najnowszej książce Tomasz Kawecki schodzi do krainy cienia, by odkryć resztki pierwotnego świata, który nie został jeszcze zdominowany przez człowieka. Tytułowy projekt będzie...
7
Wystartowała 5. edycja BUP Book Award - wygraj publikację własnej książki fotograficznej
Wystartowała 5. edycja BUP Book Award - wygraj publikację własnej książki fotograficznej
Nie musisz mieć makiety ani nawet dokończonego projektu. Liczy się tylko to, co chcesz pokazać. Zgłoszenia do tegorocznej edycji BUP Book Award możecie nadsyłać do 12 maja. Zwycięzca...
26
Bezkoniec - pierwsza publikacja uczestników Szkoły Dokumentu Pix.House
Bezkoniec - pierwsza publikacja uczestników Szkoły Dokumentu Pix.House
Pix.House inauguruje sezon 2024 premierą książki „Bezkoniec”. Razem z towarzyszącą jej wystawą stanowi podsumowanie kilkuletniej pracy słuchaczy, którzy pracowali nad realizacją...
17