Contra doc!, nr 2

0
Marcin Grabowiecki
15 Lipiec 2013
Artykuł na: 2-3 minuty
Ukazał się drugi numer kwartalnika contra doc! Znajdziemy w nim wywiad z Grzegorzem Przyborkiem oraz prace takich artystów jak: Karl Burke, Dina Goldstein, Johann Ryno de Wet, Mateusz Torbus, Mikołaj Drawski, Marcin Owczarek i David Kretschmer.
Okładka drugiego numeru contra doc! ze zdjęciem Grzegorza Przyborka


contra doc! to regularny numer specjalny miesięcznika doc! photo magazine w całości poświęcony fotografii artystycznej, której nie sposób pokazać w miesięczniku. Jego druga odsłona przedstawia prace ośmiu wyśmienitych artystów, z których na pierwszy plan wybija się Grzegorz Przyborek. W wywiadzie udzielonym contra doc! Grzegorz Przyborek mówi nie tylko o tym, w jaki sposób pracuje, ale także o swoim rozumieniu fotografii:

Fotografia jest dla mnie narzędziem, najlepszą metodą do zrealizowania pomysłu. Fotografia jest wiarygodna, chociaż nie ukazuje rzeczywistości autentycznej, gdyż nie jest mimetyczna względem tej rzeczywistości. Dzisiaj po ustawicznym i dogłębnym poznawaniu jej wiem, że nie jest i nigdy nie była lustrem rzeczywistości. Uważam, że fotografia tworzy inną rzeczywistość. Tworzy obraz, który jest bardziej podobny do naszej wiedzy o rzeczywistości, czyli do naszej subiektywnej wizji. Fotografia jest dla mnie środkiem do realizacji w sposób wiarygodny mojego obrazu mentalnego - mojego modelu rzeczywistości. Ponadto fotografia jest dla mnie pracą z przestrzenią i dlatego według mnie bliższa jest rzeźbie niż np. malarstwu.

Znajduje to doskonałe odzwierciedlenie w zdjęciach Grzegorz Przyborka prezentowanych na stronach contra doc!

Poza Przyborkiem, w drugim numerze kwartalnika contra doc! można zapoznać się z pracami takich artystów jak:
  • Karl Burke (laureat Grand Prix na tegorocznym 12. Międzynarodowym Festiwalu Fotografii w Łodzi)
  • Dina Goldstein
  • Johann Ryno de Wet
  • Mateusz Torbus
  • Mikołaj Drawski
  • Marcin Owczarek
  • David Kretschmer
Wszyscy prezentowani artyści charakteryzują się odmiennym podejściem do fotografii, odmiennym temperamentem oraz odmiennym spojrzeniem na otaczający nas świat.

Drugi numer contra doc! można pobrać ze strony www.docphotomagazine.com lub przeczytać na platformie {LNK|http://www.issuu.com/docphotomagazine;Issuu.com.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Publikacje
Co łączy twórców ze Śląska? Przekonaj się z albumem „Śląska Fotografia Artystyczna”
Co łączy twórców ze Śląska? Przekonaj się z albumem „Śląska Fotografia Artystyczna”
Rydet, Lewczyński, Milach i inni. Nowy album to zwieńczenie intensywnej, wielomiesięcznej pracy artystów i teoretyków fotografii. Publikacja prezentuje dzieła i...
7
0
660 zdjęć, 112 fotoreporterów. Oto album z okazji 15-lecia konkursu Grand Press Photo
660 zdjęć, 112 fotoreporterów. Oto album z okazji 15-lecia konkursu Grand Press Photo
Dziś podczas gali Grand Press odbędzie się premiera albumu „15 lat Grand Press Photo”. Wydawnictwo podsumowujące historię jedynego w Polsce konkursu fotografii...
30
0
Nowy album Szymona Brodziaka to ponad 500 stron świetnych czarno-białych fotografii
Nowy album Szymona Brodziaka to ponad 500 stron świetnych czarno-białych fotografii
Album “Jesteś tym, co widzisz” to spojrzenie na 20-letni dorobek fotografa i wnikliwe spojrzenie w jego proces twórczy. W środku ponad 500 stron zdjęć i ciekawych...
12
1
Powiązane artykuły