Contra doc!, nr 2

0
Marcin Grabowiecki
15 Lipiec 2013
Artykuł na: 2-3 minuty
Ukazał się drugi numer kwartalnika contra doc! Znajdziemy w nim wywiad z Grzegorzem Przyborkiem oraz prace takich artystów jak: Karl Burke, Dina Goldstein, Johann Ryno de Wet, Mateusz Torbus, Mikołaj Drawski, Marcin Owczarek i David Kretschmer.
Okładka drugiego numeru contra doc! ze zdjęciem Grzegorza Przyborka


contra doc! to regularny numer specjalny miesięcznika doc! photo magazine w całości poświęcony fotografii artystycznej, której nie sposób pokazać w miesięczniku. Jego druga odsłona przedstawia prace ośmiu wyśmienitych artystów, z których na pierwszy plan wybija się Grzegorz Przyborek. W wywiadzie udzielonym contra doc! Grzegorz Przyborek mówi nie tylko o tym, w jaki sposób pracuje, ale także o swoim rozumieniu fotografii:

Fotografia jest dla mnie narzędziem, najlepszą metodą do zrealizowania pomysłu. Fotografia jest wiarygodna, chociaż nie ukazuje rzeczywistości autentycznej, gdyż nie jest mimetyczna względem tej rzeczywistości. Dzisiaj po ustawicznym i dogłębnym poznawaniu jej wiem, że nie jest i nigdy nie była lustrem rzeczywistości. Uważam, że fotografia tworzy inną rzeczywistość. Tworzy obraz, który jest bardziej podobny do naszej wiedzy o rzeczywistości, czyli do naszej subiektywnej wizji. Fotografia jest dla mnie środkiem do realizacji w sposób wiarygodny mojego obrazu mentalnego - mojego modelu rzeczywistości. Ponadto fotografia jest dla mnie pracą z przestrzenią i dlatego według mnie bliższa jest rzeźbie niż np. malarstwu.

Znajduje to doskonałe odzwierciedlenie w zdjęciach Grzegorz Przyborka prezentowanych na stronach contra doc!

Poza Przyborkiem, w drugim numerze kwartalnika contra doc! można zapoznać się z pracami takich artystów jak:
  • Karl Burke (laureat Grand Prix na tegorocznym 12. Międzynarodowym Festiwalu Fotografii w Łodzi)
  • Dina Goldstein
  • Johann Ryno de Wet
  • Mateusz Torbus
  • Mikołaj Drawski
  • Marcin Owczarek
  • David Kretschmer
Wszyscy prezentowani artyści charakteryzują się odmiennym podejściem do fotografii, odmiennym temperamentem oraz odmiennym spojrzeniem na otaczający nas świat.

Drugi numer contra doc! można pobrać ze strony www.docphotomagazine.com lub przeczytać na platformie {LNK|http://www.issuu.com/docphotomagazine;Issuu.com.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Publikacje
Pewnego razu we wschodnim Londynie - angielska stolica lat 70. i 80. na nieznanych zdjęciach Paula Trevora
Pewnego razu we wschodnim Londynie - angielska stolica lat 70. i 80. na nieznanych zdjęciach Paula...
Paul Trevor od kilkudziesięciu lat fotografuje mieszkańców londyńskiego East Endu. Właśnie ukazała się pierwsza książka z serii poświęconej kultowej dzielnicy. Pozycja...
23
2
Portretprowincji.pl - 360-stronicowy album opowiadający o Polsce, której nie zobaczysz w telewizji
Portretprowincji.pl - 360-stronicowy album opowiadający o Polsce, której nie zobaczysz w telewizji
Trwa zbiórka na wydanie albumu „portretprowincji.pl”, niezwykłego dokumentu będącego zapisem ponad sześcioletniej podróży przez małomiasteczkową Polskę.
168
1
Szykujesz się na jesienny plener? Podbij go z nowym numerem Digital Camera Polska
Szykujesz się na jesienny plener? Podbij go z nowym numerem Digital Camera Polska
Do salonów prasowych trafiło październikowe wydanie Digital Camera Polska, a w nim m.in. porady dot. fotografii pejzażowej, wywiad z Toddem Hido oraz testy głowic...
0
0
Powiązane artykuły